ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce

Opublikowano: 2022-06-14 (aktualizacja 2024-03-01, godz. 3:14)

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce jest równie potrzebne, jak podczas wyjazdu za granicę. Zapewnia wypłatę odszkodowania w ramach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a nawet ubezpieczenie mieszkania. To szeroka ochrona podczas wyjazdu, która zabezpiecza zdrowie i mienie. Sprawdź, gdzie kupić najlepsze ubezpieczenie turystyczne w Polsce.

Wakacje w kraju nie wymagają takiego zabezpieczenia jak za granicą, to jasne. Nie musimy niepokoić się, czy konieczna będzie opłata za usługę ratownictwa czy transportu medycznego do kraju. Jednak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to ochrona, którą warto posiadać nawet podczas urlopu w sąsiednim województwie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wakacje na terenie kraju, a ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce nie jest obowiązkowe czy niezbędne, ale jest wiele przypadków, w których bardzo się przyda. W standardowej sytuacji, gdy dojdzie do wypadku czy choroby na terenie Polski – czy to w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków czy związane z uprawianiem sportów – zazwyczaj wystarczy ubezpieczenie w ramach NFZ.

Aby ubezpieczenie na terenie Polski było skuteczne, podróżny musi być:

  • ubezpieczony u pracodawcy,
  • opłacać prywatnie ubezpieczenie zdrowotne,
  • dopisany do ubezpieczenia współmałżonka,
  • bądź widnieć jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy.

Jeśli żaden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, a w trakcie podróży będzie potrzeba skorzystania z opieki medycznej, rachunek za leczenie będzie spoczywał na poszkodowanym.

Pamiętaj! Wykup ubezpieczenie, jeśli zależy Ci na szerszej ochronie, a wcześniej sprawdź co obejmuje ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce – zakres ubezpieczenia

Szeroki zakres ochrony dodatkowego, poza NFZ, ubezpieczenia sprawia, że jest ono pożądanym zabezpieczeniem także, gdy w grę wchodzą podróże krajowe. Ubezpieczenie podróży na terenie Polski jest szczególnie polecane osobom zainteresowanym uprawianiem sportów wysokiego ryzyka (ubezpieczenie NNW) oraz tym, którzy potrzebują dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne, gdy planujemy wakacje w Polsce? Zapewnia ono:

  • assistance samochodowy (pakiet z pomocą assistance) – wieziesz sprzęt sportowy lub po prostu lubisz podróżować autem po Polsce? W trakcie podróży zdecydowanie przyda Ci się zabezpieczenie w razie awarii auta, wypadku czy innych problemów z pojazdem.
  • wsparcie finansowe w razie potrzeby skorzystania z ratownictwa poza granicami Polski – może się wydawać, że w trakcie podróży po Polsce usługa płatnego ratownictwa nie będzie potrzebna – w końcu TOPR i GOPR pomagają poszkodowanym za darmo. Wystarczy, że na niedostatecznie oznaczonych trasach, na pasie przygranicznym, narciarz zjedzie np. na stronę słowacką i tam dojdzie do wypadku, a już okaże się, że koszty ratownictwa będzie musiał pokryć poszkodowany.
  • transport medyczny – gdy uprawiasz sporty wysokiego ryzyka lub zachorujesz i w wyniku tych zdarzeń, konieczne będzie skorzystanie z transportu medycznego – otrzymasz bezpłatną pomoc od ubezpieczyciela. Taka pomoc jest przydatna np. gdy w wyniku doznanego urazu nie możesz wrócić do domu własnym transportem.
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – przydatne, jeśli szkody wyrządzone przez turystę dotyczą osoby trzeciej. Mowa tu czy o wypadku na stoku, czy szkodzie na mieniu, które np. wyrządzi Twoje małoletnie dziecko.
  • ubezpieczenie NNW – zapewni wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu oraz pokryje koszty rehabilitacji.
  • ubezpieczenie mieszkania – możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie mieszkania w czasie wyjazdu zapewni wypłatę odszkodowania np. w razie zalania nieruchomości i innych awarii.
  • ochrona chorób przewlekłych – chorujesz na cukrzycę, miażdżycę czy nadciśnienie? Sprawdź, jak ubezpieczenie wakacyjne może pomóc zabezpieczyć twoje zdrowie i finanse w razie pogłębienia się objawów chorobowych w czasie wyjazdu.
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego – przydatne, gdy bagaż zostanie zagubiony w liniach lotniczych lub dojdzie do jego uszkodzenia; wybierając ubezpieczenie turystyczne sprawdź, na jakie sumy ubezpieczenia ubezpieczony jest bagaż podróżny. Najtańsze ubezpieczenia turystyczne niekiedy w ogóle nie zawierają opcji „ubezpieczenie bagażu podróżnego” albo są to niewielkie, niewystarczające kwoty.

NNW, OC w życiu prywatnym – jakie sumy ubezpieczenia, co ważniejsze?

Podczas podróży, także na terenie Polski, najważniejsze są dwa zabezpieczenia, a informacje o tym, czy są dostępne w danej polisie, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Mowa o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Będą one niezbędne w sytuacjach:

  • doznanych urazów, np. zwichnięcia, złamania kończyn, wstrząśnienia mózgu – ubezpieczenie NNW wypłaci odszkodowanie, jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu oraz pokryje koszty prywatnej rehabilitacji.
  • śmierci osoby ubezpieczonej – w ramach ubezpieczenia NNW rodzina zmarłego otrzymuje wypłatę odszkodowania,
  • uszkodzenia mienia osoby trzeciej – wybierając ubezpieczenie turystyczne, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie sumy ubezpieczenia widnieją przy pozycji OC. Ta forma zabezpieczenia przyda się w szeregu różnych sytuacji, gdy konieczne jest pokrycie szkód, np. gdy dziecko zniszczy wyposażenie hotelu, zarysuje cudzy samochód, pies pogryzie inne zwierzę lub człowieka, ubezpieczony zniszczy sprzęt sportowy innego użytkownika stoku itp.
  • ubezpieczenie sprzętu – w ramach OC sportowego ubezpieczyciel obejmie ochroną także zgłoszony sprzęt sportowy, m.in. narty, rower, deskę snowboardową czy inne cenne akcesoria.

Uprawianie sportów wysokiego ryzyka – dlaczego potrzebne rozszerzenie?

Możliwość rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka przydaje się, gdy turysta zamierza uprawiać narciarstwo, snowboard, kolarstwo górskie, paralotniarstwo czy inny potencjalnie kontuzjogenny sport.

Jeśli dojdzie do wypadku podczas uprawiania sportu, oczywiście pierwsza pomoc medyczna na terenie Polski będzie udzielona nieodpłatnie. Podobnie jak zabiegi czy operacje w szpitalu. Jednak już późniejsze zabiegi rehabilitacyjne, wizyty u fizjoterapeutów, osteopatów, masażystów, będą wymagały prywatnych nakładów finansowych poszkodowanego. A jak wiadomo, w sytuacji kontuzji, liczy się czas i rehabilitacja musi odbyć się niezwłocznie. Nie ma tu przestrzeni, by miesiącami czekać na wizytę u rehabilitanta na NFZ.

Kolejny powód, by wykupić polisę z rozszerzeniem, to śmierci osoby ubezpieczonej. Nikt, kto planuje wyjazd, nie chce myśleć o najgorszym, ale odpowiedzialny turysta powinien zabezpieczyć nie tylko swoje zdrowie, ale też swoich najbliższych, którzy mogą zostać finansowo obarczeni po jego śmierci.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt ubezpieczenia turystycznego uzależniony będzie od tego, co dokładnie otrzymujemy w ramach ubezpieczenia. Ubezpieczenie turystyczne w Polsce nabyć można już od 4 zł, a najdroższe w Polsce oferowane wynoszą nawet 100 zł za dzień ochrony.

Cena będzie większa, jeśli w zakres ubezpieczenia wchodzić będą rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka, rozszerzenie od choroby przewlekłej ubezpieczonego oraz klauzula alkoholowa.

Uwaga! U turystów pojawia się często obawa, czy puste mieszkanie w czasie wyjazdu nie będzie stanowiło pokusy dla złodziei, stąd ubezpieczyciele oferują dodatkowo ubezpieczenie mieszkania.

Ochrona ubezpieczeniowa, nawet w najbardziej podstawowym pakiecie, obejmuje koszty leczenia, ratownictwo i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej bywa już dodatkową opcją, którą zawierają wybrane oferty.

Pamiętaj! Ogólne warunki ubezpieczenia to dokument, który koniecznie musisz przeczytać przed zakupem polisy.

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W PROAMA

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W GENERALI

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W UNIQA

5/5 - (4 głosy)

Podsumowanie
  1. Polisa turystyczna na terenie Polski to niezwykle przydatne zabezpieczenie, nawet jeśli jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczególnie warto mieć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kiedy planujemy uprawianie sportów wysokiego ryzyka.
  2. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, możesz jednocześnie zadbać o ubezpieczenie mieszkania podczas Twojej nieobecności.
  3. Nie zapomnij o ogólnych warunkach ubezpieczenia, w których znajdują się wszystkie koszty leczenia, wysokości sumy ubezpieczenia oraz sposób w jakie nastąpi pokrycie kosztów leczenia. Zawsze zapoznaj się z OWU przed zawarciem umowy ubezpieczenia.
  4. Wiążesz swój wyjazd z uprawianiem sportów? Ubezpieczenie turystyczne, które kupisz, powinno obejmować rozszerzenie związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  5. Możesz kupić ubezpieczenie turystyczne przez Internet nawet w dniu wyjazdu, a ochrona ubezpieczeniowa działa już nawet 4 godziny po zaksięgowaniu przelewu (okres karencji jest odmienny w zależności od ubezpieczyciela).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy jazda na nartach to sporty wysokiego ryzyka? Czy planując wyjazd narciarski, powinno się wykupić rozszerzenie pozwalające na uprawianie sportów wysokiego ryzyka?

    Definicja obejmująca sporty wysokiego ryzyka może być odmienna dla różnych ubezpieczycieli. Chcąc mieć pewność pełnej ochrony, należy wyszukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia zakresów sportów ekstremalnych. Innym sposobem jest wybranie w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych opcji "sporty wysokiego ryzyka", a wtedy wyszukiwarka wskaże wyłącznie te oferty, które posiadają stosowne rozszerzenie.

  2. Co trzeba przygotować przed zawarciem umowy ubezpieczenia?

    Do skutecznego zawarcia umowy na ubezpieczenie podróży konieczne będzie przekazanie informacji o celu podróży (w przypadku wyjazdu za granicę), długości pobytu, miejsca pobytu osoby wyjeżdżającej (Polska czy zagranica), wieku oraz stan zdrowia (czy choruje na choroby przewlekłe). Konieczne będzie podanie daty urodzenia oraz opłacenie z góry ubezpieczenia turystycznego.

  3. Ubezpieczenie bagażu podróżnego - czy wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego w Polsce?

    Tak, zazwyczaj każdy ubezpieczyciel posiada usługę ubezpieczenia bagażu podróżnego. Bez względu na to, czy podróżujesz samolotem, pociągiem czy autem, możesz ubezpieczyć bagaż przed zniszczeniem, kradzieżą czy zagubieniem. Pamiętaj, przed zawarciem umowy ubezpieczenia zawsze sprawdź, jaki jest zakres ubezpieczenia.

  4. Czy w ramach ubezpieczenia, mogę zakupić ubezpieczenie mieszkania podczas mojej nieobecności oraz wykupić ubezpieczenie dla psa, z którym planujemy podróżować?

    Tak, obydwie te opcje są możliwe, a ubezpieczyciele coraz częściej wychodzą naprzeciw niecodziennym potrzebom podróżnych. Ubezpieczenie mieszkania dodatkowo do ubezpieczenia turystycznego znajdziesz w ofercie wielu towarzystw, najlepiej skorzystaj z wyszukiwarki ubezpieczeń w internecie. Ubezpieczenie psa najczęściej znaleźć można w ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments