Zaktualizowano: 2024-03-06
Belgia to polityczno-gospodarcze centrum Europy ze względu na znajdujące się w stolicy tego kraju – Brukseli – budynki administracyjne Unii Europejskiej. Belgia jest 1/3 Beneluxu, a poza tym to piękne i wciągające państwo, które poza politykami i finansistami przyciąga turystów z wielu zakątków świata. W Belgii występują trzy główne regiony – Stołeczny Brukseli, Flamandzki oraz Waloński. Kraj słynie z tradycyjnej architektury przenikającej się z nowoczesnymi budowlami oraz z różnorodności etnicznej. Wybierając się do tego wysoce rozwiniętego kraju warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Polisa turystyczna przydatna jest nie tylko w przypadku ekstremalnych wyjazdów czy też w krajach egzotycznych dla polskich turystów. Kraje takie jak Niemcy, Belgia, Francja czy Holandia choć kuszą swoją dostępnością i są w większości przypadków bezpieczne oraz łatwo w nich się porozumieć oraz zorganizować – mają jedną wadę. Ta wada to wysokie koszty jakie trzeba ponieść za wiele podstawowych, a szczególnie dodatkowych usług. W tym tak kluczowych jak pomoc medyczna. Oczywiście w Belgii obowiązuje EKUZ – czyli europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego pozwalająca na otrzymanie bezpłatnej, podstawowej pomocy medycznej. Nie pokryje ona jednak wszystkich kosztów związanych z wizytami u specjalistów (np. dentysta).
Przydatnym rozwiązaniem jest również nabycie ubezpieczenia Assistance – dzięki niemu będziemy mogli np. skorzystać z transportu medycznego, który może się okazać niezastąpiony, gdy leczenie będzie wymagać długiego okresu, który wolelibyśmy spędzić w pobliżu rodziny zamiast kilkaset kilometrów od Polski. Oczywiście to, co wejdzie w pakiet ubezpieczenia Assistance zależy od konkretnych warunków polisy. Najlepiej więc zapoznać się z indywidualną propozycją ubezpieczyciela, którą powinniśmy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.
Są równie ważnymi składnikami polisy turystycznej. NNW jest ubezpieczeniem pozwalającym nam na otrzymanie świadczenia wynikającego z poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Nawet jeśli uda nam się uniknąć kosztów leczenia związanych z pomocą medyczną bądź hospitalizacją w trakcie wyjazdu – nie wykluczone, że koszty leków, wizyt u specjalistów bądź rehabilitacji na terenie Polski nadal będą wysokie, a podstawowe ubezpieczenie nie będzie już wtedy obowiązywać. Wykupienie polisy NNW niweluje ten kłopot. Za poniesioną szkodę będzie przysługiwało nam odszkodowanie. Przed wykupieniem powinniśmy się zastanowić jaką kwotę chcemy na taką polisę przeznaczyć oraz dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami i wytycznymi, które przedstawi nam ubezpieczyciel.
OC z kolei pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów, gdy ktoś ucierpi z naszej winy. Może to być choćby kolizja drogowa. W krajach wysoko rozwiniętych takich jak Belgia na kulturę jazdy stawia się bardzo mocno – stąd nie ma co się łudzić, jeśli kolizję spowodujemy my, przyjdzie słono zapłacić. Czasem wystarczy ledwie moment nieuwagi i najlepsze wakacje mogą zmienić się w koszmar z przypadkowego zagapienia się, bądź braku znajomości terenu. Polisa OC jest szczególnie istotna jeśli na wyjazd wybieramy się z małymi dziećmi lub naszymi czworonożnymi przyjaciółmi – mogą niechcący narazić nas na spore koszty, których unikniemy kupując odpowiednią polisę OC na życie do polisy turystycznej.
źródło: opracowanie własne
Oceń artykuł: