Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wyspy Zielonego Przylądka – poznaj 5 najważniejszych wskazówek przed wyjazdem

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-05-19

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka znajduje się 450 km od wybrzeży zachodniej Afryki i składa się z 26 wysp. Odkąd między wyspami uruchomiono transport morski, zwiedzanie archipelagu stało się dużo prostsze i tańsze. To idealne miejsce na urlop niemal przez cały rok – na wyspach notuje się 330 słonecznych dni w roku.

Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag na Oceanie Atlantyckim, składający się z 26 wysp: 10 głównych i 16 mniejszych wysepek. Geograficznie najbliżej im do Afryki, a kulturowo nie tylko do Czarnego Lądu, ale też Europy – od XV wieku rozpoczęła się kolonizacja Wysp Zielonego Przylądka przez Portugalię, a państwo w obecnej formie powstało dopiero w 1975 r.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wyspy Zielonego Przylądka dzielą się na Wyspy Zawietrzne, znajdujące się na północy (Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal i Boa Vista) oraz Wyspy Podwietrzne na południu (Maio, Santiago, Fogo i Brav).

Wyspy Zielonego Przylądka – najważniejsze informacje

Republika Zielonego Przylądka to państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, położone ponad 450 km na zachód od zachodnich wybrzeży Afryki. Archipelag ten składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek. Wyspy przed przybyciem Europejczyków były bezludne. Prawdopodobnie zostały odkryte w 1456 roku przez Alvise Cadamosto.

Najważniejsze informacje w skrócie:

 • kontynent: Afryka
 • stolica kraju: Praia
 • powierzchnia: 4 033 km2
 • waluta: escudo (0,042 zł)
 • język: portugalski
 • ustrój polityczny: republika

Do 2019 roku na Wyspy Zielonego Przylądku obowiązywała wiza. Od początku 2019 roku Republika Zielonego Przylądka zniosła wizy dla obywateli Unii Europejskiej. Jednak przed wyjazdem konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

„Osoby podróżujące do Republiki Zielonego Przylądka powinny zarejestrować się na specjalnej platformie: www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży, podając wymagane dane z paszportu, planowany okres pobytu (od-do), nr lotu i miejsce pobytu.”

Należy także pamiętać, że po przylocie na wyspy konieczne jest opłacenie podatku lotniskowego, który wynosi ok. 120 zł. Podatek można opłacić na trzy różne sposoby: online na 5 dni przed wylotem, przez pośrednika turystycznego, który organizuje wyjazd na wyspy lub na lotnisku od razu po przylocie.

Zobacz co zwiedzić na Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka to doskonała przestrzeń do plażowania i uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. To również jeden z tych kierunków, do których wyjazd będzie dobrym pomysłem przez cały rok. Będąc na wyspach, koniecznie zobaczyć trzeba:

 • Wyspa Sal – dla wszystkich miłośników sportów wodnych to najlepszy pomysł na urlop. Wyspy Zielonego Przylądka charakteryzują się dużą różnorodnością – znajdują się tutaj zarówno piaszczyste, złote plaże i zielona roślinność, jak i suche tereny niemal pustynne. Tylko wybrane wyspy z całego archipelagu rzeczywiście zasługują na określenie „zielone” w nazwie. Większość z nich ma raczej pustynny krajobraz.
  Wyspa Sal słynie z pięknych plaż, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Ponte Preta, dosłownie oznaczająca „czarny kamień”, a to z uwagi na czarne, wulkaniczne skały, które otaczają brzeg. Jest tutaj doskonała infrastruktura oraz warunki dla surferów, kitesurferów, windsurferów. Będąc na Sal, warto zobaczyć saliny, czyli baseny do pozyskiwania soli poprzez odparowywanie wody morskiej. Dzisiaj już mniej eksploatowane, ale wciąż czynne.
  Ciekawostka: na Sal są tylko 3 miasta, ale aż 11 klubów piłkarskich. Piłka nożna to tutejszy sport narodowy.
 • Wyspa Fogo – na wyspie znajduje się najwyższy szczyt archipelagu, aktywny wulkan – Pico del Fogo (2829 m n.p.m). Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy stolica wyspy – Sao Filipe.
 • Santo Antao – wyspa słynie z zachwycających, ale też różnorodnych krajobrazów. Północ Santo Antao to zielone i strome góry, a na południu znajdują się góry pustynne, w rozmaitych kolorach od czerwieni, przez brązy, po żółcie i miedzie. To idealne miejsce dla osób, które lubią wędrówki – uwaga, nie jest tu nisko. Główne drogi przebiegające przez grzbiety liczą nawet 1200 m n.p.m.
 • Górskie drogi to prawdziwe serpentyny, co daje niezapomniane widoki, ale też wrażenia. Na wyspie dobrze jest odwiedzić miasteczko Cruzinha da Garca, które słynie z wysokich klifów i malowniczego kanionu, a także stare, pełnej uroku architektury. Warto także przyjechać do głównego miasteczka wyspy – Ribeira Grande, w którym można pospacerować wśród labiryntów wąskich uliczek.
 • Wyspy Zielonego Przylądka – urlop tutaj pokazuje zupełnie inne życie, jakiego nie potrafią sobie wyobrazić Europejczycy. Na Santo Antao – podobnie jak na pozostałych wyspach archipelagu – jest deficyt wody pitnej. W domostwach położonych w wysokich górach, wody pitnej nie ma w ogóle. Trzeba po nią schodzić i wnosić baniakami na mule. W restauracjach wiszą czasem tabliczki „Safe water, drink wine” i nie są to żarty. Dobre wina portugalskie można tutaj nabyć taniej niż wodę.
 • Sao Vincente – panują tutaj doskonałe warunki do windsurfingu oraz surfingu, na plaży Sao Pedro rozgrywane są międzynarodowe mistrzostwa. Wyspa jest raczej płaska, więc z powodzeniem można ją zwiedzać rowerem lub urządzać piesze wędrówki. Sao Vincente jest niezwykle malownicza, uroku dodają jej niewielkie rybackie wioski. Znajduje się tu drugie co do wielkości miasto Wysp Zielonego Przylądka.
 • Boa Vista – jedna z najmniej zaludnionych wysp Archipelagu. Można na niej zobaczyć żółwie morskie na jednej z piaszczystych, zachwycających plaż. Wyspa znana jest z odbywających się tutaj ultramaratonów.

Wyspy Zielonego Przylądka przyciągają turystów krystalicznie czystą wodą, w której można nurkować z maską lub butlą i oglądać zachwycającą rafą koralową. Na wyspach nie brakuje wędkarzy, gdyż panują tu ku temu doskonałe warunki.

Upewnij się, czy na Wyspach Zielonego Przylądka jest bezpiecznie

Jeśli chodzi o zagrożenia naturalne, to warto wiedzieć, że wyspy leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Przez 3 miesiące w roku – od sierpnia do października – występuje tu zagrożenie huraganami. Jeśli chodzi o szeroko pojęte bezpieczeństwo, Wyspy Zielonego Przylądka stały się ostatnio mniej przyjazne pod tym względem. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, czasem poważniejsze napady. Dlatego zaleca się, aby turyści wychodzili po zmroku w grupach, nie nosili przy sobie kompletu dokumentów i całej gotówki oraz kart płatniczych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje obszar Starego Miasta w Prai jako jeden z najbardziej niebezpiecznych z uwagi na przestępczość na dużą skalę. Takie ostrzeżenia przekazuje turystom MSZ przed wyjazdem, natomiast opinie samych turystów są raczej pozytywne. Choć zachowanie wyżej wymienionych norm bezpieczeństwa jest dalece wskazane.

Wyspy Zielonego Przylądka nie mają ambasady polskiej, ale polski turysta ma prawo zgłosić się do ambasady innego kraju, będącego członkiem Unii Europejskiej.

PAMIĘTAJ❗ Od 16 września 2022 r. władze Republiki Zielonego Przylądka zniosły ograniczenia dla podróżnych. Brak obowiązku okazania certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie ani przedstawiania negatywnego wyniku testów.

Pamiętaj, że Karta EKUZ na Wyspach Zielonego Przylądka nie będzie honorowana

Karta EKUZ upoważnia bezpłatnego leczenia w każdym w państwach UE lub EFTA. Oznacza to, że wybierając się na urlop na Wyspy Zielonego Przylądka trzeba pamiętać, że karta EKUZ nie zapewnia tu ochrony. Tylko odpowiednio dostosowane ubezpieczenie turystyczne jest w stanie zapewnić pełną ochronę. Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina:

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju (szczególnie istotne ze względu na bardzo ograniczone lokalne możliwości w tym zakresie), po uprzednim upewnieniu się, że jest respektowane w Republice Zielonego Przylądka.

Możliwości transportu medycznego między wyspami są bardzo ograniczone – zalecane jest posiadanie ubezpieczenia, które zapewni możliwość transportu medycznego do kraju w razie potrzeby.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym na Wyspy Zielonego Przylądka

Lecąc na Wyspy Zielonego Przylądka z Polski, nie trzeba wykonywać żadnych szczepień. Jeśli jednak turysta dostaje się na wyspy z kraju, w którym występuje żółta gorączka, konieczne są szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane są także szczepienia na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, błonicę i tężec.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przed podróżą na Wyspy Zielonego Przylądka:

„Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju, po uprzednim upewnieniu się, że jest respektowane w danym kraju.”

Na Wyspach Zielonego Przylądka są szpitale, przychodnie i apteki, ale nie na każdej wyspie znajdzie się fachowa pomoc. Dlatego należy możliwe minimalizować sytuacje, w których mogłyby zajść problemy zdrowotne, m.in. nie jeść niedosmażonych ryb i mięsa, nie pić soków ze świeżych owoców i warzyw, nie jeść lodów.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na Wyspy Zielonego Przylądka?

Zalecana kwota sumy na leczenie i ratownictwo to co najmniej 300 tys. złotych. Ale jeśli tylko jest możliwość wyższej kwoty, warto zdecydować się na pełniejsze ubezpieczenie. Różnica w kosztach za polisę nie będzie zatrważająca, szczególnie przy całej kwocie, jaką trzeba wydać na wyjazd, a w sytuacji problematycznej potrafi wybawić od finansowej ruiny.

Poniższa analiza jest przykładową kalkulacją jednego z naszych klientów, który wybiera się na Wyspy Zielonego Przylądka na 2 tygodnie.

Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby na Wyspy Zielonego Przylądka
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
153,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71 Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7 Transport medyczny do Polski: bez limitu
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
241,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 181 Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Transport medyczny do Polski
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
455,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy OC sportowe: 100 000 zł Ochrona COVID-19 Transport medyczny do Polski: bez limitu Zakres 6 / 7
Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby na Wyspy Zielonego Przylądka
Nationale-Nederlanden
153,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71 Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7 Transport medyczny do Polski: bez limitu
AXA
241,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 181 Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Transport medyczny do Polski
Allianz
455,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy OC sportowe: 100 000 zł Ochrona COVID-19 Transport medyczny do Polski: bez limitu Zakres 6 / 7

Oferty dopasowane są do indywidualnych planów naszego klienta, a także jego potrzeb. Najszybszym sposobem na porównanie cen i zakresu ochrony jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Narzędzie pozwala szybko i łatwo przyjrzeć się wszystkim aspektom polisy, a także przeanalizować dokument OWU przed ostateczną decyzją o zakupie ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?
 1. Wyspy Zielonego Przylądka składają się z 26 wysp.
 2. Na Wyspach Zielonego Przylądka często brakuje wody pitnej, od której tańsze jest wino.
 3. Turyści z Polski po przylocie na Wyspy Zielonego Przylądka muszą opłacić tzw. podatek lotniskowy w wysokości około 120 zł.
 4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Zielonego Przylądka można kupić już od kilku złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie dokumenty muszę mieć ze sobą aby wyjechać na Wyspy Zielonego Przylądka?

  Potrzebny będzie paszport (lub paszport tymczasowy). Minimalny okres ważności dokuementu to 6 miesięcy. Obywatele polscy podróżujący do Republiki Zielonego Przylądka na okres do 30 dni nie potrzebują wizy.

 2. Czy muszę wcześniej zaszczepić się na COVID-19?

  Od 16 września 2022 r. władze Republiki Zielonego Przylądka zniosły ograniczenia dla podróżnych. Brak obowiązku okazania certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie ani przedstawiania negatywnego wyniku testów. Nie ma również obowiązku wykonywania testów po przyjeździe.

 3. Jak dostać się na Wyspy?

  Na Wyspy Zielonego Przylądka można dostać się drogą morską lub lotniczą. Na archipelagu dostepne są cztery międzynarodowe lotniska: na Sal, São Vicente, Santiago i Boa Vista. Wszystkie mają bezpośrednie połączenia z krajami Unii Europejskiej (Portugalią, Francją, Niemcami, Holandią, Belgią, Wielką Brytanią i Wyspami Kanaryjskimi).

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (46 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments