Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-07-22

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest szczególnie ważną kwestią podczas planowania wyjazdu. Jak wiadomo, na górskich szlakach często zdarzają się urazy. Nawet, jeśli nie planujemy zdobywać wysokich szczytów, to o skręconą kostkę czy złamaną rękę nietrudno. Ze względu na duże ryzyko wypadku, powinniśmy zadbać o jak najlepszą ochronę. 

Ubezpieczenie turystyczne w góry to koszt zaledwie kilku, może kilkunastu złotych dziennie, jeśli zdecydujemy się na polisę z bardzo szerokim zakresem ochrony. To znacznie mniejsza suma niż ta, którą musielibyśmy zapłacić za ratownictwo górskie czy transport medyczny. Pamiętajcie, że tylko po polskiej stronie Tatr pogotowie górskie opłacane jest z naszych podatków – po słowackiej stronie brak wykupionej polisy może nas słono kosztować. Sprawdźcie, jak wybrać najlepszą ofertę. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Słowacja – aktualne obostrzenia

Chociaż temat COVID-19 w ostatnim czasie zszedł w Polsce na drugi plan, warto sprawdzić jak sprawa ma się u naszych sąsiadów. 

W Słowacji, z dniem 6 kwietnia 2022 roku, zniesiono ograniczenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 przy wjeździe do Republiki Słowackiej”. Osoby, które wjeżdżają na Słowację, nawet niezaszczepione przeciw COVID-19, nie są zobowiązane do odbycia kwarantanny, pokazania negatywnego testu na COVID-19 czy dokonywania rejestracji specjalnym formularzem e-hranica. 

Oznacza to, że podobnie jak w Polsce, nie musimy się martwić o żadne obostrzenia czy maseczki. Usta i nos mamy obowiązek zasłaniać jedynie w przestrzeniach zamkniętych pomocy medycznej – czyli w szpitalach, na izbie przyjęć, w przychodniach itp. 

Kontuzje w górach – na co trzeba uważać?

Kontuzja może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu bywalcowi górskich szlaków, jednak znacznie częściej dotyka ona osoby bez odpowiedniego przygotowania – przede wszystkim kondycyjnego. Jeśli na co dzień prowadzisz raczej siedzący tryb życia, przed urlopem w górach wybierz się na kilka spacerów lub siłownię. W innym wypadku Twoje stawy mogą być zastane i, w efekcie po tak ogromnej dawce wysiłku, bardziej podatne na kontuzje. 

Ponadto, koniecznie trzeba sprawdzić trudność szlaku, zanim się na niego wejdzie! Nie każdy szlak jest dostosowany do osób początkujących czy nawet średnio zaawansowanych w zdobywaniu szczytów.

PAMIĘTAJ❗ Przed wyprawą w góry zawsze sprawdzaj pogodę (szczególnie ryzyko burzy) i bieżące komunikaty GOPR-u!

Ważne jest, żeby wybrać odpowiednie na wędrówki obuwie. Nie wystarczy, że zaopatrzymy się w specjalne buty trekkingowe – należałoby jeszcze kupić taki model, który będzie idealnie dopasowany do naszej stopy. Nie zapominaj również zabrać na szlak plastrów, środka odkażającego, maści na urazy czy ugryzienia oraz bandażu. Tak wyposażona apteczka nie zajmie wiele miejsca, za to przy rozcięciu skóry czy skręceniu stawu – które są najczęstszymi urazami w górach – będzie nieocenioną pomocą.

Leczenie na Słowacji i koszty ratownictwa – ile to kosztuje?

Jak wiemy, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, udziela pomocy turystom nieodpłatnie, nawet jeśli wypadek był wynikiem skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania człowieka. Inaczej jest w Słowacji, gdzie odpowiednik GOPR-u liczy sobie za pomoc niemałe sumy

Horská Záchranná Služba za uruchomienie helikoptera życzy sobie 2 000 euro, a godzina pracy ratownika wyceniana jest na 500 euro. W Słowacji musisz opłacić część kosztów transportu sanitarnego – transport z miejsca wypadku najczęściej kosztuje od 200 do 400 euro, zaś leczenie w placówce Górskiego Pogotowia Rachunkowego – 50 euro. Kwoty te, szczególnie w przeliczeniu na złote, są naprawdę spore, a w zależności od rodzaju i okoliczności wypadku, może być ich więcej. 

Dlatego na każdym kroku podkreślane są zalecenia o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Nawet, jeśli słowacką granicę w górach przekroczymy jedynie na kilka godzin, przy okazji zwiedzania polskiej części Tatr, to już występuje ryzyko, że doznamy urazu, a za pomoc medyczną wystawią nam rachunek. Odpowiednio dobrana polisa bez wątpienia pozwoli nam spać spokojnie, bez obaw o konieczność uregulowania wysokich zobowiązań finansowych. 

EKUZ na Słowacji – czy karta EKUZ pomoże?

Karta EKUZ jest czymś, co warto mieć, tym bardziej, że jej wyrobienie trwa kilka dni, jest całkowicie bezpłatne, a wnioski możemy składać online. Nie wolno jednak zapomnieć, że EKUZ to nie jest ubezpieczenie turystyczne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zwana również potocznie EKUZ jest dokumentem, który na terenie państw UE (Unii Europejskiej) i państwach członkowskich EFTA (Stowarzyszenia Wolnego Handlu), pozwala korzystać z publicznej opieki medycznej. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie me swoje ograniczenia. Przede wszystkim – EKUZ zapewnia obcokrajowcom taką samą pomoc medyczną, na jaką mogą liczyć obywatele danego kraju. Oznacza to, że nie każde świadczenie zdrowotne jest darmowe. Jeśli obywatel Słowacji dopłaca określoną kwotę do danej usługi medycznej – Ciebie również ten obowiązek dotyczy. Co ważne, EKUZ nie obejmuje akcji ratunkowej w Tatrach Słowackich. 

Karta EKUZ zdecydowanie nie jest wystarczającym zabezpieczeniem na wyjazd. Posiadając jedynie EKUZ, wciąż możemy zostać obciążeni niemałymi kosztami leczenia, w tym również ratownictwa górskiego. Ponownie podkreślamy, że ubezpieczenie turystyczne jest konieczne. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?

Kupno ubezpieczenia turystycznego w Tatry Słowackie powinno być świadomą decyzją. Przede wszystkim zacznij od porównania ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przyglądając się zakresowi ochrony, weź pod uwagę takie aspekty, jak długość Twojego wyjazdu, planowane aktywności, aktualną sytuację zdrowotną oraz indywidualne możliwości i potrzeby. Kiedy zdecydujesz się już na konkretny wariant, musisz mieć pewność, że polisa jest pełnym zabezpieczeniem na wypadek problematycznej sytuacji. Najważniejszym elementem polisy turystycznej w Tatry Słowackie są koszty leczenia, których kwota powinna być wystarczająca w razie wypadku.

Dlatego wybierając polisę turystyczną w Tatry Słowackie powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zawierała ona:

 • pokrycie kosztów leczenia w wysokości co najmniej 25 000 – 30 000 euro (około 120 000 – 145 000 złotych),
 • pokrycie kosztów ratownictwa w wysokości co najmniej 7 000 euro (około 30 000 tysięcy złotych),
 • pokrycie kosztów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w wysokości co najmniej 20 000 euro, 
 • ochronę COVID-19 w zakresie co najmniej 3/7 (ubezpieczyciel pokrywa koszty testu PCR, pokrywa koszty leczenia chorego do określonej kwoty oraz gwarantuje wsparcie z powodu przedłużonego pobytu wynikającego z choroby dziecka). 

Warto pamiętać też o ubezpieczeniu bagażu, Assistance, czy OC w życiu prywatnym.

Rozszerzenia w ubezpieczeniu w Tatry Słowackie – czy będą potrzebne?

Należy pamiętać, że w niektórych wypadkach do polisy należy dokupić stosowne rozszerzenia. 

Trzeba o nich pamiętać, jeśli:

 • podróżujący jest przewlekle chory,
 • podróżujący planuje uprawiać wspinaczkę wysokogórską lub kolarstwo górskie,
 • podróżujący planuje jeździć na nartach lub snowboardzie,
 • podróżujący planuje chodzić po szlakach, których wysokość przekracza 2500 m n.p.m (granica wysokości jest różna, w zależności od polisy może to być np. 3000 m n.p.m).

Warto również pamiętać o wyłączeniach w ubezpieczeniu. Należą do nich m.in:

 • spożywanie alkoholu,
 • spożycie środków odurzających,
 • nieprzestrzeganie regulaminu szlaku,
 • zjazdy po nieoznaczonych trasach.

Oznacza to, że jeśli na wakacjach zamierzacie robić którąś z wymienionych powyżej czynności, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty ubezpieczenia. Można również dokupić specjalne rozszerzenie all inclusive, dzięki czemu polisa będzie obejmować również zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie? 

Na cenę ubezpieczenia turystycznego ma wpływ kilka czynników. Znaczenie ma to, jak duże koszty leczenia zobowiązuje się pokryć ubezpieczyciel, czy zakres rozszerzenia jaki wybierzesz. Na podstawie kalkulatora ubezpieczeń na stronie polisaturystyczna.pl, przygotowaliśmy porównanie kilku ofert ubezpieczenia w Tatry Słowackie. 

Oferty dotyczą 3-dniowego pobytu na Słowacji dla jednej osoby planującej wyprawy górskie

3-dniowy pobyt na Słowacji dla jednej osoby planującej wyprawy górskie
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
29,52 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł ubezpieczenie Covid-19 85 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
52,29 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 106 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Europa
Koszty leczenia
1 376 792 zł
Ratownictwo
45 893 zł
Bagaż
4 589 zł
58,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 458 931 zł 27 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
74,70 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 40 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
3-dniowy pobyt na Słowacji dla jednej osoby planującej wyprawy górskie
Allianz
29,52 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł ubezpieczenie Covid-19 85 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
52,29 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 106 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Europa
58,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
1 376 792 zł
Ratownictwo
45 893 zł
Bagaż
4 589 zł
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 458 931 zł 27 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
AXA Assistance
74,70 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 40 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Jak widać, w zależności od wybranych rozszerzeń i zakresu polisy, ceny znacznie się od siebie różnią. Warto jednak dopłacić kilkanaście złotych dziennie aby mieć pewność, że w razie wypadku jesteśmy zabezpieczeni finansowo.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne – Tatry Słowackie?

Niezależnie od tego, czy wycieczka jest organizowana przez biuro podróży czy podróżujący organizuje ją samodzielnie, coraz więcej ludzi decyduje się na zakup polisy online. Jest to o tyle wygodna opcja, że zakupu można dokonać w każdej chwili bez wychodzenia z domu.

Jednak głównym atutem wyboru ubezpieczenia turystycznego przez Internet jest to, że mamy dostęp do narzędzi, które dokonają za nas szybkiej analizy cenowej polis dostępnych na rynku wraz z ich zakresem. Na przykład po wpisaniu na stronie polisaturystyczna.pl daty i celu wyjazdu wraz z danymi uczestników wycieczki (ich wiek, czy przebywają w Polsce i czy chorują przewlekle), kalkulator dokona porównania ofert. Nie musimy poświęcać na to całego dnia, przeglądając strony ubezpieczycieli czy dzwoniąc do konsultantów.

Taką analizę ofert zupełnie bezpłatnie możemy otrzymać na maila, a po wybraniu odpowiedniego ubezpieczenia, strona przenosi nas od razu do miejsca, w którym możemy je kupić, płacąc nawet BLIKiem, co oznacza, że płatność zostanie zrealizowana od ręki, a my będziemy mogli spać spokojnie i cieszyć się wakacjami. 

5 zasad bezpieczeństwa w górach 

Ubezpieczenie to rzecz niezbędna, mamy jednak nadzieję, że na wyjeździe nie będziecie musieli z niego korzystać. Przedstawiamy kilka prostych – i zapewne dla niektórych bardzo oczywistych zasad – o których nie można zapomnieć, wyruszając na podbój szlaków.

 1. Nigdy nie zbaczaj z wyznaczonego szlaku i zawsze sprawdzaj pogodę oraz komunikaty GOPR-u przed wyjściem. Jeśli pojawia się ryzyko burzy – nie lekceważ go, zrezygnuj wtedy z opuszczenia schroniska bądź hotelu. W miarę możliwości staraj się również nie wychodzić na szlak samotnie.
 2. W schronisku lub hotelu wpisz się do księgi wyjść i powiedz, gdzie idziesz oraz o której planujesz wrócić. Może wydawać się to nieco dziwne, ale uwierzcie – to naprawdę świetny sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Gdybyście nie wrócili, ratownicy będą wiedzieli gdzie Was szukać, co znacznie ułatwi potencjalne poszukiwania.
 3. W telefonie zapisz sobie numer do GOPR/TOPR – 985 LUB 601 100 300. Opcjonalnie możecie również pobrać specjalną aplikację ratunek. Koniecznie zabierzcie ze sobą naładowany telefon lub zaopatrzcie się w powerbanka.
 4. Do plecaka spakuj również apteczkę, wodę i coś do jedzenia. Plastry, środek do odkażenia rany, rękawiczki ochronne, środki przeciwbólowe, trójkątna chusta czy bandaż elastyczny mogą okazać się bardzo przydatne. Nie zapominajcie również, że wędrówki bywają długie i męczące, zatem musicie zadbać o dobre nawodnienie i odżywienie organizmu.
 5. Nie zmieniaj celu wędrówki, dobieraj trasę do swojej kondycji oraz zadbaj o przygotowanie swojego organizmu na wysiłek. Możesz przed wyjazdem codziennie przez tydzień wychodzić na spacer lub rower. Koniecznie sprawdź również, dla kogo przeznaczony jest szlak, na który wychodzisz. 

Ubezpieczenie Tatry słowackie i polskie - Co warto wiedzieć?
 1. W razie wypadku w Tatrach po polskiej stronie pomocy udzieli TOPR lub GOPR, a po słowackiej Horská Záchranná Služba. Polskie służby ratownicze świadczą usługi nieodpłatnie, za pomoc słowackich ratowników trzeba zapłacić.
 2. Słowacki odpowiednik GOPR-u za pomoc medyczną wystawia rachunki na ogromne kwoty. Właśnie dlatego niezbędne jest posiadanie polisy – w razie wypadku w górach czy poza granicami Polski, ubezpieczyciel pokrywa określone koszty leczenia. `
 3. Do wyjazdu w góry należy się odpowiednio przygotować, szczególnie kondycyjnie, a ponadto stosować się do zasad szlaków i uważnie śledzić pogodę.
 4. Cena dobrej polisy turystycznej na wyjazd na Słowację, to kilkanaście złotych dziennie (jeśli nie planujemy uprawiać żadnych ekstremalnych sportów). To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę, jakie sumy zobowiązuje się pokryć ubezpieczyciel w razie wypadku. Warto postawić na swoje bezpieczeństwo i zakupić polisę.
 5. Ubezpieczenie możemy kupić bez wychodzenia z domu, przez internet i zajmie nam to dosłownie chwilę, gdyż są dostępne narzędzia, wykonujące analizę ofert na rynku szybko i bezpłatnie, np. na stronie polisaturystyczna.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czym są sporty wysokiego ryzyka?

  To, co zalicza się do sportów wysokiego ryzyka, jest określone w umowie zawartej z ubezpieczycielem. W zależności od wybranej oferty, definicja sportów wysokiego ryzyka może być różna. Według kalkulatora ubezpieczeń polisaturystyczna.pl, zalicza się do nich głównie “wakeboarding, windsurfing, kitesurfing, nurkowanie na głębokość poniżej 10 metrów, trekking na wysokościach powyżej 2 500 metrów nad poziomem morza, żeglarstwo morskie powyżej 20 km od brzegu, a także jazda na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami”.

 2. Co zalicza się do sportów ekstremalnych?

  To, jakie dyscypliny są zaliczane do sportów ekstremalnych, również zależy od ubezpieczyciela. Zwykle jednak uznaje się, że są to takie sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem urazu niż w przypadku trenowania powszechnych dyscyplin, a w dodatku wymaga to od człowieka ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub konkretnych umiejętności. Do takich sportów zaliczamy np. skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, kolarstwo górskie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.7/5 - (229 głosów)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krystian
1 rok temu

czy trekking na szlakach ubezpieczonych łańcuchami i drabinkami, to już wspinaczka i sport wysokiego ryzyka czy nadal amatorskie uprawianie sportów letnich?

Editor
1 rok temu
Reply to  krystian

Panie Krystianie, wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Przed zakupem polisy należy dokładnie zapoznać się z dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe precyzuje pojęcia każdego ze sportów.

Marta
1 rok temu

Gdzie mogę aktualnie wykupić online maksymalne i zabezpieczające wszelkie sytuację włącznie z pomocą od strony Słowackiej i Polskiej transport helikoptera i poszukiwawcze , lecznicze itd. ubezpieczenie wyprawa amatorska na Rysy od strony Słowackiej dla mojego męża

Editor
1 rok temu
Reply to  Marta

Pani Marto, jeśli chodzi o pełne ubezpieczenie to takowe znajdzie Pani w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl Może tu Pani wybrać dokładny zakres ubezpieczenia, zapoznać się przed zakupem z warunkami OWU oraz zdecydować się na odpowiadającą Pani cenę.