Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Bagaż Ryanair – Wymiary i waga

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-15

Samolot jest obecnie popularnie wykorzystywanym środkiem transportu. Służy zarówno przemieszczaniu się na niewielkie odległości, jak i przemierzaniu bardzo długich dystansów. W zależności od liczby pokonywanych kilometrów oraz celu podróży, na pokład zabiera się ze sobą plecak, torbę czy walizkę. Sprawdź, jakie limity co do ich masy i wymiarów narzuca firma Ryanair.

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany — jakie są między nimi różnice?

Linie lotnicze wyróżniają dwa podstawowe typy bagażu — podręczny i rejestrowany. Do pierwszego zaliczają się torby, plecaki czy niewielkie walizki, które zabiera się na pokład samolotu. Zazwyczaj cechują się one stosunkowo małym rozmiarem i niską masą. Przeważnie zawierają ważne i wartościowe przedmioty osobiste, m.in. dokumenty, sprzęt elektroniczny czy biżuterię.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Bagaż rejestrowany to ładunek transportowany w luku bagażowym, charakteryzujący się większymi gabarytami. Przed przekazaniem obsłudze lotniska musi zostać odprawiony. Jest zazwyczaj dodatkowo płatny, a jego koszt zależy od polityki przewoźnika, trasy lotu i rozmiaru bagażu.

Jakie zasady przewozu bagażu obowiązują w Ryanair?

Tanie linie lotnicze, do których zalicza się m.in. irlandzka firma Ryanair, ustanawiają dość restrykcyjne wymogi co do rozmiarów i wagi przewożonych toreb czy walizek. W pewnym sensie „wymuszają” od pasażerów dodatkowe opłaty, rekompensując sobie w ten sposób stosunkowo niskie ceny biletów.

Linie lotnicze Ryanair wyróżniają różne rodzaje bagażu. Są to:

 • mała torba osobista;
 • bagaż podręczny;
 • bagaż rejestrowany;
 • bagaż dla niemowląt.

Każdy musi mieć określone wymiary i masę. Powinien też być przewożony w odpowiednim miejscu w samolocie.

Mała torba w Ryanair: limity rozmiaru i masy

Każdy pasażer w cenie biletu ma zagwarantowaną możliwość zabrania na pokład małej torby. Przewoźnik podaje, że może to być np. torebka, torba na laptopa lub plecak. Taki bagaż musi spełniać określone wytyczne co do wymiaru, aby mógł zmieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu. Tzw. mała torba powinna mieć maksymalnie 40 × 20 × 25 cm.

Bagaż podręczny w Ryanair: limity rozmiaru i masy

Po wykupieniu opcji Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego w kabinie samolotów linii Ryanair można też przewozić bagaż podręczny. Przewoźnik określa jego maksymalne wymiary na 55 × 44 × 20 cm. Taki ładunek powinien ważyć nie więcej niż 10 kg. Ponadto musi zmieścić się w górnym schowku znajdującym się nad siedzeniami pasażerów.

Bagaż rejestrowany w Ryanair: limity rozmiaru i masy

Linie lotnicze Ryanair umożliwiają również odpłatny przewóz bagażu rejestrowanego. Torby bądź walizki trzeba nadać w punkcie odprawy przed kontrolą bezpieczeństwa. Przewoźnik wyróżnia:

 • bagaż rejestrowany 10 kg — bagaż, którego masa wynosi maksymalnie 10 kg;
 • bagaż rejestrowany 20 kg — jest to torba czy walizka, których maksymalna masa nie przekracza 20 kg, a wymiar parametrów 80 × 120 × 120 cm. Każdy pasażer może wykupić maksymalnie 3 sztuki bagażu rejestrowanego 20 kg.

Przewoźnik dopuszcza możliwość łączenia bagażu rejestrowanego między pasażerami w ramach tej samej rezerwacji. Zastrzega jednak, że żadna z toreb czy walizek nie może ważyć więcej niż 32 kg.

Przykład: Pani Kasia i Pani Basia lecą na 2-tygodniowe wakacje do Włoch. Torba jednej z kobiet waży 15 kg, a drugiej — 25 kg, co łącznie daje 40 kg. Aby nieco zaoszczędzić, zarezerwowały przewóz 2 sztuk bagażu rejestrowanego po 20 kg.

Bagaż dla niemowląt w Ryanair: limity rozmiaru i masy

Linie lotnicze Ryanair wyróżniają jeszcze jedną kategorię ładunku możliwego do przewożenia na pokładzie. Aby ułatwić opiekunom podróżowanie z maluchem, umożliwiają zabranie ze sobą 2 sztuk bagażu dla niemowląt za darmo na każde dziecko. Ponadto znoszą limit bagażu podręcznego w przypadku niemowląt od 8 dni do 23 miesięcy włącznie oraz dopuszczają bagaż dziecięcy dla pociech podróżujących na kolanach opiekuna. Wymiar takiej torby czy plecaka nie może przekroczyć wymiarów 45 × 35 × 20 cm i masy 5 kg.

Jakie są opłaty za bagaż w liniach lotniczych Ryanair?

Każde linie lotnicze samodzielnie określają stawki za przewóz określonych typów bagażu. Firma Ryanair umożliwia wykupienie opcji przedstawionych w tabeli.

WariantCena na ryanair.comCena na lotnisku
pierwszeństwo wejścia z 2 sztukami bagażu podręcznego (mała torba osobista+bagaż podręczny)6-36 EUR20-38 EUR
10 kg bagaż rejestrowany11.99-29.99 EUR23.99-35.99 EUR
20 kg bagaż rejestrowany18.99-59.99 EUR44.99-59.99 EUR

Ostateczna cena za wymienione bagaże zależy od rodzaju trasy i daty lotu.

Jakie zasady przewozu sprzętu sportowego obowiązują w Ryanair?

Firma Ryanair określa również wytyczne co do zasad przewozu sprzętu sportowego. Wedle informacji przewoźnika w kabinie można przewozić wyłącznie taki sprzęt, który mieści się w limitach ustalonych dla bagażu podręcznego. W przeciwnym razie trzeba wykupić dla niego dodatkowy bilet lotniczy i miejsce. Ponadto sprzęt o dużych rozmiarach, sportowy, narciarski czy rower można odprawić również jako bagaż rejestrowany za odpowiednią opłatą.

Dla poszczególnych kategorii firma Ryanair określa ceny i limity wyszczególnione w tabeli. W razie przekroczenia wskazanych ograniczeń co do masy przewoźnik nalicza dodatkowe opłaty za nadbagaż za każdy ponadprogramowy kilogram.

NazwaCena za sztukęMaksymalna masa
sprzęt o dużych rozmiarach264-312 PLN20 kg
sprzęt sportowy168-192 PLN20 kg
sprzęt narciarski216-240 PLN30 kg
sprzęt to golfa144-192 PLN20 kg

Opracowanie własne na podstawie danych dostępnych na stronie: https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/oplaty


Warto wiedzieć! Jeśli zamierzasz zabrać do samolotu rower, musisz zapakować go w opakowanie ochronne. Bez odpowiedniego pokrowca obsługa prawdopodobnie odmówi transportu jednośladu.


Jakie zasady przewozu sprzętu muzycznego obowiązują w Ryanair?

Firma Ryanair umożliwia również przewóz instrumentów muzycznych na pokładzie samolotu, o ile nie przekraczają one limitów określonych dla bagażu podręcznego. W przeciwnym razie trzeba wykupić dla nich dodatkowy bilet i miejsce. Można też odprawić sprzęt muzyczny jako bagaż rejestrowany. Jego dopuszczalna maksymalna waga to 20 kg. Cena za sztukę za lot w jedną stronę wynosi od 237 zł do 312 zł.

Co warto wiedzieć o ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu to często dobierane rozszerzenie polisy turystycznej. Zapewnia możliwość uzyskania odszkodowania za uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież przedmiotów osobistych i urządzeń elektronicznych znajdujących się w walizce. Niektóre polisy turystyczne gwarantują też wypłatę zadośćuczynienia za opóźnienie bagażu nadanego za pokwitowaniem. W zależności od oferty ubezpieczenie bagażu może też obejmować sprzęt sportowy.

W przypadku uszkodzenia przewożonych rzeczy wysokość zadośćuczynienia stanowi równowartość kosztu naprawy. Z kolei przy całkowitej utracie przedmiotów rekompensatę oblicza się na podstawie dowodu zakupu. Niekiedy kwotę odszkodowania ustala się też poprzez odniesienie do wartości nowej rzeczy o takich samych cechach.

Przykład. Pani Dorota przed wyjazdem na wakacje do Hiszpanii wykupiła polisę turystyczną wraz z ubezpieczeniem bagażu. W jej walizce znajdowało się niedawno zakupione obuwie, które podczas lotu, nie wiadomo w jakich okolicznościach, uległo całkowitemu zniszczeniu. Kobieta od razu zgłosiła ten fakt ubezpieczycielowi. Firma ubezpieczeniowa wyceniła buty na kwotę 520 zł. Odszkodowanie dla Pani Doroty wyniosło 468 zł zgodnie z zasadą, że za przedmioty nabyte do 1. roku wstecz przysługuje 90% ceny zakupu.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu?

Koszt polisy turystycznej obejmującej ubezpieczenie bagażu nie jest wygórowany. Zmienia się w zależności od długości pobytu i sum gwarantowanych, jednak zwykle nie przekracza kilku złotych za 1 dzień ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksową ochronę na czas wyjazdu. Warto zwrócić uwagę, że koszt składki stanowi niewielki procent wszystkich opłat ponoszonych w związku z wycieczką. Tak niewielki wydatek zapewnia bardzo duży zakres ochrony i pozwala uzyskać wsparcie finansowe w razie niespodziewanych sytuacji w podróży.

Podsumowanie
 • Bagaż podręczny zawiera przeważnie najważniejsze przedmioty osobiste i sprzęt elektroniczny. Jest przewożony w kabinie samolotu.
 • Bagaż rejestrowany cechuje się dużym rozmiarem i po odprawie trafia do luku samolotu.
 • Firma Ryanair wyróżnia 4 rodzaje bagażu (mała torba osobista, bagaż podręczny, bagaż rejestrowany, bagaż dla niemowląt).
 • Ubezpieczenie bagażu pozwala uniknąć strat związanych z uszkodzeniem, utratą lub kradzieżą przewożonych przedmiotów.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dostanę odszkodowanie z ubezpieczenia bagażu za stłuczone okulary?

  Ostateczna decyzja w tym zakresie zależy od ubezpieczyciela, jednak większość firm zastrzega, że ubezpieczenie bagażu nie dotyczy okularów i przedmiotów wykonanych ze szkła.

 2. Czy dostanę odszkodowanie za zniszczoną walizkę?

  Firmy ubezpieczeniowe przeważnie zastrzegają, że ubezpieczenie bagażu nie obejmuje szkód polegających na uszkodzeniu walizek, plecaków, kufrów czy toreb.

 3. Ile wynosi suma gwarantowana w przypadku ubezpieczenia bagażu?

  Wysokość sumy gwarantowanej zależy od warunków oferty, jednak przeważnie nie przekracza ona 5-6 tys. zł

 4. Jak zareklamować uszkodzoną walizkę na lotnisku?

  Sposób reklamacji szkody różni się w zależności od zasad określonych przez konkretnego przewoźnika. W przypadku Ryanair po stwierdzeniu uszkodzeń należy zgłosić bagaż rejestrowany jako uszkodzony na lotnisku docelowym w celu uzyskania protokołu niezgodności mienia (PIR). Później trzeba wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie przewoźnika i przesłać go na wskazany adres.

 5. Czy można przewozić rower elektryczny w samolocie?

  Zasady dotyczące przewozu specyficznych ładunków każda linia lotnicza określa indywidualnie. Przykładowo Ryanair nie zezwala na transport rowerów elektrycznych swoimi samolotami.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments