Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ceny w Kambodży [2024]. Ile kosztują wakacje w Kambodży?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-06-11

Jeśli planujesz wakacje w Kambodży, zorientuj się w tym, jakie są w niej ceny. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować budżet na wyjazd. Będziesz mógł też zdecydować, na jakie atrakcje możesz sobie pozwolić, a na czym powinieneś oszczędzać.

Co warto wiedzieć o kosztach pobytu w Kambodży? Ile trzeba zapłacić za nocleg, jedzenie i inne rzeczy? 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kambodża jako kierunek turystyczny — czy warto tam pojechać? 

Jesteś na etapie rozważania tego, czy warto wybrać się na wyjazd do Kambodży? Przygotowaliśmy dla Ciebie powody, które przemawiają za tym, aby właśnie ten kierunek wybrać na swoje wakacje. 

 • Kambodża jest krajem o bardzo bogatej kulturze. Jej historia sięga wielu tysiącleci przed naszą erą. To wtedy na tym terytorium pojawiały się pierwsze osady. Warto jednak wiedzieć, że losy tego regionu są dosyć tragiczne. Piękna, starożytna architektura przeplata się tutaj ze wstydem dyktatury i tragicznym wspomnieniem ludobójstwa z czasów reżimu Pol Pota. Miejsce jest różnorodne, ale pełne tajemnic, które zdecydowanie warto odkrywać. 
 • Kraj jest zróżnicowany pod względem przyrodniczym. W zależności od regionu możesz podziwiać tutaj bardzo bujne lasy, parki narodowe (jest ich ponad 20), źródła rzek, bujną roślinność różnych gatunków i dziko żyjące zwierzęta. 
 • W łatwy sposób można uzyskać wizę na zwiedzanie Kambodży. A to nie zawsze jest takie proste — np. w przypadku Australii wiąże się ze stosunkowo złożoną procedurą. W kraju jest bezpiecznie, a turyści nie muszą obawiać się zagrożenia terrorystycznego czy negatywnego nastawienia ze strony „lokalsów”. Podchodzą oni przyjaźnie do podróżujących. 
 • W Kambodży jest wiele miejsc wartych zwiedzenia. Należą do nich m.in.: Pałac Królewski w Phnom Penh, Muzeum Ludobójstwa, całe miasto Phnom Penh (stolica), miasto Battambang (znajduje się w nim bogaty kompleks rolniczy), stolica kulturalna Siem Reap i kompleks świątynny Angkor. Dla tych, którzy lubią odpocząć w wakacyjnych kurortach, idealnymi miejscami będą np. plaże Sihanoukville i wyspy Zatoki Tajlandzkiej.

Wiesz już, że Kambodża to kierunek, który warto obrać? Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią porę w ciągu roku na podróż. W przeciwnym razie może się okazać, że kapryśna pogoda pokrzyżuje Twoje plany i zmusi Cię do tego, aby większość wolnych dni spędzić w pokoju hotelowym. 

Kiedy w Kambodży panują najlepsze warunki dla turystów? 

W Kambodży, podobnie jak np. w Tajlandii, panują pory sucha i mokra. Ta druga trwa od maja do października, a od czerwca do września pojawia się najwięcej opadów. Deszcz jest rzęsisty i ulewny. Nie tylko uniemożliwia zwiedzanie ze względu na dyskomfort. Sprawia też, że mogą występować liczne niebezpieczeństwa związane z osuwiskami błotnymi czy możliwością poślizgnięcia się. 

Pora sucha trwa z kolei od listopada do kwietnia. Uważa się ją za szczyt sezonu. W tym czasie deszcze praktycznie nie występują. Do Kambodży przyjeżdża wtedy najwięcej turystów, którzy mogą liczyć na słoneczną pogodę, idealną do opalania się, a jednocześnie na komfortowe warunki do odwiedzania dżungli czy świątynnych kompleksów. 

Jeśli chodzi o temperaturę, to przez cały rok utrzymuje się ona w przedziale +25 do +40 oC. W związku z tym cały czas można cieszyć się ciepłem i korzystać z atrakcji w postaci plażowania czy kąpieli wodnych. Warto jednak pamiętać również o tym, że w kraju panuje stosunkowo wysoka wilgotność. Sięga ona około 90%.  

Jak dotrzeć z Polski do Kambodży? 

Podróż z Polski do Kambodży najlepiej odbyć samolotem. Loty bezpośrednie nie są jednak obsługiwane. Najlepiej polecieć do kraju przez Wietnam lub Tajlandię. W każdym wypadku trzeba liczyć się z koniecznością odbycia co najmniej 1 przesiadki, a często nawet dwóch lub więcej. Polskie linie lotnicze LOT zapewniają możliwość dotarcia do turystycznego miasta Siem Reap, lecąc np. przez Frankfurt i Singapur. Koszt takiej podróży wynosi około 3 000 złotych za jednego pasażera. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ceny mogą spadać lub rosnąć w zależności od daty wylotu, ilości przesiadek czy standardów konkretnej linii. 

Jeżeli zależy Ci na znalezieniu jak najtańszych lotów, z uwagą śledź zmieniające się oferty. Nastaw się na możliwość kupienia biletów w ostatniej chwili i na konieczność zrealizowania kilku przesiadek. Choć nie jest to najwygodniejsze, pozwala zaoszczędzić środki kosztem ograniczonego komfortu.  

Ceny w Kambodży w 2024 roku 

Mając wiedzę na temat tego, jak dotrzeć z Polski do Kambodży i jakie są koszty tej podróży, możesz przejść do planowania budżetu na całą wyprawę. W tym celu warto zapoznać się z cenami noclegów, jedzenia, atrakcji turystycznych i usług medycznych. W poniższym zestawieniu znajdziesz najważniejsze informacje w tym zakresie. 

Ile kosztuje nocleg w kraju? 

Ceny noclegu w Kambodży zależą od następujących czynników: 

 • lokalizacji — im bliżej bardziej turystycznych miejsc czy centrów miast, tym koszty noclegu są wyższe; 
 • standardu pokoju — opcje jednoosobowe, z prywatną łazienką i klimatyzowane kosztują co do zasady więcej niż pokoje bez łazienki i dodatkowego wyposażenia; 
 • długości pobytu — często na im dłużej wynajmujesz, tym atrakcyjniejszą cenę możesz otrzymać; 
 • formy wynajmu — inne są koszty wynajęcia pokoju w hotelu albo w hostelu od wynajmu mieszkania. 

Przykładowo, w mieście Siem Reap możesz liczyć na nocleg w porze suchej za cenę 200-300 zł. Wówczas otrzymasz pokój z wygodnym łóżkiem, klimatyzacją, a niekiedy nawet ze śniadaniem wliczonym w cenę. Możesz też wybrać tańszą opcję — guesthouse za 30-40 zł. Będzie mniej luksusowo, ale jednocześnie znacznie taniej. 

Jeżeli planujesz dłuższy pobyt, możesz pomyśleć o wynajmie mieszkania. To jednopokojowe w centrum miasta możesz zająć na miesiąc za około 1600 zł, a na obrzeżach już za nieco ponad 900 zł. Pamiętaj przy tym o konieczności poniesienia opłat za media (około 250 zł za osobę). Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie pakietu Internetu, będziesz musiał zapłacić za niego około 100 zł w sieci komórkowej. 

Jakie są koszty jedzenia w restauracjach i w sklepach? 

Ceny produktów spożywczych w Kambodży są średnio o około 20% wyższe niż tych sprzedawanych w Polsce. W związku z tym nastaw się na to, że wizyty w sklepie będą niemałym wydatkiem. Przykładowo chleb kosztuje około 7 zł, 1 kg ryżu 4 zł, 10 jajek nieco ponad 6 zł, 1 kg sera żółtego ponad 50 zł, a karton mleka ponad 8 zł. Niektóre rzeczy są jednak tańsze niż w Polsce — w szczególności papierosy i piwo. Za te pierwsze zapłacisz niespełna 6 zł za paczkę, a za samo piwo nieco ponad 3 zł (za 0,5 l). 

Koszty wyjścia do restauracji są z kolei znacznie korzystniejsze w Kambodży niż w Polsce, dlatego wielu turystów nie decyduje się na samodzielne gotowanie. Zamiast tego wybierają oferty tanich restauracji. Zjesz w nich sycący posiłek za 16-20 zł. Jeżeli będziesz chciał się wybrać do droższego miejsca, zapłacisz niespełna 50 zł za cały obiad. Posiłek typu fast food kupisz z kolei za około 25 zł. Kawa kosztuje niespełna 10 zł, a piwo w barze niecałe 5 zł. 

Ceny transportu w Kambodży 

Ważnym kosztem, który trzeba uwzględnić podczas podróży do Kambodży, jest transport. Litr paliwa w kraju jest znacznie tańszy niż w Polsce. Wystarczy zapłacić za niego niecałe 5 zł. Ile kosztują usługi taksówkarzy? Za kurs 10 km zapłacisz nieco ponad 40 zł. Jeżeli zdecydujesz się podróżować transportem publicznym (a trzeba wiedzieć, że nie wszędzie jest on dostępny), możesz kupić jednorazowy bilet (około 5 zł) lub miesięczny (opłaca się znacznie bardziej, ponieważ kosztuje trochę ponad 50 zł, a daje możliwość korzystania z komunikacji zbiorowej bez limitu). 

Ceny usług medycznych 

Zasadniczo ceny usług w Kambodży są średnio o 20% wyższe niż w Polsce. W związku z tym możesz spodziewać się też stosunkowo wysokich kosztów za wizyty u lekarza czy ewentualny pobyt w szpitalu. W tym wypadku będziesz musiał nastawić się na wydatek od kilkuset złotych w górę. Przy poważnych urazach może pojawić się zobowiązanie wobec szpitala nawet na kwotę kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Jak wybrać polisę turystyczną, aby uniknąć stresu i dodatkowych kosztów w trakcie wyjazdu? 

Wyjeżdżając na wakacje do Kambodży, nie zapomnij o tym, aby kompleksowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu przede wszystkim wykup odpowiednią polisę turystyczną. Dzięki temu Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z Twoim leczeniem. 

Wybierając opcję dla siebie, zwróć uwagę przede wszystkim na jej zakres. Polisa powinna obejmować koszty leczenia, NNW (pozwoli Ci uzyskać rekompensatę na wypadek wystąpienia uszczerbków na zdrowiu) i OC w życiu prywatnym (nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania osobom trzecim za ewentualnie wyrządzone szkody). 

Odpowiednio dobrana polisa zapewni Ci wsparcie finansowe na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Pozwoli Ci też w pełni cieszyć się wakacjami, bez strachu o to, że przydarzy Ci się coś niespodziewanego, a Ty będziesz musiał ponieść związane z tym wydadki. Koszt takiego ubezpieczenia, w zależności od wariantu i długości jego obowiązywania, rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Pozwala jednak zaoszczędzić mnóstwo stresu i uniknąć zadłużenia na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.

Podsumowanie
 1. Kambodża to kraj o bogatej historii, kulturze i przyrodzie. Można odwiedzić go porą suchą lub deszczową. Ta pierwsza zapewnia jednak bardziej komfortowe warunki do zwiedzania.
 2. Ceny w hotelach zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za dobę, więc istnieje możliwość znalezienia budżetowej opcji zakwaterowania. Koszty jedzenia w restauracjach również są bardzo atrakcyjne.
 3. Wybierając się do Kambodży, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Ceny usług medycznych są wysokie. Mając wykupioną polisę, nie musisz się obawiać tego, że na wypadek choroby czy kontuzji będziesz musiał samodzielnie zapłacić za całe swoje leczenie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ceny w Kambodży, w porównaniu do tych w Polsce, są wysokie?

  Niektóre ceny w Kambodży są wyższe od tych polskich (np. jedzenia w sklepie), a inne są niższe (np. w restauracjach).

 2. Jaka waluta obowiązuje w Kambodży?

  W Kambodży obowiązują dwie waluty: lokalny riel kambodżański (KHR) oraz dolar amerykański (USD).

 3. Czy w Kambodży można się swobodnie porozumiewać po angielsku?

  W kraju można swobodnie porozumiewać się po angielsku — szczególnie jeśli wybierasz się do turystycznych miejsc. Z reguły pracują w nich młode lub wykształcone w tym kierunku osoby, które potrafią odpowiedzieć na pojawiające się pytania, czy udzielić pomocy np. w kontekście wskazania drogi do celu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments