Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ile kosztuje wiza do Stanów Zjednoczonych?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-02-29

Stany Zjednoczone bez wątpienia są krajem, który warto zwiedzić! Pełne niezwykłych parków narodowych, różnych kultur i oszałamiających miast stanowią popularny kierunek podróżniczy. Podróż do Stanów Zjednoczonych wymaga jednak specjalnych przygotowań, związanych z faktem istnienia pozwoleń na wjazd do terytorium USA. Sprawdź, czy będzie Ci potrzebna wiza do USA.

Od 2019 roku Polska znajduje się w Programie Ruchu Bezwizowego, co nie eliminuje jednak sytuacji, w których może był potrzebna wiza. W tym artykule znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje o wizach oraz sposobach na ich uzyskanie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wiza do USA — informacje dla osób ubiegających się o wizę turystyczną

Wiza turystyczna (lub też służbowa) to specjalna kategoria wiz nieimigracyjnych, która pozwala na udanie się do Stanów Zjednoczonych na określony okres, w celach biznesowych bądź aby zwiedzać kraj. Wiza ta określana jest oznakowaniem B-1 i stanowi najbardziej popularną kategorię wydawanych wiz.

Należy pamiętać o tym, że nie upoważnia ona do pracowania czy studiowania w kraju — z pełnym wykazem rodzajów wiz oraz ich zastosowań można zapoznać się na oficjalnej stronie obsługi wizowej Departamentu Stanów Zjednoczonych USA.

Czym jest ESTA i jak ją wyrabiać?

PAMIĘTAJ❗ ESTA, od angielskiego Electronic System for Travel Authorization, tłumaczyć możemy na Elektroniczny System Autoryzacji Podróży.

Jest to system, w którym musi zarejestrować się każda osoba, chcąca podróżować po USA w ramach Programu Ruchu Bezwizowego. Od nazwy systemu swoją nazwę przyjęło samo zezwolenie na podróż do USA, do którego określenia nazwy ESTA używa się o wiele częściej. ESTA nie jest jednak wizą — jest to pozwolenie na podróżowanie, do którego Polacy uzyskali uprawnienia po włączeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, pozwalającego na przekraczanie granic tego kraju bez uzyskiwania wizy.

ESTA jest obecnie najpopularniejszym rodzajem pozwolenia, uprawniającego do dostania się do USA — pozwala on na pobyt w kraju przez 90 dni i jest szeroko wykorzystywany w celach turystycznych, biznesowych i tranzytowych. Uprawnienia do uzyskania ESTA posiada każda osoba, która jest obywatelem kraju włączonego do Visa Waiver Program. Bez wątpienia pozwala on zaoszczędzić czas czekania na pozwolenia oraz zmniejszyć koszty potrzebne na podróż do Stanów Zjednoczonych.

Jak uzyskać zezwolenie na podróż ESTA?

Zezwolenie ESTA jest dostępne do uzyskania przez każdego Polaka od 11 listopada 2019 – w dniu tym prezydent USA ogłosił przyłączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. O zezwolenie ESTA podróżny powinien ubiegać się co najmniej 72 godziny przed wyjazdem za pomocą oficjalnej strony amerykańskiego rządu.

Innym wymaganiem potrzebnym do podróżowania w ramach programu bezwizowego jest posiadanie ważnego paszportu z chipem do odczytu komputerowego, bez którego nie przejdzie się kontroli granicznej. Wypełnienie wniosku o ESTA kosztuje obecnie 21 dolarów i uprawnia do nieograniczonej ilości podróży w ciągu 2 lat.

PAMIĘTAJ❗ Okres pobytu na terenie USA wynosić może wyłącznie 90 dni! W przypadku planowania dłuższego pobytu wciąż należy ubiegać się o odpowiednią wizę.

O wizę powinny ubiegać się także wszystkie osoby, które podróżują do USA w celach innych niż turystyczne czy biznesowe — np. w celu studiowania czy podjęcia pracy. Brak uzyskania pozwolenia w ramach ESTA także nakłada obowiązek wyrobienia wizy.

Ile kosztuje wiza do USA i jak ją opłacić?

Jeśli Twoja sytuacja wymaga od Ciebie wyrobienia wizy, z pewnością będziesz się zastanawiać, w jaki sposób będziesz mógł ją opłacić.

Opłatę za złożenie wizy możesz opłacić na dwa sposoby:

 • internetowo,
 • w Konsulacie, w którym będziesz miał możliwość odebrania wizy.

Koszt opłaty wizowej za wizę typu B (turystyczną) wynosi obecnie 160 dolarów.

Opłata online pozwoli Ci zaoszczędzić czas potrzebny na wizytę w konsulacie, zapłacenie w kasie sprawi jednak, iż będziesz mógł opłacić wniosek gotówką. Jeśli decydujesz się na wykorzystanie przelewu, możesz zrobić go w polskich złotych — wysokość opłaty w złotówkach pojawi się na stronie internetowej, na której będziesz opłacać wniosek.

PAMIĘTAJ❗Opłacanie wniosku wizowego nie jest gwarancją jego pozytywnego rozpatrzenia. W przypadku odmowy wydania wizy, kwota opłaty nie podlega zwrotom.

Opłata przepada także po roku od daty wpłaty — jeśli nie ukończysz procesu aplikowania o wizę w tym czasie, pieniądze te przepadają.

Wizy nieimigracyjne do USA w przypadku odmowy wydania wizy

✈ Wizy nieimigracyjne przeznaczone są dla osób zamieszkałych na stałe poza terytorium Stanów Zjednoczonych, które zamierzają wjechać do USA w celach turystycznych, służbowych, medycznych, pracowniczych bądź edukacyjnych.

Kategorie wiz zależą od celu podróży. Choć wiza ta nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych, to jednak wówczas możemy wnioskować do amerykańskiego urzędnika imigracyjnego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego i to od niego zależą nasze dalsze losy – jest on uprawniony do wydania zezwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych i decyzji jak długo może trwać dany pobyt. To dobra opcja dla tych, którzy nie uzyskali wizy turystycznej.

Wiza turystyczna do USA, czy potrzebna mi wiza ESTA?

Jeśli posiadasz ważną wizę turystyczną nie musisz ubiegać się o pozwolenie wydawane w ramach ESTA. Posiadanie ważnej wizy do Stanów Zjednoczonych pozwala na pozostanie w kraju na dłużej, niż pozwala na to ESA. Należy jednak pamiętać, że okres pozostania w kraju zależny jest od decyzji wydanej przez oficera imigracyjnego, który będzie prowadzić kontrolę graniczną. Niestety, może on zdecydować się na niedopuszczenie do wjazdu do kraju nawet pomimo posiadania ESTA lub wizy turystycznej.

Czy Karta EKUZ w USA jest honorowana?

PAMIĘTAJ❗ EKUZ — Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego — nie jest honorowana w Stanach Zjednoczonych.

W przeciwieństwie do państw Unii Europejskiej, Polacy nie są więc objęci ubezpieczeniem zdrowotnym na terenie USA.

Warto wspomnieć o fakcie, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne w Stanach Zjednoczonych nie istnieje. Większość obywateli ubezpieczona jest prywatnie i podobne ubezpieczenie powinien wybrać każdy, kto udaje się do Stanów Zjednoczonych. Dobra polisa ubezpieczenie zdrowotna to podstawa udanej podróży — koszty leczenia w USA są horrendalnie wysokie, a nieplanowana wizyta w szpitalu bez pokrywającego ją ubezpieczenia zdrowotne może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów.

mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczenia turystycznego w rankomat.pl

Zakup ubezpieczenia zdrowotnego to dodatkowy koszt rzędu kilkunastu złotych, który w przypadku poważniejszych urazów pozwala jednak uniknąć spłacania długów przez resztę życia.

Wybierz ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do USA?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do USA zadbaj o to, by rzeczywiście zapewniło Ci ono odpowiednią ochronę.

Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • gwarantowaną sumę pokrycia kosztów leczenia na co najmniej 100 000 euro/dolarów (weźmy pod uwagę, że 100 000 dolarów to koszt zaledwie jednej doby hospitalizacji w USA, a 11 000 to cena za zwykłe pobranie krwi – dlatego to absolutne minimum, jednak dobrze byłoby, gdyby kwota była jeszcze wyższa, a na pewno wyższa niż na podróże po Europie);
 • ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ochronę COVID-19,
 • pakiet Assistance (który będzie zawierał przede wszystkim opiekę nad dziećmi w razie choroby rodzica, organizacja przyjazdu bliskiej osoby do chorego za granicą, wsparcie tłumacza, pomoc prawną, całodobową infolinię),
 • ochronę OC w życiu prywatnym (ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej za starty poniesione na zdrowiu czy za zniszczone rzeczy materialne),
 • ubezpieczenie bagażu.

Zastanów się również, czy nie warto ochronę poszerzyć o zdarzenia pod wpływem alkoholu. Jeśli wypadek przytrafi Ci się nawet po jednym drinku, to wykryte w organizmie promile mogą spowodować brak wypłaty odszkodowania. Dzięki stosownej dopłacie do polisy – często wynoszącej zaledwie 15% jej regularnej wysokości – nie musisz obawiać się o to, że pomoc nie zostanie Ci udzielona, (jeśli zdarzy Ci się spożyć wcześniej alkohol).

PAMIĘTAJ❗ Rozszerzenie należy dokupić również wtedy, gdy zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne czy wysokiego ryzyka podczas wyjazdu. Należy pamiętać, że alkohol w USA jest legalny dopiero od 21. roku życia!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do USA?

W zależności od wysokości sum gwarantowanych czy wykupionych rozszerzeń, ceny polisy na wyjazd do Stanów Zjednoczonych mogą się od siebie różnić. Nie są to jednak na tyle duże koszty, by wykupienie polisy nadszarpnęło nasz budżet – za to bez wątpienia zrobi to rachunek za ochronę zdrowia w USA bez ubezpieczenia podróżnego.

Polisa na 3-tygodniową podróż dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
294,00 zł
1 os. / 21 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie od Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
362,43 zł
1 os. / 21 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych polisą
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
517,65 zł
1 os. / 21 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Polisa na 3-tygodniową podróż dla jednej osoby
Generali
294,00 zł 1 os. / 21 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie od Covid-19
Nationale-Nederlanden
362,43 zł 1 os. / 21 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych polisą
AXA
517,65 zł 1 os. / 21 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie COVID-19 OC sportowe: 1 500 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Na cenę ubezpieczenia turystycznego do USA, składa się wiele czynników. Mają na nią wpływ:

 • długość pobytu,
 • pakiet ubezpieczenia, na jaki się zdecydujesz,
 • Twój stan zdrowia,
 • Twoje plany, jakie masz zamiar realizować podczas wyjazdu,
 • indywidualna sytuacja i potrzeby.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do USA jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Narzędzie pozwoli szybko i sprawnie dokonać analizy ofert różnych towarzystw i znaleźć tę najlepszą dla siebie.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie do USA dla siebie

Koszt wyjazdu do USA

Koszt wyjazdu do USA w dużej mierze zależy od podróżującego. Do kosztów pobytu należy włączyć elementy takie jak loty, noclegi, wyżywienie czy atrakcje, które chce się zwiedzić. Średnia cena dwutygodniowego wyjazdu USA waha się w okolicach 15 tysięcy złotych.

Za same loty przyjdzie zapłacić około 2 tysięcy złotych, kwotę tę można jednak znacznie zmniejszyć poprzez wyszukiwanie promocji. Koszt dwuosobowego pokoju w dużym mieście to często koszt zbliżający się do 100 dolarów — hotele mogą być jednak znacznie droższe, jeśli położone są w centrum miast czy blisko popularnych atrakcji turystycznych. Posiłki także nie są najtańsze — średni koszt obiadu w restauracji wynosić może nawet 150 złotych.

Podsumowanie
 1. Od kilku lat do większości podróży turystycznych nie potrzeba wizy turystycznej. Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego sprawiło, iż do podróży nieprzekraczających trzech miesięcy wystarczy pozwolenie na wjazd do kraju wydane w ramach programu ESTA.
 2. W szczególnych przypadkach, takich jak dłuższe podróże czy odmowa wydania pozwolenia wciąż może być jednak wymagana wiza turystyczna. Jej wyrobienie jest procesem dłuższym i bardziej kosztownym, należy więc zabrać się za nie zdecydowanie wcześniej.
 3. Od dłuższego czasu wizy opłacać można online, nic nie stoi jednak na przeszkodzie w zapłacie gotówką w kasie konsularnej.
 4. Kluczową kwestią do przemyślenia przed wyjazdem jest także ubezpieczenie zdrowotne — w Stanach Zjednoczonych nie jest honorowana karta EKUZ, a niezwykle wysokie koszty leczenia sprawiają, że odpowiednio dobrane ubezpieczenie zdrowotne staje się podstawą bezpieczeństwa, która uchroni Cię od spłacania długów przez resztę Twojego życia.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do USA

 1. Robienie zakupów w USA - co warto wiedzieć?

  Sporym zaskoczeniem dla turystów robiących chociażby zwykłe zakupy spożywcze może być amerykański sposób naliczania podatku. W Stanach Zjednoczonych, patrząc na cenę produktów na półkach musimy wiedzieć, że najczęściej w cenę nie został wliczony podatek. Oznacza to, że wkładając do koszyka produkty o wartości - jak sądzimy - 20 dolarów, przy kasie zapłacimy 25. To pułapka, na którą nabiera się sporo konsumentów. Za usŁUgę fryzjerska, kelnerska czy za jazdę taksówka spodziewany jest napiwek (ok. 15%). Jest on obligatoryjny i z góry wliczony w rachunek, należy zatem - podobnie jak z podatkiem - brać go pod uwagę, planując wydatki. ]

 2. Czy Stany Zjednoczone honorują polskie prawo jazdy?

  Tak, polskie prawo jazdy jest honorowane przez Stany Zjednoczone. Oznacza to, że z powodzeniem możemy np. wypożyczyć auto i poruszać się nim po wszystkich Stanach. Warto jednak podkreślić, że na polskim prawie jazdy można poruszać się po USA maksymalnie przez okres 3 miesięcy.

 3. Co warto zobaczyć w USA?

  Zdecydowanie najczęściej wybieranymi kierunkami podróży są miejsca jak Los Angeles, Las Vegas czy Nowy Jork. Te miasta zdecydowanie warto zobaczyć, gdyż to swoista wizytówka w USA. Miłośnicy przyrody powinni zwrócić uwagę na Park Yellowstone - to najstarszy park narodowy na całym świecie. Na terenie parku podziwiać możemy przepiękne cuda natury, w tym wodospady, gorące źródła, gejzery, kaniony czy wulkany błotne.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.7/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments