Wakacje na Madagaskarze – 5 ważnych rzeczy przed podróżą

Opublikowano: 2018-05-22 (aktualizacja 2021-03-02, godz. 9:07)

Wakacje na Madagaskarze to co najmniej 18 godzin lotu i ponad 8 000 km do przebycia. Warto jednak pokonać tę trasę, bo jej zwieńczeniem będzie wyjątkowa wyspa. Jedyna taka na świecie. Nie jest to wyjazd najtańszy – tydzień dla dwóch osób to koszt ok. 10 tysięcy złotych. Jednak zdecydowanie warto go odbyć, tym bardziej, że przedłużając pobyt dużo bardziej się on opłaca finansowo.

Madagaskar to największa wyspa na Ocenie Indyjskim i miejsce o niespotykanej florze i faunie. Przez wieki ta duża wyspa oderwana od Afryki, nieprzynależąca do Azji, czerpała obficie z obydwu kontynentów. Teoretycznie należy do Afryki, jednak znacznie się od niej różni – oddalona o kilkaset kilometrów ma niepowtarzalną kulturę, tradycję, roślinność i zwierzęta. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

1. Madagaskar – atrakcje turystyczne warte zobaczenia

150 tysięcy endemitów

Tym, co najbardziej wyróżnia Madagaskar na tle innych wysp, jest wyjątkowa fauna i flora. Szacuje się, że żyje tu ok. 200 tysięcy gatunków zwierząt, z czego 150 tysięcy to endemity, czyli okazy nie występujące nigdzie indziej. Obecnie wymienić można choćby słynne z hollywoodzkich bajek lemury. Do ok. XVI wieku żył tu największy ptak, jaki kiedykolwiek istniał na ziemi – ptak słoniowy zwany też mamutakiem i strusiem madagaskarskim. Jego waga dochodziła do pół tony, a samo złożone jajo ważyło 10 kg. Wyspę porasta także niespotykana nigdzie indziej roślinność, np. baobaby – drzewa, których korona przypomina korzenie.

Aleja Baobabów

W zachodniej części wyspy wzdłuż drogi z Morondava do Belon’I Tsiribinha w regionie Menabe znajduje się aleja cała porośnięta tymi niezwykłymi drzewami. Wzdłuż drogi znajdują się dziesiątki 700-letnich baobabów, które tworzą niepowtarzalny krajobraz. Podobno jest to najchętniej fotografowane miejsce na wyspie.

Park Narodowy Antasibe-Mantadia

W środkowo-wschodniej części wyspy znajduje się najchętniej odwiedzany park narodowy na Madagaskarze. Zachwyca różnorodnością roślin, m.in. lian, paproci, storczyków, mchów. Symbolem parku jest indri, czyli bezogoniasty lemur z czarnobiałym futrem. Można tu zobaczyć także sifaki diademowe, lemury czerwonobrzuche czy boa manditrie.

Park Narodowy Isalo

Zachwycający Park Narodowy, który warto odwiedzić z uwagi na tutejsze piaskowce, tworzące niesamowite masywy skalne. Występują tu liczne piaszczyste doliny i kaniony. W parku żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin, m.in. 7 gatunków lemurów niespotykanych nigdzie indziej.

Ambohimanga

Zwane też Królewskimi Wzgórzami – wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to stanowisko archeologiczne na Madagaskarze. Znajdują się tutaj obiekty związane z dawnymi władcami Madagaskaru, miejsca ich pochówku oraz przedmioty związane z kultem religijnym. Dla rdzennej ludności Madagaskaru – Malgaszy – jest to bardzo istotny symbol ich przynależności kulturowej. Królewski kompleks składa się z budynków, wzniesionych w różnych stylach, znajdują się tu także baseny wykute w skale i kolorowe XIX-wieczne budynki. Tubylcza ludność wyspy odbywa pielgrzymki do tego miejsca – wznoszą modły, czasem składają nawet ciała zwierząt w ofierze, których kości zdobią potem mury.

Antananarivo

Będąc na Madagaskarze nie można nie odwiedzić jego stolicy i jednocześnie największego miasta. Jest gwarne, tętniące życiem i fascynujące. Turystów zachwyca kolonialna architektura, klimatyczne uliczki oraz zielone wzgórza wznoszące się tuż za miastem. Znajduje się też tutaj Park Lemurów, który warto odwiedzić z uwagi na niespotykane gatunki tych ssaków.

2. Zaplanuj Madagaskar na własną rękę

Podróż na Madagaskar do najtańszych niestety nie należy, jednak na brak turystów lokalna ludność nie może narzekać. Nic w tym dziwnego, bo miejsce jest niezwykłe i niespotykane – warto oszczędzić i dobrze zaplanować wyjazd, aby akcja pt. ”Urlop Madagaskar” odbyła się w rozsądnych kosztach.

Czy lepiej odwiedzić Madagaskar na własną rękę czy skorzystać z ofert biur podróży?

W przypadku znacznie oddalonych od Polski destynacji, a do takich z pewnością należy Madagaskar, znacznie bardziej opłaca się zorganizować wyjazd samodzielnie i spędzić na wyspie kilka tygodni.

Wyjazdy tygodniowe – a takie oferują najczęściej biura podróży – zwyczajnie się nie opłacają. Oczywiście, lepiej jechać na 7 dni niż w ogóle. Jednak po przebyciu ponad 8 tysięcy kilometrów i spędzeniu w samolocie 18 godzin warto zostać na wyspie dłużej. Tym bardziej, że cena biletu stanowi lwią część kosztów wyjazdu. Na miejscu nocleg i wyżywienie są stosunkowo niedrogie, więc projekt „wakacje Madagaskar” w wersji 3-tygodniowej będą niewiele droższe niż w wersji tygodniowej.

Biura podróży udostępniają wycieczki na Madagaskar już od 9 000 złotych za dwie osoby w ofercie last minute. W pakiecie jest lot, opieka rezydenta, zakwaterowanie, pełne wyżywienie i podstawowe ubezpieczenie. Jeśli chcemy zorganizować urlop Madagaskar z wyprzedzeniem to konieczne będzie przeznaczenie co najmniej 12 000 zł.

Biuro podróży – wakacje na  Madagaskarze

Wyjazd last minute przed sezonem (dla 2 osób)Wyjazd w lipcu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)Wyjazd w sierpniu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)
9 000 zł12 000 zł12 000 zł
*travelplanet.pl*travelplanet.pl*travelplanet.pl

A ile kosztować nas będzie Madagaskar na własną rękę?

Kto woli organizować wyjazdy samodzielnie, ten bez trudu zaplanuje wycieczkę na Madagaskar. Najtańsze loty zaczynają się od 3558 zł za osobę. Warto monitorować oferty przewoźników, bo można trafić na okazję. Na wyspie znajdziemy świetne noclegi w bardzo rozsądnych cenach – za niewiele ponad 1600 zł uda nam się przenocować w 2 osoby przez cały tydzień w ciekawym i zadbanym miejscu. Dodając do tego jedzenie i ubezpieczenie uda nam się zorganizować tygodniowy wypoczynek dla 2 osób za ok. 10 000 zł. Oczywiście, jak zostało już wspomniane, warto rozważyć dłuższy pobyt na wyspie, gdyż różnica w cenie będzie stosunkowo nieduża.

Madagaskar na własną rękę (2 osoby, 7 dni, urlop Madagaskar, lipiec 2018 r.):

 Wersja tańszaWersja droższaŹródło
Lot3558 zł x 2 = 711617 327 zł x 2 = 34 747 złSkyscanner.pl
Nocleg1648 zł4590 złBooking.com
Wyżywienie1500 zł1500 złCeny szacunkowe
Ubezpieczenie72 zł72 złrankomat.pl
Suma10 336 zł40 909 zł

3. Zorganizuj wakacje z dzieckiem na Madagaskarze

Madagaskar z dzieckiem może wydać się ryzykownym pomysłem z uwagi na odległość. Rodzice obawiają się, czy dziecko wytrzyma tak długą podróż i godziny spędzone na lotniskach. Oczywiście wszystko zależy od temperamentu i osobowości dziecka – rodzic najlepiej zna swoją pociechę. Jednak naprawdę warto podróżować z dzieckiem, nawet do odległych miejsc. Nic tak nie rozwija najmłodszych jak wyjazdy. Ilość wrażeń, nowych miejsc i atrakcji to doskonały bodziec do rozwoju. Starsze dzieci doskonale przyswajają nową wiedzę o krajach, kulturach i zabytkach, gdy mają szansę uczyć się tego w praktyce.

Każde dziecko – mniejsze i większe – będzie zachwycone widokiem lemurów na wyspie, które do tej pory znały tylko ze słynnego filmu animowanego „Pingwiny z Madagaskaru”. Lemury można zobaczyć zarówno w Parku Narodowym Antasibe-Mantadia i Isalo, jak i w Parku Lemurów w stolicy wyspy.

Starsze dzieci z pewnością docenią niezwykłe parki narodowe, egzotyczną roślinność, baobaby i niespotykane kaniony i doliny. Warto zapewnić dzieciom poznanie kultury i tradycji tak odmiennej od Europejskiej a jednocześnie niemal niezmienionej od dziesiątek, a nawet setek lat.

4. Sprawdź stan bezpieczeństwa na Madagaskarze

Jedną z pierwszych rzeczy przed wyjazdem jest z pewnością poznanie jeszcze jednego aspektu podróży – Madagaskar bezpieczeństwo. I słusznie, bo ten zgoła odmienny od Polski kraj może zaskoczyć nas na wiele sposobów.

Będąc na Madagaskarze, należy przede wszystkim zachować czujność przed złodziejami – nie zostawiać dokumentów i cennych rzeczy bez opieki, zamykać auta i nie pozostawiać ich w podejrzanej okolicy. Niewskazane jest także przemieszczanie się po zmroku – tym bardziej, że afrykańska noc spowita jest wyjątkowymi ciemnościami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tak informuje odnośnie kwestii zdrowia i zalecanych szczepień:

Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.

W rejonach znajdujących się na wysokości ponad 8 000 m n.p.m. występuje okresowo, a na obszarach wiejskich w sposób stały dżuma – od września do kwietnia. Jeśli zajdzie podejrzenie zachorowania, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza. MSZ zaleca wykupienie odpowiednio wysokiego ubezpieczenia, które w razie potrzeby pokryje koszty transportu do kraju.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając na Madagaskar

W przypadku tak dalekich podróży do krajów o niestabilnej sytuacji epidemiologiczno-sanitarnej wykupienie dobrego ubezpieczenia to rzecz niezbędna. Tak duża odległość od Polski każe wybierać te oferty polis, które mają zapewnioną usługę ratownictwa a ogólna suma ubezpieczenia opiewa na dużą kwotę.

W przypadku organizacji wypadu „wakacje Madagaskar” wydana kwota będzie na tyle duża, że nawet ubezpieczenie podróżne w najbogatszej wersji za 369,12 zł nadal jest niewielkim kosztem. Tym bardziej zważywszy, ile wydatków może nas czekać w sytuacji ewentualnego zachorowania, gdy nie wykupimy ubezpieczenia.

Poniżej znajduje się zestawienie najtańszej, najdroższej i optymalnej oferty polis turystycznych. Wybrane opcje można sprawdzić i porównać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. Na stronie możemy od razu dokonać zakupu wybranej polisy.

 Najtańsza oferta - 67,30 zł (Uniqa )Optymalna oferta -230,14 zł (Signal Iduna)
Najdroższa oferta – 369,12 zł (AXA Assistance)
Koszty leczenia128 947,02 zł429 823,40 złBez limitu
Ratownictwo-25 789,40 złBez limitu
Stomatolog-1074,56 zł2 000 zł
Assistanceusługi assistance w ramach kosztów leczenia - zakres rozszerzonyassistance w ramach kosztów leczeniausługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Bagaż – suma ubezpieczenia1 719,29 zł3 000 zł3 000 zł
OC w życiu prywatnym214 911,70 zł429 823,40 zł1 500 000 zł
NNW17 192,94 zł60 000 zł150 000 zł
Opóźnienie lotu-o 5 h - 250 euroo 6 h - 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1 500 zł
Ubezpieczenie mieszkania---

Źródło: rankomat.pl

Madagaskar to wyspa niezwykła. Takie doświadczenia podróżne wzbogacają i rozwijają nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Moc atrakcji, poznanie odmiennej kultury, niezwykłej roślinności i niespotykanych nigdzie indziej zwierząt zaciekawi każdego.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments