Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu – Ile kosztuje i jakie wybrać?

Opublikowano: 2015-12-16 (aktualizacja 2022-06-22, godz. 10:04)

Wyjazdy za granicę cieszą się duża popularnością. Niektóre osoby decydują się jednak na wycieczki do bardziej odległych państw, takich jak np. Wietnam. Wybierając się w to miejsce, konieczne jest jednak pamiętanie o kilku kwestiach. Zdecydowanie najważniejsze okazuje się zakupienie ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli na pokrycie kosztów leczenia w obcym kraju.

Wietnam

Wietnam to kraj leżący w Azji Południowo-Wschodniej. Cechuje się on ciekawym klimatem, różnym w zależności od fragmentu państwa. W górach temperatura jest zwykle niższa niż na południu. To właśnie dlatego do Wietnamu można wybrać się przez niemal cały rok, choć konieczne jest kierowanie się tym, jaka pogoda panuje aktualnie w konkretnym miejscu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

W Wietnamie językiem urzędowym jest wietnamski. Jeśli chodzi o walutę, w kraju tym wykorzystuje się Dong. Turyści przybywający z Europy mogą mieć problem z płaceniem kartą. Płatności tego typu cieszą się dość niewielką popularnością, a różnice pomiędzy systemami wykorzystywanymi w Polsce i Azji są znaczne.

Wietnam jest krajem, w którym wciąż panuje komunizm. Można zauważyć to podczas spacerów po mieście. Wietnamczycy są jednak bardzo przedsiębiorczy, dlatego często da się zobaczyć lokalne, niewielkie biznesy. Mieszkańcy Wietnamu zwykle są również bardzo przyjaźni, dlatego chętnie rozmawiają z turystami. Da się to zobaczyć zwłaszcza w popularniejszych miastach wśród podróżnych, gdzie wielu Wietnamczyków mówi po angielsku.

Jeśli chodzi o poruszanie się po wietnamskich drogach, najczęściej wykorzystuje się motocykle i skutery. Ulice w Wietnamie są bowiem dość wąskie, a ruch – intensywny. To właśnie dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności. Przepisy drogowe w Wietnamie są bowiem znacznie mniej restrykcyjne niż w krajach europejskich.

Wietnam słynie z wielu atrakcji, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i piękne tereny naturalne. Będąc w tym kraju, warto odwiedzić m.in. takie miejsca, jak:

 • Sapa – to kurort górski położony na wysokości aż 600 m n.p.m.; kurort ten graniczy z terytorium Chin; to popularny wybór wśród turystów, którzy kochają piesze wędrówki po górzystych terenach,
 • Phu Quoc – to największa wyspa należąca do Wietnamu; na jej terenie panuje bardzo słoneczny klimat, dlatego jest to miejsce chętnie wybierane zwłaszcza przez miłośników plażowania; na wyspie pojawia się niewielu turystów, dlatego jest to spokojna przestrzeń idealna do odpoczynku,
 • Hoi An – to miasto, którego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO; wszystko ze względu na liczne historyczne budowle pochodzące m.in. z czasów starożytności; wizyta w tym mieście jest obowiązkowa zwłaszcza dla miłośników sztuki, kultury i architektury,
 • Ho Chi Min – to miasto, które łączy w sobie klasyczną architekturę z nowoczesnością; w tym miejscu pojawiają się m.in. przeszklone drapacze chmur; na terenie miasta można znaleźć także bardzo ciekawą atrakcję, czyli pływające targi,
 • Cao Bang – to region pełen krętych dróg, pól ryżowych i ciekawej roślinności charakterystycznej dla Wietnamu; zwykle temperatury w tym miejscu są dość niskie, dlatego wciąż odwiedza je niewielu turystów; to dobry wybór dla osób, które nie lubią zatłoczonych punktów i chcą cieszyć się pięknymi krajobrazami w pojedynkę.

Wietnam słynie również z wyjątkowego fast foodu znanego na całym świecie. Niewielkie budki i stoiska z jedzeniem znajdują się niemal na każdej ulicy. Zazwyczaj są to dania mięsne, a także te zawierajcie owoce morza. W kuchni Wietnamskiej, podobnie jak w całej Azji, króluje również ryż.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Wietnamu?

Ubezpieczenie podróżne to produkt skierowany do wszystkich osób, które decydują się na wyjazd za granicę. Trzeba bowiem pamiętać, że do zdarzeń losowych może dojść bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz. W większości państw, zwłaszcza tych nienależących do Unii Europejskiej, koszt leczenia może być ogromny. To właśnie dlatego lepiej zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami, kupując dość tanie ubezpieczenie.

Do najważniejszych zalet ubezpieczenia turystycznego można zaliczyć:

 • możliwość skorzystania z opieki medycznej, nawet u prywatnych specjalistów,
 • pokrycie kosztów hospitalizacji,
 • pokrycie kosztów związanych z transportem medycznym do Polski,
 • w przypadku wykupionych rozszerzeń – odszkodowanie po kradzieży lub zgubieniu bagażu przez przewoźników,
 • pomoc na drodze, gdy turysta porusza się samochodem,
 • usługi tłumacza i prawnika w razie problemów prawnych w obcym państwie.

Każde ubezpieczenie turystyczne działa w nieco inny sposób. Oznacza to, że na rynku można znaleźć produkty również o znacznie mniejszym zakresie obowiązywania. Niektóre firmy oferują również możliwość dokupienia rozszerzeń, które sprawiają, że ochrona staje się jeszcze szersza. To korzystne m.in. w sytuacji, gdy decydujesz się na uprawianie sportów ekstremalnych w trakcie wyjazdu. Wówczas konieczne jest wykupienie dodatkowego produktu ze względu na fakt, że ryzyko w trakcie takich aktywności jest zwykle znacznie większe.

Co zabrać na urlop w Wietnamie? 

Wybierając się do Wietnamu, konieczne jest spakowanie ze sobą najważniejszych przedmiotów. Mowa tu m.in. o dokumentach. W przypadku tak dalekich podróży niezbędny jest ważny paszport. Oprócz tego Polacy muszą wyrobić wizę. Obecnie jest to możliwe online, a w przypadku wyjazdów typowo turystycznych cały proces powinien przebiegać bardzo sprawnie. Taka wiza obowiązuje maksymalnie przez 30 dni. Jest ona niezbędna w celu wydania pozwolenia na pobyt wystawianego przez Urząd Kontroli Ruchu Granicznego w Wietnamie. Wizę można wyrobić nie tylko przez internet, lecz także konsulatach czy na granicy lub lotnisku. Zazwyczaj w tym ostatnim przypadku korzysta się z promesy wystawionej przez biuro podróży, która gwarantuje otrzymanie wizy po przylocie do Wietnamu.

Jeśli chodzi o dodatkowe formalności, turyści muszą zameldować się na posterunku policji. Najczęściej jednak obowiązkiem tym zajmują się hotele. Warto jednak upewnić się, że dany obiekt noclegowy zgłosi Twój pobyt.

Wśród innych rzeczy potrzebnych w trakcie wyjazdu do Wietnamu można wyróżnić także dolary amerykańskie, a nawet euro. Takie waluty nie obowiązują w tym kraju, jednak znacznie łatwiej wymienić je na miejscu. W Polsce Dong jest bowiem słabo dostępny. Z tego powodu trzeba liczyć się z podwójnym przewalutowaniem.

Nie można zapominać również o przedmiotach codziennego użytku, które przydadzą się podczas podróżowania. Mowa tu o ładowarkach do sprzętu elektronicznego, powerbankach czy kremie z filtrem. W sezonie deszczowym przyda się też parasol – brzydka pogoda może zaskoczyć Cię nawet w trakcie słonecznego dnia. Jeśli chcesz, część niezbędnych przedmiotów możesz kupić również na miejscu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przywieźć ze sobą pamiątki z Wietnamu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rzeczy da się przewieźć samolotem, dlatego dobrym pomysłem jest zapoznanie się z regulaminami linii lotniczych jeszcze przed wyjazdem do Wietnamu.

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie? 

Wietnam jest stosunkowo bezpiecznym krajem, w którym nie dochodzi do ataków terrorystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że w niemal każdym turystycznym miejscu istnieje ryzyko kradzieży. To właśnie dlatego należy dobrze zabezpieczać swoje rzeczy. Po Wietnamie większość osób porusza się na skuterach, więc konieczne jest trzymanie torebek podczas spacerów wzdłuż ulic. Popularną praktyką, podobnie jak w innych azjatyckich krajach, jest bowiem wyszarpywanie bagażu przez motocyklistów.

Trzeba jednak pamiętać również o zagrożeniach spowodowanych przez siły natury. W miejscach, w których panuje klimat monsunowy, istnieje duże ryzyko wystąpienia tropikalnych cyklonów, czyli tajfunów. Na szczęście obecnie stosuje się różnego rodzaju systemy informujące o zbliżającym się problemie. Z tego powodu warto zainstalować aplikacje lub korzystać ze stron, takich jak np. National Hurricane Center. W ten sposób możliwe jest przystąpienie do ewakuacji odpowiednio wcześnie.

Nie można nie wspomnieć również o bardziej błahych zagrożeniach, takich jak szybka jazda i duża liczba wypadków na drodze. Przechodząc przez ulicę, należy dokładnie upewnić się co do własnego bezpieczeństwa. Szczególną uwagę powinny zachować także osoby wypożyczające skutery po przyjeździe do Wietnamu.

Zachowując wspomniane względy bezpieczeństwa, można cieszyć się spokojnym wyjazdem. Nie jest wskazane zabieranie ze sobą zbyt wielu cennych przedmiotów. Jeśli dysponujesz gotówką, dobrym pomysłem okazuje się umieszczenie w hotelowym depozycie lub ukrycie w taki sposób, by nie narażać się na kradzieże na ulicy. Podobne zasady obowiązują jednak także w europejskich miastach popularnych wśród turystów. To właśnie dlatego nie powinny one zniechęcać osób, które marzą o wyjeździe do egzotycznego Wietnamu.

Karta EKUZ na urlop w Wietnamie –  czy obowiązuje?

Nie wszystkie osoby wiedzą, że w Polsce można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To specjalna ochrona zarezerwowana dla obywateli Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że działa ona tylko w wybranych państwach – jedynie tych europejskich, które podpisały odpowiednie porozumienia. Oznacza to, że z EKUZ nie można skorzystać podczas wycieczki do Wietnamu i innych krajów leżących w Azji.

Z tego powodu w sytuacji, gdy chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Bez takiej polisy możesz bowiem narazić się na ogromne koszty, które często przekraczają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena ubezpieczenia turystycznego jest niewielka w stosunku do korzyści, jakie daje ta forma ochrony. To plisa dobrowolna, choć wiele biur podróży wymaga jej wykupienia. W ten sposób można ustrzec się przed wieloma konsekwencjami finansowymi, a także problemami związanymi m.in. ze zorganizowaniem pomocy medycznej. To ubezpieczyciel zajmie się wsparciem swoich klientów, nawet w tak odległym kraju, jakim jest Wietnam.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? 

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących ochronę dla turystów wyjeżdzających do Azji. Z tego powodu wybranie odpowiedniego produktu często jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście, można zakupić takie ubezpieczenie w tej samej firmie, w której na ogół kupujesz polisy komunikacyjne czy na życie. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak porównanie co najmniej kilku ofert, dzięki czemu możesz zapoznać się ze stosunkiem ceny do zakresu obowiązywania polisy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują szczegóły swoich ofert na stronach internetowych. Dzięki temu każdy użytkownik może zapoznać się z dokładnym zakresem obowiązywania online, bez konieczności wychodzenia z domu. Porównywanie propozycji w ten sposób jest jednak dość czasochłonne. Na każdej stronie znajdują się bowiem formularze, wymagające uzupełnienia podstawowych informacji o wycieczce i podróżnych. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych porównywarek.

Internetowe porównywarki ubezpieczeń pozwalają na znacznie łatwiejsze znalezienie najkorzystniejszej oferty. Możliwe jest bowiem zestawienie co najmniej kilku dostępnych propozycji w jednym miejscu. Na tej podstawie sprawdzisz, która oferta jest obecnie najtańsza. Jednocześnie masz możliwość porównania zakresu obowiązywania – w przypadku ubezpieczeń turystycznych ma on ogromne znaczenie. Co więcej, informacje na temat planowanego wyjazdu należy uzupełnić tylko raz. System wygeneruje co najmniej kilka propozycji od najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Oprócz tego możliwe jest dopełnienie większości lub nawet wszystkich formalności całkowicie online.

Trzeba pamiętać, że najtańsze ubezpieczenie turystyczne nie zawsze będzie najlepsze. Należy bowiem skupić się na tym, by polisa miała jak największy zakres obowiązywania, dostosowany do aktywności, które chcesz podejmować w trakcie wyjazdu. Czasami opłacalne jest więc dopłacenie kilku złotych za każdy kolejny dzień, by cieszyć się skuteczniejszą ochroną.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments