Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Tunezji – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-06-27

Tunezja jest krajem licznie odwiedzanym przez turystów, których przyciągają piękne plaże, morze oraz widoki. Klimat śródziemnomorski sprawia, że czujemy się tam jak w raju i z przyjemnością popijamy drinki z palemką opalając się w pobliżu licznych palm, nadających uroku całej scenerii.

Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu do Tunezji, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa. Doradzimy, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze na podróż do tego kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Tunezja – najważniejsze informacje

Tunezja jest krajem położonym w północno-zachodniej części wybrzeża Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Stolicą Tunezji jest Tunis, położony na północnym wybrzeżu kraju. Jest to największe miasto Tunezji i ważne centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne. Tunezja jest republiką, a system polityczny oparty jest na demokracji. W 2011 roku w Tunezji doszło do rewolucji, która obaliła rządzący reżim i przyczyniła się do tzw. Arabskiej Wiosny.

 • Język: Oficjalnym językiem państwowym jest arabski, ale wiele osób w Tunezji mówi również po francusku i angielsku. W turystycznych miejscach często można porozumieć się po angielsku.
 • Religia: Islam jest dominującą religią w Tunezji, a większość Tunezyjczyków to muzułmanie sunniccy. Jednak kraj ten ma również długą tradycję tolerancji religijnej i zróżnicowanej społeczności religijnej, w której znajdują się również mniejszości chrześcijańskie i żydowskie.
 • Waluta: Dinar tunezyjski to oficjalna waluta Tunezji. Jeden dinar tunezyjski dzieli się na 1000 milimów, a nazwa waluty pochodzi od słowa „denarius” – monety używanej w afrykańskiej prowincji starożytnej Kartaginy.
 • Turystyka: Tunezja jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje piękne plaże, ciepły klimat, bogatą historię i kulturę. Miasta takie jak Tunis, Hammamet, Sousse i Monastir przyciągają turystów swoimi zabytkami, bazarowymi targami, medynami (starymi miastami) oraz luksusowymi kurortami nadmorskimi.
 • Kuchnia: Tunezyjska kuchnia jest smaczna i zróżnicowana. Charakterystycznymi potrawami są couscous, tajine (gulasz mięsny z warzywami), harissa (ostra pasta przyprawowa) oraz lokalne dania z ryb i owoców morza. Tunezja słynie również z herbaty miętowej i słodkich wypieków, takich jak makroud (ciasto z daktylami) i baklawa.

Czy EKUZ jest honorowany w Tunezji?

Na terenie Tunezji ubezpieczenie jakie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ) nie będzie honorowane. 

Za wszelkie koszty związane z leczeniem – trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Niezwykle ważna jest więc ubezpieczenie KL, ponieważ leczenie w Tunezji jest drogie. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować nawet kilkaset złotych. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za dobę spędzoną w szpitalu (bez kosztów leczenia). Jeśli będzie potrzebna pomoc specjalisty lub transport medyczny, ceny wzrosną.

Warto pamiętać, że odmienny klimat w Tunezji i flora bakteryjna często skutkują chorobami, mniej lub bardziej dotkliwymi. Problemy żołądkowe, a także choroby zakaźne – wszystko to może słono kosztować, jeśli nie posiadamy polisy.

Jak ubezpieczyć się przed wyjazdem do Tunezji?

Wyjazd do Afryki wiąże się ze zmianą klimatu oraz koniecznością przystosowania do innej kuchni. Pamiętajmy, żeby miejscowe specjały stopniowo wprowadzać do swojej diety. Flora bakteryjna mieszkańców Tunezji jest ukształtowana w inny sposób niż u Europejczyków.

Najczęstszymi chorobami jakie spotykają turystów są właśnie problemy żołądkowo-jelitowe. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych na miejscu niezbędne okaże się, wcześniej wykupione ubezpieczenie turystyczne.

Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi 30-50 dinarów tunezyjskich, doba w szpitalu nie uwzględniająca kosztów leczenia to również 30-50 DT. Posiadając wykupione ubezpieczenie zdrowotne niezbędna pomoc zostanie nam udzielona w wielu towarzystwach bezgotówkowo.

Ochrona Assistance może uwzględniać między innymi opłacenie kosztów transportu medycznego do Polski. W sytuacji gdy ciężko zachorujemy i konieczna jest dłuższa wizyta w szpitalu, a nawet operacja, zdecydowanie wolelibyśmy wrócić do Polski.  Transport do kraju może obejmować nas samych, a także naszych najbliższych.

Wysoki stopień przestępczości w Tunezji zmusza nas do zachowania szczególnej ostrożności. Nie możemy jednak przewidzieć co się wydarzy, a w sytuacji niespodziewanych zdarzeń przydatne okaże się ubezpieczenie NNW. Chroni ono nas oraz naszych bliskich na wypadek śmierci lub stałego uszczerbku na zdrowiu. Warto zadbać też o ochronę bagażu na wpadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia.

Ubezpieczenie OC dotyczy odpowiedzialności jaką musimy ponieść za wyrządzone przez nas szkody. W przypadku gdy jesteśmy winni, druga strona będzie oczekiwać od nas zwrotu poniesionych kosztów. Dzięki polisie OC cała suma nie obarczy zbytnio naszego portfela. Przykładem mogą być uszkodzenia jakie wywołaliśmy podczas pobytu w hotelu. Koszty zbitych naczyń czy innych strat może opłacić nasze towarzystwo ubezpieczeniowe.

Polisę turystyczną do Tunezji warto rozszerzyć również o:

 • ubezpieczenie dla aktywnych uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne,
 • rozszerzenie ochrony dla chorych przewlekle,
 • klauzę alkoholową na wypadek zdarzeń, do których dojdzie po alkoholu.
7-dniowy wyjazd do Tunezji dla 4-osobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
93,24 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
104,72 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
183 572 zł
Ratownictwo
27 536 zł
Bagaż
1 000 zł
132,10 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną
Europa
Koszty leczenia
458 931 zł
Ratownictwo
32 125 zł
Bagaż
4 589 zł
169,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 931 zł sprzęt sportowy
7-dniowy wyjazd do Tunezji dla 4-osobowej rodziny
AXA
93,24 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Allianz
104,72 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
132,10 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
183 572 zł
Ratownictwo
27 536 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną
Europa
169,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
458 931 zł
Ratownictwo
32 125 zł
Bagaż
4 589 zł
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 931 zł sprzęt sportowy

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

W Tunezji występuje nieznaczne zagrożenie atakami terrorystycznymi. Nie zaleca się podróży w dzikie regiony kraju, gdzie nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

W związku z tym należy unikać noszenia przy sobie wartościowych rzeczy i dużych ilości pieniędzy. Nie warto także samotnie spacerować po zmroku. Szczególną ostrożność podróżni muszą zachować w typowo turystycznych, zatłoczonych miejscach.

Pamiętaj również, że w Tunezji istnieje obowiązek meldunkowy. Jeśli zatrzymujesz się w hotelu, melduje Cię obsługa. W przypadku odwiedzin musi Cię zameldować osoba zapraszająca na najbliższym względem miejsca zamieszkania posterunku policji. 

Co warto zobaczyć w Tunezji?

 • Tunis – stolica Tunezji, która urzeknie nas swoją architekturą, stare miasto i historyczna kolekcja mozaik to punkty, które z pewnością musimy wybrać jako swój cel podczas wyjazdu.
 • Muzeum Bardo – największe muzeum archeologiczne Tunezji znajdujące się nieopodal Tunisu, otwarte pod koniec XIX wieku gromadzi liczne zbiory rzymskich mozaik, rzeźb oraz sarkofagów.
 • Wzgórze Byrsa w Kartaginie – urokliwe miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, niegdyś odgrywające ważną rolę. Historię miasta poznamy zwiedzając szczątki punickich budowli oraz odwiedzając znajdujące się na szczycie muzeum.
 • Medina of Sousse – obowiązkowy punkt programu, jeżeli chcemy zobaczyć jak wygląda życie mieszkańców Tunezji. Wśród wielu uliczek odnajdziemy liczne sklepiki kuszące nas bogactwem barw i aromatów.
InfoGrafika Tunezja

źródło: opracowanie własne

Tunezja na Wakacje 2023 - Co warto wiedzieć?
 1. Tunezja to kraj z bogatą ofertą turystyczną.
 2. Z uwagi jednak na odmienny od europejskiego klimat i poziom bezpieczeństwa, warto zainwestować w ubezpieczenie turystyczne.
 3. Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia, a także NNW, OC oraz ochronę bagażu.
 4. Ubezpieczenie do Tunezji można mieć już od kilku złotych dziennie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można odwiedzać Tunezję?

  Tak, warunkiem jednak jest okazanie negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Turyści muszą liczyć się z różnymi obostrzeniami i zasadami bezpieczeństwa w obiektach hotelowych, restauracyjnych, w miejscach publicznych oraz transporcie.

 2. Czy na terenie Tunezji obowiązuje EKUZ?

  Nie, Tunezja nie jest członkiem Unii Europejskiej ani EFTA. Oznacza to, że za wszystkie koszty leczenia musi pokrywać sam pacjent. Warto więc mieć ubezpieczenie turystyczne z sumą gwarantowaną kosztów leczenia przynajmniej na 50 000 euro.

 3. Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy do Tunezji?

  Podstawowa polisa oferowana w podstawowej cenie wyjazdu może nie wystarczyć. Biura podróży w standardowym wariancie zapewniają ubezpieczenie z niskimi sumami gwarantowanymi i bez przydatnych elementów, jak ochrona bagażu czy rozszerzenie dla aktywnych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.7/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments