Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wakacje pod namiotem – jak się przygotować?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2022-10-18

Wakacje pod namiotem maja bardzo dużo zalet, aby jednak taka forma urlopu była przyjemna i przede wszystkim bezpieczna, należy się do niego odpowiednio przygotować. Zobacz jak przygotować się do urlopu pod namiotem i o czym koniecznie pamiętać.

Wakacje pod namiotem? Dlaczego warto?  

Chociaż dla wielu wakacje pod namiotem mogą wydawać się męczarnią z dala od domu, prawda jest taka, że wakacje pod namiotem mają znacznie więcej zalet niż wad. Podstawowym i największym plusem jest możliwość obcowania z naturą. Pola namiotowe bardzo często usytuowane są w pięknych lokalizacjach. Ponadto, kontakt z przyrodą pozwala się wyciszyć, zrelaksować, zdystansować do codziennych problemów. Wypoczynek pod namiotem to pewnego rodzaju namiastka wolności, której z pewnością nie zaznamy w luksusowych hotelach. Wakacje pod namiotem są również bardzo często wytchnieniem od tłumów i gromad turystów, którzy w popularnych kurortach towarzyszą nam na każdym kroku. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Planując wyjazd pod namiot nie ma również co martwić się o wygodę podczas takiej formy noclegu. Dziś pola namiotowe są zdecydowanie lepiej wyposażone niż kilka lat temu. Na wielu polach dostępne są doskonale wyposażone łazienki i kuchnie z pełnym wyposażeniem, pozwalającym na przyrządzanie samodzielnie posiłków.

Jednak główną zaletą wakacji pod namiotem jest przede wszystkim fakt, że to budżetowe rozwiązanie. Urlop na łonie natury z pewnością przypadnie do gusty tym, którzy muszą lub po prostu lubią oszczędzać.

Jak wybrać namiot?

Od jakości namiotu zależy jakość naszego wyjazdu. Szczególnie ważne parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru namiotu, są:

 • Wielkość – turyści podróżujący samodzielnie mogą wybrać niewielki i kompaktowy namiot wyprawowy. Rodziny z dziećmi będą musiały zdecydować się na większy i cięższy namiot rodzinny, który często podzielony dzieli się na sypialnie.  
 • Konstrukcja – najczęściej wybierane są namioty typu igloo oraz namioty tunelowe. Pierwszy typ jest niezwykle wygodny pod kątem rozkładania. Namiot typu igloo nie potrzebuje „śledzi”, a rozłożyć go można nawet na betonie. Namiot tunelowy jest z kolei bardziej wymagający przy rozkładaniu, ale zawiera więcej miejsca w środku, umożliwiając np. bezpieczne schowanie bagażu.  
 • Nieprzemakalność – Warto wybrać namiot z tkaniny o parametrach 1500 mm słupa wody, a aby mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa nawet w trakcie sporej ulewy – 3000 mm słupa wody. Podłoga namiotu powinna z kolei odpowiadać parametrom co najmniej 10000 mm słupa wody.
 • Bezpieczeństwo – namiot powinien zawierać przedsionek zamykany na klucz, a najlepiej także dodatkowe, „ukryte” miejsca do przechowywania dokumentów i cennych przedmiotów.  

Ile kosztują wakacje pod namiotem?

Wakacje pod namiotem to zdecydowanie bardziej budżetowe rozwiązanie niż hotel. Jednak rozpiętość finansowa jest spor, gdyż można biwakować praktycznie za darmo w lesie, czy na polach, ale można też na ekskluzywnych glampingach, gdzie ceny będą już znacznie wyższe. Wybór pozostaje turystom, którzy muszą dopasować standard i możliwości wakacji pod namiotem do swoich potrzeb.

✈ GLAMPING to połączenie dwóch słów: glam i camping, które określają biwakowanie na łonie natury z luksusem, jaki można spotkać w hotelach.

Uśredniając jednak, cena za noc na polu namiotowym to ok. 30-45 zł za dobę/osoba. Najdroższe noclegi odnotowuje się na polach z bezpośrednim widokiem na góry, morze, czy piękne jezioro.  Kolejne wydatki, o których należy pamiętać, to kuchenka turystyczna jednopalnikowa – ok. 100 zł, dobry, nieprzemakalny śpiwór – ok. 200 zł, a także powerbank, latarka, czy szybkoschnące ręczniki, które mieszczą się zazwyczaj w kwocie kilkudziesięciu złotych.

Kwestią indywidualną jest również jedzenie. W okolicy wielu pól namiotowych można znaleźć restauracje, które z przyjemnością ugoszczą biwakujących. Dla chcących zaoszczędzić znacznie taniej będzie zabrać ze sobą suchy prowiant i zapasy.

Szacując wydatki, trzeba również pomyśleć o transporcie. Zazwyczaj biwaki położone są w oddali od przystanków autobusowych, dlatego znacznie łatwiej będą mieli ci, którzy na wakacje pod namiotem mają zamiar wybrać się własnym autem.

Wakacje pod namiotem z dziećmi

Wyjazd pod namiot z pociechą to doskonały pomysł na wakacje. Wspomnienia zachowane podczas wspólnego rozbijania namiotu, rozpalanie ogniska, czy przygotowywania potraw na przenośnej kuchence z pewnością zostaną z najmłodszymi na długie lata. To również doskonała okazja na uczulenie malucha na otaczający nas świat i wagę dbania o środowisko. Nie wspominając już o spaniu w śpiworze, czy oglądaniu nocnego nieba, które  pewnością będą stanowić dla dziecka ogromną frajdę.  

Co trzeba zabrać pod namiot?

Ekwipunek, który zabieramy ze sobą na wakacje pod namiotem powinien być dobrze przemyślany. Rzeczy, które znajdą się w bagażach powinny ułatwiać funkcjonowanie a łonie natury.

Podstawowe rzeczy, które warto zabrać na wakacje pod namiotem:

 • porządny, ciepły śpiwór i karimatę,
 • dobrze wyposażoną apteczkę,
 • środki higieniczne,
 • zestaw ubrań uwzględniający zmienne warunki pogodowe,
 • ręczniki – najlepiej szybkoschnące,
 • latarkę i zapas baterii,
 • zapalniczkę,
 • powerbank i przedłużacz,
 • parasol – najlepiej duży, który w razie potrzeby można rozstawić przy wejściu pod namiot,
 • sznurek na pranie i worki na śmieci,
 • preparaty odstraszające owady,
 • kuchenkę elektryczną – jeśli wiemy, że w na polu namiotowym nie ma kuchni lub po prostu chcemy korzystać z własnej.

Na co uważać podczas wakacji pod namiotem?

Pomimo tego, że wakacje pod namiotem to czas odpoczynku od zgiełku i codziennych problemów, nadal pozostają kwestie, na które należy uważać. Chociaż pola namiotowe w dużej mierze dostosowane są do potrzeb współczesnych podróżników, to pamiętajmy, aby mieć oczy i uszy szeroko otwarte, szczególnie w takich sytuacjach, jak:

 • Kradzieże – bezpieczny namiot z wieloma skrytkami to podstawa, ale szczególnie skuteczna może okazać się również sąsiedzka warta.
 • Ruch drogowy – najlepiej znaleźć pole namiotowe w odpowiedniej odległości od ruchliwej ulicy, ale kiedy jest to niemożliwe, ze szczególną uwagą traktujmy najmłodszych uczestników biwaku.
 • Warunki atmosferyczne – pogoda to jedyna rzecz, na którą nie mamy kompletnie wpływu, dlatego najlepiej przygotować się na każdą ewentualność. Nieprzemakalny namiot jest zdecydowanie must have przy tego typu wyjazdach, ale przydać się może również parasol i peleryna, a także dokładne rozeznanie, czy ukształtowanie terenu w miejscu biwakowania jest wystarczająco bezpieczne w przypadku zalania.
 • Dziką faunę – podczas wakacji pod namiotem w pobliżu lasu dzikie zwierzęta bywają częstymi gośćmi na campingu. Aby uniknąć tego typu odwiedzin wystarczy zadać o to, aby resztki jedzenia i śmieci nie pozostawały w przypadkowych i łatwo dostępnych miejscach.

Legalne i nielegalne biwakowanie, czyli za co można dostać mandat

Zgodnie z polskim prawem biwakować nie można przede wszystkim w:

 • parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody – z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska,
 • lasach – poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
 • w miejscach należących do osób prywatnych, np. na cudzych działkach lub polach.

Z kolei w górach i lasach znajdują się specjalnie wyznaczone strefy do biwakowania, w których rozbicie namiotu na pewno nie zagrozi mandatem. Jeśli jednak nie zastosujemy się obwiązujących przepisów, musimy liczyć się z mandatem wysokości noclegu w czterogwiazdkowym hotelu. Co z pewnością niejednemu biwakowiczowi skutecznie zepsuje radość z biwakowania.

Jeśli wybieramy się na wakacje pod namiotem za granicę, najpierw trzeba zapoznać się z regulacjami, jakie dane państwo wprowadza na swoim terytorium. Każdy kraj ma zupełnie odrębne zasady, które obowiązują biwakowiczów.  O ile bez większych problemów można biwakować m.in. w krajach skandynawskich, o tyle spore ograniczenia można spotkać w Szwajcarii, Włoszech, czy Hiszpanii.

Gdzie są najlepsze miejsca do biwakowania w Polsce i w Europie?

Chociaż w naszym kraju pogoda potrafi nie rozpieszczać podczas wakacji, to nie brakuje urokliwych miejsc do wypoczynku pod namiotem.

Szczególnie polecane są:

 • W górach lub na Jurze. Polecane obiekty to m.in. Camp 66 w Karkonoszach, czy Brandysówka w Dolinie Będkowskiej, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 
 • Nad morzem. Godny polecenia jest m.in. Kemping Alexa we Władysławowie, pole namiotowe Bąbecino i słynne Chałupy 6 na Półwyspie.  
 • Na Mazurach lub Kaszubach. Wśród mazurskich obiektów wyróżnia się Camping Rusałka w Węgorzewie. Na Kaszubach warto odwiedzić np. pole namiotowe Stolemek oraz pole namiotowe „Za Mostem”, położone na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. 

Z kolei w Europie turyści bardzo często na wakacje pod namiotem wybierają Skandynawię, która obfituje w przepiękne tereny. Ponadto, prawo w Skandynawii jest bardzo liberalne w stosunku do biwakowiczów, co pozwala np. w Norwegii rozbić namiot gdziekolwiek, byle w odległości 150 metrów od najbliższego zabudowania.

Bliżej polskiej granicy godne uwagi są kampingi Autocamping Podlesok na Słowacji, Autocamp Sedmihorky w Czechach oraz nieco bardziej oddalony camping Campsite Polaro w Chorwacji

Bezpieczny wypoczynek, czyli ubezpieczenie turystyczne na wyjazd pod namiot

Aby wakacje pod namiotem były równie tanie, co bezpieczne warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Biwakowanie często równoznaczne jest nieplanowanymi przygodami, które nie zawsze idą po naszej myśli. Kiedy jednak pojawi się problem, warto zaradzić mu od razu, unikając w ten sposób nieprzyjemnych konsekwencji.

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje pod namiotem to wydatek rzędu kilku złotych dziennie, który pozwoli poczuć nam się znacznie bezpieczniej.

Szukając ubezpieczenia turystycznego na wakacje pod namiotem, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki ubezpieczenia w dokumencie OWU. Bywa tak, że towarzystwo zalicza do wyłączeń zdarzenia, do których doszło podczas biwaku. Może okazać się, że niezbędne będzie dokupienie dodatkowego rozszerzenia, które zapewni pełną ochronę.

mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne pod namiot?

Polisa na wakacje pod namiotem, powinna gwarantować:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – czym wyższa suma, tym lepiej,
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa,
 • NNW;
 • OC w życiu prywatnym;
 • Assitance,
 • opcjonalnie – ubezpieczenie bagażu.

PAMIĘTAJ❗ Leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce, a za wiele usług medycznych, które w naszym kraju są bezpłatne – trzeba często dopłacać.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacje pod namiotem?

Ubezpieczeniem można objąć całą rodzinę, a koszt w przeliczeniu na jedną osobę, jest naprawdę niewielki. Szczególne przydatny może okazać się kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który pozwoli porównać nie tylko ceny ofert ubezpieczeń, ale i zakres ochrony, jaką gwarantuje polisa.

Polisa na 14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 4-osobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
22 846 zł
159,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie od Covid-19 10 sportów objętych polisą
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 384 zł
Ratownictwo
27 415 zł
Bagaż
0 zł
168,02 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 83 sporty objęte polisą
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
186,48 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 17 sportów objętych polisą
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
291,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 OC: 50 000 zł
Polisa na 14-dniowy wyjazd do Hiszpanii dla 4-osobowej rodziny
Europa
159,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
22 846 zł
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie od Covid-19 10 sportów objętych polisą
Signal Iduna
168,02 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
91 384 zł
Ratownictwo
27 415 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 83 sporty objęte polisą
AXA
186,48 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 17 sportów objętych polisą
Generali
291,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 OC: 50 000 zł

Podsumowanie
 1. Wakacje pod namiotem to zdecydowanie tańszy pomysł na urlop, niż zakwaterowanie w hotelu.
 2. Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić ekwipunek, tak aby w awaryjnej sytuacji, mieć wszystko pod ręka.
 3. Nieprzemakalny, wygodny namiot to podstawa wakacji pod chmurką.
 4. Zgodnie z prawem, biwakować można jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.
 5. Ubezpieczenie na wakacje pod namiot można znaleźć od 3,2o zł. za osobę.

Najczęściej zadawane pytania o wakacje pod namiotem

 1. Jaki powinien być dobry namiot?

  Musi to być model, który można szybko i bezproblemowo rozłożyć. Ponadto, dobrze żeby przedsionek zamykany był na klucz. Dobry namiot musi być nieprzemakalny i maksymalnie stabilny.

 2. Czy są jakieś rodzaj namiotów?

  Na rynku dostępne są namioty: turystyczne, ekspedycyjne i trekkingowe (a także wojskowe i handlowe). Podróżnicy wybierający się na biwak najczęściej wybierają stosunkowo proste namioty turystyczne.

 3. Gdzie w Polsce nie można rozbić namiotu?

  W Polsce zabronione jest nocowani w parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody, lasach (poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego) oraz w miejscach należących do osób prywatnych, np. na cudzych działkach lub polach.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (7 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments