ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

EKUZ Rzeszów – jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rzeszowie

Opublikowano: 2024-04-17 (aktualizacja 2024-04-17, godz. 2:04)

Zachorowanie w podróży lub drobny wypadek, zwłaszcza poza granicami kraju, to coś, czego nigdy nikt nie ma w planach. Jeśli jednak przydarzy Ci się choroba lub uszczerbek na zdrowiu podczas pobytu w Europie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwi Ci otrzymanie pomocy medycznej. Dowiedz się, jak działa ten dokument i gdzie wyrobić EKUZ w Rzeszowie.

Czym jest karta EKUZ wydawana w Rzeszowie?

Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem indywidualnym w formie plastikowej karty wielkości dowodu osobistego. Wydaje się ją bezpłatnie mi.in. na terenie Rzeszowa i jest ważna w krajach będących członkami Unii Europejskiej oraz na terenie Islandii, Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinu i Wielkiej Brytanii.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

EKUZ umożliwia każdemu posiadaczowi, który przebywa w Europie, na korzystanie z opieki medycznej w systemach zdrowia publicznego wszystkich uwzględnionych krajów – tak samo, jakby w nich mieszkał.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w Rzeszowie i podróżujesz do Mediolanu. Po przybyciu na miejsce trzeciego dnia podróży doznajesz silnej infekcji gardła i musisz udać się do lekarza, aby otrzymać odpowiednie leki. Z ważną kartą EKUZ masz prawo skorzystać z miejscowej państwowej opieki zdrowotnej, tak jak każdy mieszkaniec Mediolanu i ponieść tylko takie koszty opieki, jakie muszą zapłacić lokalni obywatele.

Kto może ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Rzeszowie?

O wydanie EKUZ może ubiegać się:

  • każdy, kto opłaca składki ubezpieczenia zdrowotnego do NFZ;
  • zgłoszony do ubezpieczenia członek rodziny ubezpieczonego;
  • osoba, która ma uprawnienia do leczenia na NFZ (na przykład bezrobotny, student, emeryt, rencista).

Gdzie wyrobić EKUZ w Rzeszowie?

Jeśli mieszkasz w stolicy Podkarpacia, w Rzeszowie EKUZ wyrobisz w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Placówka znajduje się przy ul. Zamkowej 8, 35-032 Rzeszów. Interesanci przyjmowani są w poniedziałki w godzinach 8:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Pacjenci mogą skontaktować się z oddziałem telefonicznie. W NFZ Rzeszów działa bezpłatna telefoniczna informacja pacjenta pod numerami:

800 190 590 dla dzwoniących z Polski,
+48 22 125 66 00 dla dzwoniący spoza Polski.

Jak można ubiegać się o EKUZ w Rzeszowie?

Mieszkając w Rzeszowie, możesz złożyć wypełniony wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego osobiście w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Zamkowej 8. Jeśli nie chcesz odwiedzać placówki, możesz wysłać do niej w swoim imieniu pełnomocnika. Wtedy konieczne jest, żeby taka osoba miała przy sobie pisemne, podpisane przez wnioskodawcę upoważnienie do reprezentowania w tej sprawie.

Istnieją także inne drogi składania wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Rzeszowie, a wśród nich:

  • wysłanie go listem na adres: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów;
  • złożenie przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP);
  • skorzystanie z usługi „złóż wniosek” przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP);
  • przesłanie skanów dokumentów pocztą elektroniczną na adres e-mail: ekuz.praca@nfz.gov.pl (w przypadku wyjazdu związanego z pracą).

Co jest potrzebne do wyrobienia EKUZ w Rzeszowie?

Osoba, która chce otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego musi złożyć odpowiedni formularz wniosku o EKUZ. Należy go wypełnić, podpisać i przekazać do oddziału osobiście, listownie lub przez Internet. Dokument ten można uzyskać w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ lub pobrać i wydrukować jeden z poniżej dostępnych plików PDF z rządowej strony. Warto pamiętać, że istnieją różne rodzaje formularzy: na czas pobytu urlopowego lub związanego z wyjazdem służbowym (do pracy).

Jeśli nie możesz ubiegać się o kartę EKUZ bezpośrednio i chcesz, aby ktoś inny zajął się tą sprawą, pamiętaj o przedłożeniu pełnomocnictwa na odpowiednim wniosku.

W przypadku uczniów i studentów wymagana jest również kopia aktualnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Co ważne, do wyrobienia EKUZ nie jest potrzebne zdjęcie.

Jakie informacje trzeba podać w formularzu o EKUZ?

Wypełnienie wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wymaga podania kilku szczegółowych danych. Przede wszystkim:

  • imię (imiona) i nazwisko, PESEL, data urodzenia;
  • numer telefonu lub adres e-mail, jeśli wniosek jest wysyłany do oddziału lub składany przez osobę upoważnioną;
  • status ubezpieczeniowy: osoba ubezpieczona, osoba nieubezpieczona z prawem do świadczeń lub członek rodziny osoby ubezpieczonej;
  • adres do dostarczenia wyrobionej karty, jeśli ma być wysłana pocztą;
  • data i podpis wnioskodawcy.

W przypadku formularza o wydanie EKUZ na wyjazd do pracy należy również podać informacje o tym, jaki jest cel wyjazdu. Do wyboru są opcje:

  • praca na podstawie zaświadczenia A1;
  • szukanie pracy na podstawie dokumentu U2;
  • odbycie służby poza granicami kraju;
  • podróż służbowa jako pracownik dyplomatyczny lub konsularny na podstawie pisma otrzymanego od pracodawcy.

Jakie dane znajdują się na EKUZ z Rzeszowa?

Projekt wyglądu EKUZ jest uniwersalny dla wszystkich państw, które ją akceptują. Nieważne, czy karta została wydana w Rzeszowie, czy w innym mieście w Polsce lub za granicą. Jej układ jest analogiczny i zawiera usystematyzowany zestaw danych.

Na karcie znajdują się takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko jej właściciela;
  • osobisty numer identyfikacyjny posiadacza karty lub w przypadku jego braku wpisywany jest numer ubezpieczonego, od którego pochodzą prawa do wyrobienia karty;
  • data urodzenia posiadacza karty;
  • data ważności;
  • kod ISO państwa członkowskiego UE/EFTA, z którego pochodzi EKUZ;
  • numer identyfikacyjny i akronim instytucji właściwej;
  • numer logiczny EKUZ.

Dlaczego warto ubiegać się o EKUZ w Rzeszowie?

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Weź pod uwagę, że w wielu krajach europejskich mieszkańcy płacą niewielkie opłaty za dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, czy to za konsultacje lekarskie, czy za drobne zabiegi (m.in. zszycie rany). Jednak w przypadku obcokrajowców, którzy nie mieszkają w kraju, stawki za usługi są dużo wyższe, ponieważ lokalny system opieki zdrowotnej nie zakłada konieczności ich obsługi.

Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego płacisz tyle samo (lub wcale, w zależności od zasad panującym na danym terytorium), co osoba mieszkająca w danym kraju – to pozwala zaoszczędzić pieniądze. Co więcej, możesz używać karty do podróżowania pomiędzy krajami europejskimi, bez konieczności martwienia się o wyrobienie nowego dokumentu do każdego państwa.

Czy warto dokupić do EKUZ ubezpieczenie turystyczne?

To pytanie bardzo często zadają osoby, którym wydaje się, że EKUZ załatwia sprawę i daje pełne ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Nie do końca tak jest. Co prawda warto mieć przy sobie taką kartę podczas wyjazdu za granicę, ale trzeba mieć świadomość, że ma ona pewne ograniczenia.

EKUZ nie obejmuje:

  • pokrywania wszystkich kosztów leczenia;
  • korzystania z opieki medycznej w placówkach prywatnych;
  • pokrywania kosztów ratownictwa;
  • opłacania transportu powrotnego chorego do kraju;
  • transportu zwłok do Polski;
  • refundacji leczenia urazów spowodowanych uprawianiem sportów ekstremalnych;
  • wsparcia w razie innych nieszczęśliwych wypadków.

Natomiast to wszystko pokrywa ubezpieczenie turystyczne, które można wykupić na czas podróży i to już za kilka złotych dziennie. Dzięki dodatkowej polisie zakres opieki jest znacznie szerszy, a poczucie spokoju oraz bezpieczeństwa jest na pewno większe.

5/5 - (1 głos)

Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ daje możliwość skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej w podstawowym zakresie na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
  2. Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć osobiście, za pośrednictwem osoby upoważnionej, listownie lub elektronicznie.
  3. W Rzeszowie wnioski o EKUZ składa się do Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z siedzibą przy ul. Zamkowej 8.
  4. Formularz dotyczący wyrobienia EKUZ wymaga podania kilku podstawowych danych, w tym imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL oraz ewentualnie adresu, numeru kontaktowego lub adresu e-mail.
  5. Do wniosku o wyrobienie EKUZ nie trzeba dołączać zdjęcia.
  6. EKUZ ma dość ograniczony zakres opieki medycznej, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Wyjeżdżam na tydzień do Grecji. Czy muszę mieć przy sobie EKUZ?

    Wyrobienie EKUZ nie jest obowiązkowe. Można swobodnie wyruszyć w zagraniczną podróż bez tej karty, ale jednak mimo wszystko lepiej ją mieć przy sobie. W razie konieczności skorzystania z publicznej opieki lekarskiej nie trzeba będzie pokrywać kosztów leczenia z własnego portfela. Poza tym zarówno złożenie wniosku, jak i wydanie oraz posługiwanie się EKUZ są bezpłatne.

  2. Czy mogę korzystać z EKUZ na wakacjach w Egipcie?

    Niestety nie, ponieważ EKUZ nie obowiązuje na terenach tzw. państw trzecich. Wyjeżdżając do Egiptu, Turcji, Tunezji lub innego państwa trzeciego, warto mieć przy sobie polisę ubezpieczeniową wykupioną na czas podróży prywatnie u dowolnego ubezpieczyciela. Wówczas w razie konieczności zostaną pokryte z niej koszty świadczeń zdrowotnych wykorzystanych w danym państwie.

  3. Na jak długo otrzymuje EKUZ osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę?

    Dla osób ubezpieczonych, które pracują na podstawie umowy o pracę, EKUZ wydawana jest na 3 lata. Jeżeli w tym czasie zatrudniony straci prawo do finansowania leczenia na NFZ, karta również wcześniej utraci swoją ważność.

  4. Czy istnieje bezterminowa karta EKUZ?

    Nie, każda wydana karta ma swoją datę ważności. Najdłużej może to być 20 lat (w przypadku pełnoprawnych emerytów), a najkrócej kilkadziesiąt dni (na przykład dla kobiet w okresie połogu). Wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu ubezpieczenia korzysta osoba, dla której jest wyrabiana EKUZ.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments