ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Opublikowano: 2018-04-24 (aktualizacja 2022-08-24, godz. 2:26)

Ubezpieczenie turystyczne jest produktem niezwykle istotnym podczas wszelkich wyjazdów. Pozwala na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, a także innych szkód. Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne – co to jest? 

Ubezpieczenie turystyczne to produkt stworzony z myślą o osobach udających się na różnego rodzaju wycieczki. Stanowi ono zabezpieczenie w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych. Podczas wyjazdu, zarówno na terenie Polski, jak i za granicę, może bowiem dojść do takich komplikacji, jak:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

  • choroby,
  • wypadki,
  • kradzieże,
  • zaniedbania ze strony biur podróży i linii lotniczych.

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo ważne w sytuacji, gdy dana osoba planuje realizować aktywność fizyczną. Wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia poważnych wypadków. Trzeba jednak pamiętać, że każda polisa działa w nieco inny sposób.

Na rynku znaleźć można ubezpieczenia turystyczne o bardzo zróżnicowanym zakresie obowiązywania. Niektóre z nich są skierowane m.in. do uczestników zorganizowanych wyjazdów. Inne dotyczą natomiast turystów wyjeżdżających na własną rękę. Czasami do polisy można dokupić specjalny dodatek, który pozwala na objęcie ochroną również bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego bądź elektronicznego.

Ubezpieczenie turystyczne pozwala zmniejszyć odczuwanie skutków różnego rodzaju wypadków w trakcie podróży. Zazwyczaj takie polisy pozwalają na wypłacenie odszkodowania o maksymalnej wartości wynoszącej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czasami istnieje też opcja dokupienia rozszerzenia, które zwiększą wysokość ewentualnego odszkodowania.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Obywatele Unii Europejskiej mają możliwość zdobycia bezpłatnego ubezpieczenia. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwala na skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach należących do UE oraz EFTA. Jest to możliwe na dokładnie takich samych zasadach jak w państwie, z którego pochodzi konkretny turysta.

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ ma dość ograniczony zakres obowiązywania. Nie zapewnia on wszystkich korzyści, jakie płyną m.in. z wykupienia polisy dla turystów. EKUZ nie zapewnia np.:

  • leczenia w placówkach prywatnych,
  • akcji poszukiwawczych i ratowniczych,
  • dopłat do wydatków, które częściowo pokrywa pacjent,
  • transportu powrotnego do Polski.

Czasami EKUZ nie pokryje również kosztów hospitalizacji lub transportu karetką, jeśli pacjent nie był w stanie zagrożenia życia. Przed wyjazdem do danego państwa warto więc zapoznać się ze szczegółami działania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ jest więc bardzo podstawową formą ubezpieczenia. Warto jednak wyrobić kartę przed wyjazdem ze względu na fakt, że jest ona darmowa. Stanowi ona dobre zabezpieczenie dla osób, których nie stać, by wykupić dodatkową polisę turystyczną. Istnieje opcja posiadania EKUZ równolegle z ubezpieczeniem turystycznym.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena ubezpieczenia turystycznego różni się w zależności od wielu czynników, ale najtańsze możemy już kupić od 3 zł za dzień. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bowiem polisy tego typu na zupełnie innych zasadach. Ze względu na ten fakt koszt wykupienia ubezpieczenia może różnić się od siebie nawet o kilkaset procent.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia turystycznego:

  • zakres obowiązywania polisy – niektóre produkty są bardzo ograniczone i pozwalają na wypłacenie odszkodowania tylko w razie najpopularniejszych wypadków; przed zakupieniem konkretnej polisy należy zapoznać się ze szczegółami umowy; w dokumencie zawarta jest dokładna lista zdarzeń objętych ochroną,
  • rozszerzenia ochrony – do każdej polisy turystycznej można zakupić rozszerzenia, które zwiększają zakres jej obowiązywania; często rozszerzenia podnoszą koszt polisy nawet kilkukrotnie; rozszerzenia ochrony są cenione m.in. w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych, a także w sytuacji, gdy zabierasz ze sobą cenny bagaż, m.in. sprzęt elektroniczny lub sportowy,
  • maksymalna kwota odszkodowania – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy turystyczne w kilku pakietach; czasami najtańszy pakiet ma dość atrakcyjny zakres obowiązywania, jednak w jego przypadku maksymalna kwota odszkodowania jest dość niska; aby zwiększyć sumę wypłacaną w razie wypadku, zwłaszcza gdy konieczne jest kosztowne leczenie i hospitalizacja, często trzeba dopłacić odpowiednią kwotę do składki na ubezpieczenie,
  • kierunek podróży – niektóre ubezpieczenia turystyczne obowiązują jedynie na terenie Unii Europejskiej; jeśli wyjeżdżasz na inny kontynent, czasami konieczne może okazać się wykupienie znacznie droższego produktu.

Trzeba również wiedzieć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zupełnie inne stawki w zależności od wieku klienta. W przypadku dzieci i niepełnoletnich nastolatków często możliwe jest skorzystanie z atrakcyjnych zniżek.

Koszty polis są niższe także w sytuacji, gdy na zakupienie jednego produktu decyduje się większa grupa osób. To właśnie dlatego w wielu przypadkach korzystne jest zdecydowanie się na ubezpieczenie wraz z wycieczką z biura podróży, zamiast kupować je osobno. Zazwyczaj są to produkty o bardzo ograniczonym zakresie obowiązywania, jednak są one dostosowane do planu wycieczki. Jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne, konieczne jest dokupienie rozszerzenia na własną rękę.

Dokładna cena tego samego produktu może zmieniać się również wraz z upływem czasu. Polisy turystyczne cieszą się zdecydowanie największą popularnością w sezonie letnim, kiedy to większość osób decyduje się na wyjazd. Z tego powodu korzystnym rozwiązaniem okazuje się kupowanie polis wcześniej, np. zimą. Dobrym pomysłem jest też regularne sprawdzanie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

10 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne ma liczne zalety, dlatego warto zdecydować się na taki produkt bez względu na czas trwania wyjazdu oraz dokładny kierunek wycieczki. Poznaj najważniejsze korzyści płynące z wykupienia polisy na wakacje.

  1. Polisa może pokrywać wydatki związane za spowodowane szkody w trakcie podróży – często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC w życiu prywatnym w ramach polisy turystycznej. Wówczas w sytuacji, gdy wyrządzisz szkody np. w hotelu lub restauracji hotelowej, możesz liczyć na pokrycie kosztów związanych z ich naprawą przez ubezpieczyciela.
  2. Ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z wypadkami w trakcie podróży – największą zaletą jest fakt, że w razie jakichkolwiek wypadków możliwe jest uzyskanie pokrycia kosztów leczenia. Mowa tu zarówno o złamaniach, jak i poważniejszych urazów. Ma to znaczenie przede wszystkim w sytuacji, gdy cenisz sobie aktywny wypoczynek. Samodzielne pokrycie kosztów leczenia za granicą często wiąże się z wypadkami wynoszącymi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  3. Istnieją dodatki chroniące bagaż – wielu klientów decyduje się na wykupienie specjalnych rozszerzeń, które pozwalają na objęcie ochroną bagażu. Z tego powodu w sytuacji, gdy Twoja walizka zostanie zgubiona przez linie lotnicze lub innego przewoźnika, możesz liczyć na odszkodowanie. Podobnie jest także w razie kradzieży bagażu z zamkniętego samochodu lub pokoju hotelowego. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona bagażu może obejmować różne wyłączenia. Z tego powodu w niektórych przypadkach konieczne jest zdecydowanie się na droższy pakiet, chroniący m.in. sprzęt elektroniczny.
  4. Polisy zapewniają pomoc tłumacza – niektóre ubezpieczenia turystyczne umożliwiają również skorzystanie z pomocy tłumacza w razie jakichkolwiek problemów. Mowa tu m.in. o konieczności zgłoszenia kradzieży czy kolizji na policję. Wówczas trzeba skorzystać ze specjalistycznego słownictwa, a nawet lokalnego języka. Warto sprawdzić, czy wybrana polisa obejmuje taką pomoc.
  5. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje spokojny odpoczynek – jeśli wykupisz ubezpieczenie turystyczne, nie będziesz musiał martwić się różnego rodzaju zdarzeniami losowymi w trakcie podróży. Większością formalności zajmie się ubezpieczyciel, a Ty nie nadszarpniesz swojego budżetu.
  6. Niska składka na ubezpieczenie turystyczne – ubezpieczenie turystyczne jest produktem bardzo tanim. Zazwyczaj maksymalny koszt za dzień to kilkadziesiąt złotych, choć zwykle można znaleźć produkty tego typu w cenie zaledwie kilku złotych dziennie. W przypadku tygodniowego wyjazdu koszt wykupienia polisy często nie przekracza 100 zł. To niewielki wydatek w stosunku do korzyści, jakie niesie za sobą takie ubezpieczenie.
  7. Niektóre polisy ubezpieczeniowe zapewniają duże korzyści dla kierowców – jeśli wyjeżdżasz za granicę, korzystając z własnego samochodu, możesz liczyć na Assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów z pojazdem to ubezpieczyciel zajmie się załatwieniem niezbędnych formalności. Zapewni on m.in. profesjonalną pomoc w warsztacie, a niekiedy pozwoli również na znalezienie zakwaterowania na czas nagłej naprawy. Zazwyczaj dodatki tego typu zapewniają pomoc kierowcy, auto zastępcze czy nawet usługi prawnika, gdy dochodzi do sporów związanych z kolizją.
  8. Polisa turystyczna pozwala na pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski – jeśli dojdzie do bardzo poważnych wypadków w trakcie podroży, konieczne jest załatwienie transportu medycznego do Polski. W wielu przypadkach chorzy muszą być bowiem przewożone specjalistycznymi pojazdami. Samodzielne pokrycie takich kosztów wiąże się z ogromnymi wydatkami, które mogą przekroczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie turystyczne, wydatki pokryje ubezpieczyciel.
  9. Polisa turystyczna pokrywa koszty hospitalizacji – w razie poważniejszych wypadków, spowodowanych np. w trakcie jazdy samochodem czy uprawiania sportów ekstremalnych, dochodzi do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Czasem konieczne jest przeprowadzenie operacji lub hospitalizowanie pacjenta. Koszty takich usług bywają bardzo duże. Polisa turystyczna pozwala na ich pokrycie, a następnie przetransportowanie klienta towarzystwa ubezpieczeniowego do Polski, gdzie następuje dalsze, zazwyczaj darmowe leczenie.
  10. Ubezpieczenie na czas podróży pozwala na pokrycie kosztów leczenia prywatnego – do niektórych lekarzy nie da dostać się bezpłatnie, dlatego konieczne jest skorzystanie z usług prywatnych. Często wiąże się to z dużymi wydatkami, ale jest niezbędne – np. w razie złamania zęba. Wówczas to ubezpieczyciel pokrywa koszty.

Można wyróżnić również wiele innych korzyści płynących z możliwości zakupienia polisy turystycznej. Dzięki niej osoba podróżująca jest zabezpieczona przed skutkami, zwłaszcza finansowymi, niemal wszystkich zdarzeń losowych w trakcie wyjazdu. Polisy o szerokim zakresie obowiązywania są obecnie niezwykle tanie, dlatego w porównaniu do pozostałych kosztów ponoszonych w związku z urlopem jest to niewielki wydatek.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne? 

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne firmy oferują zupełnie inny zakres obowiązywania oraz cenę. Z tego powodu dobrym pomysłem jest porównanie co najmniej kilku propozycji. Oferty dostępne na rynku regularnie się zmieniają, dlatego dobrym pomysłem jest szukanie polisy na kilka tygodni przed wyjazdem.

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą własne strony internetowe, na których można zapoznać się z dokładną ofertą, a nawet wykupić polisę całkowicie online. Niektórzy klienci decydują się na ich przeglądanie na własną rękę. Inni korzystają natomiast ze znacznie wygodniejszego rozwiązania, czyli porównywarek ubezpieczeń online. Zbierają one nawet kilkadziesiąt ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko uzupełnić najważniejsze informacje o wyjeździe i swoich oczekiwaniach wobec polisy, a system wyświetli różne propozycje w jednym miejscu.

Korzystanie z porównywarek online pozwala na znalezienie produktu o najlepszym zakresie obowiązywania w atrakcyjnej cenie. Często samodzielne szukanie nie jest tak skuteczne. Obecnie konkurencja na rynku jest bardzo duża, dlatego kolejne firmy oferują coraz lepsze pakiety. Porównywarki online usprawniają proces szukania i sprawiają, że odpowiednie ubezpieczenie można wykupić w zaledwie kilka minut.

Istnieje również opcja zakupienia ubezpieczenia turystycznego stacjonarnie, w jednej z wielu siedzib towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie całej Polski. Wówczas to konsultant może pomóc w znalezieniu odpowiedniego produktu, dopasowanego do Twoich potrzeb. Czasem istnieje też opcja zamówienia wizyty przedstawiciela danej firmy w Twoim domu, co jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą samodzielnie dojechać do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na zabezpieczenie się przed ogromnymi wydatkami, które w niektórych przypadkach wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. W porównaniu do niskiej ceny takiego ubezpieczenia jest to ogromny atut. Dzięki temu nie musisz martwić się problemami związanymi z wypadkami czy przypadkowo spowodowanymi szkodami.

Wyjazd bez ubezpieczenia turystycznego, zwłaszcza do krajów, w których nie można skorzystać z EKUZ, jest bardzo ryzykowny. Obecnie decydując się na wykupienie wycieczki z biura podróży, w wielu przypadkach nabycie ubezpieczenia jest obowiązkowe. W ten sposób odpowiedzialność za płatności spada na towarzystwo ubezpieczeniowe. Polisy turystyczne są bardzo tanie i obowiązują tylko przez okres wybrany przez klienta. Zwykle możliwe jest zakupienie tej formy ubezpieczenia na zaledwie kilka dni.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupienia polisy ubezpieczeniowej, w każdej chwili możesz spotkać się z przedstawicielami danego towarzystwa. Przedstawią oni dokładne szczegóły działania poszczególnych produktów i powiedzą, jakie korzyści niesie za sobą ich zakupienie. Warto zastanowić się, jaka polisa sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Konieczne jest dokładne przeczytanie szczegółów obowiązywania danego wariantu, a także ewentualnych wyłączeń.

Wyłączenia to sytuacje, w związku z którymi towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłacenia odszkodowania. Czasami jest ich więcej, a czasami mniej – wszystko zależy od szczegółów konkretnego produktu. Wyłączenia występują zawsze i dotyczą m.in. w sytuacji, gdy do kolizji drogowej czy wypadku w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych dojdzie, gdy osoba ubezpieczeniowa jest nietrzeźwa. Innym przykładem wyłączenia może być również przypadek, kiedy to bagaż zostanie pozostawiony bez opieki w miejscu publicznym, a następnie skradziony.

Wyłączenia są zawarte w OWU, dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze szczegółami umowy jeszcze przed jej podpisaniem. Warto wziąć pod uwagę te czynniki, wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wyłączenia od odpowiedzialności są bowiem bezpośrednio powiązane z zakresem obowiązywania polis. W rozszerzonych pakietach niekiedy jest ich znacznie mniej niż w produktach podstawowych, dlatego czasem opłaca się dopłacenie kilku złotych dziennie.

5/5 - (1 głos)

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments