Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Irlandii – Ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-07

Turyści wybierający się do Irlandii kojarzą to państwo przede wszystkim z niesamowitymi, zielonymi krajobrazami, Irlandczykami przesiadującymi nad Guinnessem w licznych pubach oraz celtycką muzyką. Wyspiarski kraj jest bezpiecznym miejscem dla turystów, niemniej jednak przed wyjazdem powinieneś zaopatrzyć się w polisę turystyczną.

Z czym jeszcze kojarzymy Irlandię? Z świeżym, czystym powietrzem, ale również dużą ilością opadów. Dzięki temu przez cały rok możemy cieszyć się niezwykłym widokiem zielonych pagórków i pól poprzedzielanych kamiennymi murkami. Irlandczycy są przyjaznym narodem i z radością przywitają Cię w swoim państwie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Irlandia – obecne obostrzenia

Aktualnie możliwy jest wjazd z Polski na terytorium Irlandii. Jakie zasady obowiązują?

Za osobę zaszczepioną władze Irlandii uznają taką, która otrzymała pełną dawkę szczepienia przeciwko COVID-19, a od ostatniej minęło min. 14 dni. Uznawane szczepionki to: Oxford-Astra Zeneca, Pfizer-BioNtech, Moderna, Johnson&Johnson/Janssen, Coronovac (Sinovac), Sinopharm BIBP, Covaxin i Novavax (Nuvaxovid).

Jak informuje gov.pl, dokument potwierdzający szczepienie powinien zostać okazany w formie pisemnej lub elektronicznej, w języku angielskim lub irlandzkim. Powinien też zawierać takie informacje jak:

 • Potwierdzenie, że osoba, której dokument dotyczy, jest osobą zaszczepioną
 • Datę lub daty, w których dana osoba została zaszczepiona
 • Wskazanie organu realizującego program szczepień w danym państwie lub organu, który został upoważniony do wydania takiej dokumentacji osobie zainteresowane.

Obecnie nie ma jednak praktycznych różnic dotyczących zasad wjazdu do Irlandii dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Jak czytamy na stronie gov.pl:

„Od 6 marca 2022 r. osoby, które nie są w pełni zaszczepione, lub których certyfikat COVID wygasł, mogą wjechać do Irlandii na takich samych zasadach co osoby niezaszczepione. Wjazd jest swobodny: został zniesiony obowiązek rejestracji podróży i testowania przed wjazdem do Irlandii.”

Zarówno dla zaszczepionych jak i niezaszczepionych nie obowiązują więc testy przed przed przyjazdem i po przyjeździe. Nie ma również obowiązku odbywania kwarantanny ani wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Potrzebne dokumenty na wjazd do Irlandii

Aby przekroczyć irlandzką granicę, polscy obywatele będą potrzebowali jednego z tych dokumentów:

 • Paszport
 • Paszport tymczasowy
 • Dowód osobisty

Minimalna ważność dokumentu uprawniającego do wyjazdu na terytorium Irlandii jest równoznaczna z końcem jego daty ważności. Wiza nie jest wymagana dla obywateli Polski.

Jeśli chodzi o zasady pobytu, gov.pl przypomina, że: „Jeśli pobyt obywatela RP nie przekracza trzech miesięcy, jako obywatel UE, ma on prawo pobytu bez żadnych dodatkowych warunków i formalności. Musi jednak mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport”.

Czy karta EKUZ zadziała w Irlandii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia obywateli krajów członkowskich UE i UEFTA do korzystania z podstawowej opieki medycznej na takich zasadach, na jakich są do niej uprawnieni mieszkańcy danego kraju.

Jeśli chodzi o Irlandię, turyści posiadający EKUZ otrzymają niezbędną pomoc. Jeśli dojdzie do zagrożenia zdrowia, będą mogli skorzystać ze świadczeń medycznych na zasadach takich samych jak Irlandczycy – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Aby uzyskać pomoc, należy udać się do pobliskiej placówki medycznej lub gabinetu lekarskiego, które mają podpisaną umowę z Zarządem Służby Zdrowia (Health Service Executive – HSE). Warto jednak pamiętać, że większość przedstawicieli publicznej służby medycznej posiada taką umowę.

Obecnie istotną kwestią jest również ubezpieczenie, które obejmuje ochroną sytuacje związane z zachorowaniem na COVID-19.

Na stronie gov.pl czytamy, że: „W Irlandii otrzymasz pomoc w przypadku koronawirusa na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Natomiast koszty transportu sanitarnego do Polski musisz pokryć we własnym zakresie”.

Uwaga! Warto pamiętać, że koszty leczenia w przypadku COVID-19 to niejedyna konsekwencja zachorowania. Osoby nieubezpieczone, z własnej kieszeni będą musiały pokryć również wydatki związane z kwarantanną, izolacją, czy chorobą dziecka.

Trzeba więc pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia jedynie dostęp do podstawowych, darmowych w ramach ubezpieczenia publicznego w danym kraju usług medycznych. Czego EKUZ najczęściej najczęściej nie refunduje?

 • Prywatna opieka medyczna
 • Transport medyczny poszkodowanej osoby do kraju
 • Akcje ratownictwa górskiego oraz akcje poszukiwawcze
 • Pokrycie kosztów związanych z kwarantanną bądź izolacją

Przykład: Pani Magda wyjechała do Irlandii na urlop. Przed wyjazdem nie wykupiła ubezpieczenia na podróż, ale wyrobiła kartę EKUZ. Podczas zwiedzania doszło jednak do wypadku, w którym turystka doznała poważnego złamania. Konieczna była nagła interwencja medyczna, a w związku z tym, że w pobliżu nie było państwowych placówek, Pani Magda musiała skorzystać z pomocy lekarza przyjmującego prywatnie. Zarówno za wizytę jak i za wykonane w ramach prywatnych usług badań, turystka będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni.

Koszty leczenia w Irlandii: Zwykła, prywatna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje od 50 do 60 euro, natomiast konsultacja u specjalisty to wydatek rzędu od 100 do 155 euro. Doba spędzona w państwowym szpitalu kosztuje natomiast ok. 40 euro.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Irlandii?

W okresie pandemii jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o ubezpieczenie na podróż jest ochrona w razie zachorowania na COVID-19. Zakres ubezpieczenia jaki zapewnia wybrana polisa oraz zawarte w niej sumy gwarantowane w przypadku choroby, leczenia, kwarantanny lub izolacji, uzależnione są głównie od ceny ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że choć obecnie niemal każdy ubezpieczyciel zapewnia ochronę w przypadku leczenia COVID-19, nie każda polisa pokryje opłaty związane z kwarantanną, odizolowaniem, czy transportem chorej osoby do kraju.

 • Koszty leczenia i ratownictwa – to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego ubezpieczenia na urlop, zwłaszcza ten zagraniczny. W przypadku do krajów takich jak Irlandia istotne jest, by całkowita suma gwarantowana polisy nie była niższa niż 50 000 Euro, ponieważ w razie choroby czy wypadku zarówno koszty leczenia jak i medyczne w Irlandii są dość wysokie. Nawet krótki pobyt w ambulatorium może wiązać się z potrzebą opłaty wielu tysięcy euro, nie licząc specjalistycznych badań, przepisanych preparatów farmaceutycznych, czy medycznych opatrunków. W ramach kosztów ratownictwa odbywa się także terapia w związku z leczeniem koronawirusa.
 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – w sytuacji gdy po wypadku lub podczas zachorowania niezbędne okaże się przetransportowanie chorej osoby do placówka medycznej, może to wiązać się ze znacznym, ponadprogramowymi wydatkami. Transport medyczny do Polski będzie o wiele droższy. Za takie świadczenie trzeba zapłacić od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli przed podróżą wykupiliśmy polisę, to ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za poniesione wydatki. Poza tym zapewni nam podstawową pomoc w przypadku, gdy konieczne będzie sprowadzenie do kraju osoby bliskiej dla poszkodowanego, jeśli ten będzie potrzebował pomocy i nie będzie na siłach odbyć podróży powrotnej samodzielnie.
 • NNW – zagwarantuje wsparcie w razie nieoczekiwanych zdarzeń i wypadków, w wyniku których doświadczymy szkody w mieniu lub uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW będzie pomocne również przy skomplikowanym leczeniu lub rehabilitacji po chorobie. Co więcej, zapewni wsparcie dla najbliższych w na wypadek śmierci ubezpieczonego.
 • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni przed nieprzewidzianymi kosztami, jakie mogą być konsekwencją spowodowanych przez nas wypadków. Takie ubezpieczenie pokryje choćby wydatki związane z leczeniem lub rehabilitacją osób, które doznają szkody w wyniku naszego działania.
 • Ubezpieczenie bagażu – może okazać się niezbędna, gdy w zagraniczną podróż planujemy zabrać ze sobą wartościowe przedmioty, takie jak np. sprzęt elektroniczny, sprzęt fotograficzny czy sportowy. Mając przy sobie kompleksową polisę na wyjazd, w razie potrzeby będziemy mogli ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w wyniku utraty, zniszczenia lub opóźnienia bagażu.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Irlandii

Przykładowe ceny 1-dniowej polisy dla jednej osoby dorosłej spędzającej urlop w Irlandii:

Ubezpieczenie turystyczna do Irlandii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 000 PLN Transport medyczny do kraju TAK Stomatolog 900 PLN Ubezpieczenie dla aktywnych TAK
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
5,81 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Pokrycie kosztów testu: Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia) Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 PLN/dzień (tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max 5 dni) Transport medyczny do kraju TAK Ubezpieczenie dla aktywnych TAK
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Pokrycie kosztów testu: Tylko dla testu z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej Transport medyczny do kraju TAK Stomatolog 200 Euro Ubezpieczenie dla aktywnych TAK
Ubezpieczenie turystyczna do Irlandii
AXA Assistance
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 000 PLN Transport medyczny do kraju TAK Stomatolog 900 PLN Ubezpieczenie dla aktywnych TAK
Nationale-Nederlanden
5,81 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Pokrycie kosztów testu: Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia) Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka: 200 PLN/dzień (tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max 5 dni) Transport medyczny do kraju TAK Ubezpieczenie dla aktywnych TAK
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Pokrycie kosztów testu: Tylko dla testu z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej Transport medyczny do kraju TAK Stomatolog 200 Euro Ubezpieczenie dla aktywnych TAK

Irlandia – co warto zobaczyć?

 • Dublin – stolica i zarazem największe irlandzkie miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Technologiczny kierunek rozwoju łączy się tu z nowoczesnym i kosmopolitycznym stylem życia. Wiele atrakcji zadowoli miłośników zwiedzania, a bogate życie nocne przypadnie do gustu zwolennikom klubowego wypoczynku.
 • Belfast – zlokalizowane nad rzeką Lagaan największe miasto Irlandii Północnej. Mimo typowo miejskiego charakteru, Belfast cechuje dużo zieleni i przestrzeni do odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku (np Colin Glen Forest Park, czy Botanic Garden). Na uwagę zasługuje tu nie tylko ciekawa architektura, ale także liczne atrakcje i zabytki. Podczas zwiedzania na pewno nie można pominąć tych najważniejszych, jak ratusz Belfast City Hall, wiktoriański rynek St. George’s Market, uczelnia Queen’s University Belfast, czy Stormont.
 • Galway – miasto położone nad Oceanem Atlantyckim, dość zatłoczone i często deszczowe, ale pełne atrakcji i otwarte na turystów. To mała stolica tradycyjnej irlandzkiej muzyki, przy której można bawić się w lokalnych pubach. Warto odwiedzić Dzielnicę Łacińską w starym centrum miasta, pełną klimatycznych restauracji i sklepików. Na mapie zwiedzania nie można pominąć miejsc takich jak Łuk Hiszpański, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Galway, Salthill Promenade, deptak Kirwan’s Lane, czy popularny plac Eyre Square.
 • Park Narodowy Killarney – założony w 1932 roku, a przy tym najstarszy park narodowy w Irlandii, zlokalizowany niedaleko miejscowości Killarney. Jedną z największych atrakcji parku są tzw. Jeziora Killarney, czyli połączone ze sobą, polodowcowe jeziora: Lough Mucross, Upper Lake, oraz największe – Lough Leane. Zobaczyć trzeba także ponad 20-metrowy wodospad Torc. Poza starymi, leśnymi terenami, które w dużej części porośnięte są mchem, warto odwiedzić tu także Zamek Ross.
 • Muzea i galerie – warto odwiedzić takie muzea jak: Muzeum Narodowe Irlandii w Dublinie, Irish Museum of Modern Art (Imma), Muzeum Figur Woskowych, The Little Museum of Dublin, Dublin Writers Museum, Natural History Museum, Chester Beatty Library, czy Muzeum piwa Guiness. Jeśli chodzi o galerie, popularnością cieszą się np. National Gallery of Ireland, Hugh Lane Gallery, Science Gallery, Crawford Gallery, czy Royal Hibernian Academy.
 • Zamki – Irlandia jest pełna starych zamków oraz ruin, które nadają jej krajobrazom niezwykłego charakteru. Do tych bardziej znanych należy np. położony blisko Dublina zamek Malahide, czy zlokalizowany w Parku Narodowym zamek Ross. Atrakcją będzie też umiejscowiony na klifie zamek Dunluce, a także ten w pobliżu Grobli Olbrzymów – Dunseverick. Warto odwiedzić również klimatyczny zamek Carrigaphooca, a także ruiny zamku Carrigadrohid. Za jeden z najpiękniejszych zamków w Irlandii uznawany jest natomiast Rock of Cashel, który w rzeczywistości stanowi kompleks średniowiecznych budowli.
 • Klify Moheru – irlandzki cud natury, na który składa się aż 14-kilometrowe pasmo górujących nad wybrzeżem klifów. Ich charakterystycznym i zarazem najlepszym widokowym punktem jest samotna wśród zieleni wieża O’Brien, z której szczytu dostrzec można Wyspy Aran.
 • Wyspy Aran – to tak naprawdę trzy wyspy o skalistym krajobrazie, pełne pól charakterystycznie poprzecinanych skalnymi murami. To miejsce pełne tradycji i lokalnego klimatu Irlandii. Można tu spotkać rybaków oraz wyrobników znanych na całym świecie swetrów z Aran. W pamięć zapadają pozostałości starego fortu i wczesnochrześcijańskie kościoły. Na wyspy dotrzeć można promem z Galway.
 • Grobla Olbrzymów – to chyba największa atrakcja Irlandii Północnej. Nic dziwnego – te niesamowite formacje skalne, których charakterystycznym elementem są stłoczone obok siebie bazaltowe kolumny, to niecodzienne miejsce, stworzone przez naturę. W towarzystwie klifów całość tworzy surową, irlandzką scenerię.
 • Półwysep Dingle – najdalej wysunięte miejsce w hrabstwie Kerry. Turyści najchętniej udają się na jego skraj, czyli Slea Head, jednak po drodze warto zahaczyć o dodatkowe atrakcje, jakie oferuje ten region. To tu znajduje się przełęcz Conor Pass oraz malownicze, surowe plaże, jak choćby Inch Beach i Coumeenoole Beach.

Źródło: opracowanie własne

Wyjazd do Irlandii – pytania i odpowiedzi

 1. Ile kosztuje leczenie w Irlandii? W nagłych wypadkach hospitalizacja w szpitalach publicznych jest nieodpłatna. Poza nagłymi przypadkami, za dobę spędzoną w szpitalu państwowym zapłacimy 40 euro. Prywatna wizyta lekarska u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje od 50 do 60 euro, a u specjalisty – od 100 do 155 euro.
 2. Czy EKUZ pokrywa koszty związane z zachorowaniem na COVID-19? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokryje jedynie koszty leczenia w razie zachorowania (na takich samych zasadach jak w przypadku obywateli Irlandii), takie jak hospitalizacja czy niezbędne badania. Zwrot kosztów nie obejmuje jednak wydatków związanych z kwarantanną, izolacją, zachorowaniem dziecka, czy powrotem do kraju.
 3. Czy polskie prawo jazdy w Irlandii wystarczy? Tak, polscy kierowcy będą mogli legalnie poruszać się po irlandzkich drogach legitymując się takim dokumentem. W Irlandii nie jest natomiast uznawane prawo jazdy międzynarodowe.

Podsumowanie
 1. Turyści z Polski mogą podróżować do Irlandii bez ograniczeń formalnych jeśli chodzi o COVID-19.
 2. Aby przekroczyć granicę trzeba okazać paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Wiza nie jest konieczna.
 3. Karta EKUZ gwarantuje podstawową opiekę medyczną w Irlandii, ale nie zapewnia pełnej ochrony, dlatego przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie.
 4. Ubezpieczenie na wyjazd do Irlandii można kupić już za niecałe 4 PLN dziennie.

 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.6/5 - (24 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments