ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2025-02-17

Arabia Saudyjska to kraj kontrastów, który wzbudza wiele skrajnych odczuć. Jeszcze niecałe 80 lat był tu biedny, pustynny region, którego mieszkańcy utrzymywali się głównie z rolnictwa i hodowli zwierząt. Dziś to tętniąca życiem metropolia, ociekająca luksusem i przyciągająca turystów z całego kraju. Jak przygotować się w podróż do Arabii Saudyjskiej i co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej w 1938 roku zmieniło sytuację diametralnie, przekształcając Arabię Saudyjską w jedno z najbogatszych państw świata w ciągu kilku zaledwie dekad. Ta oszałamiająca zmiana pociągnęła za sobą zainteresowanie Arabią reszty świata. Mimo konserwatywnych zwyczajów i surowego prawa, turyści z wielką chęcią przyjeżdżają zobaczyć ten blichtr na własne oczy, a ich pobyt – szczególnie w kurortach turystycznych – nie jest obostrzony tyloma rygorami, co codzienność Saudyjczyków.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Arabia Saudyjska – najważniejsze informacje

Przez dekady Arabia Saudyjska była niedostępna dla masowej turystyki, a wiza była wydawana wyłącznie pielgrzymom, podróżnym udającym się do rodziny, biznesmenom. Wszystko zmieniło się w 2019 r., kiedy to książę koronny Mohammad bin Salman wprowadził e-wizę turystyczną dla obywateli 49 państw w ramach szerszego programu modernizacji kraju Vision 20230. Zmiany miały na celu zmniejszyć zależność kraju od ropy naftowej.

Obecnie Arabia jest otwarta na turystów niemuzułmańskich, jednak z zastrzeżeniem przestrzegania zasad obowiązujących w kraju, m.in. zakazu spożycia alkoholu, przywdziania skromnego stroju, nieokazywanie sobie czułości w miejscu publicznym.

Na turystów w Arabii czekają atrakcje turystyczne jak:

  • Al-Ula – fascynujące starożytne miasto Nabatejczyków zlokalizowane na pustyni, porównywane do Petry w Jordanii. Słynie z monumentalnych grobowców.
  • Dżudda – Al-Balad – stara dzielnica Dżuddy, wpisana na listę UNESCO, pełna zabytkowych budynków z koralowego kamienia; miejsce tętniące życiem, z wartymi odwiedzenia bazarami.
  • Wadi Al-Disah – malownicza dolina otoczona wysokimi klifami, z pięknymi oazami i egzotyczną roślinnością; porównywana również do Wielkiego Kanionu.
  • Rijad – nowoczesna stolica z imponującymi wieżowcami i tradycyjnymi bazarami; wyróżnia ją Meczet Al-Rajhi, zachwycający architekturą, w którymi można zapoznać się z islamskimi tradycjami i kulturą. Niedaleko znajdują się też naturalne wapienne Jaskinie Heet Cave.
  • Diriyah – dawna stolica pierwszego państwa saudyjskiego, dziś zrewitalizowany kompleks historyczny. Oferuje piękne tradycyjne budynki z gliny i interaktywne muzea.
  • Neom i The Line – projekt ultranowoczesnego miasta przyszłości, które powstaje na północnym zachodzie Arabii Saudyjskiej. Ma być w pełni ekologiczne i oferować luksusowe warunki życia.
  • Ruiny Mada’in Salih – kompleks ruin w prowincji Medyna, wpisany na listę UNESCO.
  • Pustynia Rub’ al Khali – jedna z największych piaszczystych pustyń na świecie; warto ją odwiedzić i skorzystać z licznych atrakcji np. pustynne safari, sandboarding i nocleg pod gwiazdami.

To musisz wiedzieć:

  • Oficjalną walutą jest saudyjski rial. 1 rial saudyjski to równowartość ok. 1,06 zł.
  • Językiem urzędowym jest arabski.
  • Akceptowalne są płatności karatami: Visa, MasterCard, AmericanExpress.
  • Transport autobusowy jest bardzo słabo rozwinięty.
  • Najlepszą formą komunikacji między miastami jest samochód.
  • Funkcjonują tu taksówki typu bolt i uber.
  • W hotelach nie ma zazwyczaj problemu z noclegiem dla par nieposiadających ślubu. W przypadku prywatnych apartamentów typu air bnb może być to uzależnione od podejścia gospodarzy.
  • Życie codzienne w Arabii Saudyjskiej jest zdominowane przez islam, a prawo muzułmańskie (szariat) jest podstawą ustroju prawnego.

Pogoda w Arabii Saudyjskiej – najlepszy moment na wyjazd

W Arabii Saudyjskiej panuje klimat skrajnie suchy, pustynny, który charakteryzuje się suchymi, upalnymi, gorącymi latami i ciepłymi zimami. Średni temperatura powietrza w lipcu i sierpniu to nawet 40-42 st. C, zimą – ok. 19-20 st. C.

Średnie temperatury w Arabii Saudyjskiej

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 19°Cluty 22°Cmarzec 27°Ckwiecień 32°Cmaj 38°Cczerwiec 41°Clipiec 42°Csierpień 42°Cwrzesień 39°Cpaździernik 33°Clistopad 26°Cgrudzień 21°C
Temperatura powietrza w nocy 
styczeń 7°Cluty 9°Cmarzec 13°Ckwiecień 18°Cmaj 24°Cczerwiec 26°Clipiec 27°Csierpień 27°Cwrzesień 24°Cpaździernik 19°Clistopad 13°C
Średnie temperatury w Arabii Saudyjskiej

Najlepszym czasem na podróż do Arabii Saudyjskiej będzie jesień, zima i wczesna wiosna, kiedy temperatury nie będą jeszcze tak dotkliwe. W trakcie podróży można liczyć na temperatury, umożliwiające swobodne zwiedzanie, ok. 20-30 st. C w zależności od miesiąca. Arabia to doskonały kierunek na zimowe wakacje w ciepłych krajach.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej?

Posiadanie ubezpieczenia turystycznego do krajów niehonorujących EKUZ (czyli nie należących do Unii Europejskiej i EFTA), to podstawa bezpiecznego urlopu. Nie wykupując ubezpieczenia kosztów leczenia, za każdą pomoc medyczną poszkodowany turysta musi zapłacić samodzielnie.

Ubezpieczenie podróży zagranicznej to gwarancja spokojnych, bezpiecznych wakacji i ochrony finansów. W sytuacji wypadku, choroby czy kontuzji aspekty finansowe nie będą dodatkowym powodem do stresu, a kontakt z ubezpieczycielem pozwoli sprawnie uzyskać pomoc.

Wypowiedź eksperta

W kurortach turystycznych zazwyczaj są prywatne przychodnie i specjaliści, którzy udzielą pomocy w ramach ubezpieczenia. Posiadając pakiet assistance w zakresie umowy ubezpieczenia, możesz mieć także do dyspozycji bezpłatną pomoc prawnika i tłumacza. Możliwość swobodnego porozumienia się z lekarzem w zakresie skomplikowanych medycznych zwrotów i pomoc tłumacza w takim momencie, może okazać się ogromnie przydatna. Ilość zaoszczędzonych nerwów i stresu jest to nie do ocenienia.
Magdalena Kajzer

Co zabrać na urlop do Arabii Saudyjskiej? Dokumenty do Arabii Saudyjskiej

Planując podróż do Arabii Saudyjskiej, potrzebujesz szeregu dokumentów z uwzględnieniem kilku istotnych kwestii:

  • paszport – obywatele Polski mogą przekroczyć granicę tylko za okazaniem paszportu; warto mieć na uwadze, że pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy.
  • wiza – jest niezbędna do wjazdu do Arabii Saudyjskiej; w ostatnich latach uzyskanie wizy zostało znacząco ułatwione – istnieje możliwość wyrobienia jej online na stronie: https://visa.mofa.gov.sa/. Wiza jest wielokrotnego wjazdu i jest ważna przez 12 miesięcy. Jednorazowy pobyt nie może przekraczać 3 miesięcy, a łącznie w królestwie można przebywać przez maksymalnie 180 dni. Wizy nie można przedłużyć.
  • szczepienia – przed rozpoczęciem podróży zagranicznej, warto się udać do lekarza medycyny podróży lub stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu uzyskania dokładnej i aktualnej informacji o niezbędnych szczepieniach. Do Arabii Saudyjskiej rekomendowane są szczepienia przeciw żółtej febrze, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy, krztuścowi, meningokokom, grypie, ospie wietrznej, pneumokokom.
  • ubezpieczenie podróży zagranicznej – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zabezpieczy w Arabii Saudyjskiej, konieczne jest krótkoterminowe ubezpieczenie obejmujące czas podróży zagranicznej, gdyż leczenie w Arabii jest bardzo drogie.

