OC w życiu prywatnym a wyjazd turystyczny

Opublikowano: 2017-05-17 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:58)

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się na ogół wyłącznie z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Jednak OC to nie tylko zobowiązanie związane z pojazdem. To o wiele więcej. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest składnikiem polisy turystycznej i chroni ubezpieczonego w sytuacji, gdy wyrządzi szkodę na osobie trzeciej lub jej mieniu.

W jakich sytuacjach może się przydać OC?

Przypadek 1 – Polska Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jesteście z rodziną na wakacjach nad morzem. Siedzicie na obiedzie w jednej z restauracji przy plaży, na dworze. Czekacie na posiłek, a Wasza pociecha zaczyna się nudzić. Jako, że siedzicie na świeżym powietrzu, pozwalacie jej się pobawić. Wyciąga piłkę. „Przecież nie może się wydarzyć nic złego” – myślicie. W tym momencie jednak piłka trafia w szybę restauracji, tłukąc ją w drobny mak… Szybko kalkulujecie: nowa szyba, koszt montażu. Rachunek za niedzielny obiad zaczyna wyglądać niezbyt ciekawie. W takiej sytuacji ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej rozwiązałoby problem. Polisa Turystyczna pozwoliłaby na uregulowanie należności z restauracją i na zaoszczędzenie sporej sumy z wakacyjnego budżetu.

Przypadek 2 – Szwajcaria

Mimo, że w Polsce nawet 30 stopni powyżej zera, zapragnąłeś poszaleć na stoku. Wybrałeś się do Zermatt. Piękne widoki, ośnieżone trasy i górujący nad miasteczkiem Matterhorn – tak powinien wyglądać dla Ciebie urlop idealny. Podobnie jak dla wielu innych amatorów sportów zimowych. Uważasz się za doświadczonego narciarza, po stokach poruszasz się pewnie. Zjeżdżasz właśnie jedną z trudniejszych tras, chwila zamyślenia i wpadasz na jadącego przed Tobą snowboardzistę. Na szczęście nie jechałeś z dużą prędkością, jednak okazuje się, że sportowiec złamał nogę i uszkodził deskę. Pech. Musicie wezwać pomoc na stok. Przylatuje po Was helikopter, lecicie do szpitala, gdzie przed Wami kosztowne leczenie. Snowboardzista był ubezpieczony, jednak jego polisa nie obejmuje transportu medycznego. Rachunek zostanie zatem wystawiony Tobie, podobnie jak ten za nową deskę. Nigdy nie przypuszczałeś, że jeden wyjazd na narty, może Ciebie tyle kosztować. Chyba, że masz OC. Wówczas to z Twojej polisy zostanie uregulowana należność za wyrządzone szkody.

Przypadek 3 – Hiszpania

Na wakacje wybierasz się z grupą znajomych. Kilka osób poznajecie również na miejscu. Podczas jednego z chłodniejszych dni, kiedy woda nie zachęca do kąpieli, wybieracie się na plażę, żeby pograć w siatkówkę. Gra zmierza ku końcowi, pełen determinacji biegniesz w stronę lecącej piłki, żeby ją przejąć. Nie zauważyłeś jednak, że obok stał jeden z poznanych w Hiszpanii chłopaków. Wpadasz na niego i obaj upadacie. Okazuje się, że znajomy ma wybity ząb i kilka pokaźnych siniaków. Jako, że nie znaliście się za dobrze, poszkodowany żąda od Ciebie odszkodowania za wyrządzenie mu krzywdy i zwrot kosztów stomatologicznych. W tym przypadku również zadziała Twoje OC. Pokryje koszty szkód przez Ciebie wyrządzonych.

Po co OC na wakacjach?

Czasem koszty, którymi możemy zostać obciążeni przez osoby trzecie, opiewają na kwoty kilkunastu tysięcy złotych, choć najczęściej zdarzają się te mniejsze – stłuczone okulary, wspomniana zbita szyba, kilka siniaków lub zadrapań, za które ktoś zażąda odszkodowania. Jeśli nie chcemy wracać z urlopu z długami, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie i być spokojnym o swoje finanse i bezpieczeństwo.

Co w ramach OC?

Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń turystycznych, żeby wiedzieć co dokładnie oferuje konkretna polisa, należy przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać OWU. Zawarte są w nim też zapisy dotyczące wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, czyli sytuacje w których TU nie wypłaci odszkodowania.

Przykładowe wyłączenia OC w ubezpieczeniu turystycznym:

  • Szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobie bliskiej lub osobie, za którą ponosi odpowiedzialność;
  • Szkody wynikające z posiadania, kierowania, używania, uruchamiania pojazdów mechanicznych, statków powietrznych i wodnych;
  • Szkody wynikające z wykonywania swojego zawodu, pracy za granicą lub prowadzenia działalności mającej na celu wypracowanie zysku;
  • Roszczenia wynikłe z przeniesienia choroby na inną osobę;
  • Szkody wyrządzone przez zwierzęta, których ubezpieczony jest właścicielem;
  • Szkody w mieniu ruchomym, z którego ubezpieczony korzystał na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, użyczenia lub innej odpłatnej umowy cywilnoprawnej.

Warto też zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia uwzględnioną w umowie. W niektórych sytuacjach 10 tys. zł może okazać się niewystarczające. Wybierając ubezpieczenie turystyczne warto porównać kilka ofert i zdecydować się na tę, która najlepiej spełnia oczekiwania.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments