ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Weekend w polskich górach – jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?

Opublikowano: 2017-10-12 (aktualizacja 2021-11-13, godz. 1:29)

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Jak szacuje Centrum Badania Opinii Społecznej, w Polsce na nartach jeździ ponad 4 miliony osób. Wiele z nich nie może się już doczekać weekendu, podczas którego wyjedzie na stok. Gdzie go jednak przyjemnie i bezpiecznie spędzić w górach w naszym kraju? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże nasz poradnik.

Poszukiwanie miejsca na weekendowy wyjazd na narty warto rozpocząć od oceny poziomu własnych umiejętności:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

  • jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportami zimowymi, to powinniśmy wybrać ośrodek dysponujący względnie krótkimi trasami,
  • z kolei jeżeli jesteśmy już zaawansowanymi narciarzami, możemy poszukać nieco dłuższych oraz bardziej stromych stoków.

W wyborze ośrodka ważne jest również, czy wybieramy się na narty indywidualnie, czy np. z rodziną. Ma to m.in. wpływ na cenę wyjazdu. Warto sprawdzić wcześniej, czy interesująca nas stacja oferuje karnety rodzinne oraz posiada trasy dla dzieci.

Lepiej jest również wybrać większy ośrodek dysponujący sporą liczbą wyciągów, aby łatwiej i szybciej dotrzeć na trasę. Ponadto jeżeli nie posiadamy własnego sprzętu, przed wyjazdem należy sprawdzić czy stacja prowadzi wypożyczalnię. Poniżej przedstawiamy listę 5 najpopularniejszych polskich stoków:

1. Białka Tatrzańska

Zdecydowanie najpopularniejszy ośrodek w Polsce. Ma 3 stacje. Pierwsza z nich zlokalizowana w Kotelnicy przeznaczona jest dla doświadczonych narciarzy, ponieważ posiada homologację FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Z kolei początkujący oraz dzieci znajdą świetne warunki do jazdy w Bani i Kaniówce.

Białkę Tatrzańską wyróżnia nowoczesna infrastruktura, dobrze przygotowane trasy i rozbudowana sieć parkingów oraz restauracji. Jednak wadą jest duży tłok panujący na wszystkich 3 stacjach zlokalizowanych w tym ośrodku.

2. Zieleniec

Zieleniec, czyli dzielnica Dusznik-Zdroju położonych w Górach Orlickich na Dolnym Śląsku jest podobny do Białki Tatrzańskiej, ale zdecydowanie bardziej górzysty. Znajduje się w nim aż 41 zimowych szlaków:

  • 16 jest przeznaczonych dla początkujących narciarzy,
  • 20 dla średniozaawansowanych,
  • 5 dla zaawansowanych.

W odróżnieniu od Białki Tatrzańskiej, Zieleniec posiada mniej kolejek linowych. Jednak dzięki temu krócej będziemy stali w kolejce na stok. Warto wiedzieć, że w sezonie zimowym panuje w tym mieście wyjątkowa atmosfera – wszystko kręci się tu wokół nart, zwłaszcza w weekendy.

3. Stronie Śląskie, Czarna Góra

Czarna Góra to idealne miejsce dla doświadczonych narciarzy, którzy poszukują trudnych warunków zjazdowych. Z myślą o nich przygotowano 3 trasy mające homologację FIS. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach należy do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków w Polsce.

Jest szczególnie chętnie odwiedzana przez entuzjastów narciarstwa zjazdowego. Do ich dyspozycji oddano:

  • dwie czteroosobowe kanapy,
  • najszybszą w Polsce sześcioosobową kanapę, za pomocą której wjazd wyciągiem na górę trwa zaledwie 3 minuty i 40 sekund.

4. Krynica-Zdrój, Jaworzyna Krynicka

Ten ośrodek to znakomite miejsce na rodzinny wyjazd. Często odwiedzają je narciarze nie tylko z Polski, lecz także ze Słowacji. Co przyciąga do Jaworzyny Krynickiej naszych południowych sąsiadów?

Przede wszystkim słynna kolej gondolowa, która dowozi narciarzy na początek trasy nr 1. Dodatkowo Jaworzynę Krynicką wyróżnia zróżnicowanie stoków. Mogą na nich jeździć zarówno początkujący narciarze, jak i bardziej doświadczeni. Z myślą o tych drugich stworzono czarną trasę posiadającą homologację FIS.

5. Dwie Doliny, Muszyna-Wierchomla

Jest to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce. Stanowi połączenie dwóch miejscowości, które dzieli 30 kilometrów. Znajdują się tu trasy o różnym poziomie trudności, które charakteryzują szerokie stoki. Ośrodki wyróżnia bardzo dobra infrastruktura. W jej skład wchodzą:

  • wyciągi orczykowe oraz krzesełkowe,
  • wypożyczalnia sprzętu,
  • punkt serwisowy,
  • przedszkole narciarskie.

Jest to bardzo dobre miejsce na rodzinny wyjazd na narty. Dzięki dużej powierzchni kompleksu, na stokach nie panuje tłok.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu przed wyjazdem!

Jednak nim wybierzemy ośrodek na weekendowy wyjazd w góry, warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie na narty w Polsce na www.ubezpieczeniaonline.pl. Szczególnie warto zadbać o to, by polisa zapewniała OC (odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, odszkodowanie dla poszkodowanej osoby trzeciej).

Polisa OC jest bardzo ważna, ponieważ na stokach często dochodzi do wypadków. Jeśli zderzenie z innym narciarzem zostanie spowodowane z naszej winy, poszkodowany będzie mógł domagać się od nas wypłaty odszkodowania. Lepiej uniknąć niepotrzebnych kłopotów i się ubezpieczyć. Można to zrobić już od kilkunastu złotych.

Należy sprawdzić, czy ubezpieczenie turystyczne zawiera OC zawiera OC związane z wypadkami na stoku oraz NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Taka polisa pokrywa koszty leczenia prywatnego oraz rehabilitacji. Dodatkowo można ubezpieczyć sprzęt oraz bagaż. W prosty sposób można sprawdzić zakres ubezpieczenia na narty w www.ubezpieczeniaonline.pl.

5/5 - (2 głosy)

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments