Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu – Ile kosztuje i jakie wybrać?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-05-18

Wietnam to kraj kontrastów i barw, pośród których odnajdzie się każdy. Chociaż wydaje się odległy i tajemniczy, od wielu lat wiedzie prym w najpopularniejszych kierunkach azjatyckich. Aby jednak podróż do tego wyjątkowego zakątka Ziemi odbyła się bez niepotrzebnego stresu, konieczne jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje podróżnym zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na podróż do Wietnamu. O czym jeszcze warto pamiętać podczas przygotowań do podróży do Azji i na co szczególnie uważać – odpowiadamy w poniższym artykule. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wietnam – podstawowe informacje

Planując eksplorować kulturę tak fascynującą, jak i zupełnie inną niż nasza rodzima – warto uprzednio zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat kraju.

Początki Wietnamu sięgają 2879r p.n.e.. Hisztoria tego kraju jest bardzo burzliwa. Nie brakuje w niej okupacji, kolonizacji, walkami o niepodległość czy też krwawej wojny ze Stanami Zjednoczonymi, która miała ogromny wpływ na dzisiejszą kulturę Wietnamu oraz jego społeczeństwo.

Językiem urzędowym jest tu wietnamski. Jeśli chodzi o walutę, w kraju tym wykorzystuje się Dong. Turyści przybywający z Europy mogą mieć problem z płaceniem kartą. Płatności tego typu nie cieszą się dużą popularnością, a różnice pomiędzy systemami wykorzystywanymi w Polsce i Azji są znaczne.

Wietnam jest krajem, w którym wciąż panuje komunizm. Można zauważyć to podczas spacerów po mieście. Mieszkańcy Wietnamu zwykle są  bardzo przyjaźni, dlatego chętnie rozmawiają z turystami, a w większych miastach wielu Wietnamczyków mówi płynnie po angielsku.

Kiedy lecieć do Wietnamu?

Wietnam to kraj leżący w Azji Południowo-Wschodniej. Cechuje się on ciekawym klimatem, zróżnicowanym w zależności od konkretnego fragmentu państwa. Północ Wietnamu jest górzysta i chłodna, a południe – cieplejsze, idealne dla miłośników tropikalnych temperatur. To właśnie dlatego do Wietnamu można wybrać się przez niemal cały rok, mając jednak na uwadze, że pogoda w Wietnamie bywa bardzo zmienna. Część północną najlepiej zwiedzać w okresie wrzesień-grudzień, a południową – od grudnia do kwietnia. Każdą podróż warto planować tak, aby móc zwiedzić zarówno północ, jak i południe.

Komunikacja w Wietnamie

Głównym środkiem transportu w Wietnamie są skutery i motocykle. Ulice są tu bowiem dość wąskie, a ruch – intensywny. Oficjalny komunikat MSW informuje:

Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch jednośladów. Na drogach, w szczególności poza miastem, dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych.

To właśnie dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności. Przepisy drogowe w Wietnamie są  mniej restrykcyjne niż w krajach europejskich.

Zagrożenia w Wietnamie

Chociaż Wietnam to absolutnie fascynujący kraj, należy pamiętać, że tak jak w każdym innym miejscu na świecie – w wielu przypadkach może stanowić zagrożenie zarówno dla życia, jak i zdrowia.

W Hanoi i Ho Chi Minh City może dochodzić do kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych, i kradzieży „na wyrwę” (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów). Warto również pamiętać, że Wietnam leży w strefie zagrożonej tajfunami. 

czytamy ponownie na stronie MSW.

Ponadto, warto pamiętać, że ochrona zdrowia w Wietnamie jest na niskim poziomie – warto wykupić ubezpieczenie, aby zapewnić sobie możliwość skorzystania z prywatnej opieki, w problematycznej sytuacji.

Sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Wietnamie, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Należy upewnić się, czy polisa będzie uznawana w Wietnamie oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.

Poziom publicznej opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) działają prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest zdecydowanie wyższy, lecz koszt pobytu w nich jest wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 50-90 USD, w związku z czym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Karta EKUZ na urlop w Wietnamie – czy obowiązuje?

Nie wszystkie osoby wiedzą, że w Polsce można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To specjalna ochrona zarezerwowana dla obywateli Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że działa ona tylko w wybranych państwach – jedynie tych europejskich, które podpisały odpowiednie porozumienia.

✈ Oznacza to, że z EKUZ nie można skorzystać podczas wycieczki do Wietnamu i innych krajów leżących w Azji.

Z tego powodu w sytuacji, gdy chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Bez takiej polisy możesz bowiem narazić się na ogromne koszty, które często przekraczają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena ubezpieczenia turystycznego jest niewielka w stosunku do korzyści, jakie daje ta forma ochrony. W ten sposób można ustrzec się przed wieloma konsekwencjami finansowymi, a także problemami związanymi m.in. ze zorganizowaniem pomocy medycznej. To ubezpieczyciel zajmie się wsparciem swoich klientów, nawet w tak odległym kraju, jakim jest Wietnam.

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu – dlaczego warto?

Ubezpieczenie podróżne to produkt skierowany do wszystkich osób, które decydują się na wyjazd za granicę. Trzeba bowiem pamiętać, że do zdarzeń losowych może dojść bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz. W większości państw, zwłaszcza tych nienależących do Unii Europejskiej, koszt leczenia może być ogromny. To właśnie dlatego lepiej zabezpieczyć się przed horrendalnymi rachunkami, kupując ubezpieczenie turystyczne.

PAMIĘTAJ❗ Warto również mieć na uwadze fakt, że polisa chroni nie tylko w przypadku choroby, ale również kiedy przydarzy się nam wypadek komunikacyjny, kradzież lub zagubienie bagażu, kiedy z naszej winy nieszczęśliwie dojdzie do zniszczenia mienia osoby trzeciej, czy w następstwie chorób przewlekłych.

Do najważniejszych zalet ubezpieczenia turystycznego można zaliczyć:

 • możliwość skorzystania z opieki medycznej, nawet u prywatnych specjalistów,
 • pokrycie kosztów hospitalizacji,
 • pokrycie kosztów związanych z transportem medycznym do Polski,
 • w przypadku wykupionych rozszerzeń – odszkodowanie po kradzieży lub zgubieniu bagażu przez przewoźników,
 • pomoc na drodze, gdy turysta porusza się samochodem,
 • usługi tłumacza i prawnika w razie problemów prawnych w obcym państwie.

Każde ubezpieczenie turystyczne działa w nieco inny sposób. Oznacza to, że na rynku można znaleźć produkty o zróżnicowanym zakresie ochrony. Niektóre firmy oferują także możliwość skorzystania z  rozszerzeń, które sprawiają, że ochrona staje się jeszcze lepiej dopasowana do indywidulanych potrzeb. To korzystne m.in. w sytuacji, gdy decydujesz się na uprawianie sportów ekstremalnych w trakcie wyjazdu, czy picie alkoholu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? 

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących ochronę dla turystów wyjeżdzających do Azji. Z tego powodu wybranie odpowiedniego produktu często jest nie lada wyzwaniem. Najlepszym, ale i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest porównanie ofert dostępnych na rynku za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. 

Kalkulator pozwala na znacznie łatwiejsze znalezienie najkorzystniejszej oferty. Możliwe jest bowiem zestawienie co najmniej kilku dostępnych propozycji w jednym miejscu i dokładne porównanie zakresu ochrony, ceny oraz dokumentów OWU.

PAMIĘTAJ❗ Najtańsze ubezpieczenie turystyczne nie zawsze będzie najlepsze. Należy bowiem skupić się na tym, by polisa miała jak największy zakres obowiązywania, dostosowany do aktywności, które chcesz podejmować w trakcie wyjazdu. Czasami opłacalne jest więc dopłacenie kilku złotych za każdy kolejny dzień, by cieszyć się skuteczniejszą ochroną.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu?

Koszty polisy turystycznej w zakresie zapewniającym pełną ochronę – nie są wysokie. Na podróż do Wietnamu w celach turystycznych możemy ubezpieczyć się już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
140 000 zł
Ratownictwo
25 000 zł
Bagaż
1 300 zł
38,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
60,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
82,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych Ochrona sprzętu sportowego
Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
Europa
38,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
140 000 zł
Ratownictwo
25 000 zł
Bagaż
1 300 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
60,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19
AXA
82,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych Ochrona sprzętu sportowego

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje potrzeby i plan wyjazdu. Czy w planach jest jedynie zwiedzanie, czy może aktywności? Czy spędzimy cały urlop plażując, czy imprezując? Czy zabieramy ze sobą kosztowny sprzęt, który chcemy ubezpieczyć? Czy nie planujemy mieć ze sobą takich akcesoriów.

Kiedy już odpowiemy sobie na takie pytania, pamiętajmy, aby ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu zapewniało:

 • Koszty leczenia – sugerowana suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd do krajów azjatyckich nie powinna być niższa niż 30 000-40 000 euro. Koszty leczenia są szczególnie ważne w przypadku tak egzotycznych kierunków jak Wietnam, istnieje tam wysokie zagrożenie chorobami tropikalnymi, jak m.in. malaria, czy gorączka denga. Koszty leczenia zapewniają turyście pokrycie kosztów opieki medycznej, odpowiednich lekarstw, hospitalizacji i kosztów powrotnego transportu medycznego do kraju.
 • Koszty ratownictwa – dzięki nim ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych akcji ratunkowych i poszukiwawczych.
 • NWW – za sprawą NNW towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie, jeśli podczas podróży do Wietnamu dozna on uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym – pozwoli pokryć szkody, które turysta wyrządził osobie trzeciej, jak również szkody na jej mieniu. Obejmuje także sytuacje, w których  sprawcą było małoletnie dziecko ubezpieczonego (np. wybicie szyby w hotelu w trakcie zabawy piłką).
 • Assitance – dobry Assistance zapewni wsparcie prawne, logistyczne i organizacyjne. Pozwoli skorzystać m.in. z pomocy prawnika i tłumacza oraz umożliwi np. organizację przyjazdu osoby towarzyszącej.
 • Ubezpieczenie bagażu – w razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy osobistych ubezpieczyciele wypłaci odszkodowanie rekompensujące poniesioną stratę.

Atrakcje w Wietnamie

Wietnam słynie z wielu atrakcji, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i piękne tereny naturalne. Będąc w tym kraju, warto odwiedzić m.in. takie miejsca, jak:

 • Sapa – to kurort górski położony na wysokości aż 600 m n.p.m.; kurort ten graniczy z terytorium Chin; to popularny wybór wśród turystów, którzy kochają piesze wędrówki po górzystych terenach,
 • Phu Quoc – to największa wyspa należąca do Wietnamu; na jej terenie panuje bardzo słoneczny klimat, dlatego jest to miejsce chętnie wybierane zwłaszcza przez miłośników plażowania; na wyspie pojawia się niewielu turystów, dlatego jest to spokojna przestrzeń idealna do odpoczynku,
 • Hoi An – to miasto, którego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO; wszystko ze względu na liczne historyczne budowle pochodzące m.in. z czasów starożytności; wizyta w tym mieście jest obowiązkowa zwłaszcza dla miłośników sztuki, kultury i architektury,
 • Ho Chi Min – to miasto, które łączy w sobie klasyczną architekturę z nowoczesnością; w tym miejscu pojawiają się m.in. przeszklone drapacze chmur; na terenie miasta można znaleźć także bardzo ciekawą atrakcję, czyli pływające targi,
 • Cao Bang – to region pełen krętych dróg, pól ryżowych i ciekawej roślinności charakterystycznej dla Wietnamu; zwykle temperatury w tym miejscu są dość niskie, dlatego wciąż odwiedza je niewielu turystów; to dobry wybór dla osób, które nie lubią zatłoczonych punktów i chcą cieszyć się pięknymi krajobrazami w pojedynkę.

Wietnam słynie również z wyjątkowego fast foodu znanego na całym świecie. Niewielkie budki i stoiska z jedzeniem znajdują się niemal na każdej ulicy. Zazwyczaj są to dania mięsne, a także te zawierajcie owoce morza. W kuchni Wietnamskiej, podobnie jak w całej Azji, króluje również ryż.

Podsumowanie
 1. Aktualnie przy wjeździe do Wietnamu nie ma żadnych obostrzeń.
 2. Północ Wietnamu jest górzysta i chłodna, a południe – cieplejsze, idealne dla miłośników tropikalnych temperatur.
 3. Karta EKUZ w Wietnamie nie zadziała.
 4. Ochrona zdrowia w Wietnamie jest niestety na niskim poziomie – warto wykupić ubezpieczenie, aby zapewnić sobie możliwość skorzystania z prywatnej opieki.
 5. Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu można kupić już za około 4 złote dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Wietnamu

 1. Jakie dokumenty są potrzebne na podróż do Wietnamu?

  Do wyjazdu do Wietnamu potrzebny będzie paszport. Wietnam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.

 2. Czy w Wietnamie mogę posługiwać się polskim prawem jazdy?

  Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna. W przypadku rezydentów możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy polskiego. W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.

 3. Jaka jest różnica czasu między Polską, a Wietnamem?

  Różnica czasu między Wietnamem a Polską to +6 godzin w czasie zimowym oraz +5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments