Choroba a wyjazd za granicę – co warto wiedzieć

Opublikowano: 2014-07-08 (aktualizacja 2021-07-01, godz. 3:19)

5 (100%) 3 głosów

Każdy ma prawo do wakacyjnego odpoczynku. Osoby przewlekle chore lub takie, które niedawno przeszły operację, również mogą pojechać na urlop, pod warunkiem, że nie istnieją przeciwwskazania lekarskie do odbycia takiej podróży. Chorujesz lub niedawno przeszedłeś poważny zabieg? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem polisy turystycznej!

Najważniejszą kwestią przed wyjazdem na urlop osoby chorującej lub będącej po poważnym zabiegu jest pytanie, czy nie istnieją przeciwwskazania lekarskie do odbycia wycieczki. Nawet jeśli teraz czujesz się dobrze, musisz uwzględnić rozmaite dodatkowe czynniki np. wysokie temperatury, zmianę klimatu, inne pożywienie, niedogodności podróży, wysiłek, czy uprawianie sportów. Pamiętaj, że w momencie, gdy opinia lekarza jest negatywna, ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do pokrycia kosztów ewentualnego leczenia i innych usług medycznych. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Powikłania pooperacyjne i hospitalizacja a ubezpieczenie

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziesz standardowy zapis dotyczący kwestii ubezpieczenia podróżujących, którzy w niedalekiej przeszłości przeszli poważny zabieg i byli hospitalizowani. Ubezpieczyciel „odmówi pokrycia kosztów leczenia, transportu medycznego i innych usług, jeśli istniały przeciwwskazania lekarskie do wyjazdu oraz w przypadku chorób, które wiązały się z odbytą hospitalizacją w przeciągu 12 miesięcy przed zawarciem umowy”.

Jeżeli ubezpieczony wybrał się na wakacje w niedługim czasie po poważnej operacji, to w razie powikłań i inne problemów zdrowotnych – np. otworzenia się rany pooperacyjnej – sam poniesie odpowiedzialność za wszelkie koszty związane z leczeniem. Jeśli chcemy być ubezpieczeni, ponieważ przed wyjazdem nasz pobyt w szpitalu wiązał się z długotrwałym leczeniem choroby przewlekłej – za opłaceniem dodatkowej składki – możemy ubezpieczyć się od następstw zaostrzenia i powikłań związanych z chorobą przewlekłą.

Choroby przewlekłe – musisz mieć wykupioną zwyżkę!

Standardowa polisa turystyczna okaże się bezużyteczna, jeśli w trakcie wakacji dojdzie do zaostrzenia objawów lub nawrotu choroby przewlekłej. Ryzyko takie stanowi wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc sytuację, w której będzie on wolny od odpowiedzialności za skutki choroby. Jednym z nielicznych pozytywnych wyjątków od tej reguły jest ubezpieczenie turystyczne w AVIVA. Ubezpieczyciel już w standardowej polisie oferuje przeznaczenie 10% sumy ubezpieczenia kosztów leczenie (KL) na pokrycie ewentualnych rachunków związanych z następstwami choroby przewlekłej. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że wiele osób może sobie nie zdawać sprawy z tego, że muszą jakąkolwiek zwyżkę wykupić, a wszystko mają “w standardzie”. Są też tacy, którzy – wiedząc, że są przewlekle chorzy – postanowią zaryzykować, ponieważ cena polisy ze zwyżką jest dla nich nie do przyjęcia.

Faktycznie, zwyżka nie jest mała, jednak ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela też do najniższych nie należy. Koszty hospitalizacji mogą wynieść wielokrotnie więcej niż składka nawet z dodatkowym ryzykiem. Bo jak zestawimy powiedzmy 210 zł dopłaty do polisy z rachunkiem za leczenie opiewającym np na 1.500 euro, okaże się, że warto było być zapobiegliwym.  Zwyżka za chorobę przewlekłą wynosi zazwyczaj 300%. Oznacza to, że jeśli dzienna ochrona kosztuje 5 zł, a dwutygodniowa polisa będzie kosztem rzędu 70 zł, to w przypadku zwyżki z tytułu ryzyka chorób przewlekłych dzienna ochrona będzie kosztować 20 zł (5 zł plus 300% zwyżki, to jest 15 zł), a dwutygodniowa polisa turystyczna wyniesie 280 zł.

Dla kogo zwyżka, czyli co to jest właściwie choroba przewlekła?

Choroba przewlekła, czyli jaka? Większość ubezpieczycieli definiuje chorobę przewlekłą jako stan chorobowy, charakteryzujący się powolnym rozwojem oraz długotrwałym przebiegiem. Wbrew obiegowym opiniom lista chorób przewlekłych jest dłuższa niż się to zwykle ubezpieczonym wydaje. Za chorobę przewlekłą można uznać:

Lista chorób przewklekłych
1. nowotwory 9. silne alergie
2. choroby układu krążenia 10. niedoczynność tarczycy
3. stwardnienie rozsiane 11. przewlekłe choroby układu oddechowego i pokarmowego
4. epilepsję 12. chorobę Alzheimera
5. choroby wieńcowe 13. zespół Parkinsona
6. nadciśnienie 14. osteoporozę
7. cukrzycę 15. przewlekłe owrzodzenia
8. astmę 16. inne choroby spełniające kryteria choroby przewlekłej

źródło: opracowanie własne

W kwestii ubezpieczenia chorób przewlekłych istnieje jeden wyjątek – są to choroby psychiczne, do których zalicza się nie tylko schizofrenię, ale także nerwice czy depresję. Firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia tego rodzaju chorób i standardowo znajdują się one w wyłączeniach odpowiedzialności.

Dlaczego zakup zwyżki jest taki ważny?

Pewien mężczyzna z Białegostoku wyjechał na urlop do Egiptu. W czasie wakacyjnego wypoczynku mężczyzna doznał wylewu krwi do mózgu. Pomimo starań lekarzy, nie udało się go uratować. Jednak nie był to koniec rodzinnej tragedii. Wydanie ciała, pokrycie kosztów medycznych i transport do kraju kosztowało rodzinę 90 000 zł. Mieszkaniec Białegostoku na kilka lat przed śmiercią chorował na serce, a jego śmierć została uznana za skutek powikłań choroby sprzed lat. Mężczyzna nie wykupił zwyżki od ryzyka chorób przewlekłych, dlatego firma ubezpieczeniowa odmówiła zapłacenia rachunku o wysokości 90 000 zł. Być może mężczyzna ten nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że powinien mieć lepszą ochronę. Zaufał standardowej polisie z biura podróży dodawanej do wycieczki, która chorób przewlekłych nie uwzględnia.

Przeczytaj więcej w tym poradniku na temat: chorób przewlekłych w ubezpieczeniach podróżnych.

Pamiętaj, że nie chodzi o to, abyś kupił jakąkolwiek polisę turystyczną. Musisz dobrać taki zakres ochrony, aby realnie cię chronił od różnych niefortunnych wydarzeń na wakacjach. W przeciwnym wypadku zapłacisz za coś, co w razie problemowej sytuacji w niczym ci nie pomoże.

Planujesz urlop w niedalekiej przyszłości? Oferty ubezpieczeń turystycznych proponujących zarówno standardowe zabezpieczenie, jak i możliwe zwyżki np. ryzyko zaostrzenia i powikłań chorób przewlekłych, porównasz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Wybierz najlepszą ochronę dla siebie!

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments