Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ceny w Rumunii [2024]. Ile kosztują wakacje w Rumunii?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-05-06

Rumunia jest przez wielu uznawana za idealne miejsce do spędzenia wakacji. Jej popularność wiąże się z obecną tam przyrodą, bogactwem dziedzictwa kulturowego oraz… niskimi cenami. Sprawdź, czy w Rumunii jest faktycznie tak tanio i dowiedz się, ile kosztują tam podstawowe artykuły spożywcze oraz noclegi.

Jak dojechać do Rumunii?

Z Warszawy do Bukaresztu, stolicy Rumunii, można dojechać samochodem w około 18 godzin. Obie stolice dzieli odległość niemal 1700 km. W zależności od spalania i ceny paliwa pokonanie takiej trasy własnym autem może kosztować od 1400 do nawet 2200 zł. Oprócz wydatków na paliwo w kalkulacji trzeba uwzględnić również opłaty drogowe i winiety.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Alternatywą dla dojazdu autem osobowym jest podróż autokarem. Ceny biletów dla 1 osoby zaczynają się już od 350 zł. Taka podróż z Warszawy do Bukaresztu może jednak potrwać nawet do 30 godzin. Tak długi czas przejazdu skutecznie zniechęca wielu turystów do wybrania tego rodzaju środka transportu.

Planujesz wyjazd do Rumunii?

Z nami wyjazd do Rumunii zaplanujesz od A do Z!

🌅 Ceny i atrakcje w Chorwacji
 1. Ceny w Rumunii (w 2004 roku)
🚗 Transport
 1. Samochodem do Rumunii (kompleksowy przewodnik)
☔ Miej wszystko pod kontrolą - niezbędne ubezpieczenia
 1. Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii (oszczędź do 50%)

Kolejnym sposobem na przedostanie się z Polski do Rumunii jest przelot samolotem. Loty z Warszawy do Bukaresztu cechują się dużą dostępnością i atrakcyjnymi cenami. Bilety w obie strony można znaleźć już od 800 zł, jednak średnie ceny oscylują w granicach od 1000 do 1600 zł. Niewątpliwą zaletą podróży drogą powietrzną jest krótki czas transportu. Lecąc samolotem, w trasie spędzisz maksymalnie 2 godziny. W porównaniu z 18 godzinami samochodem osobowym, nie mówiąc już o 30 godzinach autokarem, to naprawdę dobry wynik.

Ile kosztuje nocleg w Rumunii?

Ceny noclegów w Rumunii to kwestia dość zróżnicowana. Finalny koszt pobytu w danym obiekcie zależy od jego renomy i długości urlopu. Duże znaczenie ma też położenie hotelu czy hostelu względem ważnych atrakcji turystycznych. Najwięcej trzeba zwykle zapłacić za eleganckie pokoje w 4- i 5-gwiazdkowych hotelach położonych w dużych miastach oraz za kwatery w pobliżu wybrzeża. Poniżej znajduje się kilka przykładowych ofert dla 2 osób planujących spędzić na rumuńskim wybrzeżu Morza Czarnego 7 dni:

 • 1973 PLN — domek na wyłączność z prywatną kuchnią i łazienką położony ok. 2,5 km od plaży;
 • 1 339 PLN — apartament dwupoziomowy na wyłączność;
 • 3 162 PLN — pokój dwuosobowy typu standard w 4-gwiazdkowym hotelu zlokalizowanym niedaleko morza, ze śniadaniem wliczonym w cenę;
 • 1897 PLN — apartament 50 m2 położony 40 m od plaży.

W Rumunii bez problemu da się znaleźć obiekty noclegowe dostosowane do potrzeb różnych turystów. Istnieje tam dużo opcji „budżetowych”, które pozwolą spędzić wakacje w komfortowych warunkach, jednak bez zbytniego obciążania budżetu.

Ile kosztują produkty spożywcze w Rumunii?

Ceny w sklepach spożywczych w Rumunii plasują się na nieco wyższym poziomie niż w Polsce, jednak różnice w stawkach za poszczególne produkty są naprawdę niewielkie. Jeśli w czasie wakacji zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków, za składniki zapłacisz mniej więcej tyle, co w popularnych polskich dyskontach.

Średnie ceny produktów spożywczych w Rumunii

Nazwa produktuIlość/liczbaCena RONCena PLN
Chleb1 szt3,002,60
Bułka1 szt0,750,65
Masło200 g7,106,15
Pomidory1 kg5,004,33
Mleko1 l4,503,90
Ziemniaki1 kg2,001,75
Makaron400 g3,002,60
Filet z kurczaka1 kg18,0015,60
Herbata25 torebek5,004,33
Czekolada150 g5,004,33

Podczas urlopu w Rumunii zakupy najlepiej robić w dużych supermarketach. Do największych „sieciówek” działających w tym bałkańskim kraju zaliczają się znane w Polsce Lidl, Kaufland, Auchan i Carrefour oraz mniej popularne Profi, Mega Imade czy Rewe.

Ile kosztuje wycieczka do Rumunii z biurem podróży?

Alternatywą dla samodzielnej organizacji podróży do Rumunii jest wyjazd z biurem podróży. Takie rozwiązanie pozwala „zrzucić” większość obowiązków na touroperatora. Wystarczy znaleźć odpowiednią ofertę, opłacić wycieczkę i cierpliwie czekać na dzień rozpoczęcia urlopu.

Minusem wyprawy z biurem podróży jest jednak jej wysoka cena, zwłaszcza w porównaniu do wyjazdu aranżowanego samodzielnie. Finalny koszt całego przedsięwzięcia zależy w głównej mierze od specyfiki wycieczki — standardu obiektu noclegowego, rodzaju środka transportu i typu wyżywienia.

Najtańsze oferty zaczynają się już od 2 200 zł, jednak zapewniają one dość niski standard noclegu, a w ramach wyżywienia gwarantują wyłącznie śniadania. Za nieco bardziej wyszukane wakacje w Rumunii trzeba zapłacić co najmniej 2700 zł.

Ile kosztuje wizyta u lekarza w Rumunii?

Na terenie Rumunii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia Polakom bezpłatny dostęp do opieki medycznej w takim samym zakresie, co obywatelom tego kraju. Dzięki temu przyjezdni z zagranicy w razie problemów zdrowotnych mogą korzystać ze świadczeń gwarantowanych w ramach rumuńskiego NFZ.

Warto jednak pamiętać, że publiczna służba zdrowia w każdym kraju ma pewne ograniczenia i nie wszystkie usługi refundowane w Polsce, są również finansowane w Rumunii. Np. wizyty u stomatologa są tam odpłatne, podobnie jak większość leków. Ponadto, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości opieki i możliwości jak najszybszego spotkania z lekarzem w razie złego samopoczucia, prawdopodobnie będziesz zmuszony skorzystać z pomocy lekarzy zatrudnionych w placówkach prywatnych. Te z kolei świadczą usługi wyłącznie po wniesieniu odpowiedniej opłaty, której wysokość może wynosić od 60 do nawet 350 RON, w zależności od rodzaju wizyty i typu badania.

Należy też uwzględnić, że w razie wystąpienia u Ciebie poważnych problemów zdrowotnych karta EKUZ nie pokrywa wydatków związanych z transportem medycznym do Polski. Ponadto nie gwarantuje uzyskania odszkodowania za poniesiony na wyjeździe uszczerbek na zdrowiu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?

Dobrą alternatywą dla karty EKUZ jest ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednio dobrana polisa zapewni Ci nieocenione wsparcie w trudnych sytuacjach związanych z pogorszeniem stanu zdrowia i pozwoli uzyskać niezbędną pomoc medyczną. W przeciwieństwie do karty zadziała również w odniesieniu do usług realizowanych w placówkach prywatnych.

Cena ubezpieczenia turystycznego zmienia się w zależności od:

 • zakresu ochrony — największy wpływ na wysokość składki ma prawdopodobnie wysokość sum gwarantowanych oraz liczba zdarzeń ubezpieczeniowych, za które można otrzymać odszkodowanie. Zwykle im większy zakres polisy, tym wyższa cena. W podstawowym zakresie polisa gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, ratownictwa i transportu medycznego;
 • rozszerzenia umowy — podstawową polisę podróżną możesz rozszerzyć o rozmaite dodatki, np. ubezpieczenie bagażu, assistance turystyczne, ubezpieczenie OC sportowe czy ochronę w razie zachorowania na COVID-19. Zakres ochrony dopasuj do swoich indywidualnych preferencji i specyfiki planowanego wyjazdu;
 • stanu zdrowia ubezpieczonego — osoby przewlekle chore o swoich problemach zdrowotnych powinny poinformować ubezpieczyciela przed zawarciem umowy. Zatajenie informacji o jakiś schorzeniach może uniemożliwić późniejsze uzyskanie odszkodowania za leczenie czy pobyt w szpitalu.

Tych kilka kwestii w największym stopniu wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie turystyczne. A więc ile kosztuje średnio taka polisa? Korzystne oferty można znaleźć już od kilku złotych za dzień ochrony. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych propozycji przygotowanych dla młodego i w pełni zdrowego mężczyzny, który planuje 10-dniowy pobyt w Rumunii.

Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby do Rumunii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Europa
Koszty leczenia
141 681 zł
Ratownictwo
23 614 zł
Bagaż
1 417 zł
37,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 168 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sporty objęte polisą: 10 Ochrona COVID-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
34,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby do Rumunii
Nationale-Nederlanden
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Sporty objęte polisą: 60 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Europa
37,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
141 681 zł
Ratownictwo
23 614 zł
Bagaż
1 417 zł
Dodatkowo: NNW: 14 168 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sporty objęte polisą: 10 Ochrona COVID-19
AXA
34,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19

Tabela obrazuje, jak niskie składki obowiązują za ubezpieczenia turystyczne. Jeśli zależy Ci na ochronie podczas urlopu, zdecyduj się na polisę podróżną, dzięki której unikniesz konsekwencji finansowych wynikających z pogorszenia stanu zdrowia podczas wakacji.

Podsumowanie
 • Najtańszym środkiem transportu do Rumunii jest autokar, jednak przejazd takim środkiem transportu trwa ok. 25-30 godzin. Znacznie lepszą alternatywą, gwarantującą skrócenie czasu podróży jest samochód osobowy lub samolot.
 • Ceny noclegów w Rumunii zmieniają się w zależności od renomy obiektu i jego odległości od najważniejszych atrakcji turystycznych.
 • Za jedzenie i napoje w rumuńskich sklepach zapłacisz nieco więcej niż za żywność w polskich sklepach.
 • Na wyjazd do Rumunii warto wykupić ubezpieczenie turystyczne

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy do Rumunii wystarczy dowód osobisty?

  Na terytorium Rumunii można wjechać na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego.

 2. Czy do Rumunii potrzebna jest wiza?

  Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Rumunii.

 3. Na co uważać w Rumunii?

  Na terenie Rumunii, zwłaszcza w pobliżu dworców, targowisk, atrakcji turystycznych i w komunikacji miejskiej zdarzają się rabunki i kradzieże. W Karpatach często odnotowuje się spotkania z wilkami i niedźwiedziami, dlatego w trakcie wycieczek górskich należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto należy uważać na watahy zdziczałych psów pojawiające się zwykle na parkingach za miastem.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments