Turysto, pamiętaj o karencji w ubezpieczeniach turystycznych!

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Często na zakup ubezpieczenia turystycznego decydujemy się na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem, a ochrony ubezpieczeniowej oczekujemy natychmiast, w momencie wyjazdu. Zdarza się jednak, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel zastrzega sobie, że ubezpieczenie wykupione przez turystę zacznie działać dopiero po pewnym czasie. Oznacza to, że za szkodę wyrządzoną nam lub przez nas ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności. Należy zatem dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby wiedzieć, czego spodziewać się po swojej polisie.

Karencja to okres wyczekiwania, bezpośrednio po zawarciu polisy, który trwa zwykle od 2 do 6 dni. W tym czasie ochrona ubezpieczeniowa, mimo opłaconej składki, nie działa. Ubezpieczyciele ustalają karencję dla osób, które w momencie kupna polisy przebywają poza granicami Polski. Zabieg ten ma na celu uniemożliwienie zakupu polisy już po powstaniu szkody. Warto wiedzieć, że w niektórych towarzystwach karencja nie obowiązuje przy przedłużaniu umowy ubezpieczeniowej. Aby lepiej zrozumieć zasady działania karencji, przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak to wygląda w praktyce?

Pani Ewelina, przebywająca za granicą, chce wykupić w jednym w polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Na zakup decyduje się jednak na dzień przed podróżą. Mimo, że nadal przebywa za granicą, udało jej się dopełnić wszystkich formalności i opłacić składkę tego samego dnia. OWU towarzystwa, w którym zawarła ubezpieczenie mówi jednak wyraźnie, że polisa osób przebywających poza granicami Polski zaczyna działać dopiero po trzech dniach od wpłacenia składki. Oznacza to, że przez pierwsze trzy dni wyjazdu ubezpieczenie pani Eweliny nie obejmowało jej ochroną. Pech chciał, że linie lotnicze, z których usług korzystała ubezpieczona przez pomyłkę przekierowały jej bagaż do innego miejsca, w związku z czym została pozbawiona najpotrzebniejszych przedmiotów. Musiała więc kupić nowe kosmetyki i ubrania oraz zapłacić za nie z własnej kieszeni, ponieważ trwał jeszcze czas karencji, który zwalniał ubezpieczyciela z odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody.

Jaki okres karencji proponują polscy ubezpieczyciele?

Towarzystwo Okres karencji
AXA 3 dni
Warta 3 dni
Signal Iduna 5 dni
Europa 2 dni
Ihi Bupa 3 dni
You Can Drive 7 dni
Generali 5 dni

źródło: opracowanie własne

Przebywając za granicą

O ubezpieczeniu podczas pobytu za granicą możemy przypomnieć sobie w różnych sytuacjach. Zazwyczaj jest to czas, kiedy faktycznie zaczynamy zauważać zagrożenie lub gdy do szkody już doszło. Dlatego właśnie towarzystwa określają kilkudniowy okres karencji. Chronią się w ten sposób przed wyłudzaniem odszkodowań. Gdybyśmy bez przeszkód mogli kupić ubezpieczenie już za granicą, prawdopodobnie nikt nie kupowałby go wcześniej. Musimy pamiętać, że przewyjąc już poza granicami naszego kraju możemy nie mieć możliwości zakupu ubezpieczenia, chociażby przez utrusniony dostęp do internetu. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, pamiętajmy o polisie jeszcze przed wyjazdem.

Czas trwania karencji jest jednym z czynników, które wpływają na decyzję o wyborze danej polisy. Jeśli więc kupujemy ubezpieczenie turystyczne przebywając już za granicą warto dowiedzieć się, jak długo będziemy pozbawieni ochrony.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments