ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

EKUZ Kielce – jak i gdzie wyrobić EKUZ w Kielcach?

Opublikowano: 2024-04-22 (aktualizacja 2024-04-22, godz. 11:53)

Dla osób podróżujących po Europie wykupienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może oznaczać bezpieczniejszą podróż w zakresie opieki zdrowotnej. Jeśli zdarzy się nieoczekiwana sytuacja i trzeba będzie skorzystać z lokalnej placówki medycznej, przedstawienie karty gwarantuje takie same prawa i korzyści, jakie mają mieszkańcy danego kraju. Jeśli jeszcze jej nie masz, dowiedz się, jak wyrobić EKUZ w Kielcach.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument zapewniający dostęp do opieki zdrowotnej w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Jest to karta o unikalnym i przyjętym przez wszystkie państwa modelu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ten dokument umożliwia jego właścicielowi korzystanie z dostępu do opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak beneficjenci systemu ubezpieczenia w kraju, w którym się on znajduje. Nie oznacza to jednak, że usługi lekarskie i opieka medyczna są zawsze bezpłatne. Innymi słowy, każdy kraj ma swój własny system opieki zdrowotnej, dlatego trzeba się liczyć z poniesieniem ewentualnych kosztów obowiązujących wszystkich obywateli.

Gdzie można wyrobić EKUZ w Kielcach?

Mieszkańcy Kielc mają możliwość wyrobienia EKUZ w wojewódzkim oddziale NFZ. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ mieści się przy ul. Jana Pawła II 9 25-025 Kielce. Jednak z uwagi na mnogość różnych rozpatrywanych spraw, powstał specjalny punkt obsługi interesantów, w którym można złożyć wniosek o wydanie EKUZ i otrzymać go o wiele szybciej.

Sala Obsługi Klientów w Kielcach mieści się pod adresem al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce. To właśnie tam można uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Interesanci przyjmowani są we wszystkie dni robocze:

  • w poniedziałki od 8:00 do 18:00 (pobieranie biletów do godziny 17.30)
  • od wtorku do piątku od 8:00 do 16:00 (pobieranie biletów do godziny 15.30).

W razie wątpliwości można skontaktować się z Telefoniczną Informacją Pacjenta – tel. 800 190 590.

Ważna informacja! Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Nie ponosisz żadnych opłat za złożenie wniosku, jej wydanie i posługiwanie się nią. Karta wydawana jest terminowo.

Co trzeba złożyć, by otrzymać EKUZ w Kielcach?

Podstawą wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dysponowanie prawem do korzystania z krajowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz poprawnie złożony wniosek, którego druki dostępne są w Internecie lub w oddziałach NFZ. Potrzebny jest również dokument tożsamości oraz w uzasadnionych przypadkach dokument, który potwierdzi prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ, np. legitymacja studencka, szkolna, umowa zatrudnienia lub legitymacja emeryta-rencisty.

Jak można złożyć wniosek o EKUZ w Kielcach?

W miarę możliwości warto osobiście zgłosić się do punktu NFZ w Kielcach i złożyć wniosek. Jest to dogodne rozwiązanie, ponieważ po pierwsze umożliwia szybkie poprawienie ewentualnych błędów oraz otrzymanie EKUZ od ręki. Formularze składane osobiście są rozpatrywane od razu, a wystawienie karty w takich przypadkach nie trwa dłużej niż godzinę. Dlatego w ciągu jednego dnia można otrzymać indywidualną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Nie ma jednak obowiązku osobistego stawiennictwa w kieleckim oddziale NFZ, żeby otrzymać EKUZ. Można również skorzystać z formy zdalnej wysyłania wniosku. Jest to możliwe:

  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP;
  • przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
  • z pomocą tradycyjnej poczty, listownie na adres Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ ul. Jana Pawła II 9, 25-025 Kielce;
  • pocztą elektroniczną na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o wydanie EKUZ).

Ile czeka się na wydanie EKUZ w Kielcach?

W najlepszym przypadku można otrzymać EKUZ od ręki. Jednak, gdy sprawa jest załatwiana zdalnie, czas oczekiwania na otrzymanie karty wynosi około 5 dni roboczych. Do tego należy doliczyć okres oczekiwania na dostarczenie EKUZ pocztą pod wskazany adres.

Warto również pamiętać, że w czasie wakacji i ferii zimowych na wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba czasami poczekać nawet 2-3 tygodnie. Duża liczba wniosków składanych w tych okresach opóźnia wystawianie nowych kart. Dlatego osoby, które wcześniej wiedzą o zagranicznym wyjeździe, powinny postarać się o wydanie EKUZ na minimum miesiąc przed podróżą.

Gdzie można używać EKUZ wydanej w Kielcach?

Wbrew pozorom obszary, na których można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, są naprawdę rozległe. Obejmują tereny:

Czy warto ubiegać się o wydanie EKUZ?

Jedni z powodu niewiedzy, inni ze względu na swoje lenistwo – nie wszyscy starają się o EKUZ przed wyjazdem zagranicznym (urlopowym lub zarobkowym). Tymczasem NFZ w Kielcach co roku, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, apeluje o składanie wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dlaczego? Wystarczy zastanowić się nad tym, co się stanie w sytuacji, gdy podczas urlopu w obcym kraju Unii Europejskiej zajdzie potrzeba skorzystania z natychmiastowej pomocy medycznej. Oczywiście niezbędne wsparcie zostanie udzielone, ale bez EKUZ nie ma co liczyć na otrzymanie pomocy na zasadach obowiązujących w państwie, w którym się przebywa. I chociażby dla własnego spokoju i zapewnienia sobie lepszej opieki warto mieć przy sobie tę kartę.

Czy warto dokupić do EKUZ dodatkowe ubezpieczenie?

O ile dobrze jest mieć przy sobie EKUZ, o tyle sama karta ma pewne ograniczenia. Na przykład refundacja obejmuje ściśle określone w danym kraju obszary leczenia. Czasami trzeba z własnej kieszeni zapłacić za wizytę lekarską lub niektóre leki. Poza tym EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych, transportu chorego lub jego zwłok do kraju oraz leczenia uszczerbków na zdrowiu spowodowanych uprawianiem sportów ekstremalnych. Trzeba też pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie z pomocy medycznej tylko w publicznych szpitalach i ośrodkach zdrowia oraz nie obowiązuje na terenie tzw. państw trzecich.

Dlatego dobrym sposobem na uzupełnienie braków w EKUZ jest zakup ubezpieczenia dla podróżnych. Dużym plusem takiego rozwiązania jest zróżnicowany, indywidualnie dopasowywany do potrzeb klienta zakres ochrony. Prywatne polisy turystyczne mogą być wykorzystywane na całym świecie, co znacznie rozszerza obszar ich zastosowań. Dlatego dokupienie ubezpieczenia turystycznego, które kosztuje czasami kilka złotych dziennie, pod wieloma względami jest bardzo korzystne. Warto je mieć zwłaszcza dla własnego spokoju oraz ochrony zdrowia.

5/5 - (1 głos)

Co warto wiedzieć?
  1. W Kielcach można złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Sali Obsługi Klientów Świętokrzyskiego Oddziału NFZ mieszczącej się pod adresem al. IX Wieków Kielc 2a 25-516 Kielce.
  2. Wydanie i posługiwanie się kartą jest bezpłatne.
  3. Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ w Kielcach, zdalnie lub listownie.
  4. EKUZ gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych w placówkach publicznych w ponad 30 państwach w Europie.
  5. Z EKUZ nie można korzystać w tzw. państwach trzecich, czyli na przykład w Turcji, Egipcie i Tunezji.
  6. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego refunduje tylko część kosztów leczenia.
  7. Korzystanie z EKUZ nie obejmuje sytuacji, w których ubezpieczony udaje się specjalnie do innego państwa w celu uzyskania odpowiedniego leczenia.
  8. Uzupełnieniem EKUZ podczas zagranicznych wyjazdów zawsze powinno być dodatkowo wykupione ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można wnioskować o EKUZ w Kielcach, jeśli obecna karta nie utraciła ważności?

    Możliwe jest ubieganie się o wyrobienie nowej karty w czasie, kiedy dotychczasowa jest jeszcze ważna. Warto jednak nie starać się o jej wydanie dużo wcześniej przed utratą ważności obecnej EKUZ. Najlepiej zrobić to w okresie bezpośrednio poprzedzającym przeterminowanie już wydanej EKUZ. Każdy może posługiwać się tylko jedną kartą

  2. Kto może złożyć wniosek o EKUZ dla niepełnoletniego dziecka?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje także osobom niepełnoletnim. Wniosek w ich imieniu składa rodzic, opiekun prawny lub osoba upoważniona przez rodzica, bądź opiekuna prawnego. Nie ma konieczności, by formularz był podpisywany przez oboje rodziców. Nie jest także wymagana obecność niepełnoletniego dziecka ani w momencie składania wniosku, ani przy odbiorze gotowej EKUZ.

  3. Czy student, który wyjeżdża na praktyki zagraniczne może korzystać z EKUZ?

    Polski student, który odbywa praktyki w jednym z państw akceptujących EKUZ, może korzystać z zakresu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to możliwe, ale nie może on podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie, w którym będzie odbywać praktyki.

  4. Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zawiera informacje o zdrowiu jej właściciela?

    Nie. Celem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest przekazywanie danych medycznych. Jej zadaniem jest ułatwienie dostępu do pomocy medycznej podczas tymczasowego pobytu w innym państwie oraz przyspieszenie zwrotu poniesionych kosztów leczenia. Karta nie zawiera informacji o zdrowiu (m.in. grupy krwi, historii choroby przewlekłej, opisu przebytych operacji czy danych o przyjmowanych lekach).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments