Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry Słowackie?

Opublikowano: 2021-09-03 (aktualizacja 2022-06-07, godz. 8:36)

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry to konieczne zabezpieczenie bez względu na rodzaj planowanej aktywności – nawet zjazdy na dobrze znanych, oznakowanych stokach grożą ryzykiem wypadku.

Kwota rzędu kilku, kilkunastu złotych dziennie zapewni pełną ochronę a turysta nie będzie obciążony kosztami akcji ratunkowej czy transportu medycznego do miejsca zamieszkania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie w góry. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie w góry – dlaczego warto je mieć?

Piesze wycieczki, wspinaczka wysokogórska czy jazda na nartach – każda aktywność w górach jest związana z ryzykiem kontuzji i wypadku. Przygotowując się do wyjazdu w góry, należy bezapelacyjnie zabezpieczyć się przed niepożądanymi problemami zdrowotnymi i finansowymi – tutaj najbardziej pomocne jest ubezpieczenie turystyczne.

Dobra polisa w góry ochroni turystę na wiele różnych sposobów: NNW zapewni zwrot kosztów za rehabilitację i uszczerbek na zdrowiu, OC w życiu prywatnym (a szczególnie OC sportowe) pokryje roszczenia osób trzecich w sytuacji, gdy ubezpieczony np. zniszczy komuś sprzęt lub doprowadzi do wypadku na stoku, ubezpieczenie bagażu zapewni wypłatę nawet do 3 tys. zł za zgubiony/uszkodzony bagaż, a assistance umożliwi naprawę auta/auto zastępcze/holowanie w sytuacji awarii na drodze.

Jednak najważniejszą ochroną, jaką zapewnia ubezpieczenie turystyczne, jest pokrycie kosztów akcji ratunkowej, która potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy euro – to zabezpieczenie jest istotne wyjeżdżając w Tatry słowackie, ale może przydać się także turystom, którzy zamierzają korzystać wyłącznie z polskiej części Tatr.  

Tatry słowackie a polskie – ten sam wypadek, różne konsekwencje

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udziela pomocy poszkodowanym turystom nieodpłatnie, nawet jeśli wypadek wyniknął z nieodpowiedzialnego zachowania narciarza czy piechura.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie narciarskie (TOPR) w 2020 roku obchodzi 111. rocznicę istnienia. Ich główne obszary pomocy to:

 • ratownictwo na zorganizowanych terenach narciarskich,
 • ratownictwo jaskiniowe (wraz z działaniami nurkowymi i pirotechnicznymi),
 • ratownictwo ścianowe i lawinowe wraz z psami lawinowymi,
 • ratownictwo z powietrza.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Tatrach słowackich. Horská Záchranná Služba, czyli słowacki odpowiednik GOPR, udziela pomocy odpłatnie, a poszkodowany turysta będzie musiał zapłacić za interwencję z własnej kieszeni. A są to kwoty niemałe. Samo uruchomienie helikoptera to koszt rzędu 2 000 euro, a godzina pracy ratownika górskiego – 500 euro.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne w Tatry?

Zdarzały się przypadki, kiedy turyści wychodzili na polski szlak czy trasy zjazdowe, a wypadek miał miejsce już po stronie naszych sąsiadów. Niestety, brak polisy skutkował koniecznością opłaty za pracę ratowników i użyty sprzęt, a także częściowe pokrycie kosztów za hospitalizację.

Co powinno zawierać ubezpieczenie w góry?

Najważniejsze elementy polisy w góry to ubezpieczenie kosztów leczenia, ratownictwo oraz NNW.

Suma kosztów leczenia na Słowacji powinna opiewać na kwotę około 20 000 – 30 000 euro. Warto pamiętać, że w razie skomplikowanego wypadku, którego konsekwencją będzie konieczność transportu medycznego do kraju, ubezpieczyciel pokryje te koszty. Stąd czym dalszy kraj destynacji, tym suma kosztów leczenia powinna być wyższa.

Z uwagi na konieczność samodzielnego opłacenia ewentualnej akcji ratowniczej na Słowacji, polisa powinna zapewniać co najmniej 5 000 euro na ratownictwo.

Ubezpieczenie NNW powinno opiewać minimum na 15 – 20 000 euro.

Jak podaje na swojej stronie Horská Záchranná Služba:

Każda interwencja musi być podzielona na dwie części, jedna to zapewnienie opieki zdrowotnej, a druga to interwencja techniczna. Wszystkie czynności związane z opieką zdrowotną będą nadal refundowane przez kasy chorych. Osoba poszkodowana będzie musiała sama zapłacić za interwencje techniczne, bez względu czy wypadek był z winy poszkodowanego, czy też nie. Interwencja techniczna to:

 • koszty związane z prowadzeniem działań ratowniczych lub poszukiwań,
 • koszty znalezienia i udzielenia pomocy potrzebującym,
 • koszty udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej, z wyłączeniem kosztów, które są prawnie zobowiązane do pokrycia przez ubezpieczyciela (np. działania lekarza, lekarstwa),
 • koszt transportu do najbliższego środka transportu placówki medycznej lub koszt transportu bezpośrednio do placówki medycznej,
 • w najtragiczniejszym przypadku transport zwłok,

Źródło: https://www.hzs.sk/

Ubezpieczenie w góry – jakie rozszerzenia są potrzebne?

Kupując ubezpieczenie na wyjazd, należy sprawdzić czy dana polisa posiada rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka. Warto także sprawdzić, co wchodzi w zakres tychże sportów – narciarstwo w niektórych przypadkach również może być do nich zaliczane.

Trekking zazwyczaj jest dzielony na amatorski i wyczynowy z uwagi na wysokość. Najczęstszą granicą jest 3 000 m n.p.m.

Natomiast wspinaczka wysokogórska zaliczana jest zazwyczaj do sportów ekstremalnych i wymaga stosownego rozszerzenia.

Należy także pamiętać o włączeniach w ubezpieczeniu. Należą do nich najczęściej:

 • spożywanie alkoholu i innych środków odurzających,
 • udział w zawodach sportowych,
 • nieprzestrzeganie regulaminu stoku,
 • zjazdy po nieoznaczonych trasach

Jeśli wypadek w górach miał miejsce w jednej z powyższych sytuacji, to ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłaty ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie w góry?

Dzienny koszt dobrego ubezpieczenia w góry to równowartość filiżanki kawy w kawiarni – ok. 12 zł. W ramach takiej oferty ubezpieczony ma zapewnione sumę kosztów leczeni 40 mln zł, 40 mln zł na ratownictwo, 150 tys. zł NNW, 1,5 mln zł w ramach OC i OC sportowego.

Taka polisa stanowi pełne zabezpieczenie podczas wyprawy w Tatry polskie i słowackie i pozwoli pokryć koszty w razie wypadku w górach.

Poniższa tabela przedstawia 3 propozycje ubezpieczeń: najtańsze, najdroższe i optymalne.

 Najdroższa oferta – 23 zł/dzieńNajdroższa oferta – 23 zł/dzieńOferta optymalna – 12,22 zł/dzień
koszty leczenia200 000 zł800 000 zł40 000 000 zł
koszty ratownictwa200 000 zł800 000 zł40 000 000 zł
NNW20 000 zł 50 000 zł 150 000 zł
OC-300 000 zł1 500 000 zł
OC sportowe -300 000 zł1 500 000 zł
Stomatolog 900 zł900 zł2 000 zł
Bagaż-3 000 zł6 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standard Pakiet assistance exclusive dla narciarzy - m.in. zwrot kosztów karnetu, odszkodowanie za zamknięcie tras zjazdowych, zwrot kosztów za wypożyczony sprzęt narciarski Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotu o 6 h – 200 zł o 5 h – 200 euro o 6 h – 500 zł

Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli – można to zrobić m.in. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – gdyż jak widać w tabeli nie zawsze najdroższa polisa jest najkorzystniejsza.

Ubezpieczenie Tatry słowackie i polskie - Co warto wiedzieć?
 1. W razie wypadku w Tatrach po polskiej stronie pomocy udzieli TOPR lub GOPR, a po słowackiej Horská Záchranná Služba. Polskie służby ratownicze świadczą usługi nieodpłatnie, za pomoc słowackich ratowników trzeba zapłacić.
 2. Koszty akcji ratunkowej w słowackich Tatrach sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Samo uruchomienie helikoptera to już na starcie 2 tys. euro.
 3. Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty ratownictwa, leczenia, transportu do kraju czy uszkodzenia cudzego sprzętu narciarskiego.
 4. Najtańsza polisa turystyczna to koszt 3,70 zł, a optymalna 12,22 zł.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments