ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-21, godz. 8:17)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument pozwalający na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej za granicą. Obowiązuje w państwach UE, a także na obszarze Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Działa również w niektórych terytoriach zamorskich. Sprawdź, gdzie wyrobisz kartę EKUZ w Lublinie.

Co warto wiedzieć o EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument uprawniający do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie niektórych państw europejskich. Działa we wszystkich krajach UE, a także na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Obowiązuje też na obszarze wybranych terytoriów zamorskich należących do Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), Portugalii (Azory i Madera) i Hiszpanii (Majorka i Wyspy Kanaryjskie).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dzięki EKUZ można korzystać z publicznego systemu opieki zdrowotnej na takich samych warunkach jak obywatele odwiedzanego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że władze każdego państwa samodzielnie ustalają zakres świadczeń gwarantowanych w ramach NFZ. Dlatego w wybranych miejscach za niektóre usługi, mimo dysponowania EKUZ, i tak będzie trzeba zapłacić. Aby uniknąć problemów finansowych związanych z nagłym zachorowaniem czy wypadkiem za granicą, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zapewni ono bardziej kompleksowe wsparcie niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.


Warto wiedzieć! Dokument EKUZ ma postać niewielkiej karty formatem zbliżonej do dowodu osobistego czy prawa jazdy. Występuje również w wersji oznakowanej nalepką z tekstem w alfabecie Braille’a. Jest ona przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących.


Jak wyrobić EKUZ w Lublinie?

Prawo do otrzymania EKUZ ma każda ubezpieczona osoba. Mowa tu zarówno o uczniach, studentach, emerytach i rencistach, jak i o rolnikach czy osobach zatrudnionych. Ubezpieczeni mieszkańcy Lublina mogą uzyskać kartę internetowo, listownie lub osobiście. Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz ostatnią opcję. Gdy możesz poczekać nieco dłużej i wolisz załatwić tę sprawę bez wychodzenia z domu — wyślij wniosek pocztą tradycyjną, przez ePUAP lub IKP.


Warto wiedzieć! W określonych sytuacjach dopuszcza się możliwość wnioskowania o kartę za pośrednictwem poczty elektronicznej. Taki wariant zarezerwowano jednak wyłącznie dla osób potrzebujących dokumentu EKUZ na wyjazd związany z wykonywaną pracą.


EKUZ w Lublinie: oddział lub delegatura NFZ

Wniosek o EKUZ możesz złożyć w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Placówka znajduje się w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4. Dodatkowe miejsca na terenie województwa lubelskiego wyznaczono w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12c), Chełmie (ul. Ceramiczna 1) i Zamościu (ul. Partyzantów 3).

  1. Pobierz wniosek w oddziale NFZ lub ściągnij go ze strony https://pacjent.gov.pl/ekuz i wydrukuj.
  2.  Wypełnij wniosek danymi osobowymi i adresowymi. W formularzu należy też określić status osoby ubiegającej się o EKUZ (osoba ubezpieczona, członek rodziny osoby ubezpieczonej, osoba nieubezpieczona z prawem do świadczeń).
  3. Złóż wniosek w wybranym punkcie NFZ.

Kartę otrzymasz od razu podczas wizyty.

EKUZ w Lublinie: elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP

EPUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. System ten pozwala załatwić wiele spraw urzędowych, a także sprawdzać bieżące statusy wniosków bez wychodzenia z domu.

  1. Wejdź na stronę https://epuap.gov.pl/ i zaloguj się do ePUAP.
  2. Wybierz zakładkę „Zdrowie” z katalogu spraw.
  3. Kliknij „Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą” lub „Wydanie karty EKUZ w związku z wykonywaniem pracy za granicą”.
  4. Wypełnij wniosek i kliknij przycisk „Dalej”
  5. Podaj adres, na który ma zostać dostarczona karta EKUZ.

Jeśli jesteś uczniem lub studentem i masz ubezpieczenie jako członek rodziny, dołącz do wniosku skan legitymacji lub inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki.

Przy wnioskowaniu przez system ePUAP na rozpatrzenie wniosku zaczekasz do 5 dni roboczych, a w okresie czerwiec-wrzesieńdo 10 dni roboczych.

EKUZ w Lublinie: Internetowe Konto Pacjenta

Portal Internetowe Konto Pacjenta powstał z myślą o obsłudze osób korzystających z publicznej służby zdrowia. Dzięki niemu da się odbierać recepty SMS-em lub mailem, a także zamawiać kolejne — bez wizyty w przychodni. Ponadto IKP pozwala złożyć wniosek o wydanie EKUZ szybko i bez wychodzenia z domu.

  1. Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Wykorzystaj przeglądarkę lub aplikację mojeIKP.
  2. Wejdź w zakładkę „Moje Konto”. Poniżej danych na temat ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz sekcję poświęconą karcie EKUZ. Naciśnij „Złóż wniosek” i wypełnij go.
  3. Monitoruj status wniosku. W zależności od decyzji urzędu otrzymasz informację o wydaniu karty lub odrzuceniu Twojej prośby wraz z podaniem przyczyny odmowy.

Warto wiedzieć! Jeśli nie masz profilu zaufanego, założysz go internetowo, za pośrednictwem swojego banku, lub osobiście w odpowiednim urzędzie, np. w US, oddziale NFZ lub ZUS.


EKUZ w Lublinie: wysłanie wniosku pocztą

Wniosek o wydanie EKUZ możesz również wysłać pocztą. To dobra metoda na uzyskanie karty dla osób, które nie chcą jechać osobiście do urzędu i jednocześnie niezbyt dobrze odnajdują się w internetowych usługach. Jak to zrobić?

  1. Pobierz wniosek o wydanie EKUZ ze strony https://pacjent.gov.pl/ekuz.
  2. Wydrukuj wniosek i wypełnij swoimi danymi. Nie zapomnij o złożeniu podpisu na samym końcu.
  3. Wyślij wniosek na adres korespondencyjny Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin).

Karta EKUZ zostanie wysłana na Twój adres, o ile zaznaczysz taką opcję we wniosku. Możesz też odebrać ją osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ bądź upoważnić do tego kogoś bliskiego.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Kartę EKUZ wydaje się maksymalnie na 20 lat i minimalnie na 42 dni. Okres ważności dokumentu zależy od metryki i statusu osoby ubezpieczonej.

  • Najdłużej z karty mogą kobiety i mężczyźni na emeryturze, którzy przekroczyli wiek emerytalny (kobiety — 60 lat, mężczyźni — 65 lat).
  • EKUZ pozostaje aktualny przez 5 lat od chwili wydania w przypadku kobiet poniżej 60. roku życia i mężczyzn poniżej 65. roku życia pobierających świadczenie emerytalne.
  • Na 3 lata kartę uzyskują osoby zatrudnione, prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą oraz pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
  • Dokument pozostaje ważny przez 18 miesięcy w przypadku studentów, uczniów i doktorantów, a także osób pełnoletnich pobierających rentę.
  • Na 6 miesięcy EKUZ jest wydawany w przypadku nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu (mieszkających na terenie RP i mających obywatelstwo polskie, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy), a także np. zatrudnionych na umowę zlecenie.
  • Na 2 miesiące uzyskują EKUZ bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, a na 42 dni — kobiety w okresie połogu mające obywatelstwo polskie i mieszkające na obszarze RP.

Uwaga! Karta EKUZ jest przeznaczona wyłącznie dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego lub mających prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Wraz z utratą statusu osoby ubezpieczonej wygasa również możliwość użycia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za granicą (dotyczy to również zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny). Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy:

  • kończy się czas trwania umowy o pracę lub umowy zlecenia;
  • korzystasz z urlopu bezpłatnego;
  • zawiesisz działalność swojej firmy lub całkowicie ją zakończysz;
  • utracisz status osoby bezrobotnej;
  • zrezygnujesz z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego od NFZ.

W wymienionych przypadkach EKUZ przestaje być ważny po 30 dniach od momentu zmiany statusu osoby ubezpieczonej.

Czy karta EKUZ wystarczy na wyjazd zagraniczny?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dość ograniczony zakres usług medycznych. Dlatego przed wyjazdem za granicę warto upewnić się, jakie świadczenia są gwarantowane w państwach docelowych.

Przykład: Pan Adam planuje 12-tygodniowy pobyt w Norwegii. Jego główne cele podróży to zwiedzanie i odpoczynek. Wybrał już obiekt noclegowy i stworzył ramowy program wycieczki. Brakuje mu jeszcze odpowiedniego ubezpieczenia. Mężczyzna zastanawia się, czy warto inwestować w polisę, czy może wystarczy mu sama karta EKUZ. Przed podjęciem decyzji postanowił sprawdzić zakres świadczeń medycznych refundowanych na terenie Norwegii. Okazało się, że jedynymi darmowymi świadczeniami są tam leczenie stacjonarne w szpitalu oraz transport pogotowia ratunkowego w nagłych przypadkach. Za wszystko inne, m.in. wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, poradę lekarza specjalisty, czy nawet materiały medyczne użyte w czasie leczenia takie jak bandaże, czy nici chirurgiczne, trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Nie mówiąc już o transporcie medycznym do Polski, który również ma obowiązek opłacić pacjent.

Aby uniknąć kłopotów finansowych w razie nagłej choroby czy wypadku, Pan Adam zdecydował się wykupić polisę na wyjazd. Skorzystał z porównywarki, gdzie znalazł korzystnie oferty w niskiej cenie. Zyskał w ten sposób ubezpieczenie kosztów leczenia i hospitalizacji oraz dodatkowo ubezpieczenie OC i NNW. Dzięki temu będzie mógł cieszyć się wyjazdem bez obaw o urazy czy chorobę.

5/5 - (1 głos)

Co warto wiedzieć?
  • Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej poza granicami Polski.
  • W Lublinie wniosek o kartę EKUZ złożysz w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
  • Możesz też wysłać wniosek pocztą lub przez internet.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest EKUZ i do czego służy?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to niewielki dokument formatem przypominający kartę do bankomatu. Uprawnia do darmowego korzystania z niektórych świadczeń zdrowotnych za granicą.

  2. Czy karta EKUZ coś daje?

    Zakres świadczeń medycznych gwarantowanych w ramach EKUZ zmienia się w zależności od polityki danego państwa. Zdarza się, że usługi i leki darmowe w Polsce są za granicą dodatkowo płatne. Przed wyjazdem lepiej upewnij się co do zasad obowiązujących w krajach docelowych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments