ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Tunezja – o tych 5 rzeczach musisz wiedzieć przed urlopem

Opublikowano: 2019-04-18 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:28)

Tunezja nieustannie fascynuje. Czar orientu, starożytne ruiny, rajskie plaże, turkusowe morze, zachwycające miasta i medyny, w których aż chce się zgubić. Dla turystów z Europy jest to przez cały rok doskonałe miejsce na urlop. Tunezja ma bowiem aż 3 000 słonecznych godzin rocznie, co czyni ją doskonałym miejscem na wyjazd przez większą część roku.

Podpowiemy, czy warto się tam wybrać, co można zobaczyć, a także jak przygotować się do wyjazdu. Przenalizujemy, na co uważać i jakie ubezpieczenie turystyczne do Tunezji wybrać.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Tunezja a Covid-19 – czy można jechać do Tunezji?

Zniesione zostały wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Tunezji.

Nie ma już obowiązku:

– legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia,

– wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 dla osób niezaszczepionych i mających niepełne szczepienie,

– noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych i środkach transportu.

Tunezja – co warto wiedzieć?

Tunezja jest otoczona Morzem Śródziemnym z dwóch stron: od północy i wschodu. To właśnie północ kraju jest rejonem najbardziej atrakcyjnym turystycznie na urlop. Tunezja północna to duże zalesienie, soczysta zieleń roślin, orient i bliskość ciepłego morza – to zdecydowanie serce tego kraju. Czym głębiej w południe, tym więcej terenów płaskich i suchych, aż do wyschniętych jezior, które wyznaczają obszar saharyjski.

Tunezja – atrakcje turystyczne: co robić oprócz plażowania?

Tunis – w stolicy Tunezji bardzo widoczne są wpływy francuskie. W końcu kraj był niemal przez 100 lat (do 1956 r.) pod protektoratem Francji. Będąc w Tunisie, warto poświęcić czas na nieśpieszne spacery po medynie. To stara część miasta, z plątaniną uliczek, licznymi sklepikami, bazarem, zaułkami. Oprócz medyny, warto odwiedzić Narodowe Muzeum Bordo, znajdujące się 3 km od centrum Tunisu. Mieści się tu bogata kolekcja starożytnej sztuki.

Kolejny punkt wycieczki do Tunisu to Ville Nouvelle, dzielnica w stylu kolonialnym z długim deptakiem, wzdłuż którego rosną palmy. Wyraźnie da się odczuć podobieństwo do Pól Elizejskich. Można tu odwiedzić liczne restauracje, luksusowe sklepy albo po prostu pospacerować, podziwiając kolonialne domy Tunezyjczyków. Warto zwrócić szczególną uwagę na mieszcząca się tutaj Katedrę św. Wincentego a Paulo i św. Oliwii. Budynek to najstarsza kolonialna budowla, na którą składają się styl romański, bizantyjski i mauretański.

Sidi Bu Said – miejsce obowiązkowe do odwiedzenia dla każdego, kto lubi malownicze kadry. Pełno tutaj pocztówkowych widoków. Sidi Bu Said to dzielnica Tunisu, gdzie znajdują się liczne białe domy z niebieskimi okiennicami, drzwiami i kratami. Spacer malowniczymi uliczkami, pośród zachwycających ogrodów to obowiązkowy punkt wycieczki po stolicy.

Kartagina – oddalona o 17 km od Tunisu. Panuje tu wyjątkowo suchy klimat, a w szczycie sezonu, tj. od czerwca do września, temperatura nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego znajdowały się tu największe – w tamtym czasie – termy na świecie. Dzisiaj po termach pozostały ruiny. Warto tu zobaczyć Pałac Prezydencki, Muzeum Kartaginy, Muzeum Oceanograficzne, Katedrę pw. Świętego Ludwika z XIX w.

Rzymskie świątynie w Sbeitli – w mieście zachowały się ruiny forum z 139 r. n.e., trzy świątynie, duża brama, 100-metrowe Łaźnie Zimowe, a wszystko to w całkiem okazałej formie. Sbeitla znajduje się na południu Tunezji.

Amfiteatr w Al-Dżamm – znajduje się we wschodniej Tunezji i jest trzecim największym amfiteatrem na świecie i najbardziej widowiskową budowlą w Afryce Północnej. Został zbudowany w latach 230-238 n.e. Zachował się w znacznie lepszym stanie niż Koloseum w Rzymie. Amfiteatr od 1979 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kairuan – jest nazywane czwartym świętym miastem świata muzułmańskiego (pozostałe to: Mekka, Medyna i Jerozolima). Znajduje się tu wiele meczetów, a wśród nich najważniejszy – Wielki Meczet, Sidi Okba. Warte zobaczenia są także baseny Aghlabidów. Miasto słynie z produkcji dywanów, można tu odwiedzić także Muzeum Dywanów.

Gorące źródła w Korbus – miejscowość znajduje się na Przylądku Cap Bon i już od starożytności była miejscowością uzdrowiskową. Wody w Korbus, jak twierdzą Tunezyjczycy, leczą reumatyzm, artretyzm, choroby gastryczne, a nawet nadwagę. Gorące, siarkowe źródła mają temperaturę ok. 70 stopni i spływają wprost ze skał do znacznie zimniejszego morza.

Plaże – kraj obfituje w atrakcje turystyczne. Tunezja bez plażowania to nie byłby jednak prawdziwy urlop. Jedne z najpiękniejszych tunezyjskich plaż znajdują się w miejscowościach:

  • Tabarka – szerokie plaże ze złocistym piaskiem, fascynujące rafy koralowe i górski krajobraz. Czy trzeba czegoś więcej, aby zachwycić każdego turystę? To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.
  • Bizerta – w miejscowości znajdują się nie tylko różnorodne plaże (piaszczyste i kamieniste). Morze jest tu niezwykle turkusowe, a dodatkowo łączy się z jeziorem.
  • Dżerba – jest znana z zachwycających plaż o białym piasku. Turyści zachwyceni są turkusowym odcieniem morza oraz licznymi atrakcjami, które ich tu czekają (narty wodne, windsurfing, kitesurfing).

Tunezja: urlop na własną rękę czy wycieczka z biurem podróży?

Tunezja przez długi czas była niezwykle popularnym miejscem nie tylko wakacyjnych, ale też całorocznych wyjazdów. Stanowiła fantastyczną destynację w miesiące zimowe, gdy w Polsce nadchodziły najgorsze mrozy i szare dni. W takie dni marzy się tylko urlop.

Tunezja, należąca do tzw. suchych krajów, gwarantuje doskonałą pogodę niemal przez cały rok. Najniższa średnia dzienna temperatura to 15 stopni w styczniu i grudniu. W pozostałe miesiące jest już tylko lepiej – do średniej 33 stopnie w lipcu i sierpniu. Nie dziwi więc fakt, że jest tak chętnie odwiedzana nie tylko przez Polaków, ale też turystów z całego świata.

Sprawdzamy, czy lepiej wybrać się do Tunezji z biurem podroży, czy może samodzielnie zorganizować podróż.

Urlop, Tunezja, lipiec, 7 dni, 2 osoby dorosłe – porównanie

Rodzaj wyjazduBilety lotniczeNoclegWypożyczenie autaSuma
Tunezja na własną rękę2400 zł/2 os. 1300 zł1300 zł5 000 zł* + jedzenie
Tunezja z biurem podróży3500 zł (w tym wyżywienie all inclusive)1300 zł4800 zł

W opcji „Tunezja na własną rękę” zaproponowany został hotel 3-gwiazdkowy przy plaży wraz ze śniadaniami w cenie i była to jedna z najtańszych ofert. Do kwoty końcowej należy doliczyć koszt pozostałego wyżywienia.

W przypadku wakacji pt. „Tunezja-urlop z biurem podróży”, przedstawiona została jedna z tańszych propozycji pośrednika. Wybrano hotel 3-gwiazdkowy z wyżywieniem all inclusive. Warto pamiętać, że w cenę wycieczki z biura podróży jest także wpisany transfer z lotniska i opieka rezydenta, a także całodzienne wyżywienie, w tym drinki. Koszt ten należy doliczyć w przypadku opcji „Tunezja na własną rękę”.

Tunezja z dzieckiem – czy to dobry pomysł?

Czy Tunezja z dzieckiem to dobry pomysł? Wielu rodziców poważnie zastanawia się nad tym kierunkiem, ale w obawie o atrakcje dla dzieci, a przede wszystkim ich bezpieczeństwo, wciąż się waha. Jednak śmiało można ocenić, że Tunezja z dzieckiem to doskonały pomysł. A oto dlaczego:

  • hotele mają tu wysoki standard (hotel 3-gwiazdkowy w Tunezji i w Egipcie to zupełnie inny standard),
  • infrastruktura hotelowa jest świetnie przygotowana do przyjmowania rodzin z dziećmi – brodziki, zieleń, place zabaw, rozległe trawniki, udogodnienia w hotelu, doskonałe animacje,
  • plaże są zachwycające, a większość stanowią złociste, piaszczyste, czyste plaże, które zachęcają najmłodszych do zabaw i plażowania,
  • Tunezja to wciąż atrakcyjny cenowo kierunek na urlop, co przy 3-4-5-osobowej rodzinie ma znaczenie.

Co warto robić w Tunezji z dzieckiem?

  • Aqua Park oraz Hannibal Park – dwa parki rozrywki znajdujące się w miejscowości Susa, zwaną Perłą Tunezji. Park wodny i wesołe miasteczko to dwie atrakcje dla dzieci w Tunezji, które z pewnością ucieszą najmłodszych.
  • Aqa Park Les Dauphins – park wodny znajdujący się między miejscowościami Hammamet i Nabeul.
  • Parc Djerba Explore – to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych dla dzieci w Tunezji. To ogromny kompleks składających się z kilku części, a wśród nich jedna z bardziej interesujących to farma krokodyli z Madagaskaru.
  • Zoo w Tunisie – znajduje się tu wiele egzotycznych zwierząt, które warto pokazać najmłodszym.
  • Zoo Friguia – prywatne zoo, w którym znajduje się m.in. delfinarium i organizowane są pokazy z tymi ssakami.
  • Mini disco w hotelach – jeśli dzieci nie chodzą wcześnie spać to zdecydowanie warto je zabrać na mini disco organizowane w hotelu.
  • Kraby w Hergli – starsze dzieci warto zabrać do Hergli, gdzie na skałach przy plaży wygrzewają się kraby. W wielu miejscach w Tunezji można także spotkać zachwycające różowe flamingi.

Tunezja a bezpieczeństwo – czy jest tu bezpiecznie?

Widoki są zachwycające, plaże złociste i piaszczyste, wody turkusowe, a orientalny charakter robi ogromne wrażenie na turystach. Do tego wyjazd jest zdecydowanie atrakcyjny finansowo. Na co więc czekać? Mimo tych niewątpliwych plusów, większość turystów ma pewne wątpliwości na hasło „Tunezja bezpieczeństwo”.

Od 2015 roku, kiedy to wprowadzono stan wyjątkowy po zamachach, Tunezja straciła na atrakcyjności w oczach turystów. Biura podróży wstrzymały swoje oferty, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradzało Polakom wyjazdy indywidualne. A jak obecnie wygląda sytuacja i bezpieczeństwo? Tunezja ponownie stała się spokojnym turystycznie miejscem czy nadal lepiej się wstrzymać z podróżą w te rejony?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych można zaleźć informację, że należy zachować szczególną ostrożność na całym terytorium Tunezji z uwagi na zagrożenie atakami terrorystycznymi. Jak podaje MSZ:

„Należy podkreślić, że miejscowe siły bezpieczeństwa podejmują zdecydowane działania i od 2016 roku nie doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego wymierzonego w turystów. Niemniej jednak, w ocenie MSZ, zagrożenie zamachami terrorystycznymi utrzymuje się na terenie całego kraju.”

Jednocześnie MSZ odradza wszelkie podróże:

  • na pogranicze tunezyjsko-algierskie;
  • do Parku Narodowego Jebel Mgilla;
  • do Parku Narodowego Jebel Chambi;
  • na pustynię w południowej części kraju, z wyjątkiem miejscowości turystycznych: Tozeur, Nafta, Douz, Matmata oraz Tatawin wraz z okolicznymi ksarami (w promieniu 20 km);
  • na pogranicze tunezyjsko-libijskie.

Warto mieć świadomość, że podczas podróży na południe kraju mogą występować pewne niedogodności bądź ograniczenia swobody, np. obowiązek posiadania pilota czy konieczność zgłoszenia trasy.

Przed wyjazdem do Tunezji należy mieć paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty, w której planowo będzie się opuszczać Tunezję. Dokument powinien być w bardzo dobrym stanie, gdyż wszelkie zagniecenia, zamazane wizy itp. stanowią powód do długotrwałej i uciążliwej procedury wyjaśniającej na lotnisku.

Ubezpieczenie w Tunezji – dlaczego dobrze mieć polisę turystyczną?

Każdy wyjazd zagraniczny powinien być zaplanowany nie tylko pod kątem atrakcji turystycznych, ale też bezpieczeństwa, w tym zdrowotnego. Przebywając poza granicami Polski, obowiązują zupełnie inne zasady udzielania pomocy medycznej.

W przypadku krajów europejskich, będących członkami Unii Europejskiej, część usług medycznych jest bezpłatnych w ramach posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jednak w Tunezji, kraju afrykańskim, EKUZ oczywiście nie obowiązuje, więc turysta jest zmuszony wszystkie koszty opieki medycznej ponosić z własnych środków.

Jadąc na wakacje do Tunezji, nie tylko warto mieć ubezpieczenie turystyczne, ale też powinno ono być jak najlepsze. Przestrzega tak nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

„Zaleca się skorzystanie z opcji ubezpieczenia gwarantującego pełną hospitalizację w tunezyjskich prywatnych klinikach oraz pobyt w renomowanych hotelach o wysokim standardzie, zapewniających pełną ochronę wewnątrz obiektu, w tym przylegającej plaży.”

Ubezpieczenie turystyczne do Tunezji – co powinno zawierać?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do kraju spoza Europy, najlepiej zdecydować się na takie, w którym koszty leczenia i ratownictwa opiewają na co najmniej 500-600 tys. zł. Zarówno samo leczenie, jak i transport w razie poważnej choroby/kontuzji z takiego miejsca jest dużo droższy.

Ponadto polisa turystyczna powinna zawierać OC w życiu prywatnym, NNW, ubezpieczenie bagażu i usługi Assistance.

Poniżej porównanie dwóch wybranych polis turystycznych: najtańszej i optymalnej, a więcej ofert można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Ubezpieczenie na 8-dniowy pobyt w Tunezji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,90 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sporty objęte ochroną
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
43,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 765 zł
Ratownictwo
31 984 zł
Bagaż
1 000 zł
48,27 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
61,60 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 114 sportów objętych ochroną OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Ubezpieczenie na 8-dniowy pobyt w Tunezji
Allianz
29,90 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sporty objęte ochroną
Generali
43,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Signal Iduna
48,27 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
182 765 zł
Ratownictwo
31 984 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
AXA
61,60 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 114 sportów objętych ochroną OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy

Warto przejrzeć poszczególne polisy w naszym kalkulatorze, jest to przejrzyście porównane. Po wybraniu najlepszego ubezpieczenia, zakupu można dokonać przez internet. Następnie po upływie kilku sekund otrzymamy na skrzynkę mailową umowę, którą wystarczy wydrukować i zabrać ze sobą do Tunezji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.Czy aktualnie można odwiedzać Tunezję?

Tak, wjazd do Tunezji jest możliwy. Należy jednak być osobą zaszczepioną lub posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Podróżować można tylko w grupach zorganizowanych, np. z biurem podróży.

2. Czy w Tunezji można skorzystać z karty EKUZ?

Nie jest to możliwe. EKUZ jest honorowany tylko w krajach należących do UE oraz EFTA. W Tunezji za wszystkie koszty leczenia, także te związane zachorowaniem na Covid-19 należy pokryć z własnej kieszeni.

3.  Czy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży wystarczy?

Taka polisa może być niewystarczająca. Zwykle biura podróży oferują najniższe sumy gwarantowane oraz podstawowe zakresy ochrony. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia w razie Covid-19, w tym także wyżywienie i zakwaterowanie w czasie izolacji oraz kwarantanny. Najlepiej posiadać dodatkową polisę, którą można znaleźć już od około 4 zł dzieniie.

5/5 - (1 głos)

Tunezja - Co warto wiedzieć?
  1. W lipcu i sierpniu średnia temperatura w Tunezji wynosi 33 stopnie Celsjusza.
  2. Korzystniej jest jechać do Tunezji z biurem podróży niż na własną rękę.
  3. MSZ zaleca podczas pobytu w Tunezji zachować szczególną ostrożność.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Tunezji kosztuje 4 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments