Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ceny w Czechach [2024]. Ile kosztują wakacje w Czechach?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-18

Czechy są państwem przyjaznym turystom. Oferują setki ciekawych atrakcji turystycznych. Zarówno fani przyrody, jak i miłośnicy zabytków znajdą tu coś dla siebie. Ponadto ceny w tym kraju zachęcają do zaplanowania urlopu. Sprawdź, ile kosztują wakacje w Czechach.

Dlaczego warto spędzić wakacje w Czechach?

Czechy to niewielkie państwo śródlądowe położone w Europie Środkowej. Ze względu na brak dostępu do morza wiele osób od razu skreśla je jako potencjalny kierunek wakacyjny. Zupełnie niesłusznie! Mimo braku malowniczych plaż, Czechy mają turystom bardzo dużo do zaoferowania. Naszych południowo-zachodnich sąsiadów warto odwiedzić ze względu na:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Pragę — w stolicy Czech warto przejść się Mostem Karola, zwiedzić Stare Miasto i urokliwą Dzielnicę Żydowską;
 • Adrspach — Skalne Miasto to jedna z największych atrakcji Czech. Przypadnie do gustu każdemu, kto lubi spędzać czas w otoczeniu spektakularnej przyrody;
 • Karkonosze — to najwyższe pasmo górskie w Czechach przyciąga miłośników trekkingu i aktywnego wypoczynku. Zapewnia setki kilometrów szlaków pieszych, przepiękne widoki i liczne spotkania z dziką przyrodą;
 • Labirynt ścieżek w koronach drzew — ta nietypowa atrakcja znajduję na wysokości 40 m i pozwala podziwiać piękny widok na Jezioro Lipeńskie, Góry Novohradskie, a nawet (przy dobrej widoczności) Alpy.

To tylko kilka najważniejszych i najbardziej znanych miejsc w Czechach. Jeśli lubisz zwiedzać tętniące życiem miasta, z pewnością spodoba Ci się Brno i Ostrava. Z kolei gdy wolisz spędzać czas na łonie natury — wybierz tzw. Czeską Szwajcarię, czyli najmniejszy czeski park narodowy.

Jak dotrzeć do Czech?

Czechy sąsiadują z Polską, dlatego dojazd do tego kraju nie powinien stanowić problemu. Najprostszym sposobem na pokonanie granicy jest przejazd własnym samochodem. Trasa z Warszawy do Pragi liczy zaledwie 640 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 7 godzin. Przed wyjazdem należy pamiętać o skompletowaniu odpowiedniego wyposażenia samochodu. Kierowcy przemieszczający się po czeskich drogach muszą mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe, oraz komplet żarówek i bezpieczników. Ponadto przed przekroczeniem granicy trzeba wykupić winiety. Można je nabyć przez internet, na stacjach paliw w okolicy przejścia granicznego oraz na poczcie w Czechach.

Koszt 30-dniowej winiety to 440 koron (ok. 78 zł).

Coraz częściej wybieraną alternatywę dla samochodu stanowi samolot. Do wyboru transportu lotniczego zachęcają krótki czas podróży, duża dostępność rejsów oraz niskie ceny biletów. Z PLL LOT z Warszawy do Ostrawy można polecieć za zaledwie 200 zł. Zdarzają się też sezonowe rabaty, dzięki którym bilet na samolot do Czech można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Ile kosztują noclegi w Czechach?

Ceny noclegów w największym stopniu wpływają na łączny koszt wyjazdu. W Czechach da się znaleźć wiele atrakcyjnych ofert, o ile poświęci się nieco czasu na poszukiwania. Do dyspozycji turystów pozostają liczne miejsca noclegowe w hotelach, hostelach i prywatnych kwaterach.

 • Hotele: są chętnie wybieranym rozwiązaniem wśród turystów, którzy cenią sobie prywatność i komfort. Za 2-osobowy pokój trzeba zapłacić ok. 1 300 CZK (230 PLN) za dobę. W tej cenie ma się zagwarantowaną własną łazienkę.
 • Hostele: sprawdzą się dla przyjezdnych, którzy są w stanie zrezygnować z wygody na rzecz oszczędności. Za nocleg w pokoju wieloosobowym trzeba zapłacić ok. 400 CZK (70 PLN).
 • Kwatery prywatne: różnią się cenami, poziomem wyposażenia pokoi i standardem. Najtańsze noclegi można znaleźć już w cenie 600 CZK (105 PLN) za dwuosobowy pokój.

W zależności od własnych możliwości finansowych i preferencji zdecyduj się na jedno z wymienionych rozwiązań. Latem masz do wyboru jeszcze pola namiotowe i kempingi. Odważni mogą również rozważyć szukanie noclegu w ramach tzw. couchsurfingu lub housesittingu. Polega to na nocowaniu w czyimś mieszkaniu zupełnie za darmo lub w zamian za opiekę nad pupilem.

Ile kosztują produkty spożywcze w Czechach?

Ceny produktów spożywczych mają największe znaczenie dla osób, które planują samodzielnie przygotowywać posiłki podczas pobytu. W Czechach żywność najlepiej kupować w marketach takich jak Lidl, Kaufland, Tesco, RIP czy REWE. Oto kilka przykładowych artykułów wraz z cenami:

 • chleb 500 g — 35 CZK (6,20 PLN);
 • jabłka 1 kg — 38 CZK (6,70 PLN);
 • banany 1 kg — 45 CZK (7,80 PLN);
 • ziemniaki 1 kg —26 CZK (4,60 PLN);
 • mleko 1 l —25 CZK (4,40 PLN);
 • ser żółty 1 kg —260 CZK (44,20 PLN);
 • jajka 10 szt. —52 CZK (9,20 PLN);
 • filet z piersi kurczaka 1 kg —190 CZK (33,60 PLN);
 • mięso wieprzowe 1 kg —190 CZK (33,60 PLN).

Jakie są ceny w restauracjach w Czechach?

Jeśli podczas wyjazdu chcesz sprawdzić lokalne przysmaki w Czeskich restauracjach, z pewnością zainteresują Cię przykładowe stawki za jedzenie. Ceny, podobnie jak w Polsce, są nieco wyższe w sezonie wakacyjnym. Mimo to da się znaleźć lokale serwujące pyszne dania za niewielką kwotę.

 • Zupa — 50 CZK (8,80 PLN)
 • Placki ziemniaczane — 65 CZK (11,50 PLN)
 • Danie główne — 140 CZK (24,80 PLN)
 • Naleśniki z serem — 55 CZK (9,80 PLN)
 • Deser — 85 CZK (15,00 PLN)
 • Grzane wino 0.3 l — 50 CZK (8,90 PLN)
 • kawa z mlekiem — 65 CZK (12,50 PLN)

Te przykładowe ceny pokazują, że w Czechach da się całkiem tanio zjeść dwudaniowy obiad. Przy wyborze lokalu najlepiej stawiać na niewielkie restauracje, w których stołują się lokalni mieszkańcy.

Ile płaci się za zwiedzanie atrakcji turystycznych?

Spore koszty w czasie wyjazdu generują również bilety wstępu. Aby zobaczyć większość atrakcji turystycznych, trzeba najpierw uiścić stosowną opłatę. Oto kilka przykładowych stawek za wejścia do ciekawych miejsc:

 • 300 CZK (53 PLN) — Muzeum Franza Kafki;
 • 250 CZK (44 PLN) — Zoo w Pradze;
 • 60 CZK (10 PLN) — Muzeum Ostrawskie w Ostrawie;
 • 80 CZK (14 PLN) — wieża Petrin Tower;
 • od 130 do 200 CZK (22-53 PLN) — Skalne Miasto.

Podane ceny dotyczą biletów normalnych. Wejściówki dla dzieci będą z pewnością znacznie tańsze. Ponadto warto szukać akcji promocyjnych na stronach internetowych poszczególnych obiektów. Np. niektóre firmy oferują rabaty dla osób, które kupią bilety online.

Ile płaci się za leczenie w Czechach?

W Czechach funkcjonuje publiczna służba zdrowia, z której mogą korzystać obcokrajowcy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w swoim kraju. Jako potwierdzenie odprowadzania składek należy przedstawić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona do korzystania z opieki medycznej na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli Czech.

Warto jednak pamiętać, że zakres świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej każdy kraj ustala samodzielnie. W Czechach za niektóre usługi, badania i leki trzeba płacić, mimo że w Polsce są darmowe. Wówczas nie można liczyć na zwrot od Narodowego Funduszu Zdrowia po powrocie do kraju. Dotyczy to m.in.:

 • leczenia stomatologicznego — finalny koszt zależy od przebiegu wizyty. Niektóre świadczenia są darmowe, a za inne trzeba zapłacić ok. 90 koron;
 • ratownictwa górskiego — za pomoc ratowników górskich w zejściu ze szlaku można zapłacić 2000-3000 koron. Jeśli podczas akcji niezbędne jest użycie śmigłowca, wydatki wzrastają nawet do 6000-7000 koron. Finalny wpływ na koszt ratownictwa mają okoliczności zdarzenia oraz czas pracy funkcjonariuszy;
 • zakupu leków — niektóre leki są w Czechach częściowo refundowane, a za inne trzeba zapłacić całą kwotę;
 • leczenia na szpitalnym oddziale ratunkowym — za pobyt na czeskim SOR-ze płaci się ok. 90 koron.

Koszty podstawowego leczenia w Czechach może nie są wygórowane, jednak przy poważniejszych problemach zdrowotnych mogą mocno nadszarpnąć twój budżet. Aby uniknąć wysokich wydatków na świadczenia medyczne za granicą, przed wyjazdem wykup odpowiednią polisę turystyczną. O dobre ubezpieczenie powinny zadbać zwłaszcza osoby, które planują w czasie pobytu w Czechach wycieczki górskie lub uprawianie sportów ekstremalnych.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Czech wybrać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech powinno obejmować:

 • koszty leczenia — to najważniejszy element polisy, który gwarantuje wsparcie finansowe w razie problemów zdrowotnych. Pozwala uregulować należności za wizyty u lekarzy specjalistów, badania, zabiegi i operacje. Suma kosztów leczenia rekomendowana przy wyjazdach zagranicznych to co najmniej 30 000 EUR;
 • NNW — ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala Ci uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Jeśli np. złamiesz nogę podczas pobytu za granicą, firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci za to rekompensatę;
 • OC w życiu prywatnym — taka polisa zdejmuje z Ciebie obowiązek wypłaty odszkodowania osobom trzecim za wyrządzone im szkody. Oznacza to, że jeśli w czasie wyjazdu przypadkowo zrobisz komuś krzywdę, konsekwencje finansowe tego zdarzenia poniesie ubezpieczyciel.

Te trzy elementy składowe odgrywają najważniejszą rolę w skutecznej ochronie turysty podczas wyjazdu. Podstawowy pakiet warto rozszerzyć jeszcze o ubezpieczenie bagażu, które pozwoli odzyskać pieniądze za zniszczone, uszkodzone lub skradzione przedmioty z walizki.

Podsumowanie
 • Podczas pobytu w Czechach warto zwiedzić m.in. Pragę i Adršpach.
 • Dojazd samochodem z Warszawy do Pragi zajmuje zaledwie 7 godzin.
 • Przelot samolotem linii LOT z Warszawy do Ostrawy kosztuje nawet ok. 400 zł.
 • Ceny noclegów w obiektach o podstawowym wyposażeniu nie są wygórowane.
 • Za produkty spożywcze w Czechach podobne stawki do tych w Polsce.
 • Niektóre świadczenia medyczne w Czechach nie są refundowane w ramach EKUZ.
 • Przed wyjazdem do Czech warto wykupić ubezpieczenie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. le kosztuje obiad w Czechach?

  Finalna cena posiłku zależy od renomy restauracji i położenia lokalu. Za obiad składający się z ziemniaków, kotleta i surówki trzeba zapłacić przeważnie ok. 150-200 koron.

 2. Czy w Czechach jest drogo?

  Czechy są stosunkowo tanim państwem. Najwyższych wydatków spodziewaj się w Pradze. W 2023 roku została ona uznana za najdroższe miasto do życia w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

 3. Jaka waluta obowiązuje w Czechach?

  Oficjalną walutą w Czechach jest korona czeska

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments