Gran Canaria na urlop – 5 rad jakie musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje!

Opublikowano: 2020-01-22 (aktualizacja 2021-05-27, godz. 2:23)

Urlop na Gran Canarii, która nazywana jest wyspą wiecznej wiosny można planować przez cały rok, ponieważ średnia temperatura powietrza wynosi tutaj 22 stopnie, a słońce codziennie przez 365 dni w roku świeci na niebie. Dla chcących wypocząć w tym zachwycającym kurorcie mamy dobrą wiadomość – ceny ofert last minute w 4-gwiazdkowym hotelu w opcji all inclusive zaczynają się już od 1700 zł.

Gran Canaria leży obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki i wchodzi w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich, terytorialnie należąc do Hiszpanii. Razem z Lanzarotą i Fuertaventurą tworzy prowincję Las Palmas.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Myśląc „urlop Gran Canaria” mamy przed oczami wspaniałe plaże, ciepłe morze, klifowe wybrzeża, bujną roślinność i zachwycające krajobrazy. Wszystko się zgadza – wyspa zachwyca turystów i kusi licznymi atrakcjami.

1. Gran Canaria – atrakcje turystyczne warte odwiedzenia?

Gran Canaria atrakcje turystyczne zaczynamy przekornie nie od plaż, ale zwiedzania, gdyż na tej wyspie jest bardzo wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.

Las Palmas – to stolica wyspy z zachwycającym starym miastem i bardzo ładną plażą miejską. Szczególnie warto udać się do La Vegueta – jest to zabytkowa dzielnica La Palmas, w której zwiedzić można m.in. katedrę przy Placu Św. Anny.

Park Narodowy Caldera de Taburiente – to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na wyspie. Znajduje się na terenie wygasłego wulkanu, co robi absolutnie fantastyczne wrażenie. Widoki zapierają dech w piersiach.

Dunas de Maspalomas – jest to rezerwat przyrody, w którym można poczuć się jak na Saharze. Nie bez powodu rezerwat zwany jest „złotymi piaskami”. Malownicze wydmy, unikatowa fauna i flora niespotykana nigdzie indziej oraz bezkresny piasek robią niesamowite wrażenie na turystach.

Aqualand – dzieci mniejsze, większe, a nawet dorośli na pewno będą zachwyceni wizytą w tym ogromnym parku wodnym. Wysokie zjeżdżalnie, wielkie baseny, wodne place zabaw dla najmłodszych. W Aqualand jest dostępna taka moc atrakcji, że z powodzeniem można tu spędzić cały dzień.

Palmitos Park – jest to ogród botaniczno-zoologiczny. Dziesiątki rodzajów zwierząt, w tym sporo endemitów, czyli gatunków nie występujących w żadnej innej części świata. Wiele ciekawych pokazów i wystaw tematycznych, np. dom motyli, gdzie latają swobodnie nad głowami. Kilkadziesiąt gatunków egzotycznych papug, jaszczurki, pawie, węże, krokodyle – tak można wymieniać i wymieniać. Do tego dochodzi jeszcze egzotyczna, fascynująca roślinność, np. ogród kaktusów, dom orchidei. W parku odbywają się także pokazy, np. sztuczek w wykonaniu papug, pokaz drapieżnych ptaków, pokaz delfinów, pokaz ptaków egzotycznych. Palmitos Park to zdecydowanie wycieczka na cały dzień.

Jaskinie Guanczów – Guanczanowie to pierwszy lud, jaki zamieszkiwał wyspę. Na Gran Canarii znajdują się najlepiej zachowane ślady po ich obecności w postaci domów i jaskiń.

Karnawał w La Palmas – jeśli chcemy uczestniczyć w święcie muzyki, tańca i radości, warto przyjechać do La Palmas na przełomie lutego i marca, kiedy to odbywa się tu wielki karnawał. Korowody barwnie ubranych wesołych ludzi, spektakle, koncerty i nieustanna wrzawa. Karnawał w La Palmas to niezapomniane wrażenia.

Galdar  – niezwykle malownicze miasteczko położone na stoku wzniesienia. Tu także widoczne są ślady bytności Guanczanów, pierwszych mieszkańców Gran Canarii.

Plaże – Gran Canarii to 260 km piaszczystych, przepięknych plaż. Jedne z bardziej znanych to Playa de Ingles i Playa de Maspalomas oraz czarna plaża Playa de Sardina. Warte zobaczenia są Wydmy Maspalomas – rozległe wzniesienia, które tworzą wyjątkowe kształty.

Aktywny wypoczynek – urlop Gran Canaria to nie tylko plaża i zwiedzanie, to także wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu. Fani żeglarstwa, nurkowania, surfingu oraz rybołówstwa będą zachwyceni możliwościami, jakie oferuje wyspa. A dla tych, którzy kochają piesze wędrówki, polecić należy rozbudowaną sieć szlaków pieszych – ponad 2 tysiące ścieżek. Urozmaicone trasy o różnym stopniu zaawansowania sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Presa del Parralillo w Las Palmas de Gran Canaria
Zapora i zbiornik Parralillo de Gran Canaria (Hiszpania). Źródło: pixabay.com

2. Zaplanuj wyjazd na Gran Canarię na własną rękę

Przy myśli Gran Canaria na własną rękę pojawia się tylko jedno „ale” – będzie to droższe. W przypadku podróży na wyspę z biurem podróży pod uwagę wzięliśmy 3 opcje: wyjazd „last minute” z wyprzedzeniem maksymalnie 3-4 dniowym, wyjazd lipcowy planowany wcześniej oraz wyjazd sierpniowy, także z wyprzedzeniem.

Najtaniej można polecieć na Gran Canarię w wersji last minute – co wcale nie jest oczywiste. Są destynacje, gdzie między wylotem za 2 dni a za 2 miesiące nie ma większej różnicy. W przypadku naszej hiszpańskiej wyspy podróż w wersji all inclusive w przyzwoitym 4-gwiazdkowym hotelu na 7 dni dla dwóch osób będzie kosztować ok. 3400 zł. Całkiem atrakcyjna cena zważywszy na fakt, że zawiera wszystkie opłaty (lotnisko, transfer, opiekę rezydenta, bogatą formę wyżywienia i nocleg w atrakcyjnym miejscu).

Oferty planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem są już droższe – ok. 5800-6000 zł. Lecąc na Gran Canarię z biura podróży warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, gdyż te, które zawiera oferta wycieczki, zwykle są posiadają podstawowy zakres ochrony bez pokrywania kosztów akcji ratowniczej.

Przykładowe oferty wyjazdu na Gran Canarię z biur podróży

Wyjazd last minute przed sezonem (dla 2 osób)Wyjazd w lipcu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)Wyjazd w sierpniu planowany z wyprzedzeniem (dla 2 osób)
3400 zł*5800 zł*6000 zł*
*travelplanet.pl*travelplanet.pl*travelplanet.pl

A ile kosztować nas będzie Gran Canaria na własną rękę?

Na Wyspy Kanaryjskie możemy także polecieć, organizując projekt „urlop Gran Canaria” samodzielnie. Korzystając z licznych stron, ułatwiających rezerwację lotu, noclegu, wynajem aut, można całą podróż zaplanować nie wychodząc z domu.

Jednak podstawowe pytanie, czy Gran Canaria na własną rękę w ogóle się opłaca? Szukając samodzielnie lotu z wyprzedzeniem, musimy spodziewać się dość wysokich kwot – najtańsze bilety kosztują 1300 zł za osobę. I nie jest to oczywiście lot bezpośredni, ale z co najmniej 1 przesiadką. Oczywiście są dostępne i tańsze loty, ale zwykle należy czekać na ostatnią chwilę.

Noclegi znajdziemy średnio od 100 zł za osobę – wszystko zależy, czy wolimy spać w hotelu, w wynajmowanej kwaterze czy w apartamencie. Na Gran Canarii ceny produktów spożywczych są nieco wyższe niż w Polsce, ale porównywalne z innymi krajami europejskimi i Hiszpanią kontynentalną. Na potrzebę naszych rachunków przeznaczyliśmy kwotę 2000 zł na jedzenie, zakładając, że będą się w tym mieściły także posiłki w restauracjach, smakowanie lokalnej kuchni i wina. Do wydatków doliczyliśmy także wynajem auta, które służyć ma sprawnemu zwiedzaniu wyspy.

W wersji oszczędniejszej – z tańszymi biletami lotniczymi i noclegiem – wydamy ok. 6500 zł za tygodniowy pobyt dwóch osób. W wersji droższej – gdzie większy jest budżet na bilety i nocleg – wakacje będą nas kosztować nieco ponad 10 000 zł.

Gran Canaria na własną rękę (2 osoby, 7 dni, lipiec 2018 r.):

Wersja tańszaWersja droższaŹródło
Lot1300 zł x 2 os.= 2600 zł2000 zł x 2 os. = 4000 złSkyscanner.pl
Nocleg1500 zł4000 złBooking.com
Wynajem samochodu300 zł300 złHappycar.pl
Wyżywienie 2000 zł2000 złCeny szacunkowe
Ubezpieczenie100 zł100 złrankomat.pl
SUMA6500 zł10 400 zł

Z naszych rachunków wynika, że taniej pojechać na Gran Canarię na zorganizowaną wycieczkę z biura podróży. Nawet planując z wyprzedzeniem, biuro podróży wygrywa ceną. A gdy zdecydujemy się na wykupienie wycieczki w formie last minute to różnica w cenie jeszcze bardziej się pogłębi.

Gran Canaria
Czy warto wybrać się na wyspę Gran Canaria na własną rękę?

3. Zorganizuj wakacje z dzieckiem na Gran Canarii

Czy Gran Canaria z dzieckiem to dobry pomysł? Czy rodziny z dziećmi znajdą tu rozrywkę dla siebie? Oczywiście, że tak! Gran Canaria to wyspa, która oferuje wiele każdemu. Rodziny z dziećmi doceniają wyspę głównie z uwagi na ciepły klimat oraz wspaniałe, szerokie i czyste plaże.

Z piękniejszych plaż można wymienić Las Alcaravaneras, Las Canteras, Maspalomas, Playa del Ingles i San Agustin. Ciekawymi plażami są także Puerto de Mogan, która usypiana jest piaskiem z Sahary oraz Patalavaca, usypana z piasku z Bahamów. Przy większości dużych plaż znajdują się ośrodki wypoczynkowe i liczne hotele, gdzie jest mnóstwo atrakcji dla dzieci – zjeżdżalnie, baseny, animacje.

Gran Canaria z dzieckiem nie może się obyć bez wizyty w Palmitos Park, gdzie dzieci będą zachwycone pokazem tresowanych delfinów oraz innymi zwierzętami. Ciekawą propozycją dla dzieci w różnym wieku są także rejsy, podczas których jest możliwość zobaczenia delfinów, a nawet wielorybów w ich naturalnym środowisku.

Starsze dzieci i młodzież z pewnością chętnie spróbują sportów wodnych, np. kitesurfingu, windserfingu czy nurkowania. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych są także aquaparki, np. Ocean Park, Aqualandia, Atlantida a także parki rozrywki np. Holiday Word. Dla fanów westernów – tych małych i dużych – ciekawą atrakcją będzie miasteczko Indian i kowbojów Sioux City w San Agustin.

4. Sprawdź stan bezpieczeństwa na Gran Canarii

Gran Canaria bezpieczeństwo – to niewątpliwe jeden z ważniejszych tematów, z którymi należy się zapoznać przed wyjazdem. Cała Hiszpania, także wyspiarska, jest objęta specjalną kontrolą na lotniskach. A to ze względu na pojawiające się w Europie ataki terrorystyczne. Z tego względu kontrole na lotniskach są dokładniejsze i trwają dłużej. Wskazane jest dokładne śledzenie komunikatów władz porządkowych i zachowanie wzmożonej ostrożności.

Gran Canaria jako wyspa należy do stosunkowo bezpiecznych miejsc. Ostrzeżenie dotyczy całej Hiszpanii, ale Gran Canarię od tej kontynentalnej dzieli ponad 4 tysiące kilometrów. Będąc na wyspie należy zwracać uwagę na złodziei, którzy grasują także na skuterach i w taki sposób wyrywają torebki oraz plecaki turystom. Należy zawsze pilnować swoich rzeczy osobistych, szczególnie dokumentów i pieniędzy. Także na plaży nie zostawiajmy torby samej na ręczniku. Wskazane jest, aby zachować ostrożność parkując w większych miejscowościach turystycznych – nie zostawiajmy auta w podejrzanej okolicy i zawsze upewnijmy się, że okna i drzwi są zamknięte.

Na Gran Canarii – jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych – nie istnieje zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, a  służba zdrowia jest bezpłatna, ale tylko w podstawowych zakresie. „Mają do niej dostęp wszystkie osoby opłacające składki ubezpieczenia zdrowotnego oraz turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).” Z uwagi na okrojony dostęp do służby zdrowia i wizytę u lekarza prywatnego opiewającą na co mniej 100 euro, dobrze jest nabyć ubezpieczenie podróżne, które będzie w pełni nas zabezpieczało.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając na Gran Canarii

Porównajmy dwie oferty ubezpieczeń, najtańszą i najdroższą oraz ofertę optymalną.

 Najtańsza oferta - 41,32 zł (Uniqa)Optymalna oferta – 116,32 zł (AXA Assistance)Najdroższa oferta – 323 zł (Europa Ubezpieczenia)
Koszty leczenia43 016,83 zł600 000 zł1 290 504,93 zł
Ratownictwo600 000 zł43 016,83 zł
Stomatolog1075,42 zł1600 zł1290,50 zł
AssistanceW ramach kosztów leczenia – zakres podstawowyW ramach kosztów ubezpieczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznejWariant The Best
Bagaż – suma ubezpieczenia860,34 zł1500 zł4301,68 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł430 168,31 zł
NNW8 603,3750 000 zł43 016,83 zł
Opóźnienie lotu860 zł
Ubezpieczenie mieszkania15 000 zł

rankomat.pl

Jak widać ubezpieczenia znacznie różnią się od siebie. Wersja podstawowa nie ma wielu wariantów, jakie oferują nieco droższe polisy. W przypadku podróży na Wyspy Kanaryjskie koszt ubezpieczenia turystycznego stanowi tylko niewielki ułamek całego wakacyjnego budżetu. Tym bardziej w pierwszej kolejności powinno się zwracać uwagę na opcje i kwoty ubezpieczenia, a także zakres otrzymanej pomocy. Z łatwością można wybrać optymalną opcję ubezpieczenia turystycznego w naszym kalkulatorze.

Wakacje na Gran Canarii na pewno nie zawiodą. Ta wyspa ma wszystko, co najlepsze i oferuje moc atrakcji i wrażeń każdemu turyście – zarówno temu, który przyjechał tu plażować, jak i tym wszystkim, którzy wolą zwiedzać i uprawiać sporty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments