Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Kubę?

Opublikowano: 2018-09-27 (aktualizacja 2019-01-31, godz. 12:14)

Ubezpieczenie turystyczne na Kubę jest obowiązkowe. Jego brak może być podstawą do odmówienia osobie nieubezpieczonej prawa wjazdu do tego kraju. Najtańszą polisę można kupić już od 5,96 zł dziennie dla osoby dorosłej.

Kuba to wyjątkowe miejsce. Turystów z całego świata przyciąga piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Zabawa na wyspie przebiega w rytm salsy, smakuje i pachnie najlepszymi cygarami oraz rumem. Wspaniałe zabytki przypominają kolonialną przeszłość, a stylowe ulice i radosne, choć biedne społeczeństwo socjalistyczną teraźniejszość. W naszym poradniku podpowiadamy, co warto zobaczyć i na co zwrócić uwagę, aby wakacje w tym pełnym kontrastów kraju przebiegły w pełni bezpiecznie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Poznaj największe atrakcje turystyczne Kuby

Pierwszym z miejsc, które przyciąga na Kubę turystów z całego świata, jest Hawana. Znajdujące się w niej Stare Miasto, La Habana Vieja jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To symbol  kolonialnej przeszłości wyspy. Warto zobaczyć też Ratusz Miejski z 1792 roku oraz Wielki Teatr Garcia Lorca. W tej części stolicy kraju można również podziwiać zamki i forty z XVI wieku, budynek senatu i kapitolu z XVIII wieku, a także katedrę, klasztor oraz kościół z XVII wieku. Miłośnicy cygar koniecznie powinni odwiedzić fabrykę „Fabrice de Tabacos Partagas”, gdzie mogą poznać tajniki produkcji tego wyrobu. Miasto wyróżnia się stylowymi ulicami oraz licznymi starymi samochodami, które są często fotografowane przez turystów.

Drugim z miejsc przyciągających tłumy turystów jest Varadero. W przeciwieństwie do Hawany to symbol luksusu na Kubie. Wyróżnia się najpiękniejszymi plażami na wyspie, znakomitymi miejscami do nurkowania oraz hotelami na najwyższym poziomie. Jest rozrywkową stolicą kraju, często bywa określana mianem Perły Karaibów. Mnóstwo tutaj dyskotek i restauracji, w których przybysze z całego świata bawią się w rytmie salsy do białego rana.

Poza tym warto odwiedzić Baracoę, zwaną Ziemią Obiecaną dla turystów. Krzysztof Kolumb przybywając w to miejsce w 1492 roku określił je jako najpiękniejsze miejsce, które kiedykolwiek ujrzały jego oczy. Do miasta można dotrzeć bardzo nietypową drogą. Najpierw turyści muszą się przeprawić przez granitowe wzgórza porośnięte zielonymi pniami, które prowadzą do tropikalnego raju nad brzegiem oceanu. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków, w tamtejszym kościele można podziwiać krzyż misyjny przywieziony przez odkrywcę Ameryki do Nowego Świata.

Symbolem kubańskiej architektury jest Trinidad. Jego kwintesencją jest Plaza Mayor. To położony w samym centrum starówki plac z ogrodami, który otaczają kolorowe kolonialne domy, muzea oraz galerie. W mieście nie ma wielu hoteli. Jednak turystów przyciąga tutaj koloryt mieszkańców.

Turyści chcący odpocząć od komercyjnej atmosfery kurortu Varadero, często wybierają się do Vinales. To niewielkie miasteczko położone na zachód od Hawany, wyróżnia się senną atmosferą i spokojnymi ulicami. Lokalni mieszkańcy są bardzo gościnni, z dużą chęcią wdają się z przybyszami w krótsze lub dłuższe pogawędki. To znakomita okazja, aby poznać codzienne troski i zmartwienia obywateli Kuby.

Wybierz sposób wypoczynku na Kubie

Na Kubę najlepiej wybrać się w porze suchej, czyli w okresie listopad-kwiecień. Na wyspie panuje tropikalny klimat, lecz ochłodzenie przynoszą bryzy morskie. Średnia roczna temperatura wynosi 25-25,5 stopni Celsjusza, a nieco wzrasta w porze deszczowej (maj-październik). Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem wypoczynku na wyspie jest wykupienie wczasów w biurze podróży. Ceny tygodniowych wycieczek w standardzie all inclusive zaczynają się od około 5400 zł za osobę.

Jeżeli chcemy zwiedzać Kubę, najwygodniej będzie kupić wycieczkę objazdową w biurze podróży. Cena tygodniowego wyjazdu wynosi około 5900 zł za osobę – wynika z danych serwisu travelplanet.pl. Do kosztów należy doliczyć również bilety wstępu oraz napiwki w wysokości 135 euro (około 580 zł). W planie wyprawy znajdują się odwiedziny m.in. w Hawany, Varadero, Trinidadu czy Vinales.

Wyjazd na Kubę można również zorganizować samodzielnie. Najtańszy lot z Warszawy na Hawanę w obie strony kosztuje około 2200 zł dla jednej osoby. W stolicy kraju średnio za nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić 225 zł. Jednak przed wyprawą należy dokładnie zapoznać się z i infrastrukturą transportową na wyspie, która dla turystów nie jest zbyt komfortowa. Tamtejsza kolej jest przestarzała i w złym stanie technicznym. Lepszym rozwiązaniem może być wypożyczenie samochodu, lecz miejscowe drogi nie są najlepiej oznakowane. Wynajęcie pojazdu jest dość drogie (ceny za 3 dni w Hawanie zaczynają się od ponad 400 euro, czyli co najmniej  1800 zł).

Najtańsze szacunkowe koszty przy samodzielnym wyjeździe na Kubę

Potencjalny wydatekCena za 1 osobę
Bilet lotniczy z Warszawy na Hawanę w obie stronyOkoło 2200 zł
Nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu w HawanieŚrednio 225 zł za dobę
Wypożyczenie samochodu w HawanieOd 400 euro (około 1800 zł) za 3 dni

Źródło: Skyscanner.pl, Hikersbay.com, Cubatravelnetwork.com

Dopilnuj formalności przed wyjazdem na Kubę

Na Kubie obowiązują 2 waluty. Kubańskie peso wymienialne (CUC) przeznaczone dla turystów, a także peso kubańskie, którym posługują się wyłącznie obywatele tego kraju. Polacy udający się do ojczyzny salsy i cygar w celu wypoczynku lub zwiedzania, mają obowiązek posiadać tzw. kartę turysty. Jest wydawana wyłącznie w celach turystycznych. Można ją wyrobić w ambasadzie Kuby w Warszawie lub w niektórych biurach podróży. Ponadto należy posiadać przy sobie paszport ważny co najmniej trzy miesiące od planowanej daty wyjazdu.

Zachowaj ostrożność podczas pobytu na Kubie

W ostatnich latach z powodu zwiększającego się na Kubie ubóstwa, wzrosła przestępczość pospolita na Kubie. W biedniejszych dzielnicach często dochodzi do ulicznych kradzieży damskich torebek, biżuterii, sprzętu fotograficznego czy telefonów komórkowych. Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zaleca, aby gotówkę oraz dokumenty nosić przy sobie w różnych częściach ubrania. Warto również większą ilość pieniędzy pozostawić w hotelowym sejfie. Znacznie bezpieczniej jest w typowo turystycznych miejscach, jak np. Varadero. Są one patrolowane przez całą dobę przez policję.

MSZ zaleca również podróżującym na Kubę zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (WZW A oraz WZW B), a także błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu. Ponadto zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny. Nie należy pić wody z kranu, lecz butelkowaną mineralną.

Ubezpieczenie turystyczne na Kubie jest obowiązkowe

Polisa turystyczna pokrywająca koszty leczenia, a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), jest obowiązkowa na Kubie. Jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na wyspę – ostrzega MSZ. Opieka lekarska jest również bardzo droga. Pierwszy dzień pobytu w szpitalu kosztuje 130 CUC (około 475 zł), a każda następna doba 90 CUC (około 328 zł). Z kolei za wizytę lekarską trzeba zapłacić od 30 do 50 CUC (około 110-180 zł). Jeżeli w natłoku wakacyjnych wydatków zabraknie nam wolnych środków, możemy sfinansować zakup ubezpieczenia np. za pomocą porównywarki Sowa Finansowa.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Kubę w celu wypoczynku lub zwiedzania dla osoby dorosłej kosztuje 5,96 zł dziennie. Jednak może okazać się niewystarczające. Polisa w przypadku podróży na wyspę powinna zawierać sumę gwarantowaną kosztów leczenia i akcji ratowniczej w wysokości co najmniej 120 000 euro. Jednak w razie poważnego urazu, transport medyczny do Polski może wynieść znacznie więcej. Warto więc wybrać ubezpieczenie pokrywające wydatki związane z opieką medyczną i akcją ratowniczą w nielimitowanym zakresie. Cena jednej z takich ofert dostępnych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl wynosi 23,07 zł za dzień.

Zakres ochrony polisy z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa na Kubę z kalkulatora polisaturystyczna.pl

Zakres ochronySuma gwarantowana
Koszty leczenia600 000 zł
Koszty ratownictwa600 000 zł
OC w życiu prywatnym150 000 zł
NNW50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu1500 zł
AssistanceW ramach kosztów leczenia

Źródło: polisaturystyczna.pl

Ubezpieczenie turystyczne można kupić w kilka minut online. Po wypełnieniu przez użytkownika wymaganych przez ubezpieczyciela pól, na skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na Kubę. Dzięki temu szampańska zabawa w rytmie salsy będzie mogła przebiegać bez trosk i zmartwień.

Podsumowanie:
  1. Ubezpieczenie turystyczne na Kubę jest obowiązkowe.
  2. Brak polisy turystycznej może być przyczyną niewpuszczenia na terytorium Kuby.
  3. Najkorzystniej na Kubę jechać w porze suchej (listopad-kwiecień).
  4. Walutą dla turystów jest na Kubie peso wymienialne (CUC).
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments