Wyspy Zielonego Przylądka – poznaj 5 najważniejszych wskazówek przed wyjazdem

Opublikowano: 2019-05-02 (aktualizacja 2019-04-25, godz. 9:24)

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka znajduje się 450 km od wybrzeży zachodniej Afryki i składa się z 26 wysp. Odkąd między wyspami uruchomiono transport morski, zwiedzanie archipelagu stało się dużo prostsze i tańsze. To idealne miejsce na urlop niemal przez cały rok – na wyspach notuje się 330 słonecznych dni w roku.

Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag na Oceanie Atlantyckim, składający się z 26 wysp: 10 głównych i 16 mniejszych wysepek. Geograficznie najbliżej im do Afryki, a kulturowo nie tylko do Czarnego Lądu, ale też Europy – od XV wieku rozpoczęła się kolonizacja Wysp Zielonego Przylądka przez Portugalię, a państwo w obecnej formie powstało dopiero w 1975 r.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wyspy Zielonego Przylądka dzielą się na Wyspy Zawietrzne, znajdujące się na północy (Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal i Boa Vista) oraz Wyspy Podwietrzne na południu (Maio, Santiago, Fogo i Brav).

Wyspy Zielonego Przylądka: atrakcje turystyczne

Wyspa Sal – dla wszystkich miłośników sportów wodnych to najlepszy pomysł na urlop. Wyspy Zielonego Przylądka charakteryzują się dużą różnorodnością – znajdują się tutaj zarówno piaszczyste, złote plaże i zielona roślinność, jak i suche tereny niemal pustynne. Tylko wybrane wyspy z całego archipelagu rzeczywiście zasługują na określenie „zielone” w nazwie. Większość z nich ma raczej pustynny krajobraz.

Wyspa Sal słynie z pięknych plaż, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Ponte Preta, dosłownie oznaczająca „czarny kamień”, a to z uwagi na czarne, wulkaniczne skały, które otaczają brzeg. Jest tutaj doskonała infrastruktura oraz warunki dla surferów, kitesurferów, windsurferów. Będąc na Sal, warto zobaczyć saliny, czyli baseny do pozyskiwania soli poprzez odparowywanie wody morskiej. Dzisiaj już mniej eksploatowane, ale wciąż czynne.

Ciekawostka: na Sal są tylko 3 miasta, ale aż 11 klubów piłkarskich. Piłka nożna to tutejszy sport narodowy.

Wyspa Fogo – na wyspie znajduje się najwyższy szczyt archipelagu, aktywny wulkan – Pico del Fogo (2829 m n.p.m). Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy stolica wyspy – Sao Filipe.

Santo Antao – wyspa słynie z zachwycających, ale też różnorodnych krajobrazów. Północ Santo Antao to zielone i strome góry, a na południu znajdują się góry pustynne, w rozmaitych kolorach od czerwieni, przez brązy, po żółcie i miedzie. To idealne miejsce dla osób, które lubią wędrówki – uwaga, nie jest tu nisko. Główne drogi przebiegające przez grzbiety liczą nawet 1200 m n.p.m.

Górskie drogi to prawdziwe serpentyny, co daje niezapomniane widoki, ale też wrażenia. Na wyspie dobrze jest odwiedzić miasteczko Cruzinha da Garca, które słynie z wysokich klifów i malowniczego kanionu, a także stare, pełnej uroku architektury. Warto także przyjechać do głównego miasteczka wyspy – Ribeira Grande, w którym można pospacerować wśród labiryntów wąskich uliczek.

Wyspy Zielonego Przylądka – urlop tutaj pokazuje zupełnie inne życie, jakiego nie potrafią sobie wyobrazić Europejczycy. Na Santo Antao – podobnie jak na pozostałych wyspach archipelagu – jest deficyt wody pitnej. W domostwach położonych w wysokich górach, wody pitnej nie ma w ogóle. Trzeba po nią schodzić i wnosić baniakami na mule. W restauracjach wiszą czasem tabliczki „Safe water, drink wine” i nie są to żarty. Dobre wina portugalskie można tutaj nabyć taniej niż wodę.

Sao Vincente – panują tutaj doskonałe warunki do windsurfingu oraz surfingu, na plaży Sao Pedro rozgrywane są międzynarodowe mistrzostwa. Wyspa jest raczej płaska, więc z powodzeniem można ją zwiedzać rowerem lub urządzać piesze wędrówki. Sao Vincente jest niezwykle malownicza, uroku dodają jej niewielkie rybackie wioski. Znajduje się tu drugie co do wielkości miasto Wysp Zielonego Przylądka.

Boa Vista – jedna z najmniej zaludnionych wysp Archipelagu. Można na niej zobaczyć żółwie morskie na jednej z piaszczystych, zachwycających plaż. Wyspa znana jest z odbywających się tutaj ultramaratonów.

Wyspy Zielonego Przylądka przyciągają turystów krystalicznie czystą wodą, w której można nurkować z maską lub butlą i oglądać zachwycającą rafą koralową. Na wyspach nie brakuje wędkarzy, gdyż panują tu ku temu doskonałe warunki.

Wyspy Zielonego Przylądka: na własną rękę czy z biurem podróży?

Przy aktualnych możliwościach rezerwacji niemal wszystkiego przez internet, każdy – nawet najdalszy wyjazd zagraniczny można zorganizować samodzielnie. W niektóre miejsca nawet zdecydowanie lepiej opłaca się wyjazd na własną rękę. Czy podobnie jest z urlopem na Wyspach Zielonego Przylądka?

Urlop na Wyspach Zielonego Przylądka (lipiec, 7 dni, 2 osoby dorosłe) – porównanie

Rodzaj wyjazduBilety lotniczeNoclegWypożyczenie autaSuma
Wyspy Zielonego Przylądka na własną rękę6 000 zł/2 os. 2 700 zł (ze śniadaniami)1 700 zł10 400 zł* + wyżywienie
Wyspy Zielonego Przylądka z biurem podróżyWyspy Zielonego Przylądka z biurem podróży1 700 zł9 700 zł

Przygotowując zestawienie „Wyspy Zielonego Przylądka na własną rękę a z biurem podróży”, wzięto pod uwagę wyspę Sal, aby ujednolicić wyniki i ceny. Jak widać z tabeli, samodzielna organizacja urlopu to w tym przypadku większy wydatek. Pamiętając, że do finalnej ceny należy także doliczyć koszt wyżywienia.

Organizacja wyjazdu na Wyspy Zielonego Przylądka za pośrednictwem biura podróży jest nieco tańsza i obejmuje pełne wyżywienie i drinki.

Warto pamiętać, że samodzielny wyjazd na archipelag zwykle polega na zwiedzeniu kilku wysp. Rzadko kiedy w takich sytuacjach turysta pozostaje cały urlop na jednej wyspie. Wykupienie pakietu z biurem podróży niejako wymusza pozostanie w jednym miejscu, oczywiście z uwzględnieniem wycieczek i zwiedzania, jednak z założeniem powrotu do hotelu.

Wyspy Zielonego Przylądka na własną rękę nie są aż tak dużo droższe, aby nie pokusić się o samodzielny wyjazd, tym bardziej, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mowa o dość dużych kwotach.

Wyspy Zielonego Przylądka z dzieckiem – czy to bezpieczne?

Wybierając się w daleką podróż, zawsze pierwsza wątpliwość rodziców to, czy jest tam bezpiecznie dla dzieci? Czy dzieci będą miały odpowiednie atrakcje, czy nie będą się nudzić?

Wyspy Zielonego Przylądka z dzieckiem mogą wzbudzać niepokój z uwagi na odległość i długą podróż. Sam lot samolotem trwa co najmniej 10 godzin, do tego dochodzi czas oczekiwania na lotniskach, gdyż loty są z jedną, dwiema przesiadkami. Jeśli dziecko jest małe lub źle znosi długie loty, to Wyspy Zielonego Przylądka warto sobie zostawić na inny czas.

Jeśli chodzi o same atrakcje dla dzieci to raczej nie znajdzie się tutaj wodnych parków rozrywki, wesołych miasteczek, oceanariów i innych dedykowanych dzieciom rozrywek.

Z pewnością piękne, piaszczyste, złociste plaże i ciepła turkusowa woda to duża zaleta archipelagu pod kątem wyjazdu z dziećmi. Jeśli plan na wakacje ma polegać w dużej mierze na plażowaniu i kąpielach to Wyspy Zielonego Przylądka z dzieckiem są dobrym pomysłem.

Starsze dzieci można z powodzeniem zabrać na wycieczki rowerowe i zwiedzać wyspę na dwóch kółkach albo urządzać sobie piesze wędrówki.

Wyspy Zielonego Przylądka a bezpieczeństwo: o czym trzeba wiedzieć?

Do 2019 roku na Wyspy Zielonego Przylądku obowiązywała wiza. Od początku 2019 roku Republika Zielonego Przylądka zniosła wizy dla obywateli Unii Europejskiej. Jednak przed wyjazdem konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

„Osoby podróżujące do Republiki Zielonego Przylądka powinny zarejestrować się na specjalnej platformie: www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży, podając wymagane dane z paszportu, planowany okres pobytu (od-do), nr lotu i miejsce pobytu.”

Należy także pamiętać, że po przylocie na wyspy konieczne jest opłacenie podatku lotniskowego, który wynosi ok. 120 zł. Podatek można opłacić na trzy różne sposoby: online na 5 dni przed wylotem, przez pośrednika turystycznego, który organizuje wyjazd na wyspy lub na lotnisku od razu po przylocie.

Wyspy Zielonego Przylądka – bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o zagrożenia naturalne, to warto wiedzieć, że wyspy leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Przez 3 miesiące w roku – od sierpnia do października – występuje tu zagrożenie huraganami. Jeśli chodzi o szeroko pojęte bezpieczeństwo, Wyspy Zielonego Przylądka stały się ostatnio mniej przyjazne pod tym względem. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, czasem poważniejsze napady. Dlatego zaleca się, aby turyści wychodzili po zmroku w grupach, nie nosili przy sobie kompletu dokumentów i całej gotówki oraz kart płatniczych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje obszar Starego Miasta w Prai jako jeden z najbardziej niebezpiecznych z uwagi na przestępczość na dużą skalę. Takie ostrzeżenia przekazuje turystom MSZ przed wyjazdem, natomiast opinie samych turystów są raczej pozytywne. Choć zachowanie wyżej wymienionych norm bezpieczeństwa jest dalece wskazane.

O czym jeszcze powinien pamiętać turysta, jeśli chodzi o bezpieczeństwo? Wyspy Zielonego Przylądka nie mają ambasady polskiej, ale polski turysta ma prawo zgłosić się do ambasady innego kraju, będącego członkiem Unii Europejskiej.

Wyspy Zielonego Przylądka – ubezpieczenie turystyczne

Lecąc na Wyspy Zielonego Przylądka z Polski, nie trzeba wykonywać żadnych szczepień. Jeśli jednak turysta dostaje się na wyspy z kraju, w którym występuje żółta gorączka, konieczne są szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane są także szczepienia na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, błonicę i tężec.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przed podróżą na Wyspy Zielonego Przylądka:

„Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju, po uprzednim upewnieniu się, że jest respektowane w danym kraju.”

Na Wyspach Zielonego Przylądka są szpitale, przychodnie i apteki, ale nie na każdej wyspie znajdzie się fachowa pomoc. Dlatego należy możliwe minimalizować sytuacje, w których mogłyby zajść problemy zdrowotne, m.in. nie jeść niedosmażonych ryb i mięsa, nie pić soków ze świeżych owoców i warzyw, nie jeść lodów.

Jakie ubezpieczenie na wyspy zakupić? Zalecana kwota sumy na leczenie i ratownictwo to co najmniej 300 tys. złotych. Ale jeśli tylko jest możliwość wyższej kwoty, warto zdecydować się na pełniejsze ubezpieczenie. Różnica w kosztach za polisę nie będzie zatrważająca, szczególnie przy całej kwocie, jaką trzeba wydać na wyjazd, a w sytuacji problematycznej potrafi wybawić od finansowej ruiny.

W tabeli znajduje się porównanie dwóch polis turystycznych: najtańszej i optymalnej, a więcej ofert można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Porównanie zakresu ochrony ubezpieczeń turystycznych na Wyspy Zielonego Przylądka

Zakres ochrony
Najtańsza oferta - 4,29 zł/dzień (Uniqa)Optymalna oferta – 12,63 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia128 512,32 zł600 000 zł
Ratownictwo600 000 zł
NNW17 134,98 zł50 000 zł
OC w życiu prywatnym214 187,20 zł150 000 zł
Stomatolog1 070,94 zł1 600 zł
Bagaż1 713,50 zł1 500 zł
Assistanceusługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej

Źródło: rankomat.pl

Chcąc wyjechać na Wyspy Zielonego Przylądka na tydzień i wykupić optymalne ubezpieczenie, należy do wycieczki doliczyć jeszcze ok. 89 zł (w wersji tańszej – 30 zł). W porównaniu do kosztów wyjazdu, cena polisy jest bardzo niska.

Co warto wiedzieć?
  1. Wyspy Zielonego Przylądka składają się z 26 wysp.
  2. Na Wyspach Zielonego Przylądka często brakuje wody pitnej, od której tańsze jest wino.
  3. Turyści z Polski po przylocie na Wyspy Zielonego Przylądka muszą opłacić tzw. podatek lotniskowy w wysokości około 120 zł.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Zielonego Przylądka można kupić za 4,29 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments