Polisa roczna – na jakich zasadach działa?

Opublikowano: 2013-07-22 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Czy wiesz, że wyjeżdżając za granicę kilka razy w roku, możesz oszczędzić pieniądze, wykupując polisę roczną? Na jakich zasadach działa taka polisa? Wbrew nazwie, nie działa przez okrągły rok bez przerwy.

Czy wiesz, że wyjeżdżając za granicę kilka razy w roku, możesz oszczędzić pieniądze, wykupując polisę roczną? Na jakich zasadach działa taka polisa? Wbrew nazwie, nie działa przez okrągły rok bez przerwy. Obejmuje swoją ochroną wszystkie wyjazdy zagraniczne, które odbywasz w ciągu roku, ale wyjazd nie może trwać dłużej niż 30-45 dni (dokładne wytyczne podana są w ogólnych warunkach ubezpieczenia danej firmy). Taki limit spokojnie starczy na wyjazdy wakacyjne, wypady na narty, odwiedzanie bliskich za granicą. Rozwiązaniem dla tych osób, które wyjeżdżają na dłużej (na przykład na kilka miesięcy) jest wykupienie ubezpieczenia „krótkoterminowego” ze wskazaniem początku i końca ubezpieczenia obejmującym nawet 365 dni.

Z tego artykułu dowiesz się:
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Na rok czy 365 dni?

Dla osób, które często podróżują najlepszym rozwiązaniem może być polisa długoterminowa. Mimo że okres jej obowiązywania trwa 1 rok, każda z podróży nie może trwać dłużej niż określona w OWU liczba dni. Przykładowo TU Europa w swoich produktach turystycznych oferuje ubezpieczenie długoterminowe, w którym okres odpowiedzialności wynosi 90 dni, 180 dni lub 365 dni. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że każda z podróży może trwać maksymalnie 45 dni i właśnie w tym czasie chroni nas polisa.

Dla porównania Signal Iduna w produkcie Bezpieczne Podróże umożliwia wykupienie wersji Business na okres 6 lub 12 miesięcy. W tym przypadku każda z podróży nie może przekraczać 60 dni, a przynajmniej przez tyle czasu objęci jesteśmy ochroną. Wariant Business w Signal Iduna można zawrzeć w formie imiennej oraz bezimiennej, w której ubezpieczenie długoterminowe można zawrzeć wyłącznie na czas 12 miesięcy.

ERV Beztroskie Podróże proponuje dwa warianty ubezpieczenia: krótkoterminowe oraz roczne, tzw. Multitrip. To drugie zawiera się na okres 1 roku i w tym czasie możemy wybrać się w podróż dowolną ilość razy, jednak ochrona ubezpieczeniowa obejmuje maksymalnie 40 dni podczas jednego wyjazdu. Warto wspomnieć, że towarzystwo zastrzega sobie możliwość zawarcia umowy jedynie dla osób, które nie ukończyły 65 roku życia.

Zagraniczne towarzystwo Ihi Bupa również proponuje 2 warianty ubezpieczenia: podróż roczną (Annual Travel)  i pojedynczą (Single Trip). Jednorazowy wyjazd może trwać nawet 1 rok, natomiast długoterminowy obejmuje dowolną liczbę podróży, z których każda trwa maksymalnie 1 miesiąc. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, towarzystwo umożliwia przedłużenie okresu ochrony (zarówno dla wyjazdów krótko- jak i długoterminowych), wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami za każdy dzień objęty ubezpieczeniem.

Jedna długa podróż?

Wyjeżdżając na dłuższy czas, np. 10 miesięcy, z pewnością zastanawiamy się nad ubezpieczeniem długoterminowym. W ubezpieczeniu turystycznym nie możemy jednak tak na to patrzeć. Mimo że jest to dłuższy wyjazd, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia krótkoterminowego. Obejmuje ono oczywiście określoną przez nas liczbę dni (maksymalnie 1 rok). Ubezpieczenie długoterminowe jest odpowiednie jedynie dla osób, które podróżują często i są to krótkie wyjazdy.

Poniżej zamieszczamy grafike będąca wskazówką dla osób, które nie wiedzą jakie ubezpieczenie wybrać.

 

źródło: opracowanie własne

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments