ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ceny w Grecji [2024]. Czy w Grecji jest drogo?

Opublikowano: 2024-03-18 (aktualizacja 2024-03-18, godz. 1:01)

Grecja od wielu lat nie jest już uznawana za tani kierunek wakacyjny. Mimo to co roku setki turystów z Polski wybiera to wyspiarskie państwo jako idealne miejsce do spędzenia urlopu. Sprawdź, ile kosztują wakacje w Grecji w 2024 roku.

Dlaczego warto zaplanować wakacje w Grecji?

Grecja to niezwykle interesujący kraj z ciekawą kulturą i wspaniałą przyrodą. Większość turystów do odwiedzenia tego wyjątkowego kraju zachęcają:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • przepiękne widoki — ponad 80% obszaru Grecji stanowią tereny górskie, dzięki czemu krajobraz jest tam bardzo zróżnicowany. Ponadto w skład terytorium państwa wchodzi aż 2500 wysp;
 • malownicze plaże — na turystów czeka w Grecji niepowtarzalne wybrzeże. Plaże różnią się od siebie, bo są zbudowane z różnych typów materiału skalnego. Znajdują się tu zarówno te ze złotym i przyjemnym w dotyku piaskiem, jak i wybrzeża pokryte ciemnym drobnym żwirkiem;
 • słoneczna pogoda — Grecję uznaje się za jedno z najbardziej słonecznych państw w Europie. Najcieplej jest tu w lipcu i sierpniu, gdy średnia temperatura w ciągu dnia to ok. 30°C, a w nocy — 20°C. Zima jest tu łagodna i ciepła, a słupek rtęci od listopada do marca raczej nie schodzi poniżej 5°C;
 • zabytki — Grecję uznaje się za kolebkę antycznej kultury. Na każdym kroku napotyka się tu budowle świadczące o starożytnej historii tego kraju;
 • kuchnia grecka — wyjazd do Grecji nie może się odbyć bez próbowania tamtejszych dań. Potrawy śródziemnomorskie składają się najczęściej ze świeżych warzyw, owoców morza, ryb, ziół i oliwy z oliwek. Dzięki temu zachwycają swoim smakiem i różnorodnością;
 • grecka gościnność — Greków postrzega się jako otwartych, bezinteresownych i bardzo gościnnych. Zazwyczaj na ich twarzy gości szeroki uśmiech i są naprawdę zainteresowani drugim człowiekiem. Często zdarza się, że „lokalsi” sami oferują turystom wsparcie np. przy znalezieniu drogi do hotelu.

Warto wiedzieć! W Grecji znajduje się aż 18 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich m.in. Akropol, Świątynia Apollina Epikuriosa, stanowisko archeologiczne w Delfach, średniowieczne miasto Rodos, Góra Athos, Sanktuarium Asklepiosa, Meteory i wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki w Salonikach.


Jak dostać się do Grecji?

Grecja leży w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Bułgarią, Macedonią Północną i Turcją. Ponadto oblewają ją wody Mórz Jońskiego, Śródziemnego, Egejskiego i Kreteńskiego. Jej północna granica znajduje się w odległości 1500 km od polskiego przejścia granicznego w Gorzyczkach. W zależności od miejsca wyjazdu i punktu docelowego trasa się wydłuża. W skrajnych przypadkach może liczyć nawet 2500-3000 km w jedną stronę. Z tego powodu większość osób decyduje się na podróż do Grecji samolotem. Takie rozwiązanie generuje jednak spore koszty, bo ceny biletów w sezonie wakacyjnym rosną w zawrotnym tempie.

Dojazd do Grecji samochodem

Za wyborem samochodu jako środka transportu do Grecji przemawia wiele czynników. Podróż własnym autem zapewnia możliwość zabrania dowolnego bagażu bez zważania na ograniczenia przewoźnika. Ponadto umożliwia podziwianie malowniczych widoków na trasie i pozwala zatrzymywać się w interesujących miejscowościach. Dojazd samochodem generuje też mniejsze koszty, zwłaszcza w przypadku większych rodzin czy grup znajomych. Wydatki na paliwo i winiety można podzielić wtedy na kilka osób, co znacznie zmniejsza budżet potrzebny na wycieczkę.

Ile kosztuje dojazd do Grecji? Finalny koszt takiej podróży zależy od długości trasy, liczby uczestników, ceny paliwa, spalania pojazdu na 100/km i wielu innych kwestii. Poniżej znajduje się przykładowa kalkulacja dla czworga turystów z Krakowa, którzy planują spędzić urlop na wyspie Korfu.

 • Długość trasy w obie strony: ok. 3600 km
 • Spalanie samochodu/100 km: 11 l
 • Średnia cena paliwa: 8 zł

Na podstawie tych parametrów można wyliczyć, że koszt przejechania trasy w tę i z powrotem wyniesie łącznie ok. 3 200 zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze cenę promu (ok. 100 zł) i winiet (ok. 200 zł). Po zsumowaniu i podzieleniu kwoty na 4 osoby okazuje się, że cena za osobę za transport samochodem do Grecji wyniesie około 875 zł.

Przelot do Grecji samolotem

Korzyści wynikające z przelotu samolotem do Grecji również można by długo wymieniać. Do najważniejszych z nich należy maksymalnie skrócony czas podróży. Około 2-godzinny rejs mija w mgnieniu oka i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wiele osób do lotu samolotem zniechęca jednak wysoki koszt takiego przedsięwzięcia. Zakup biletów pochłania bowiem sporą ilość gotówki. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym bilety do Grecji są dość drogie. Nie warto się jednak zrażać i zawsze warto szukać biletów tanich linii lotniczych z dużym wyprzedzeniem. Oferty bezpośrednich rejsów do Grecji w obie strony można znaleźć nawet za kilkaset złotych za osobę – mowa oczywiście o koszcie samego biletu tanimi liniami, bez uwzględnienia bagażu.

Ile kosztują noclegi w Grecji?

Ceny noclegów w Grecji to dość trudny temat. Finalny koszt pobytu zmienia się w zależności m.in. od pory roku, lokalizacji obiektu, standardu zakwaterowania i długości pobytu. Pokój dwuosobowy w pensjonacie w Atenach z dostępem do prywatnej łazienki znajdziesz już w kwocie od 120 zł. W innych miejscowościach ceny są bardzo podobne lub nawet niższe. Przeważnie im bliżej wybrzeża, tym wyższe stawki. Najwięcej płaci się za pobyt w obiektach położonych na wyspach, np. Santorini, Rodos czy Korfu. Tam ceny dwuosobowego pokoju wzrastają nawet do 200-300 zł za dobę. Mimo to przy odpowiednio wczesnej rezerwacji da się znaleźć malowniczo położony apartament w korzystnej cenie.

Ile kosztuje jedzenie w restauracjach w Grecji?

Wysokość cen w greckich restauracjach ma duży związek z renomą lokali i ich położeniem. Popularne punkty gastronomiczne, usytuowane w niedużej odległości od centrum, wybrzeża i atrakcji turystycznych, zawsze mają nieco zawyżone stawki. Na korzystniejsze oferty można liczyć w mniejszych knajpkach położonych na uboczu. Zwykle jakością serwowanych dań nie odbiegają one od najbardziej obleganych lokali w centrum.
W niedrogiej restauracji trzeba zapłacić od 10 do 20 EUR za obiad, przy czym sama zupa kosztuje ok. 5 EUR a np. grillowana ryba z warzywami — ok. 18 EUR. Cena za pizzę wynosi przeważnie od 10 do 15 EUR. Jeśli chodzi o napoje, to najmniej płaci się za wodę (4 EUR/250 ml), kawę (4-5 EUR) oraz piwo (5-7 EUR/330 ml).

Ile kosztują produkty spożywcze w Grecji?

Ceny produktów spożywczych w Grecji są nieco wyższe niż w Polsce. Podczas pobytu należy przygotować się na dość wysokie stawki m.in. za sery czy wyroby mięsne. W czasie pobytu duże zakupy warto robić w supermarketach. W Grecji działają zarówno sklepy dużych sieci Lidl czy Carrefour, jak i lokalni sprzedawcy — Zdanis czy Mazutis.

Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca orientacyjne ceny podstawowych produktów w Grecji. Zapoznanie się z nią pozwoli lepiej poznać stawki obowiązujące w tamtejszych sklepach i racjonalniej przygotować budżet na wyjazd.

Nazwa produktuCena EURCena PLN
Chleb 500 g2,4010,50
Mleko 1 l2,3010,00
Jajka 12 szt.5,0022,00
Mięso wołowe11,0048,10
Filet z piersi kurczaka 1 kg12,5054,70
Banany 1 kg1,807,80
Pomarańcze 1 kg1,104,80
Ziemniaki1,305,70
Makaron 500 g1,406,10
Olej słonecznikowy 1 l2,159,41
Woda mineralna1,506,60

Ile kosztują atrakcje turystyczne w Grecji

Jeśli zależy Ci na zobaczeniu największych greckich atrakcji, musisz przygotować się na dodatkowe wydatki. Za wejście do wielu turystycznych miejsc trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu euro. Oto kilka przykładowych cen za bilety wstępu:

 • 20 EUR (87,50 PLN) — Akropol Ateński;
 • 12 EUR (52,50 PLN) — Delfy — stanowisko archeologiczne i muzeum;
 • 10 EUR (44 zł) — Świątynia Posejdona;
 • 12 EUR (52,50 PLN) — Mykeny — stanowisko archeologiczne;
 • 8 EUR (35 PLN) — Muzeum Kultury Bizantyjskiej.

Ile kosztuje leczenie w Grecji?

Osoby ubezpieczone w Polsce mają prawo korzystać w Grecji z bezpłatnej opieki medycznej. Jest to możliwe w ramach tamtejszej publicznej służby zdrowia (ESY i PEDY) po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ należy wyrobić w Polsce przed wyjazdem. Niestety, za leczenie w prywatnych placówkach każdy podróżny musi jednak zapłacić z własnej kieszeni. Ponadto każdy pacjent w Grecji ponosi koszt 15% badań, 30% procedur medycznych wykonywanych w ramach leczenia stacjonarnego w szpitalu oraz 10% ceny dziennej hospitalizacji. Ponadto płatne są niektóre leki na receptę.

Aby uniknąć tych wszystkich wydatków, warto wykupić przed podróżą odpowiednią polisę turystyczną. Dzięki ubezpieczeniu można uniknąć wysokich kosztów leczenia w razie wypadku lub nagłej choroby. Polisa dla podróżnych może dodatkowo gwarantować odszkodowanie za uszkodzenia bagażu.

Najlepsze oferty ubezpieczeń turystycznych znajdziesz w porównywarce internetowej. Ceny za 1 dzień polisy podróżnej do Grecji zaczynają się już od 6 zł.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
 • Na turystów czekają w Grecji malownicze plaże, przepyszne jedzenie, śródziemnomorski klimat oraz wyjątkowe zabytki.
 • Do Grecji najlepiej dostać się samolotem. Większość osób rezygnuje z transportu lądowego z uwagi na dużą odległość od Polski.
 • Nocleg w Grecji warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem, aby cieszyć się dobrą ceną.
 • Koszt produktów spożywczych w Grecji jest znacznie wyższy niż w Polsce.
 • Za niektóre świadczenia medyczne w greckich placówkach zdrowotnych trzeba płacić z własnej kieszeni.
 • Przed wyjazdem do Grecji warto wykupić polisę turystyczną.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Grecji jest drogo?

  Trudno jednoznacznie określić, czy w Grecji jest drogo. Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od perspektywy. Można jednak stwierdzić, że ceny za podstawowe produkty spożywcze są tam dużo wyższe niż w Polsce. Podobnie sprawa wygląda w przypadku stawek za jedzenie w restauracjach, zwłaszcza w miastach turystycznych.

 2. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie turystyczne do Grecji?

  Firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku oferują wiele wariantów polis turystycznych do Grecji. Aby znaleźć najtańsze z nich, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Wybieraj warianty zapewniające odpowiednio szeroki zakres ochrony i wystarczająco wysokie sumy gwarancyjne.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments