Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ceny w Jordanii [2024]. Ile kosztują wakacje w Jordanii?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-22

Jordania to kraj o wyjątkowych walorach przyrodniczych, oszałamiający zjawiskowymi zabytkami. Jednymi z najbardziej znanych są Petra i Wadi Rum, przyciągające co roku setki tysięcy turystów. Planujesz odwiedzić ten malowniczo położony kraj jednak obawiasz się wysokiego kosztu podróży? Sprawdź, czy zwiedzanie Jordanii jest faktycznie tak drogie, jak się wydaje.

Najważniejsze informacje o Jordanii

Jordania, a właściwie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, to kraj ze stolicą w Ammanie o powierzchni 3,5 razy mniejszej od Polski. Leży na Bliskim Wschodzie. Sąsiaduje z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Na niewielkim odcinku ma też dostęp do Morza Czerwonego, przez Zatokę Akaba. Językiem urzędowym jest tam język arabski, a obowiązującą walutą — dinar jordański (1 JOD to około 5,80 PLN).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Pierwsze ślady obecności na terenie Jordanii datuje się na XVIII wiek przed naszą erą. Z turystycznego punktu widzenia duże znaczenie ma obecność w południowej części kraju pozostałości po państwie Nabatejczyków. Przedstawiciele starożytnego ludu pochodzenia semickiego zamieszkiwali te tereny około VI wieku przed naszą erą. To właśnie z tamtego okresu pochodzą zabudowania Petry — ruin starożytnego miasta, stolicy państwa Nabatejczyków, które w 2007 roku wpisano na listę siedmiu nowych cudów świata.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii?

Podczas planowania pobytu w Jordanii musisz wiedzieć, że wjazd do tego arabskiego kraju jest możliwy wyłącznie na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. W momencie przekraczania granicy termin ważności każdego z tych dokumentów musi wybiegać co najmniej 6 miesięcy w przód. Ponadto obywatele RP mogą przebywać na terenie Jordanii wyłącznie po uzyskaniu wizy. Od 19 marca 2023 takie pozwolenie otrzymasz wyłącznie drogą elektroniczną na stronie jordańskiego MSZ lub w specjalnej aplikacji Jordanian Ministry of Interior – MOI.

Obywatele Unii Europejskiej mają też możliwość wykupienia 30-dniowej wizy pobytowej na jednym z międzynarodowych przejść granicznych z Jordanią. Koszt zezwolenia na pobyt to wówczas 40 JOD. W razie potrzeby ważność takiej wizy da się przedłużyć do 3 miesięcy na wybranym posterunku policji.

Kolejny sposobem na uzyskanie wizy jest opłacenie karty Jordan Pass łączącej funkcję zezwolenia na 30-dniowy pobyt i biletów wstępu do najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Upoważnia ona do jednego wjazdu na teren Jordanii i zapewnia możliwość jednorazowego wejścia do 40 najciekawszych obiektów (z wyjątkiem Petry, którą po wybraniu odpowiedniego wariantu Jordan Pass możesz odwiedzać nawet dwa lub trzy dni z rzędu). Karta kosztuje około 70-80 JOD. Wykupisz ją na stronie: https://www.jordanpass.jo/Default.aspx.

Warto wiedzieć! Za każdy dzień pobytu w Jordanii po upływie ważności wizy zapłacisz 1,5 JOD. Opłata zostanie Ci naliczona przed wylotem na lotnisku. Ponadto każda osoba przekraczająca przejście graniczne lądowe ma obowiązek uregulowania tak zwanego podatku wjazdowego w wysokości 10 JOD.

Ile kosztują bilety lotnicze do Jordanii?

Jeszcze rok temu bilety na samolot do Jordanii i z powrotem dało się kupić za symboliczną kwotę nawet 200-300 złotych. Od grudnia 2023 roku tanie linie lotnicze nie realizują lotów z Polski do portów w Ammanie i Akabie. Na ten moment nie ma więc możliwości, aby do jednej z jordańskich miejscowości dotrzeć bezpośrednim lotem. Podróż z przesiadkami wiąże się z kolei z długim czasem spędzonym w samolocie i na lotnisku oraz z wysokimi kosztami. Przelot z przystankiem w Budapeszcie to w optymistycznym wariancie wydatek rzędu 800-900 złotych.

Innym sposobem na pokonanie trasy Polska-Jordania jest dotarcie do izraelskiego Tel Avivu lub Ejlatu bezpośrednim lotem oferowanym przez jednego z tanich przewoźników, a następnie skierowanie się w stronę docelowego miejsca wycieczki już drogą lądową. Takie rozwiązanie wymaga skorzystania z jednego z trzech przejść granicznych pomiędzy Izraelem a Jordanią — Yitzhak Rabin/Wadi Araba, King Hussein Bridge/Allenby lub Jordan River/Sheikh Hussein.

Ile kosztują noclegi w Jordanii?

Cena noclegów w Jordanii zmienia się w zależności od sezonu oraz lokalizacji i standardu hotelu. Co do zasady za pobyt wiosną lub jesienią w prywatnym apartamencie o średnim standardzie położonym na obrzeżu miejscowości zapłacisz mniej niż za spędzenie lipcowego urlopu w 5-gwiazdkowym hotelu ulokowanym w centrum miasta. Oto kilka przykładowych stawek za 7-dniowy pobyt na początku czerwca 2024 roku dla 2 osób:

 • 1372 zł — pokój dwuosobowy typu Deluxe w Wadi Rum;
 • 1867 zł — pokój dwuosobowy typu standard w hotelu 3-gwiazdkowym w Wadi Musa ze śniadaniem wliczonym w cenę;
 • 1636 zł — apartament na wyłączność typu superior w Ammanie;
 • 1482 zł — nocleg w namiocie typu Deluxe na pustyni w Wadi Rum ze śniadaniem wliczonym w cenę.

To tylko kilka propozycji noclegów w obiektach o średnim standardzie. Podczas planowania wycieczki do Jordanii z łatwością znajdziesz obiekty oferujące tańsze, jak i droższe pobyty.

Ile kosztuje jedzenie w Jordanii?

Jedzenie w Jordanii to coś, na czym nie trzeba oszczędzać. Znajduje się tam wiele lokali oferujących smaczne posiłki w rozsądnej cenie. Za przystawki w lokalu o średnim standardzie trzeba zapłacić zaledwie 2-3 dinary, za potrawę z falafelem około 4 dinary, a za danie główne — około 5-8 dinarów. Problemów ze znalezieniem pysznego jedzenia w dobrej cenie nie ma również w dużych miastach. Za danie składające się z owoców morza i ryb w Akabie zapłacisz zaledwie 35 dinarów.

Przystępnie prezentują się również stawki za jedzenie i napoje w sklepach, gdzie butelka wody kosztuje 0,25 dinara, 1 kilogram chleba około 0,5 dinara, a litr soku owocowego — również około 0,5 dinara. Kilogram marynowanych oliwek to wydatek rzędu 7 dinarów, a kilogram białego sera — 1,25 dinarów.

Ile kosztuje wycieczka do Jordanii z biurem podróży?

Wycieczki do Jordanii są oferowane przez największe biura podróży, które zapewniają możliwość skorzystania z wyjazdu do tego arabskiego kraju bez konieczności martwienia się o kwestie organizacyjne. Co do zasady koszt urlopu z tour operatorem zawsze będzie wyższy niż samodzielnie zaplanowany wyjazd. Finalna cena wycieczki z biurem podróży zmienia się w zależności od terminu, sposobu transportu, rodzaju wyżywienia czy standardu obiektu noclegowego. Poniżej znajduje się kilka przykładowych stawek za zorganizowane wczasy z touroperatorem w Jordanii w czerwcu 2024 roku dla 1 osoby.

 • 4 607 zł — 7-dniowa wycieczka objazdowo-wypoczynkowa po Jordanii ze śniadaniami i obiadokolacjami wliczonymi w cenę, nocleg w obiekcie 3-gwiazdkowym;
 • 5 285 zł — 7-dniowy pobyt w mieście Akaba ze śniadaniami wliczonymi w cenę, przelot samolotem, nocleg w obiekcie 3-gwiazdkowym;
 • 5 497 zł — 7-dniowa wycieczka objazdowa po Jordanii ze śniadaniami wliczonymi w cenę, przelot samolotem, nocleg w obiekcie 4-gwiazdkowym.

Powyższe ceny nie obejmują biletów wstępu do atrakcji turystycznych. Przed wykupieniem jakiejkolwiek wycieczki zwróć uwagę na zakres oferty. Sprawdź też, czy biuro podróży oferuje ubezpieczenie o odpowiednio szerokim zakresie.

Koszty leczenia w Jordanii są dość wysokie, a odpowiedzialność za opłacenie usług medycznych i leków zawsze spoczywa po stronie turysty. Doba hospitalizacji kosztuje tam od 20 do 80 JOD, a wizyta lekarska około 40 JOD. Aby uniknąć wysokich wydatków na opiekę lekarską, przed wylotem do Jordanii zadbaj o wykupienie polisy podróżnej. Suma gwarantowana takiego ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 40 000 euro.

Podsumowanie
 1. Jordania, czyli Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, to niewielkie państwo bliskowschodnie ze stolicą w Ammanie.
 2. Obywatele RP mogą wjechać do Jordanii na podstawie paszportu i wizy.
 3. Przed wyjazdem do Jordanii warto rozważyć wykupienie karty Jordan Pass, która zastępuje wizę i umożliwia odwiedzenie największych atrakcji regionu.
 4. Ceny biletów lotniczych do Jordanii są obecnie dość wysokie z uwagi na brak bezpośredniego połączenia z Polską.
 5. Koszt noclegów w Jordanii różni się w zależności od standardu obiektu i sezonu. Da się tam znaleźć budżetowe oferty pobytu w miejscach o zadowalającym standardzie.
 6. Ceny jedzenia w Jordanii są dość niskie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Jordanii jest bezpiecznie teraz?

  Napięta sytuacja polityczna w Strefie Gazy sprawia, że atmosfera w Jordanii zmienia się bardzo dynamicznie. Polskie MSZ zaleca unikać zgromadzeń i demonstracji organizowanych na terenie całego kraju. Warto śledzić na bieżąco komunikaty związane z bezpieczeństwem, a podczas pobytu trzeba przestrzegać rekomendacji wydawanych przez lokalne władze porządkowe.

 2. Czy Jordania jest bezpieczna dla kobiet?

  Kobiety w Jordanii są bezpieczne, jednak turystkom zaleca się unikanie jazdy na przednim siedzeniu taksówki czy wdawania się w rozmowę z tamtejszymi mężczyznami. Z uwagi na różnice kulturowe takie niepozorne zachowania mogą zostać zinterpretowane jako zachęca to nawiązania bliższej relacji. Kobietom nie rekomenduje się również podróżowania po Jordanii autostopem.

 3. Czy w Jordanii jest drogo?

  Ceny w Jordanii zmieniają się w zależności od lokalizacji i standardu wybranego obiektu usługowego, na przykład hotelu czy restauracji. W dużych miastach bez problemu da się znaleźć miejsca oferujące nocleg czy posiłek za atrakcyjną kwotę. Stawki za bilety wstępu do niektórych atrakcji turystycznych, zwłaszcza do Petry czy Wadi Rum, są bardzo wysokie.

 4. Kiedy najlepiej jechać do Jordanii?

  Szczyt sezonu turystycznego w Jordanii przypada na lipiec i sierpień. Wówczas jest tam jednak bardzo gorąco. Dlatego wszystkim chętnym do odwiedzenia tego arabskiego kraju poleca się podróże wiosną lub jesienią, gdy temperatury osiągają wartości sprzyjające zwiedzaniu. Poza okresem wakacji w Jordanii znajduje się też znacznie mniej turystów, a ceny za noclegi czy jedzenie w restauracjach stają się bardziej przystępne

 5. Czego nie wolno robić w Jordanii?

  W Jordanii nie wolno używać dronów i bezzałogowych statków powietrznych bez zezwolenia. Jeśli przy wjeździe masz przy sobie jedno z wymienionych urządzeń i nie uzyskałeś zgody tamtejszego rządu, prawdopodobnie zostanie Ci ono skonfiskowane. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku lunet i lornetek o dużym przybliżeniu, które przy przekraczaniu granicy prawdopodobnie będziesz zmuszony oddać w depozyt na czas pobytu. Podobnie jak w innych państwach, w Jordanii nie należy nadto eksponować wartościowych przedmiotów czy dużej ilości gotówki

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments