ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wyjeżdżam na Sylwestra – czy potrzebuję ubezpieczenie turystyczne?

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2023-01-19, godz. 3:40)

Coraz bardziej popularne staje się spędzanie Sylwestra poza miejscem zamieszkania. W cenie są wyjazdy za granicę, zwłaszcza w celu spędzenia tej wyjątkowej nocy na stoku. Przed takim wyjazdem nie należy jednak zapominać od bezpieczeństwie. Aby móc beztrosko i ze spokojnym umysłem bawić się na balu sylwestrowym, wystarczy przed wyjazdem pomyśleć o kupnie polisy turystycznej, która ochroni nas przed niebezpieczeństwami i zdarzeniami losowymi podczas wycieczki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wiedząc, co dla nas najważniejsze, w każdym podstawowym pakiecie ubezpieczeniowym zawierają informację o zapewnieniu opieki medycznej. Wyjeżdżając za granicę możemy bezpłatnie korzystać z pomocy lekarza, legitymując się Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną przez NFZ. Ma ona jednak pewne ograniczenia. Może więc nie wystarczyć, jeśli będziemy potrzebowali zabiegu, badania lub leków, których nie obejmuje swoim zakresem. Poza tym w niektórych krajach obowiązuje dopłacanie do usług służby zdrowia, a we Francji i w Belgii pomoc lekarska jest całkowicie odpłatna. Mimo posiadania Karty nie będziemy mogli za darmo skorzystać z potrzebnej pomocy, bo przebywając za granicą nabywamy takie same obowiązki jak mieszkańcy państwa przez nas odwiedzanego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

W standardowym pakiecie polisy jest też zwykle ubezpieczenie NNW. W razie śmierci lub doznania uszczerbku na zdrowiu możemy liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela, który pokryje koszty leczenia.

Niezawodne Assistance

Dobrze jest tez wyposażyć się w pakiet Assistance. Przyda się, jeśli konieczny będzie wcześniejszy transport chorego do Polski oraz specjalne warunki, które umożliwią bezpieczny przewóz, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci go w ramach tego ubezpieczenia. W zalezności od rodzaju Assistance, poza transportem zorganizuje również pomoc prawnika i tłumacza, sprowadzi bliskiego, wskazanego przez nas jako poszkodowanych, który zaopiekuje się nami. W przypadku, gdy wypadkowi uległ kierowca i nasza rodzina nie może kontynuować podróży samochodem, ani samodzielnie wrócić do Polski, towarzystwo ubezpieczeniowe zadba o to, aby pomógł nam w tym zastępczy kierowca. Mamy również możliwość poproszenia o dostarczenie niezbędnych przedmiotów, już przebywając na urlopie. Ubezpieczyciel zorganizuje dowóz.

Przykładowy zakres Assistance 
doraźna pomoc medyczna
transport medyczny Ubezpieczonego
pomoc prawna
wcześniejszy powrót Ubezpieczonego
pomoc w odzyskaniu dokumentów
ratownictwo
przekazanie wiadomości
zakwaterowanie na czas rekonwalescencji

źródło: opracowanie własne

Odpowiedzialność za szkody

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma zastosowanie nie tylko wśród kierowców czy narciarzy. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo wyrządzenia szkody osobie trzeciej podczas sylwestrowego wypadu, powinniśmy rozszerzyć naszą polisę turystyczną właśnie o ubezpieczenie OC. Wówczas nie będziemy obciążeni kosztami, jakich zarząda poszkodowany. Jego roszczenia zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia.

Bagaż pod kontrolą

Każdemu wyjazdowi towarzyszy stres związany ze zgubieniem bagażu. Warto również zaopatrzyć się w ubezpieczenieswojego własności. Gdy zostanie nam on skradziony, zgubimy go albo zniszczymy, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w takiej wysokości, żebyśmy mogli za jego pomocą odzyskać swoją własność. W przypadku opóźnienia w dostarczaniu bagażu niektóre towarzystwa pomogą w odzyskaniu ich i dostarczeniu.

Dodatkowa opcja

W ofertach dostępnych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych jest też możliwość ubezpieczenia kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej lub anulowania biletu podróżnego. Jeśli z przyczyn niezależnych od nas i wymienionych w OWU jesteśmy zmuszeni zrezygnować z wyjazdu lub przerwać urlop, ubezpieczyciel zwróci nam koszty, jakie ponieśliśmy przy organizacji wyjazdu. Odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli nasze straty nie zostały zrekompensowane przez inne jednostki. Zwrot poniesionych przez nas kosztów, np. zaliczki, może mieć wysokość od 20 % do 80 % tych kosztów.

Oceń tę stronę

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments