Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)
Niebezpieczeństwo, jakie czyha na dzieci, wynika zwykle z zaciekawienia otaczającym je światem, szczególnie tym, którego jeszcze nie znają, oraz ich nieumiejętności przewidywania konsekwencji, jakie może nieść dane zachowanie. Dbając o ich bezpieczeństwo nie tylko na co dzień, ale także podczas zbliżających się ferii zimowych, które część młodzieży szkolnej spędzi na obozach zimowych lub z rodzicami w górach, powinniśmy rozważyć kupno polisy turystycznej dla naszej pociechy. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Sprawdź ceny polis narciarskich!
Częściowo dzieci chronione są ubezpieczeniem NNW, które wykupujemy im zwykle na początku roku szkolnego za pośrednictwem placówki. Ubezpieczenie to obejmuje ewentualne wypadki dzieci zarówno podczas zajęć i przerw szkolnych, ale także poza nią, również w czasie wakacji i ferii zimowych. NNW chroni naszą pociechę przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Jeśli taki młody człowiek złamie rękę lub nogę na stoku, otrzyma odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarliśmy dla niego polisę. Ubezpieczyciel pokryje także koszty wizyty u specjalisty oraz niezbędnych zabiegów.
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków nie jest jednak ubezpieczeniem zapewniającym każdą konsultację medyczną. Bezpłatne korzystać z pomocy lekarza zarówno w przypadku zwykłej choroby, np. grypy, jak i doznania urazu, umożliwia polisa turystyczna zawierająca ubezpieczenie kosztów leczenia. Zakres takiej polisy zależny jest od oferty ubezpieczeniowej, jednak zwykle upoważnia do korzystania z porady lekarza pierwszego kontaktu, niektórych specjalistów, a także wykonywania części badań.
W przypadku wyjazdu zagranicę, fachową opiekę medyczną można również zapewnić dziecku poprzez wyrobienie mu w NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwi mu kontakt z lekarzem w taki sam sposób, jak robią to obywatele kraju, do którego zorganizowano obóz. EKUZ ma jednak zdecydowanie węższy zakres niż polisa zawarta w towarzystwie ubezpieczeniowym. Z Karty możemy korzystać tylko w zakresie podstawowym i niezbędnym. Za wszelkie dodatkowe świadczenia konieczna będzie zapłata we własnym zakresie. Podobne zasady dotyczą transportu sanitarnego do Polski. EKUZ nie upoważnia naszej pociechy do bezpłatnego powrotu do kraju.
Jeśli wysyłamy dziecko na ferie zorganizowane przez biuro podróży, powinniśmy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia oferowanego przez organizatora. Takie polisy mogą nie zapewniać wystarczającej ochrony. Ich koszty są niskie nie ze względu na to, że jest to polisa grupowa, ale dlatego, że ma ono niewielki zakres i niską sumę. Mimo tego ubezpieczenia, powinniśmy na własną rękę zatroszczyć się o bezpieczeństwo młodych podróżników i wykupić dodatkową polisę o większym zakresie ochrony.
Wiele ofert ubezpieczeniowych zawiera opcję dla dzieci wyjeżdżających na obozy sportowe oraz biorących udział w zawodach oraz treningach. Opcja ta przeznaczona jest dla tych, którzy intensywnie i regularnie trenują jakąś dyscyplinę sportową (także narciarstwo czy snowboarding). Zatem jeśli nasza pociecha podczas tegorocznych ferii będzie uczestnikiem tego typu wydarzeń sportowych, powinniśmy ją zaopatrzyć w taką polisę.
Aby dobrać odpowiednie ubezpieczenie, przy wyborze powinniśmy określić stopień zaawansowania dziecka w zakresie jazdy na nartach lub snowboardzie. Zwykle jest to ryzyko związane z amatorskim uprawianiem sportów. Jeśli jednak ubezpieczamy bardziej zaawansowanego narciarza, który woli niebezpieczną jazdę, lepiej określić jego umiejętności jako ryzykowne. Niektórzy ubezpieczyciele nie stosują tego rozgraniczenia i narciarstwo rozumieją ogólnie jako sport ryzykowny. Poniżej znajduje się wyszczególnienie jak towarzystwa klasyfikują standardowe uprawianie narciarstwa czy snowboardu.
Towarzystwo | Narciarstwo jako: |
Aviva | Rekreacyjne uprawianie sportów |
Axa | Amatorskie sporty zimowe |
TU Europa | Sporty wysokiego ryzyka |
Signal Iduna | Sporty zimowe |
Warta | Amatorskie uprawianie sportów |
źródło: opracowanie własne
Podstawowym założeniem obozu zimowego jest uprawianie sportów zimowych. Narciarstwo i snowboarding należą jednak do dyscyplin najbardziej kontuzyjnych i niosących wysokie ryzyko wypadku i urazu. W niektórych przypadkach naszemu dziecku może być potrzeba pomoc ratownictwa górskiego. Ta jednak jest dosyć kosztowna. W Polsce narciarze nie muszą wykupować polisy zabezpieczającej przed tego typu wydatkami. W przypadku wyjazdu zagranicznego natomiast ubezpieczenie to jest niezbędne. Gwarantuje zarówno bezpieczeństwo młodego narciarza czy snowboardzisty, jak i naszego portfela.
Wybór i zakup polisy możemy sobie dodatkowo ułatwić, korzystając z . Precyzując swoje oczekiwania we właściwym formularzu, otrzymamy takie oferty, które będą odpowiadały potrzebom naszego dziecka.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznegoOceń artykuł: