ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Rumunii – przewodnik i porady dla podróżujących

Opublikowano: 2023-11-24 (aktualizacja 2023-11-24, godz. 1:11)

Rumunia to coraz bardziej popularny cel wyjazdów wakacyjnych z Polski. Idealnie nadaje się do zorganizowania wycieczki objazdowej. Pięknych miejsc do zobaczenia jest sporo i leżą praktycznie na terenie całego kraju. Jak podróżować po Rumunii i o czym pamiętać? 

Kiedy jechać do Rumunii 

Sezon w Rumunii w praktyce trwa cały rok. Niekoniecznie trzeba więc organizować wyjazd w wakacje. Klimat jest zbliżony do polskiego. Zwiedzanie w umiarkowanych temperaturach najlepiej zaplanować więc na jesień i wiosnę. Lato to natomiast idealny okres na wędrówki po górach. Pamiętaj jednak, że w Karpatach na pierwszy śnieg można trafić nawet na początku września.  

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

A wypoczynek nad Morzem Czarnym idealny jest z kolei sierpień i początek września, kiedy woda jest najcieplejsza.  

Co zwiedzać w Rumunii? 

Rumunia obfituje w atrakcje. Wszystko zależy więc od tego, jak lubisz spędzać czas. Zobacz kilka propozycji wartych uwagi.  

Trasa Transfogarska 

Transfogarska (Transfăgărășan) to konieczny punkt programu, jeśli poruszasz się po Rumunii samochodem. Mówi się, że Trasa Transfogarska należy do dróg, po których po prostu trzeba się przejechać. 

Droga Transfogaraska powstała z inicjatywy rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu. Planował transportować nią czołgi w przypadku ewentualnej agresji ZSRR. Trasa jest w pełni przejezdna wyłącznie w miesiącach letnich.  W pozostałym okresie jest pokryta śniegiem.  

Sama przejażdżka jest bardzo ciekawym przeżyciem. Na trasie znajduje się również kilka wartych odwiedzenia punktów. Są to: 

  • Jezioro Balea Lac, 
  • Zamek Poenari (podobno prawdziwy zamek Drakuli) 
  • Tama tworząca jezioro Vidraru. 

Przygotuj się na zapierające dech w piersiach widoki.  

Wesoły cmentarz – Sapanta 

Na Wesołym Cmentarzu można zobaczyć nagrobki opatrzone zabawnymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi scenki z życia zmarłych oraz humorystycznymi epitafiami. 

Sapanta położona jest w regionie  Maramuresz. Słynie on z drewnianych cerkwi oraz bogato zdobionych bram. 

Kopalnia soli w Tuldzie 

Kopalnia soli w Turdzie (Salina Turda) to nietypowy park rozrywki. Turyści mają do dyspozycji diabelski młyn, plac zabaw, mini golf, korty tenisowe i łódki, którymi można pływać po podziemnym, słonym jeziorze. 

Bukareszt 

Bukareszt to stolica, a zarazem największe miasto Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą. Stolica Rumunii ma wiele do zaoferowania – to unikalna architektura i wspaniałe zabytki, ale też niepowtarzalna atmosfera.  

Co jeszcze zobaczyć? 

  • Sybin – słynie z doskonale zachowanej starówki. Warto zwiedzić m.in. Stary Ratusz, pałac Brukenthal oraz imponujący skansen – Muzeum Cywilizacji Ludowej. 
  • Karpaty – Rumunia to doskonały kierunek dla fanów górskich wędrówek i wspinaczek. Rumuńskie Karpaty uznawane są jednak wymagające. Nie należy więc wyruszać w nie bez odpowiedniego ekwipunku i przygotowania fizycznego.  
  • Zamek w Hunedoarze – przez wielu jest uznawany jest za najpiękniejszy gotycki zamek w całej Europie. To budowla ciekawa i skomplikowana architektonicznie. 
  • Wybrzeże Morza Czarnego – szczególną popularnością cieszy się malownicza miejscowość nadmorska Mamaja. 
  • Sighişoara – to właśnie tu mieści się słynny Dom Drakuli. To jedno z najlepiej zachowanych miast w całej Transylwanii. Piękna starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Zobacz, jak dotrzeć do Rumunii samochodem? 

Podróż samochodem do Rumunii – trasa 

Stereotyp o kiepskim stanie dróg w Rumunii nieszczęście powoli przestaje być aktualny. Powstaje coraz więcej autostrad, które ułatwiają podróżowanie turystom. Warto liczyć się jednak z utrudnieniami. Rumuńskim drogom wciąż daleko do ideału. 

Trasa z Warszawy do Bukaresztu nie prowadzi przez autostrady i drogi szybkiego ruchu. Turystów czeka zatem poruszanie się po terenach podmiejskich, a to wyklucza możliwość rozwijania sporych prędkości.  

Według Google Maps przejazd z Warszawy do Bukaresztu wymaga pokonania 1348 km i zajmuje około 17 godzin. Trasa prowadzi przez Słowację, Węgry (trzeba się przygotować na fatalny stan dróg)  i sporą część Rumunii. Warto również pamiętać, że droga obejmuje odcinki płatne.  

Miejsce docelowe znajduje się w innej strefie czasowej (czas polski +1 godzina). 

Słowacja i Węgry udostępniają możliwość zakupu winiet elektronicznie, co jest dużym ułatwieniem. Aby je kupić, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, a następnie opłacić transakcję online na stronie operatora w danym kraju. E-winietę można przechowywać w smartfonie na wypadek kontroli. Można ją również kupić w analogowej wersji kupić na przejściu granicznym czy stacji benzynowej. 

Na Węgrzech przejazd autostradami i drogami pierwszej kategorii jest płatny. Brak e-winiety skutkuje nałożeniem wysokiej kary pieniężnej.  

Winiety w Rumunii 

W samej Rumunii winiety również są wymagane. Najlepiej kupić je stacji benzynowej lub w punkcie sprzedaży. Nazywają się Rovigniette lub Rovinieta. Winietę można kupić również w sieci na stronie roviniete.ro/ro/. Po zakupie wystarczy okazanie elektronicznej wersji. Za jej brak grozi kara do 9500 RON. 

Przepisy drogowe w Rumunii 

Przepisy drogowe w Rumunii są zbliżone do polskich. Nie ma większej potrzeby uczenia się nowych wymagań. Trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach poruszania się po drogach, aby nie narazić się na mandat.  

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych wynoszą w Rumunii: 

  • teren zabudowany – 50 km/h, 
  • poza terenem zabudowanym – 90 km/h, 
  • drogi ekspresowe – 100 km/h, 
  • autostrady – 130 km/h. 

Kierowanie autem po spożyciu alkoholu lub narkotyków jest zabronione, tak samo jak w Polsce. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to natomiast 0,00‰, a więc jest znacznie bardziej restrykcyjny niż w naszym kraju. Jeśli stężenie alkoholu krwi kierowcy przekroczy poziom 0,8 promila, musi się on  liczyć się z karą pozbawienia wolności od 1 roku, do nawet 5 lat. 

Poza terenem zabudowanym trzeba mieć włączone światła 24 h na dobę. W terenie zabudowanym jest to wymagane wyłącznie nocą lub w czasie trudnych warunków pogodowych. Obowiązkowo należy zapinać pasy, a dzieci do lat 12 podróżują tylko na tylnych siedzeniach.  

Podstawowe elementy wyposażenia samochodu, których nie może zabraknąć w pojeździe, to: 

  • trójkąt ostrzegawczy, 
  • apteczka, 
  • gaśnica. 

Za ich brak można zostać ukaranym mandatem. 

Ważne numery telefonów dla podróżujących po Rumunii 

Numery telefonów, które mogą być przydatne w razie kłopotów: 

  • Ambasada RP w Bukareszcie: +40 21 30 82 200, 
  • Pogotowie ratunkowe: 112, 
  • Policja: 112, 
  • Straż pożarna: 112, 
  • Numer alarmowy: 112. 

Warto sobie zapisać numer do ambasady. Może się przydać w razie wypadku czy zgubienia dokumentów. 

Język – jak się porozumień w Rumunii? 

Językiem urzędowym w Rumunii jest język rumuński. W hotelach, barach, restauracjach i sklepach czy niektórych muzeach można rozmawiać po angielsku lub po francusku. Niestety poza większymi miastami niewiele osób mówi w tych językach. Rumunii są jednak bardzo przyjaźni w stosunku do turystów i nie ma kłopotu, by porozumieć się z nimi „na migi”. 

Ubezpieczenie do Rumunii 

Ubezpieczenie na wyjazd do Rumunii to konieczność. Jeśli podróżujesz samochodem, pamiętaj przede wszystkim o polisie OC. Polskie ubezpieczenie obowiązuje w Rumunii, a także w krajach, przez które będzie przejeżdżać. To jednak nie wszystko. Zobacz, jakie polisy warto wykupić.  

Karta EKUZ 

Darmowa karta EKUZ to podstawa. Trzeba jednak pamiętać, że aby z niej korzystać, trzeba mieć przy sobie jej fizyczną wersję.  Kolejną kwestią jest to, że pozwoli ona jedynie na skorzystanie z bezpłatnej pomocy lekarskiej w publicznych punktach ochrony zdrowia lub u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę z rumuńskim odpowiednikiem NFZ. 

Karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, a prywatna pomoc medyczna w placówkach o wyższym standardzie jest płatna.  Kosztowne mogą być również usługi stomatologiczne, z wyjątkiem nagłych przypadków. 

Weź pod uwagę, że w zakres bezpłatnych świadczeń medycznych finansowanych w ramach karty EKUZ nie wchodzą: 

  • planowane zabiegi i operacje, 
  • dodatkowe zabiegi ponadstandardowe, 
  • transport medyczny do kraju, 
  • leczenie prywatne, 
  • odszkodowanie z powodu opóźnionego lotu lub zgubionego bagażu, 
  • akcje ratownicze, 
  • transport zwłok. 

Niektóre z wymienionych usług mogą być bardzo drogie, dlatego karta EKUZ to zdecydowanie zbyt mało, by czuć się bezpiecznie za granicą.  

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego, które dostosowane do indywidualnych potrzeb podróżników, zapewni kompleksową, odpowiednią ochronę. Taka polisa nie jest droga. Kupisz ją już za kilkadziesiąt złotych, a zapewni Ci pomoc w najtrudniejszych przypadkach. 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa własne regulacje dotyczące zakresu i wysokości kosztów leczenia w danej polisie. Nie ma zatem jednego ubezpieczenia, które będzie odpowiednia dla każdego. Podstawą jest określenie właściwej sumy gwarantowanej kosztów leczenia.  

Dlaczego to ważne? Ponieważ ubezpieczyciel pokrywa wszystkie opłaty w przypadku problemów ze zdrowiem: nagłej choroby, skutków przewlekłych schorzeń czy wypadku. 

Dobre ubezpieczenie turystyczne to polisa dobrana indywidualnie do potrzeb turysty. Inna będzie zatem odpowiednia dla wędrujących po górach czy uprawiających ekstremalne sporty, a inna sprawdzi się w przypadku turystów lubiących leżeć na plaży lub imprezować.  

W ostatnim przypadku może być przydatne dokupienie tzw. klauzuli alkoholowej. Chroni ona przed finansowymi skutkami szkód, do których doszło po spożyciu alkoholu. 

Co jeszcze powinno znaleźć się w ubezpieczeniu turystycznym? 

  • NNW – dostaniesz odszkodowanie, jeśli w trakcie urlopu w Rumunii doznasz uszczerbku na zdrowiu. 
  • OC w życiu prywatnym – uchroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone osobom trzecim. 
  • Assistance – zapewni Ci pomoc logistyczną, prawną i informacyjną. 
  • Ubezpieczenie bagażu – podróżujący, który ubezpieczył bagaż, otrzyma odszkodowanie w razie jego kradzieży lub zniszczenia. 

Dobra polisa to nieoceniona pomoc w razie trudnych sytuacji. Nie warto lekceważyć jej zakupu przed wyruszeniem w drogę.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
  • Rumunia to kraj, który jest atrakcyjny o każdej porze roku. 
  • Warto wybrać się na wycieczkę trasą Transfogarską – jest w całości przejezdna wyłącznie latem. 
  • Rumuńskie Karpaty są wymagające – to opcja dla doświadczonych podróżników.  
  • Do Rumunii najlepiej dotrzeć z Polski przez Słowację i Węgry. 
  • W Rumunii działa karta EKUZ, ale zapewnia wyłącznie podstawową ochronę. Warto dokupić polisę turystyczną.  

Samochodem do Rumunii - FAQ

  1. Czy w Rumunii można porozumieć się po angielsku?

    W większych miastach nie ma z tym problemu, jednak na wsiach, szczególnie w rozmowie z osobami starszymi, może stanowić to sporą trudność. Rumuni są przyjaźni i pomocni wobec turystów – pozostaje próbować porozumieć się z nimi na migi.

  2. Jaki jest stan rumuńskich dróg?

    Można określić go jako „zróżnicowany”. Autostrady są zadbane i zapewniają dobre warunki jazdy. Drogi lokalne mogą jednak być nierówne i zniszczone. Trzeba również uważać na zwierzęta, które często można spotkać na szosach i poboczach. Mowa głównie o bezpańskich psach.

  3. Czy w Rumunii trzeba mieć winietę?

    Tak, opłaty obowiązują na drogach szybkiego ruchu. Najłatwiej kupić elektroniczną winietę przez Internet.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments