Ubezpieczenie turystyczne w Polsce

Opublikowano: 2022-06-14 (aktualizacja 2023-06-08, godz. 10:17)

5/5 - (4 głosy)

Pandemia SARS-CoV-2 sprawiła, że większość Polaków zamieniła zagraniczne wyjazdy na wakacje w Polsce. Mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem nie oznacza jednak, że niepotrzebna jest żadna ochrona. Warto więc i na urlop w kraju zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Choć sytuacja epidemiologiczna jest już bardziej ustabilizowana a liczba zakażeń na COVID-19 maleje, to wciąż urlopy w kraju są chętnie wybierane przez Polaków: zarówno te dłuższe, wakacyjne, jak i przedłużone weekendy.

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W UNIQA

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W GENERALI

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W PROAMA

Wakacje w Polsce – czy ubezpieczenie turystyczne jest nam potrzebne?

Podczas wyjazdu zagranicznego oczywistym jest, że potrzebne jest ubezpieczenie podróżne. Polska zapewnia ubezpieczonym obywatelom bezpłatne leczenie w Polsce, więc czy i na wyjazd w obrębie własnego kraju też kupować dodatkową polisę? Zdecydowanie tak! Powodów ku temu jest wiele.

Przede wszystkim dodatkowe ubezpieczenie turystyczne Polska obejmuje szereg korzystnych składowych, które mogą przydać się podczas urlopu w kraju: OC, OC sportowe, ubezpieczenie NNW, assistance, ratownictwo, ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

Przykład z życia naszego klienta⏩ Pan Marcin nie uważał, aby ubezpieczenie podczas wyjazdu nad polskie morze było mu potrzebne. Wykupił zorganizowany pobyt dla swojej rodziny w świetnym hotelu w opcji all inclusive. Co się może stać? Niefortunnie jego syn potłukł ogromne lustro zajmujące jedną ścianę w restauracji. Manager oświadczył, że nie da się naprawić fragmentu, konieczny jest demontaż i położenie lustra na całej ścianie. Kilkutysięcznymi kosztami został obciążony p. Marcin. Gdyby posiadał ubezpieczenie OC, to towarzystwo pokryłoby rachunek do sumy gwarantowanej.

Ubezpieczenie turystyczne Polska – co obejmuje polisa?

Ubezpieczenie turystyczne Polska a ubezpieczenie NFZ – na wakacje w Polsce teoretycznie wystarczy ubezpieczenie w kasie chorych, jednak praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach dodatkowa ochrona okazuje się niezbędna. Przyjrzyjmy się tym sytuacjom.

Ubezpieczenie NFZ zapewnia bezpłatny pobyt w szpitalu, transport karetką, ale za część usług koszty należy pokryć samodzielnie. Należą do nich m.in. prywatna wizyta u specjalisty, rehabilitacja, wykupienie leków, wynajem lub kupno sprzętu rehabilitacyjnego.

 • Kupując ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowy, zapewniasz sobie dostęp do prywatnych lekarzy, zabiegów spoza listy refundowanych przez NFZ, pokrycie kosztów rehabilitacji. Oczywiście jako osoba ubezpieczona w kasie chorych masz dostęp do bezpłatnych wizyt u specjalistów i rehabilitacji, ale terminy są nierzadko tak odległe, że leczenie przestaje mieć sens.

W Polsce co prawda usługa ratownictwa jest bezpłatna, ale wystarczy, że wypadek będzie miał miejsce po słowackiej stronie Tatr i koszty ratownictwa musiał pokryć poszkodowany turysta.

 • GOPR i TOPR pomagają turystom bezpłatnie, nawet jeśli wypadek był ich ewidentną winą, np. zignorowali komunikaty ostrzegawcze zakazujące wychodzenia w góry. Już w górach słowackich i czeskich usługi ratowników i cała akcja poszukiwawcza są pełnopłatne, a kosztami obciąża się poszkodowaną osobę. Sam start helikoptera ratowniczego to koszt ok. 5 000 euro, więc cały rachunek za pomoc ratowników może być niezwykle wysoki. Ubezpieczenie turystyczne polska pokryje koszty ratownictwa za granicą.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) zapewnia wypłatę odszkodowania, jeśli na terenie Polski dojdzie do wypadku, w wyniku którego Ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu. Wypłata odszkodowania uzależniona jest od stopnia urazu oraz procentu z sumy gwarantowanej przewidzianej w OWU. Ubezpieczenie NWW wypłaci odszkodowanie bliskim w razie śmierci Ubezpieczonego. W zależności od towarzystwa jest to pewny procent sumy gwarantowanej NWW – zazwyczaj od 50 do 75%, choć niektóre towarzystwa przewidują także 100%. Stąd konieczne jest dokładne zapoznanie się z OWU.

 • W ramach ubezpieczenia NWW Ubezpieczony może także otrzymać zwrot kosztów rehabilitacji, wypożyczenia lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W dobie długich terminów do specjalistów i rehabilitantów taka pomoc oszczędzi wiele czasu i nerwów.

Ubezpieczenie OC i OC sportowe to ochrona, która zapewnia wypłatę odszkodowania lub zwrot kosztów leczenia, w sytuacji gdy Ubezpieczony spowoduje wypadek/zdarzenie, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie. Mowa tu zarówno o szkodzie rzeczowej, jak i zdrowotnej.

 • Ubezpieczenie OC może być przydatne w tak wielu sytuacjach, że trudno nawet je przewidzieć przed wyjazdem. Przyda się m.in. gdy Twój pies pogryzie kogoś i konieczne będzie leczenie lub zwrot kosztów za zniszczone ubranie itp., Twoje dziecko zniszczy komuś sprzęt elektroniczny, Ty zderzysz się z innym narciarzem/rowerzystą, uszkodzisz jego sprzęt i spowodujesz problemy zdrowotne. W każdej z tych sytuacji ubezpieczenie OC pokryje koszty i wypłaci odszkodowanie do sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania wyjazdu to zabezpieczenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie spokojnego planowania wakacji. Szczególnie rodzice małych, często chorujących dzieci, osoby kupujące wyjazdy w wersji first minute, podróżnicy planujący długie i kosztowne wyprawy.

 • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania wyjazdu to forma ochrony dostępna wyłącznie w formie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Zakupiona odpowiednio wcześniej przed wyjazdem zapewni 100% zwrotu wydanych na wyjazd pieniędzy, zarówno wycieczek z biura podróży, biletów, samodzielnych noclegów, wynajmu auta itp. Dodatkowo w sytuacji, gdyby Ubezpieczony zmuszony był przerwać wyjazd w trakcie (np. z powodu śmierci i pogrzebu bliskiej osoby lub włamania do mieszkania), ubezpieczyciel pokryje koszty niewykorzystanej części wakacji.

NNW w ubezpieczeniu podróżnym w Polsce – co to znaczy?

Ubezpieczenie NNW to ochrona zapewniająca wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do wypadku, w wyniku którego nastąpi uszczerbek na zdrowiu Ubezpieczonego. Każde towarzystwo określa procent uszczerbku odnośnie każdego z urazów – pełna lista znajduje się zawsze w OWU. Wypłaty odszkodowań są mocno rozbieżne – na 100% można liczyć wyłącznie, gdy doszło do nieodwracalnych problemów zdrowotnych. NNW to przydatna forma ubezpieczenia również z uwagi na wypłatę w sytuacji śmierci Ubezpieczonego. W sytuacji tak trudnej, bliscy będą chociaż mogli liczyć na pomoc finansową.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie NNW to obowiązkowa składowa wycieczek z biura podróży. Jednak najczęściej touroperatorzy dołączają polisy na niewielkie sumy gwarantowane, stąd w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia, otrzymane kwoty są bardzo małe.

Dlatego wybierając się na wyjazd z biurem podróży po pierwsze sprawdź, jakie ubezpieczenie NNW jest dołączone do wycieczki. Jeśli sumy gwarantowane są bardzo małe, to warto rozważyć zakup ubezpieczenia NNW na własną rękę.

Kiedy NNW nie zadziała i jakie NNW wybrać w ubezpieczeniu turystycznym w Polsce?

Sytuacja, w której ubezpieczenie NNW (czy jakiekolwiek inne) nie zadziała, nazywa jest wyłączeniami ubezpieczenia. To określone przypadki, kiedy Ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, a jego bliscy – za śmierć. Dokładna lista wyłączeń znajduje się w NNW i dobrze się z nią zapoznać przed wyjazdem, gdyż niektóre punkty mogą stanowić zaskoczenie.

Do wyłączeń z NNW należą:

 • próba samobójcza lub samobójstwo,
 • rażące niedbalstwo lub umyślne działanie
 • choroby psychiczne
 • choroby przewlekłe
 • spożycie alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających
 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień lub bez potwierdzenia stanu technicznego pojazdu
 • klęski żywiołowe
 • epidemie i pandemie
 • działania wojenne, ataki terrorystyczne.

Oznacza to, że jeśli Ubezpieczony ulegnie wypadkowi, gdy jechał na motocyklu, do prowadzenia którego nie ma uprawnień, towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Podobnie, jeśli w czasie zdarzenia znajdował się pod wpływem alkoholu. Część ubezpieczycieli do wyłączeń wlicza także uprawianie sportów wysokiego ryzyka i tu warto zerknąć do OWU, czy np. sport taki jak narciarstwo lub kolarstwo górskie nie jest zaliczany do tej grupy.

Pamiętaj! Jeśli chcesz w pełni się zabezpieczyć, do każdego ubezpieczenia turystycznego możesz wykupić rozszerzenia. Na pewno warto to zrobić, gdy chorujesz na choroby przewlekłe, gdy planujesz uprawianie sporów wysokiego ryzyka lub spożywasz alkohol na wakacjach.

Poniżej przedstawiamy ubezpieczenia turystyczne. Polska, 1 dzień ochrony, 1 osoba.

Uniqua Generali Proama
Travel Polska Medium – 2,50 zł/dzień Travel Polska Large – 3,30 zł/dzień Travel Plus Sport Medium – 16 zł/dzień Travel Plus Sport Large – 20 zł/dzień Pakiet optymalny – 8 zł/dzień Pakiet elastyczny – 5-31 zł/dzień Pakiet optymalny – 6 zł/dzień Pakiet elastyczne – 5-31 zł/dzień
Koszty leczenia + Assistance powypadkowe 750 zł 1000 zł 750 zł 1000 zł 5 000 zł 5 000 zł
NWW 30 000 zł 50 000 zł 30 000 zł 50 000 zł 40 000 zł 10 000-60 000 zł 30 000 zł 10 000 -60 000 zł
OC 100 000 zł 100 000 zł 100 000 zł 100 000 zł 100 000 zł 10 000-1 000 000 zł 80 000 zł 20 000-1 000 000 zł
OC sportowe 10 000 zł 10 000 zł
Sprzęt sportowy 3000 zł 3000 zł
Bagaż 500 zł 500-6 000 zł 500 zł 500-6 000 zł

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W UNIQA

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W GENERALI

SPRAWDŹ UBEZPIECZENIE W PROAMA

NNW to nie wszystko, pamiętaj o innych elementach ubezpieczenia podróżnego Polska

Podczas wyjazdu na Mazury, nad morze Bałtyckie czy w Tatry samo ubezpieczenie NNW może okazać się nie wystarczające. Wspomniane już OC w życiu prywatnym, koszty leczenia, ratownictwo, ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie kosztów rezygnacji i przerwania podróży, Assistance, ubezpieczenie sportów ekstremalnych to tylko początek korzyści, jakie zapewni ubezpieczenie podróżne Polska.

Jednym z najbardziej obrazowych przykładów jest pomoc assistance samochodowego. Na podróże po kraju wybieramy się zazwyczaj własnym samochodem, a to oznacza ryzyko utrudnień w podróży spowodowanych kolizją, wypadkiem czy zepsuciem się auta. Oczywiście pomoc i kontynuowanie podróży w takiej sytuacji, będąc w Polsce jest dużo łatwiejsze niż za granicą. Jednak i tak może to ogromnie utrudnić wyjazd – jeśli w wyniku kraksy drogowej niemożliwa jest dalsza jazda, ubezpieczyciel zapewni auto zastępcze, nocleg czy holowanie. Jednym słowem pomoc, która umożliwi jak najszybsze kontynuowanie urlopu.

Wyłączenia w ubezpieczeniu turystycznym Polska

Oferta ubezpieczeń turystycznych na wyjazd krajowy i zagraniczny jest szeroka, jednak to nie zwalnia z konieczności dokładnego zapoznania się z warunkami ubezpieczenia. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych do każdej polisy dołączone są Ogólne Warunki Ubezpieczenia w formie wygodnego PDF-a. W tym dokumencie znajdziesz wyłączenia w ubezpieczeniu turystycznym Polska. Najczęściej możesz się spotkać z wyłączeniami takimi jak: klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, rażące niedbalstwo, samobójstwo, spożywanie alkoholu lub środków odurzających, uprawianie sportów ekstremalnych.

Przykład: Pan Krzysiek wykupił ubezpieczenie NNW na wyjazd w polskie góry. Celem wyjazdu było ekstremalna jazda rowerem, tzw. downhill. Pan Krzysiek nie pomyślał, aby wykupić rozszerzenie od sportów wysokiego ryzyka i niestety, gdy doszło do wypadku jego ubezpieczenie NNW okazało się nieskuteczne. Ubezpieczyciel miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania, ponieważ do kontuzji doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne Polska?

Dobrze zaplanowana podróż pozwoli oszczędzić nie tylko na biletach, noclegu czy transporcie, ale także na ubezpieczeniu turystycznym, które zresztą może okazać się niebywałą oszczędnością samą w sobie, jeśli zajdzie potrzeba wykorzystania polisy.

Ubezpieczenie turystyczne Polska możesz zakupić przez internet, co pozwoli ci oszczędzić czas i pieniądze. We własnych czterech ścianach zapoznasz się OWU – bez pośpiechu, ponaglania czy niezręcznego czytania długiego dokumentu przy drugiej osobie.

Porównanie ofert na stronie polisaturystyczna.pl w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, pozwoli wybrać polisę skrojoną dokładnie pod własne potrzeby: z wszystkimi niezbędnymi rozszerzeniami i analizą wyłączeń. Nowoczesne porównywarki ubezpieczeń to narzędzia niezwykle intuicyjne, które nie wymagają żadnego logowania, zakładania konta, kontaktu z obsługą klienta. Wystarczy tylko wpisać podstawowe dane o sobie i celu podróży, a kalkulator ubezpieczeń zaproponuje właściwe oferty. Następnie po wyborze, zapoznaniu się z OWU, zakupujemy ubezpieczenie turystyczne Polska czy świat jednym kliknięciem, a dokument przychodzi na podany adres mailowy. Prościej, szybciej i wygodniej być nie może.

Podsumowanie
 1. Ubezpieczenie turystyczne Polska to polisa zabezpieczająca w razie wyjazdu w obrębie kraju. Osoby ubezpieczone w kasie chorych mają zapewnione bezpłatne leczenie, ale dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymają szereg dodatkowych usług: wizyty u specjalistów, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC, OC sportowe, assistance, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.
 2. Istotnym elementem ubezpieczenia na wakacje w Polsce jest NNW, który w razie wypadku zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, a także wypłaci odszkodowanie za śmierć Ubezpieczonego. Niektóre towarzystwa oferują też pewną sumę na rehabilitację i sprzęt rehabilitacyjny.
 3. Przed zakupem ubezpieczenia NNW należy zapoznać się z OWU, w którym znajdują się wyłączenia od ubezpieczenia, tj. sytuacje, w których wypłata odszkodowania nie dojdzie do skutku.
 4. Ubezpieczenie NNW warto zakupić szczególnie wtedy, gdy w planach podróżniczych znajdują się aktywności ryzykowne, np. wyczynowa jazda na rowerze, narciarstwo itp.
 5. Najtańsze ubezpieczenie na wakacje w kraju kosztuje ok. 3 zł za dzień ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie NNW lepiej zakupić oddzielnie czy w ramach ubezpieczenia turystycznego. Mowa o wakacjach w Polsce.

  Pozornie może się wydawać, że ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowy nie jest potrzebne. „Po co skoro leczenie w szpitalu za darmo, ratownictwo za darmo, karetka za darmo…” Jednak jest to złudne myślenie. Oczywiście leczenie w szpitalu nie jest odpłatne, ale czasami czas oczekiwania na zabieg (nieratujący życia) jest tak odległy, że pacjent szuka rozwiązań prywatnych. Terminy u specjalistów na NFZ bywają bardzo odległe, co jest kolejnym argumentem za ubezpieczeniem turystycznym. Dodatkowo polisa zapewnia szereg innych korzyści: ubezpieczenie OC, NNW, OC sportowe, assistance, ochronę bagażu, sprzętu sportowego. Jednym słowem, jeśli mielibyśmy rekomendować zakup ubezpieczenia NNW, to zdecydowanie polecamy pełne ubezpieczenie turystyczne, w skład którego wchodzi dobre NNW.

 2. Czy mogę kupić NNW w dniu wyjazdu? Jaki jest okres karencji?

  W przypadku ubezpieczenia turystycznego Polska na rankomat.pl, zakupu można dokonać nawet w dniu wyjazdu. Niemal w każdym takim ubezpieczeniu znajduje się ubezpieczenie NNW, różnią się sumami gwarantowanymi, na co warto zwrócić uwagę. Szybki i bezproblemowy zakup ubezpieczenia podróżnego Polska, sprawia że można to zrobić nawet przez telefon już w drodze na wyjazd.

 3. Ubezpieczenie NNW a praca fizyczna na terenie Polski. Czy polisa obejmuje taki zakres?

  To słuszne pytanie, gdyż rzeczywiście niektóre towarzystwa pracę fizyczną umieszczają w wkluczeniach ubezpieczenia. To oznacza, że wypadek podczas wykonywania obowiązków skutkowałby odmową realizacji ubezpieczenia. Jak zawsze rekomendujemy zapoznanie się z OWU, a następnie wybór ubezpieczenia bez tego wykluczenia lub zakupienie rozszerzenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments