Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wiza do Kanady – co musisz wiedzieć?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-03-13

W przypadku obywateli Polski udających się do Kanady, obowiązuje system bezwizowy. Muszą jednak uzyskać inny dokument, jakim jest Elektroniczna Autoryzacja Podróży. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wizie do Kanady.

Jeśli planujesz podróż do Kanady, zapewne zaczynasz organizację wyjazdu od zrealizowania niezbędnych formalności. Do takich formalności należy bez wątpienia uzyskanie pozwolenia na wjazd do kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

O tym, czym jest Elektroniczna Autoryzacja Podróży, kiedy mimo wszystko należy wyrobić wizę do Kanady i wskazówki, jak być bezpiecznym w podróży po Ameryce (i nie tylko!) przeczytasz w poniższym artykule. 

Czy Polak potrzebuje wizy do Kanady?

PAMIĘTAJ✈ Osoby będące obywatelami Polski nie potrzebują wizy, aby przekroczyć granicę Kanady. Polaków obowiązuje ruch bezwizowy.

Ostatecznie i tak o tym, czy przekroczysz granicę Kanady, decyduje urzędnik imigracyjny podczas przekraczania przez Ciebie granicy kraju (tj. na kanadyjskim lotnisku). Może on nie wydać pozwolenia, jeśli uzna, że stanowisz zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Prawa wjazdu do Kanady nie mają również osoby, które w przeszłości zostały z niej deportowane lub były karane. 

Wiza będzie niezbędna, jeśli:

 • Twój pobyt będzie trwać dłużej niż 90 dni;
 • Wyjeżdżasz w celu podejmowania się na terenie Kanady pracy lub nauki.

W innym przypadku potrzebujesz jedynie ważnego paszportu oraz Elektronicznego Potwierdzenia Podróży, zwanego też Elektroniczną Autoryzacją Podróży (eTA).

Wiza do Kanady – najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o Elektroniczną Autoryzację Podróży, czyli dokumentu będącego substytutem wizy turystycznej dla podróżnych z Polski, to mamy do czynienia z dwoma rodzajami:

 • turystyczna (eTA) – dla osób podróżujących do Kanady w celach turystycznych.
 • biznesowa (eTA) – dla osób podróżujących do Kanady w celach biznesowych.

eTA wydawana jest ona na okres ważności 5 lat i jest połączona w systemie z Twoim paszportem.

PAMIĘTAJ✈ Jeśli wyrobisz sobie nowy paszport, musisz aplikować o nową eTA. Konieczne jest to również w przypadku, w którym Twój paszport traci ważność szybciej niż Elektroniczna Autoryzacja Podróży.

Ponadto, posiadanie takiego pozwolenia nie jest równoznaczne z wjazdem na teren Kanady, gdyż tego ostatecznie udziela urzędnik na lotnisku po uprzedniej weryfikacji Twojego paszportu i pozwolenia na wjazd do kraju.

Elektroniczna Autoryzacja Podróży to rozwiązanie dedykowane osobom przybywającym do Kanady samolotem. Osoby przybywające drogą morską lub lądową mogą wjechać do Kanady tylko na podstawie ważnego paszportu.

Ile kosztuje wiza do Kanady?

Koszt wyrobienia eTA wynosi zaledwie 7 dolarów kanadyjskich, czyli w przeliczeniu na złotówki około 25 złotych.

WAŻNE❗ Opłatę musisz uiścić online.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o wizę turystyczną do Kanady?

Aby otrzymać wizę turystyczną do Kanady, musisz złożyć wypełniony i podpisany wniosek wizowy, posiadać paszport ważny co najmniej 180 dni od daty planowanego zakończenia podróży oraz dołączyć skan tego samego paszportu (strony ze zdjęciem).

Wszystkie formalności musisz załatwić online i w takiej właśnie formie otrzymasz wizę eTA. Należy również dołączyć zgodę na przetwarzanie danych RODO. Czasem możemy zostać również poproszeni o przedstawienie jakiś medycznych zaświadczeń, jednak jest to sytuacja relatywnie rzadko spotykana. 

Ile czasu zajmuje uzyskanie wizy turystycznej do Kanady?

Na rozpatrzenie wniosku o przyznanie pozwolenia eTA będziesz musiał czekać do maksymalnie 4 dni roboczych, po których otrzymasz decyzję wraz z pozwoleniem (lub odmową) na podany adres mailowy. 

Wiza pracownicza do Kanady – co trzeba wiedzieć?

Aby otrzymać wizę pracowniczą, musimy najpierw otrzymać pracę w Kanadzie, a następnie spełnić szereg formalności takich jak potwierdzenie kwalifikacji czy znajomość angielskiego lub francuskiego (oba języki stanowią języki urzędowe Kanady).. Można również postawić na program IEC, czyli program typu Work & Travel. 

Ponadto, do uzyskania wizy pracowniczej musisz posiadać również pozwolenie na pracę, które wydaje się na podstawie LMIA (Labour Market Impact Assessment) – procesu weryfikacji, w ramach którego kanadyjski Urząd do spraw. Zatrudnienia i Rozwoju Społecznego (EKBiO) ocenia ofertę pracy, aby upewnić się, że zatrudnienie pracownika zagranicznego nie będzie miało negatywnego wpływu na kanadyjski rynek pracy. O takie pozwolenie na pracę musisz starać się już po tym, jak otrzymasz konkretne stanowisko, a w całym procesie znaczący udział ma również pracodawca. 

Kanada kusi świetnymi zarobkami, bowiem średnia pensja w Kanadzie wynosi 72 000 dolarów kanadyjskich rocznie, co daje około 36  dolarów amerykańskich (i ponad sto złotych!) na godzinę. Rynek pracy ma się tam bardzo dobrze, stopa bezrobocia jest niska, a wśród pracodawców panuje wysoka kultura i szacunek do zatrudnionych. Nic więc dziwnego, że wiele Polaków decyduje się emigrować za pracą do Kanady.

Wybierz ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb

Wiza na pobyt stały w Kanady – co trzeba wiedzieć?

Emigracja na stałe do Kanady z Polski jest możliwa dzięki jednemu z licznych programów imigracyjnych. Cały proces ma swój początek w uzyskaniu Elektronicznej Autoryzacji Podróży (dokładnie tak jak w przypadku organizacji podróży w celach turystycznych). 

Następnym krokiem powinno być wyrobienie paszportu biometrycznego. Paszport biometryczny to dokument tożsamości, zawiera bowiem informacje o człowieku, które pozwalają go rozpoznać po cechach fizycznych, a więc np. linie papilarne, kształt ucha, układ naczyń krwionośnych. Tego rodzaju dane zapisane są na specjalnym chipie EEPROM, zaś zdjęcie właściciela paszportu, numer PESEl, obywatelstwo i inne podstawowe dane zawarte są na mikroprocesorze, będącym częścią dokumentu. 

Mając już pozwolenie na podróż do Kanady oraz paszport, powinieneś znaleźć pracę w Kanadzie, uzyskać pozwolenie na pracę i przedstawić dokumenty poświadczające kwalifikacje do objęcia stanowiska. Potem musisz już tylko złożyć aplikację do wybranego przez nas programu emigracyjnego i czekać na decyzję. Proces zostanie zakończony testem, który ma potwierdzić Twoją znajomość języka. 

Przygotowanie się do emigracji z Polski do Kanady może zająć trochę czasu, jednak coraz więcej osób podejmuje się realizacji tego pomysłu. Kanada to bezpieczny, piękny i bogaty kraj, którego mieszkańcy wysoce cenią sobie życzliwość i spokój.

WAŻNE❗ Jeśli dopiero szukasz pracy w Kanadzie, to warto żebyś pamiętał, że w mniejszych miejscowościach o wiele łatwiej uzyskać pozwolenie na pracę, a koszty życia również są znacznie mniejsze (najdrożej jest w Toronto). Ceny produktów spożywczych, biletów miesięcznych czy wynajmu są wysokie jedynie w przeliczeniu na polskie płace, bowiem biorąc pod uwagę średnie zarobki Kanadyjczyków to komfort życia w tym kraju jest oceniany wysoko. 

Kanada jest krajem federalnym, więc podatki są ustalana zarówno na poziomie federacji jak i prowincji, wahając się między 5 a 30 procentami, w zależności od towarów, usług i miejsca zamieszkania. Dość wysokie podatki ludzie często uważają za jedną z nielicznych wad tego miejsca, choć w zamian za podatki, państwo oferuje świetne możliwości rozwoju i dostęp do edukacji. 

Jak długo ważna jest wiza do Kanady?

Elektroniczna Autoryzacja Podróży ważna jest przez 5 lat lub do momentu utraty ważności naszego paszportu. 

Ubezpieczenie turystyczne do Kanady – co powinno zapewniać?

Udając się w podróż za granicę, powinniśmy zadbać przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Koszty leczenia za granicą bywają wysokie, a podróżni zza granicy nie mają dostępu do refundowanych usług medycznych. Właśnie dlatego powinieneś rozważyć  wykupienie ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa zapewnia nam pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa czy pomoc, jeśli podczas pobytu w zagranicznym kraju ulegniemy wypadkowi lub też nieumyślnie go spowodujemy.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

 • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 50 000 euro,
 • pokrycie kosztów akcji ratowniczej, poszukiwawczej, wizyty u dentysty,
 • OC w życiu prywatnym, dzięki któremu w razie nieszczęśliwego wypadku odszkodowanie dla ofiar, którym nieumyślnie wyrządzisz krzywdę (np. wypadek samochodowy czy na stoku narciarskim) wypłaci ubezpieczyciel,
 • ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW), 
 • ubezpieczenie bagażu, z tytułu którego możesz starać się o odszkodowanie za zgubiony czy uszkodzony na lotnisku bagaż.

Warto wspomnieć o rozszerzeniach polis. Jeśli planujesz podejmować się w Kanadzie uprawiania sportów wysokiego ryzyka, powinieneś wykupić stosowne rozszerzenie. Również wybierając się do pracy, szczególnie fizycznej, powinniśmy poinformować o tym ubezpieczyciela, celem dobrania stosownych rozszerzeń. Dobra polisa to taka, która będzie idealnie odpowiadała na nasze potrzeby oraz chroniła na każdej płaszczyźnie podróży. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Kanady?

Koszt ubezpieczenia waha się zazwyczaj od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych za dzień. Jego cena zależy od zakresu ochrony, celu naszego wyjazdu czy wybranych rozszerzeń.

Polisa na 3-tygodniową podróż dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
294,00 zł
1 os. / 21 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie od Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
362,43 zł
1 os. / 21 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych polisą
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
517,65 zł
1 os. / 21 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Polisa na 3-tygodniową podróż dla jednej osoby
Generali
294,00 zł 1 os. / 21 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie od Covid-19
Nationale-Nederlanden
362,43 zł 1 os. / 21 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych polisą
AXA
517,65 zł 1 os. / 21 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Wybierz ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb

W celu znalezienia najlepszej oferty dla siebie pomocnym narzędziem jest kalkulator ubezpieczeń, czyli strona, na której po prowadzeniu podstawowych informacji o Twojej podróży, system sam znajdzie najlepszą dla Ciebie ofertę. 

– mówi Magdalena Kajzer, specjalistka ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Podsumowanie
 1. Będąc obywatelem Polski, nie musisz posiadać wizy turystycznej, aby wybrać się do Kanady. Konieczne będzie posiadanie Elektronicznej Autoryzacji Podróży, czyli swoistego substytutu wizy oraz paszportu.
 2. Wizę musisz posiadać w przypadku, gdy wybierasz się do Kanady w celu podjęcia pracy, nauki lub pobytu dłuższego niż 90 dni.
 3. Wyrobienie Elektronicznej Autoryzacji Podróży to koszt zaledwie 7 dolarów kanadyjskich (blisko 20 złotych), a decyzję otrzymujemy maksymalnie w ciągu 4 dni roboczych.
 4. Aby pozostać bezpiecznym w podróży, należy wykupić polisę turystyczną na wyjazd, dzięki której w razie wypadku czy zachorowania to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia.
 5. Koszt dobrego ubezpieczenia turystycznego do Kanady to zaledwie kilka złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wyrabiać kartę EKUZ na wyjazd do Kanady?

  Karta EKUZ nie jest honorowana w Kanadzie; z tego dokumentu skorzystamy jedynie na terenie europejskich krajów będącymi członkami UE i/lub EFTA. Dokument ten okaże się zupełnie bezużyteczny w Ameryce.

 2. Gdzie wyrobić wizę turystyczną eTA do Kanady?

  Wiza turystyczna (a raczej Elektroniczna Autoryzacja Podróży) na wyjazd do Kanady wydawana jest w formie elektronicznej (jak zresztą sama nazwa wskazuje) i w takiej też formie dostarczamy wniosek oraz wszelkie niezbędne dokumenty na wskazanego maila. Opłatę za wyrobienie wizy turystycznej musimy zapłacić kartą na stosownej stronie internetowej. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie.

 3. Czy w Kanadzie jest drogo?

  Tak, ten kraj uznawany jest za drogi i bogaty, jednak dla jego obywateli ceny są normalne i dostosowane do zarobków. Jeśli natomiast chodzi o Polaków, wyjazd do Kanady dla dwóch osób na tydzień to z pewnością koszt rzędu 15 000 - 20 000 złotych, choć to głównie za sprawą ceny biletów lotniczych i noclegów.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)