Warto wziąć pod uwagę, że Saudyjczycy, określając ważność wizy, posługują się kalendarzem muzułmańskim, według którego rok kalendarzowy liczy 354 dni. Wiza miesięczna jest tym samym ważna 29 lub 30 dni. 

W kurortach turystycznych zazwyczaj są prywatne przychodnie i specjaliści, którzy udzielą pomocy w ramach ubezpieczenia. Posiadając pakiet assistance w zakresie umowy ubezpieczenia, możesz mieć także do dyspozycji bezpłatną pomoc prawnika i tłumacza.

Możliwość swobodnego porozumienia się z lekarzem w zakresie skomplikowanych medycznych zwrotów i pomoc tłumacza w takim momencie, może okazać się ogromnie przydatna. Ilość zaoszczędzonych nerwów i stresu jest to nie do ocenienia.

Do Arabii Saudyjskiej kategorycznie nie można wwozić: alkoholu, narkotyków, mięsa wieprzowego, dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam. Ich posiadanie jest surowo karane, włącznie z karą więzienia, a w przypadku posiadania narkotyków lub handel nimi – nawet karą śmierci.

Dodatkowo warto wziąć

  • Ochronę przeciwsłoneczną – dobre kremy z wysokimi filtrami, które zabezpieczą skórę przez mocnym słońcem.
  • Lekką, przewiewną odzież – długie lniane spodnie i koszule w jasnych kolorach to najlepszy strój na upały; ponadto pozwolą przemieszczać się po kraju zgodnie z przyjętymi zwyczajami.
  • Chusta – cienka, ale duża chusta pozwoli na osłonięcie, gdy strój nie jest odpowiednio zakryty, np. W arabskich świątyniach istnieje wymóg zakrywania włosów przez kobiety. Nakrycie głowy jest symbolem szacunku wobec islamskich tradycji religijnych.

Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz, co ułatwi MSZ kontakt w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Czy w Arabii Saudyjskiej jest bezpiecznie?

Arabia Saudyjska jest krajem niezwykle bezpiecznym, jeśli chodzi o codzienne życie, zagrożenie przestępczością pospolitą, napaścią na kobiety czy kradzieżami. Na terenie Arabii będzie pod tym względem znacznie bezpieczniej niż w krajach europejskich.

Jednak zagrożeniem mogą być działania wojenne w niektórych regionach kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże:

  • na pogranicze saudyjsko-jemeńskie (Prowincje Dżizan, Nadżran, Asir) z uwagi na trwający w ostatnich latach Jemenie konflikt zbrojny;
  • w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna).

Na pozostałym terytorium Arabii Saudyjskiej zaleca się szczególną ostrożność,zwłaszcza przebywając w Prowincji Wschodniej.

Cytując komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

„W ostatnich latach w Arabii Saudyjskiej dochodziło do ataków z użyciem rakiet lub dronów. Ataki wymierzone były m.in. w stolicę państwa – Rijad oraz inne duże ośrodki miejskie. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. instalacje naftowe, obiekty wojskowe, budynki rządowe i użyteczności publicznej). Z uwagi na ostatnie wydarzenia regionalne należy liczyć się z możliwością nagłego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa.”

WAŻNE!
W Arabii Saudyjskiej wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych jest zakazane i surowo karane.

Czego nie wolno robić w Arabii Saudyjskiej?

Prawo muzułmańskie narzuca rygorystyczne normy obyczajowe, których przestrzegać muszą obywatele, ale również w znacznej mierze obcokrajowcy, bez względu na cel i długość pobytu.

Ostrożnie z fotografowaniem podczas zwiedzania. Zabronione jest robienie zdjęć obiektom wojskowym, rządowym i strategicznym, a także na obszarach zastrzeżonych. Nie wolno także uwieczniać Saudyjek, nawet w pełni okrytych z zasłoniętą twarzą, gdyż może to być odebrane jak naruszenie ich prywatności.

Prawo w Arabii Saudyjskiej jest zgodne z zasadami prawa szariatu i m.in. zabrania jedzenia mięsa wieprzowego i spożywania alkoholu.

W okresie ramadanu obowiązuje powszechny zakaz jedzenia i picia w miejscach publicznych. Także publiczne palenie tytoniu jest zakazane.

W kurortach turystycznych zasady bywają bardziej swobodne, jednak zawsze należy dostosować się do panujących reguł.

Ubiór w Arabii Saudyjskiej

W ostatnich latach zasady dotyczące stroju noszonego przez turystyki w Arabii uległy rozluźnieniu. Jeszcze do niedawna miały one obowiązek zakładania abai, długiego wierzchniego odzienia. Dzisiaj co do zasady cudzoziemki nie muszą wdziewać abai, ale powinny ubierać się skromnie, tzn. okrywać dekolt, ramiona i nogi.

Mogą się zdarzyć sytuacje, że założenie abai będzie koniecznością, np. podczas wizyty w miejscach publicznych takich jak centrum handlowe oraz meczet.

Karta EKUZ w Arabii Saudyjskiej – czy obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie funkcjonuje w Arabii Saudyjskiej. Obejmuje ona swoim zasięgiem jedynie kraje w Unii Europejskiej i należące do Europejskiej Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein, Islandia).
Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Arabii będzie więc nieodzowne, aby turysta nie musiał ponosić kosztów za usługi medyczne w trakcie podróży, wszelkie operacje, transport medyczny do kraju, czy – w najgorszym przypadku – transport zwłok.

Przy zakupie ubezpieczenia konieczne jest zwrócenie uwagi na sumy gwarantowane kosztów leczenia, gdyż leczenie w Arabii obejmuje niezwykle wysokie kwoty.

Wypowiedź eksperta

Poważne zabiegi medyczne i hospitalizacja są kosztowne. Realizacja usługi medycznej warunkowana jest albo posiadaniem ubezpieczenia albo wniesieniem opłaty w gotówce. Zaleca się zatem wykupienie ważnej polisy ubezpieczeniowej
Magdalena Kajzer

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej?

Zakres ochrony, jakie będzie obejmowało ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej, nie może być przypadkowy, odradzamy też wybór najtańszej możliwej polisy. Wysokie koszty leczenia wymagają wysokich sum gwarantowanych. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej to min. 100 tysięcy euro kosztów leczenia.

Koszt wizyty u lekarza wynosi tu ok. 40-140 dolarów.
Koszt pobytu w szpitalu – ok. 224 dolary.

Ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej powinno zawierać:

  • koszty leczenia – otrzymasz leczenie do sumy gwarantowanej, więc im wyższa suma, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie konieczności dopłaty do leczenia;
  • koszty ratownictwa – wskazane szczególnie, gdy planujesz uprawiać sporty ekstremalne i inne ryzykowane aktywności;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW zapewni wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku;
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – pokryje koszty wynikłe z uszkodzenia mienia lub szkód na zdrowiu osób trzecich;
  • ubezpieczenie bagażu – przydatne w dalekiej podróży zagranicznej z przesiadkami, gdy dojdzie do kradzieży czy zagubienia bagażu.

Przy zakupie ubezpieczenia zwróć też uwagę na:

  • Cel podróży – jeśli planujesz uprawiać sporty ekstremalne, zaopatrz się w polisę, w której koszty ratownictwa są odpowiednio wysokie i zabezpiecz się, wykupując rozszerzenie o sporty ekstremalne;
  • Stan zdrowia – chorujesz na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca, nowotwór, nadciśnienie tętnicze, epilepsja)? Koniecznie wykup rozszerzenie o choroby przewlekłe. W przeciwnym razie, mimo posiadania ubezpieczenie, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania.

Wypowiedź eksperta

W przypadku choroby lub wypadku za granicami kraju, nie udawaj się od razu do przychodni czy szpitala, jeśli masz ubezpieczenie turystyczne. Najpierw sprawdź swoje ubezpieczenie i zadzwoń na infolinię. Konsultant poinformuje Cię, do której placówki się udać, by usługi medyczne były bezpłatne.
Magdalena Kajzer

Ile kosztuje turystyczne do Arabii Saudyjskiej?

Przy zakupie ubezpieczenia istotne jest, by wybrać możliwie szeroki zakres ochrony, więc koniecznie sprawdź kilka propozycji ubezpieczeń, by wybrać to najbardziej korzystne. Polisy turystyczne porównasz np. w porównywarce polisaturystyczna.pl.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby, na 1 dzień (poza Europą)
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
7,95 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
9,27 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
11,52 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
21,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla 1 osoby, na 1 dzień (poza Europą)
AXA
7,95 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
9,27 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Uniqa
11,52 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Generali
21,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19

Wygodna, intuicyjna i bezpieczna porównywarka ubezpieczeń turystycznych przedstawi Ci kilkanaście ubezpieczeń wraz z wyodrębnionymi sumami gwarantowanymi poszczególnych składowych polisy (koszty ratownictwa, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC itp.).

Każda polisa zawiera Ogólne Warunki Ubezpieczenie, z którymi można (a nawet trzeba) zapoznać się przed zakupem. Całość zakupu przeprowadzisz w całości online, a polisa zostanie wysłana na wskazany adres mailowy.

Podsumowanie
  1. Arabia Saudyjska od 2019 r. jest otwarta turystów z Unii Europejskiej i nie tylko.
  2. Wjazd do Arabii możliwy jest tylko za okazaniem paszportu i wykupieniu wizy.
  3. Wizę można nabyć na lotnisku lub online. Koszt to ok. 550-600 zł.
  4. W Arabii saudyjskiej nie obowiązuje karta EKUZ.
  5. MSZ rekomenduje, by wykupić ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej, gdyż leczenie jest tu bardzo kosztowne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie ubezpieczenie do Arabii Saudyjskiej?

    Usługi medyczne w Arabii są bardzo kosztowne, dlatego rekomenduje się, by ubezpieczenie turystyczne do Arabii Saudyjskiej obejmowały koszty leczenia min. 100 tys. euro. Ważne, aby polisa obejmowała też najważniejsze elementy jak: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC, transport zwłok, a jeśli cel podróży obejmuje aktywności sportowe, to także rozszerzenie o sporty ekstremalne.

  2. Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?

    Najprostszym i najszybszym sposobem na zakup ubezpieczenia, jest porównanie ofert za pośrednictwem kalkulatora turystycznego (np. polisaturystyczna.pl). Wybrane ubezpieczenie zostanie dopasowane do indywidualnych potrzeb podróżnego wedle jego wskazań. Całość transakcji można dokonać przez internet.

  3. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Dubaju?

    W ostatnich latach podróże do Dubaju zyskały na popularności. Nie należy jednak zapominać, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie honorują EKUZ, stąd konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Rekomendowane jest, aby polisa obejmowała wysokie sumy kosztów leczenia (min. 100 tys. euro) oraz ubezpieczenie NNW, OC, ratownictwo, transport medyczny do domu oraz transport zwłok.

  4. Ile kosztuje wiza do Arabii Saudyjskiej na lotnisku?

    Obywatele Polski potrzebują wizy, aby móc dostać się do Arabii. Wizę do Arabii można wyrobić od razu po przylocie, na lotnisku – jest to tak zwana wiza "on arrival", która kosztuje 480 SAR, czyli ok. 508 zł. Płatność za wizę możliwa jest tylko kartą, a samo wyrobienie trwa kilkanaście minut.

  5. Ile czeka się na wizę do Arabii Saudyjskiej?

    Najprościej wyrobić wizę "on arrival" zaraz po przylocie do Arabii, na lotnisku, na którą czeka się zaledwie kilkanaście minut. Drugim sposobem jest aplikowanie o wizę na stronie visitsaudi.com. Jej koszt to 534 SAR (około 600 zł), jest generowana praktycznie od razu po zatwierdzeniu płatności.

  6. Ile kosztuje litr wody w Arabii Saudyjskiej?

    Litr wody mineralnej w Arabii Saudyjskiej kosztuje ok. 8 zł.

Źródła

  • www.gov.pl
  • www.pacjent.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments