Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenia na ferie zimowe – jakie wybrać dla dziecka?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-19

Ubezpieczenie podróżne na ferie zimowe pozwoli Ci uniknąć wysokich kosztów leczenia dziecka podczas wyjazdu. Jeden dzień ochrony kosztuje zaledwie kilka złotych, dlatego warto rozważyć wykupienie dobrowolnej polisy turystycznej. Sprawdź, co powinno zawierać takie ubezpieczenie i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czy ubezpieczenie dziecka na ferie zimowe jest konieczne?

Ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe nie jest obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie polisy dla dziecka zarówno przed podróżami krajowymi, jak i zagranicznymi. W przypadku wyjazdów z biurem podróży zawsze zajmuje się tym organizator wycieczki. Przy eskapadach organizowanych samodzielnie ubezpieczenie trzeba zorganizować we własnym zakresie. Dlaczego warto to zrobić? Chociażby ze względu na to, że:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • polisa turystyczna dla dziecka na kilkudniowy wyjazd za granicę to koszt rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych;
 • w czasie ferii łatwo o kontuzje, zwłaszcza podczas jazdy na nartach czy na łyżwach. Złamania, zwichnięcia czy skręcenia zdarzają się w czasie takich aktywności bardzo często;
 • ubezpieczenie pozwala pokryć koszty związane z leczeniem, hospitalizacją, akcją ratowniczą czy transportem medycznym do domu;
 • przy wyjazdach zagranicznych karta EKUZ zapewnia dziecku wyłącznie podstawowe świadczenia gwarantowane w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju.

Argumentów przemawiających za wykupieniem ubezpieczenia turystycznego na wyjazd jest naprawdę wiele. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji warto uwzględnić rodzaj aktywności planowanych w czasie wycieczki. Duże znaczenie ma też stan zdrowia dziecka. Jeśli Twoja pociecha ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, rozważ wykupienie dla niej odpowiedniej polisy.


Warto wiedzieć! Od 1 stycznia 2022 roku każdy narciarz szusujący po włoskich stokach musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).


Jaki zakres ochrony powinna mieć polisa na narty?

Polisa turystyczna spełni swoją rolę, o ile będzie zawierała odpowiednie elementy. Do najważniejszych zaliczają się ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Koszty leczenia i ratownictwa

Głównym elementem polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa. Zapewnia ono pokrycie wydatków na usługi medyczne. Pozwala uniknąć konsekwencji finansowych związanych z niespodziewanym zdarzeniem, np. nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. W zależności od oferty obejmuje m.in. badania i konsultacje lekarskie, pobyt w szpitalu, środki medyczne, opiekę stomatologiczną i interwencję pogotowia ratowniczego oraz transport helikopterem. W trudnych przypadkach polisa turystyczna gwarantuje opłacenie przewozu ubezpieczonego do kraju, jego przedłużonego pobytu za granicą oraz transportu i noclegu jednego z rodziców lub opiekunów.


Wskazówka! Dokładne informacje na temat przedmiotu i zakresu ubezpieczenia kosztów leczenia sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zwróć szczególną uwagę na wskazane tam wyłączenia odpowiedzialności. Sprawdź też, czy polisa uznaje zachorowanie na COVID-19 jako zdarzenie ubezpieczeniowe.


Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pozwala uniknąć konsekwencji finansowych wynikających ze szkód wyrządzonych osobom trzecim w trakcie ferii. Zapewnia wypłatę rekompensaty poszkodowanym na skutek działań dziecka. Oznacza to, że jeśli Twoja pociecha potrąci na stoku kolegę z grupy, w efekcie czego ten złamie rękę, obowiązek zadośćuczynienia ofierze wypadku leży po stronie ubezpieczyciela. Ta zasada dotyczy również mienia osób trzecich.

Przed zakupem polisy warto sprawdzić w OWU, czy towarzystwo nie wskazuje ograniczeń zakresu ochrony. Przykładowo firma AXA w polisie „Daleko od Domu” informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody wycenione na kwotę niższą lub równą 750 zł (tzw. franszyza integralna). Towarzystwo Wiener w polisie „pakiet PODRÓŻ” uprzedza z kolei, że nie odpowiada za straty finansowe niebędące szkodą na osobie ani w mieniu.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków umożliwia otrzymanie odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu. Wysokość wypłacanego świadczenia stanowi określony procent sumy gwarantowanej. Wartości procentowe są określone w tzw. tabeli uszczerbków zawartej w OWU.

Przykład. Pani Kasia wykupiła polisę turystyczną dla swojego syna Michała w firmie AXA. Składka za 8-dniowy pobyt na Słowacji wyniosła ją zaledwie 48,48 zł. W wybranym przez nią wariancie suma ubezpieczenia liczy 50 000 zł. Chłopiec w czasie pobytu w górach zwichnął prawy nadgarstek. Zgodnie z tabelą firma ubezpieczeniowa AXA taki uraz uznaje za 5-procentowy uszczerbek na zdrowiu, przyznała więc synowi Pani Kasi odszkodowanie w wysokości 2 500 zł.

Jakie rozszerzenia polisy warto dokupić?

Rozszerzenia polisy pozwalają uzyskać wsparcie finansowe w nagłych sytuacjach. Do chętnie wybieranych dodatków należą m.in. OC sportowe oraz ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Są szczególnie rekomendowane przy niektórych wyjazdach. Mowa tu zwłaszcza o wycieczkach, w czasie których dziecko ma uprawiać sporty zaliczane go grupy ekstremalnych czy wyczynowych.

OC sportowe

Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają ochronę na czas uprawiania narciarstwa w standardowym zakresie polisy. Inne — wymagają wykupienia dodatkowych rozszerzeń. Przed opłaceniem składki upewnij się, jak dany ubezpieczyciel definiuje „amatorskie uprawianie sportu” i co uznaje za „sporty ekstremalne” lub „sporty wysokiego ryzyka”.

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek utraty, zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów należących do ubezpieczonego. Rzeczy są objęte ochroną nie tylko w czasie transportu, ale również podczas ich przechowywania i użytkowania podczas podróży.

Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie zimowe?

Koszt polisy na ferie zimowe zależy od wielu czynników. Przed podaniem informacji o cenie składki ubezpieczyciele pytają m.in. o cel podróży. Przeważnie nieco więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie na wyjazdy zagraniczne. Z punktu widzenia towarzystwa znaczenie ma też rodzaj planowanych aktywności. Polisa na wycieczkę organizowaną z zamiarem wypoczynku i zwiedzania co do zasady będzie tańsza, niż ta oferowana na obóz narciarski. Na koszt składki wpływają również długość okresu ubezpieczenia oraz wiek dziecka. Towarzystwa pytają też, czy pociecha cierpi na choroby przewlekłe.

Przykład. Pana Grzegorz wyjeżdża z synem na 8-dniową wycieczkę na Słowację. W czasie ferii chłopiec ma doskonalić umiejętność jazdy na nartach i na snowboardzie. Mężczyzna postanowił wykupić dla swojej pociechy polisę turystyczną, aby w razie wypadku móc liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Pan Grzegorz skorzystał z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i otrzymał kilka ciekawych ofert od różnych ubezpieczycieli.

Dzienny koszt wymienionych polis turystycznych zaczyna się od 3 zł/dzień. To niewielka suma, zwłaszcza w odniesieniu do łącznego kosztu wyjazdu. Jeśli chcesz znaleźć korzystne oferty ubezpieczenia, skorzystaj z porównywarki internetowej.

Jakie ubezpieczenie warto wykupić przed wyjazdem samochodem na ferie?

Samodzielna organizacja wyjazdu na ferie własnym samochodem pozwala zmniejszyć nieco koszt wyjazdu. Są jednak pewne kwestie, na których nie można oszczędzać. Mowa tu np. o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Większość krajów UE akceptuje polskie OC, jednak przed podróżą warto upewnić się, czy w kraju docelowym i państwach tranzytowych jest ono honorowane.

Ponadto na czas wyjazdu zaleca się dokupić dobrowolne krótkoterminowe assistance (ASS). Takie ubezpieczenie pozwoli uzyskać wsparcie techniczne, prawne i organizacyjne w razie kolizji, wypadku, awarii czy kradzieży pojazdu. Okres i zakres ochrony bez problemu dopasujesz do własnych potrzeb w kalkulatorze ASS krótkoterminowego.

Podsumowanie
 • Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w ferie nie jest obowiązkowe, jednak warto w nie zainwestować.
 • Polisa turystyczna pozwoli pokryć koszty leczenia, hospitalizacji i ratownictwa w nagłych sytuacjach.
 • Dobra polisa turystyczna powinna obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Standardowy zakres polisy turystycznej warto rozszerzyć o ubezpieczenie sportowe i ubezpieczenie bagażu.
 • Koszt dziennej ochrony w ramach polisy turystycznej zaczyna się już od 3 zł.
 • Przy wyjazdach na ferie własnym samochodem warto wykupić ubezpieczenie assistance krótkoterminowe.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa powinny być uwzględnione w polisie turystycznej?

  Uznaje się, że suma ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa w polisie na wyjazd za granicę powinna wynosić co najmniej 15 000 euro.

 2. Czy polisa turystyczna dla dziecka jest tańsza?

  Ubezpieczyciele oferują zniżki na polisy turystyczne dla dzieci, co jeszcze bardziej zachęca do wykupienia ubezpieczenia na wyjazd. Dzienny koszt składki wynosi najczęściej zaledwie kilka złotych

 3. Przed czym chroni szkolne ubezpieczenie NNW?

  Polisa NNW zapewnia wypłatę odszkodowania w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie obejmuje jednak kosztów leczenia i ratownictwa. Nie zawiera również polisy OC. Z tego względu może okazać się niewystarczająca na wyjazd w czasie ferii.

 4. Czy EKUZ wystarczy na wyjazd za granicę?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje darmowy dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w państwach UE. Umożliwia korzystanie z usług medycznych na tych samych warunkach, które mają obywatele danego kraju. Ma ona jednak pewne ograniczenia i często okazuje się niewystarczająca na wyjazd za granicę. Aby uzyskać kompleksowe wsparcie finansowe w razie wypadku, lepiej zainwestować w prywatną polisę turystyczną.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments