Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać i ile kosztuje?

Opublikowano: 2022-08-09 (aktualizacja 2022-08-19, godz. 10:00)

4/5 - (6 głosów)

Wiza do Egiptu jest obowiązkowa. W zależności od rodzaju kosztuje 25 USD lub 60 USD. Można ja wyrobić na lotnisku, w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub za pośrednictwem strony internetowej. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Egipt od zawsze stanowi interesujący kierunek urlopowy dla Polaków. Słońce, robiące wrażenie zabytki, doskonałe warunki do nurkowania i fascynująca kultura – Egipt zdecydowanie ma dużo do zaoferowania.

Aby jednak odbyć podróż do jednego z najciekawszych miejsc na świcie, należy przygotować wcześniej odpowiednie dokumenty, a wśród nich wizę. Jak długo się na nią czeka? Ile kosztuje wyrobienie wizy do Egiptu i o czym pamiętać przed wyjazdem – na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Wyjazd do Egiptu a COVID-19

WAŻNE❗ 17 czerwca 2022 roku zostały zniesione wszystkie obostrzenia związane z wjazdem do Egiptu. Oznacza to, że zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione mogą swobodnie poruszać się na terenie państwa.

Egipt – bezpieczeństwo

Należy jednak pamiętać, że MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do:

 • do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
 • do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
 • do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;

Na terenie Egiptu można spodziewać się wzmożonych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej (np. urzędów, muzeów). Władze mogą aresztować ludzi pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

Na rządowej stronie czytamy również:

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to kraj muzułmański i szanować sposób życia jego mieszkańców. Oznacza to np. zwracanie uwagi na ubiór, w którym pokazujemy się na ulicy. Nie zalecamy więc – poza obiektami turystycznymi – noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z miejscową ludnością kobiety powinny mieć ubranie, które zakrywa ramiona i nogi do kolan. Kobiety bez towarzystwa mężczyzn mogą narazić się na zaczepki.

Czy wszyscy muszą mieć wizę do Egiptu?

Każdy turysta, który wybiera się do Egiptu powinien mieć wizę. Bez tego dokumentu wjazd na teren państwa będzie niemożliwy.

O uzyskanie wizy do Egiptu można starać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub za pośrednictwem strony internetowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, by o wizę zacząć aplikować do 7 dni przed wylotem.

Jaka wiza do Egiptu i dla kogo?

Wizę do Egiptu można wyróżnić w dwóch zakresach: jednokrotna oraz 30-dniowa (wielokrotna). Jednokrotna pozwala na jeden wyjazd do Egiptu, wielokrotna z kolei jest dokumentem czasowym.

Wizy jednokrotne wydawane na wyjazd do Egiptu

E-wiza turystyczna 30-dniowa:

 • Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym,
 • Wiza ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu.

Wiza turystyczna 30-dniowa:

 • Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym,
 • Wiza ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

Wiza biznesowa 30-dniowa:

 • Wyjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania,
 • Wiza ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu.

Wizy wielokrotne wydawane na wyjazd do Egiptu:

E-wiza turystyczna 30-dniowa:

 • Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym,
 • Wiza ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu.

Wiza biznesowa 180-dniowa:

 • Wyjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania
 • Wiza ważna jest 180 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni na każdy pobyt

PAMIĘTAJ❗ E-wizę wydaną w formie elektronicznej można otrzymać drogą mailową. Alternatywa dla takiego rodzaju dokumentu jest wiza konsularna. Aby ją otrzymać, niezbędne jest okazanie paszportu w konsulacie, w celu jej wklejenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o wizę?

Chcąc uzyskać wizę do Egiptu, należy przede wszystkim przegotować wszystkie niezbędne dokumenty.

Dokumenty potrzebne do wniosku o wizę do Egiptu:

 • Paszport – musi być ważny na co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia podróży
 • Skan paszportu w kolorze – pierwsza strona dokumentu wraz z danymi
 • Wypełniony wniosek wizowy  – do pobrania ze strony lub z konsulatu
 • Dwa aktualne zdjęcia (do wizy tradycyjnej)
  • Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite.
  • Zdjęcie musi być wykonane na wprost, z otwartymi oczami i zamkniętymi ustami.
  • Włosy nie mogą przysłaniać twarzy, a jej wyraz musi być naturalny.
  • Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, ostre i wyraźnie pokazujące oczy oraz twarz z obu stron.
  • Na zdjęciu powinna być widoczna głowa do górnej części barków (twarz musi zajmować 70-80% miejsca).
  • Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami.
  • Fotografia powinna zostać wykonana nie później niż w przeciągu ostatnich 6 miesięcy.

Jeśli wyjazd do Egiptu ma charakter biznesowy potrzebne będzie również zaproszenie od firmy.

Gdzie złożyć wniosek o wizę do Egiptu?

Najprostszym sposobem na uzyskanie wiz do Egiptu będzie jej kupno na lotnisku lub przez Internet. Można ją również uzyskać w egipskich placówkach dyplomatycznych, które znajdują się na terenie Polski.

Ile kosztuje wiza do Egiptu i ile czeka się na jej wyrobienie?

Zarówno w przypadku jednokrotnej, jak i wielokrotnej wizy czas oczekiwania jest taki sam. Oba dokumenty różni jedynie koszt wyrobienia.

Wiza jednokrotna:

 • Tryb standardowy – 8 dni,
 • Tryb ekspresowy – 5 dni,
 • Koszt wyrobienia: 25 USD.

Wiza wielokrotna:

 • Tryb standardowy – 8 dni,
 • Tryb ekspresowy – 5 dni,
 • Koszt wyrobienia: 60 USD.

Wiza do Egiptu, a ubezpieczenie turystyczne

Wyjazd do Egiptu nie odbędzie się bez obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Należy jednocześnie pamiętać, że w kraju Faraona opieka medyczna i leczenie wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. Zwykła wizyta u internisty to koszt nawet kilkudziesięciu euro, z kolei specjalistyczna konsultacja lub wykonanie badania są wydatkami liczonymi w setkach euro. Za jednodniową hospitalizację w Egipcie trzeba zapłacić nawet 200 euro.

Na rządowej stronie MSZ czytamy:

Pamiętaj o ubezpieczeniu, które pokrywa pełne koszty pobytu w szpitalu. Bez odpowiedniego ubezpieczenia możesz być zmuszony do opłacenia na miejscu bardzo wysokich kosztów opieki lekarskiej.

Stając więc przed wyborem ubezpieczenia turystycznego do Egiptu, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów:

 • Ubezpieczyciel powinien zapewniać choćby koszty pobytu w szpitalu, czy leczenia chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, czy epilepsja,
 • Ubezpieczenie powinno pokrywać koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19,
 • Polisa powinna zapewnić zwrot kosztów także w przypadku choroby psychicznej,
 • W zakresie ochrony powinien znaleźć się również transport do kraju –  często niezbędny po wypadku – może wiązać się z kosztami sięgającymi kilkunastu tysięcy euro. 
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – które zapewni ochronę zarówno ubezpieczonemu jak i osobom poszkodowanym. Możemy na nie liczyć, jeśli w skutek naszego działania szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie. To ważne, aby gwarantowana suma OC nie była niższa niż 1 00 000 euro.
 • NNW (Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – ochrona, która w przypadku zagranicznych wycieczek sprawdza się najlepiej. Dzięki NNW w ubezpieczeniu turystycznym zyskujemy pokrycie najważniejszych kosztów i wypłatę świadczeń jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia.

PAMIETAJ Ubezpieczenie powinno również obowiązywać w razie biernego uczestnictwa w atakach terroru.

Równie ważne, co podstawowe elementy ubezpieczenia – są rozszerzenia:

 • Ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka – niezbędne w przypadku zaplanowanego nurkowania,
 • Ubezpieczenie od następstw chorób przewlekłych,
 • Klauzula alkoholowa – zapewniająca rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej także w przypadku szkody po spożyciu alkoholu. Uprawnia do organizacji usług Assistance i do zwrotu kosztów leczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku, którego ofiara jest nietrzeźwa.

Jak znaleźć ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?

Bez wątpienia wyjazd do Egiptu obarczony jest wieloetapowymi przygotowaniami. Dopilnowanie dokumentów i terminów może przerosnąć niejedne oczekiwania. Na szczęście poszukiwanie ubezpieczenia turystycznego do Egiptu nie należy ani do problematycznych, ani do trudnych.

Wystarczy posłużyć się kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych, który został stworzony w taki sposób, aby wspierać w procesie poszukiwania najlepszej polisy dla siebie. Kalkulator pozwala na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, z jednoczesnym wglądem w cenę, zakres oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?

Pomimo tego, że ubezpieczenie do Egiptu powinno zapewniać szeroki zakres ochrony – wcale nie musi być ono drogie. Porównanie ofert z pewnością pomoże zorientować się, które ubezpieczenie najlepiej pasuje do charakteru wyjazdu, szeregując oferty od najniższej ceny.

Zobaczmy, jak wyglądała kalkulacja dla jednego z naszych klientów, który zaplanował wyjazd do Egiptu.

Polisa na 7-dniowy wyjazd do Egiptu dla 1 osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres ochrony 5/7
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
43,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
46,48 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60
Polisa na 7-dniowy wyjazd do Egiptu dla 1 osoby
AXA
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) COVID-19 Zakres 3/7 Sporty objęte polisą: 114
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19 Zakres ochrony 5/7
Generali
43,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł COVID-19 Zakres 5/7
Nationale-Nederlanden
46,48 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł COVID-19 Zakres 3 / 7 OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 60

Wyjazd do Egiptu ma zdecydowanie dwa oblicza. Z jednej strony to niesamowite zabytki, fascynująca kultura i egzotyczna gastronomia. Z drugiej strony to ryzyko ataku terrorystycznego, restrykcyjne zasady i bardzo drogie koszty leczenia. Aby wyjazd do kraju Faraona był udany, a przede wszystkim bezpieczny – ubezpieczenie to podstawa. Musi być ono dopasowane do charakteru podróży i planów podróżujących. Dzięki takiej organizacji możemy być pewni, że z urlopu zamiast kilkutysięcznych rachunków przywieziemy jedynie miłe wspomnienia

mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

Wiza do Egiptu - podsumowanie
 1. Wiza do Egiptu jest obowiązkowa.
 2. W zależności od rodzaju, wiza kosztuje 25 USD lub 60 USD.
 3. Wizę do Egiptu można wyrobić na lotnisku, w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub za pośrednictwem strony internetowej.
 4. Ubezpieczenie do Egiptu jest obowiązkowe.
 5. Najlepszym sposobem na znalezienie ubezpieczenia turystycznego do Egiptu jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl

Pytania i odpowiedzi

 1. Czy karta EKUZ zadziała w Egipcie?

  Nie, w Egipcie EKUZ nie obowiązuje.

 2. Jaka wiza jest mi potrzebna, jeśli jadę tylko na urlop?

  Wystarczy wiza lub e-wiza turystyczna ważna 30 dni. Można o nią ubiegać się w placówce dyplomatycznej Egiptu, na lotnisku już po przylocie lub zawnioskować o nią online.

 3. Jaka powinna być kwota kosztów leczenia w ubezpieczeniu do Egiptu?

  Warto więc mieć polisę, która pokryje koszty leczenia na kwotę przynajmniej 50 000 euro i dodatkowe wsparcie w razi problemów za granicą.

 4. Czy jest w Egipcie jakakolwiek bezpłatna opieka medyczna?

  Niestety nie. Wszystkie koszty leczenia i ratownictwa są pokrywane z kieszeni pacjenta.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4/5 - (6 głosów)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
7 miesięcy temu

Za wizę w dniu 22.09.2022 w Hurgadzie zapłaciłem 27 USD a nie 25 ciekawe czy tylko Polacy muszą tyle płacić czy już wszyscy

Marek
4 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Ja byłem w listopadzie 2022r. i zapłaciłem 28USD a w innym okienku normalnie 25USD.