Wyjeżdżam do Irlandii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2017-02-27 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Turyści wybierający się do Irlandii kojarzą to państwo przede wszystkim z niesamowitymi, zielonymi krajobrazami, Irlandczykami przesiadującymi nad Guinnessem w licznych pubach oraz celtycką muzyką. Wyspiarski kraj jest bezpiecznym miejscem dla turystów, niemniej jednak przed wyjazdem powinieneś zaopatrzyć się w polisę turystyczną.

Z czym jeszcze kojarzymy Irlandię? Z świeżym, czystym powietrzem, ale również dużą ilością opadów. Dzięki temu przez cały rok możemy cieszyć się niezwykłym widokiem zielonych pagórków i pól poprzedzielanych kamiennymi murkami. Irlandczycy są przyjaznym narodem i z radością przywitają Cię w swoim państwie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wyjeżdżając do Irlandii musisz również liczyć się z wysokimi kosztami, ponieważ kraj ten jest jednym z najdroższych, mówiąc o kosztach życia. Jeżeli w razie nagłego zachorowania będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarskiej, otrzymasz słony rachunek. Właśnie dlatego niezbędne okażą się EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne Irlandia.

Ubezpieczenie do Irlandii – co zapewnia EKUZ?

Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego w stanach nagłych będziesz mógł skorzystać bezpłatnie z pomocy lekarza, który przynależy do HSE (Health Services Executive). Przed wizytą upewnij się czy na pewno posiada on kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną. Jak się okazuje, takie kontrakty ma podpisane stosunkowo niewielu lekarzy ogólnych. Na stronie MSZ możemy również przeczytać, że zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia obejmującego następstwa nieszczęśliwych wypadków, pokrycie kosztów leczenia oraz transport medyczny do Polski.

Jak podaje NFZ, koszty wizyty u lekarza pierwszego kontaktu (z kontraktem z HSE) ponosi pacjent, a wynoszą one 40-70 €. Natomiast za leczenie stomatologiczne będziesz musiał zapłacić w całości, ponieważ irlandzkie gabinety dentystyczne funkcjonują w ramach prywatnego systemu opieki zdrowotnej. Niestety EKUZ w żadnym z państw nie pokryje kosztów transportu medycznego do Polski. A jeżeli ten będzie potrzebny, musisz liczyć się z wysokim rachunkiem.

 

Źródło: opracowanie własne

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne Irlandia?

Irlandia jest stosunkowo bezpiecznym państwem, ale też i drogim. Oznacza to, że za ewentualne usługi medyczne będziesz musiał sporo zapłacić. Przed wyjazdem koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także kup właściwe ubezpieczenie do Irlandii. Ma ono znacznie szerszy zakres niż EKUZ, nie tylko ze względu na zawarte ryzyko, ale choćby możliwość skorzystania z bezgotówkowej pomocy medycznej w publicznych placówkach. Ubezpieczenie do Irlandii powinno zawierać:

  • Pokrycie kosztów leczenia,
  • Usługi assistance (związane z udzieleniem informacji, organizacją pomocy medycznej, a także transportem medycznym na terenie Irlandii oraz do kraju stałego zamieszkania);
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci);
  • Odpowiedzialność Cywilną w życiu prywatnym (na wypadek uszkodzenie mienia osób trzecich oraz ich uszczerbku na zdrowiu);
  • Ochronę bagażu podróżnego oraz sprzętu sportowego (mniej istotne, ale umożliwiające pomoc ubezpieczyciela w razie kradzieży, zaginięcia lub dewastacji Twojego mienia) .

Koszt ubezpieczenia do Irlandii

Mówiąc o temacie jakim jest ubezpieczenie turystyczne Irlandia koszt ochrony może wynosić już kilkanaście złotych na tygodniowy wyjazd. Przeprowadziliśmy kalkulację w naszej porównywarce, aby sprawdzić ile wynosi wartościowa ochrona. Wybraliśmy zakres obejmujący KL, NNW i OC oraz standardowy typ ochrony. Oczywiście ten możesz wybrać samodzielnie, zmieniając interesujące Cię sumy ubezpieczenia. Porównania dokonano na tygodniowy wyjazd dla jednej osoby, dwóch osób, oraz rodziny z jednym dzieckiem (2+1).

 

Źródło: opracowanie własne

Co warto zobaczyć w Irlandii?

Odwiedzając Irlandię nie sposób ominąć jej największych atrakcji. Jako, że kraj ten nie należy do największych, podczas jednego wyjazdu możesz odwiedzić najważniejsze miejsca na wyspie, czyli:

  • Dublin – odwiedzając jakiekolwiek państwo, nie można pomijać jego stolicy. W tym przypadku koniecznie musisz zobaczyć Katedrę św. Patryka, muzeum Kilmainfam Goal (byłe brytyjskie więzienie) oraz Guinness Storehouse (muzeum piwa).
  • Ring of Kerry (Pierścień Kerry) – to najbardziej urokliwe miejsce Irlandii. Na 180-kilometrowym szlaku zobaczysz wspaniałe zamki i ogrody oraz kolorowe klimatyczne wioski i miasteczka, a także będziesz mógł podziwiać wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.
  • Brú na Bóinne – jeden z najważniejszych zabytków prehistorycznych na świecie. W okolicy znajdują się starożytne megalityczne grobowce oraz budowle sakralne, a także jeden z najważniejszych pomników w Irlandii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments