Wakacje na Santorini – Sprawdź te 5 wskazówek przed wyjazdem!

Opublikowano: 2019-06-17 (aktualizacja 2019-07-09, godz. 4:30)

Wietrzna wyspa, wyspa wiatrów – tak nazywana jest jedna z bardziej fascynujących greckich wysp, czyli Santorini. Charakterystyczne budynki z niebieskimi kopułami w miejscowości Oia, niepowtarzalne prehistoryczne ruiny Akrotiri, wyjątkowe plaże w różnych kolorach oraz wulkaniczny krajobraz. To tylko mała część powodów, dla których trzeba zobaczyć to miejsce.

Nazwa wyspy pochodzi od Świętej Ireny (Saint Irene). Santorini położona jest ok. 175 km od wybrzeża kontynentalnej Grecji. Od Krety dzieli ją natomiast 110 km. Co ciekawe, pierwotnie była to jedna wielka wyspa, Thira, którą w 1600 r. p.n.e. podzielił wybuch wulkanu. Środek wyspy wręcz wyleciał w powietrze, a pozostałe fragmenty podzieliły się na 5 mniejszych wysepek, z których Santorini jest największa. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Atrakcje turystyczne Santorini – 8 miejsc, które trzeba zobaczyć

1. Oia – to kameralne i niezwykle urocze miasteczkoznajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Jest prawdopodobnie jedynym z najbardziej znanych miejsc na Santorini. Urlop bez zobaczenia charakterystycznych białych i niebieskich kopuł a w tle bezkresnego morza po prostu nie może mieć miejsca. Jest to zresztą częsty motyw występujący na pocztówkach z wyspy. Najlepiej przybyć tu na zachód słońca – w tym świetle miasteczko wygląda zjawiskowo. Czas spędzony na nieśpiesznych spacerach wąskimi, urokliwymi uliczkami na pewno nie będzie stracony.

Oia to także przytulne knajpki z typowo greckim klimatem, tawerny i deptak, który zachęca do spacerów. W 1956 roku miasteczko bardzo ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi. Mimo pieczołowicie odbudowywanych budowli, nadal można tu spotkać domy, na których widoczne są skutki kataklizmu. 

2. Czerwona Plaża – plaże na Santorini to jedna z większych atrakcji i zdecydowanie punkt wart odnotowania. Czerwona Plaża (Kokkini Ammos) znajduje się pod wielkim i budzącym grozę czerwonym klifem, z  którego co jakiś czas osuwa się część skał. To właśnie wyjątkowej barwie skał plaża zawdzięcza swoją nazwę. Dojście na plażę nie jest trudne, od parkingu zajmuje kilkanaście minut.

3. Ruiny prehistorycznej Akrotiri – ruiny miasta Akrotiri można zwiedzać dopiero od kilku lat, wcześniej przez długi czas miejsce to było niedostępne dla turystów. Akrotiri powstało ok. 4500 r p.n.e. W XVII wieku p.n.e. miasto zostało zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi. Na jego ruinach zbudowano kolejne miasto, które znowu nie ominęła klęska żywiołowa – miejsce zostało zniszczone przez wybuch wulkanu. Jak udało się odkryć podczas wykopalisk rozpoczętych w XIX w., mieszkańcom Akrotiri udało się uciec przed kataklizmem wraz z dobytkiem, gdyż w ruinach nie znaleziono ani szczątek ludzkich, ani cennych przedmiotów.

4. Ruiny starożytnej Thiry – miasteczko datuje się na IX w. p.n.e. zamieszkane było do XIII w. O jego istnieniu świat dowiedział się za sprawą niemieckich archeologów, którzy odkryli je na początku XX w. Z pozostałości budowli można tu zobaczyć m.in. świątynię Afrodyty, świątynię Dionizosa, ruiny łaźni, kościół św. Stefana. Ruiny Thiry znajdują się na wierzchołku góry, dzięki czemu rozciąga się z nich zjawiskowy widok na wyspę.

5. Fira – stolica Santorini znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy. Miasto położone jest na stoku wulkanu, dzięki czemu rozpościera się tu zachwycający widok na morze, pobliską wysepkę i miasto. Panuje tu wspaniały klimat portowego, śródziemnomorskiego miasteczka – liczne tawerny i restauracje, butiki i pensjonaty. Wąskie uliczki Fury zachęcają do zgubienia się w nich podczas leniwego spaceru, a położenie nie pozwala pozostać obojętnym wobec tego zachwycającego widoku. Turyści, którzy byli na Santorini, przyznają, że o ile Fira robi wrażenie, to blednie przy zachwycającemu miasteczku Oia.

6. Plaża Perissa – to jedna z piękniejszych i bardziej komfortowych plaż na Santorini. Leży po południowej części skały Mesa Vouno, znajdującej się 369 m. n.p.m. To plaża z czarnym piaskiem i szeroką, dobrze zagospodarowaną i czystą plażą. Zachwycające jest to, że na Santorini spotkać można plaże we wszystkich możliwych kolorach.  

Plaża Perissa polecana jest rodzinom z małymi dziećmi z uwagi na łatwy dojazd i dojścia do plaży oraz ciepłe morze. Ponadto jest tu prawdziwy raz na ziemi dla miłośników sportów wodnych: kajaki, nurkowanie, narty wodne, windsurfing.

7. Winnice – tutejsze wulkaniczne gleby (tzw. aspa) sprzyjają uprawie winorośli i produkcji wina. Wyspę porasta ponad 1300 hektarów winnic, z czego wiele z nich jest 100-letnia. Rodzaj gleby i środowisko naturalne pozwalają na niemal tradycyjną uprawę winorośli, co przekłada się na wyjątkowy smak tutejszych win. Butelka wina z Santorini to jeden z bardziej trafionych prezentów.

8. Profitis Ilias – każdy, kto chce zobaczyć porywającą panoramę Santorini, powinien udać się na górę Profitis Ilias. Jest położona na wschodnio-południowym krańcu wyspy. Jej nazwa oznacza Proroka Eliasza a wzięła się od nazywającego się tak klasztoru, który znajdował się na szczycie góry w XVIII wieku. Klasztor pełnił ważną rolę kulturalną i gospodarczą w ówczesnym Santorini. Funkcjonowała tutaj także szkoła jeżyka greckiego i literatury. Dzisiaj w murach klasztoru mieszkają mnisi, którzy opiekują się tutejszym muzeum (ikony, artefakty) oraz zajmują się wyrobem świec i prowadzeniem warsztatu obuwniczego.

Urlop Santorini – na własną rękę czy z biurem podróży?

W biurze podróży bez problemu można znaleźć wiele interesujących wycieczek na Santorini. Niewątpliwy plus takiej wycieczki to fakt, że podróżujący nie musi zajmować się organizacją, szukać najtańszych lotów, martwić się jak przedostać się z lotniska do hotelu, rezerwować noclegu itd.

Przeglądając oferty, łatwo zauważyć, że Santorini nie należy do najtańszych wysp greckich. Najbardziej korzystne finansowo tygodniowe wakacje w lipcu w hotelu 4-gwiazdkowym kosztują od 4 500 zł za osobę. Przy czym oferty te zwierają jedynie wyżywienie w formie BB (śniadania). Pamiętać należy, że w Santorini obowiązuje euro. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce, np. woda mineralna 1,5 l kosztuje od 5 zł, kilogram sera żółtego od 40 zł, bochenek chleba od 6 zł.

Z kolei opcja „Santorini  na własną rękę” wychodzi teoretycznie nieco taniej, ale dochodzi koszt samodzielnego wyżywienia, co może zrównać obie kwoty.

W poniższej tabeli zestawione zostały dwie propozycje organizacji wyjazdu na tę grecką wyspę: Santorini na własną rękę i Santorini z biurem podróży. W przypadku samodzielnego wyjazdu na Santorini także przygotowane zostały propozycje noclegów 4-gwiazdkowych.

Santorini, urlop, 2 osoby, 7 dni

Sposób podróżyBilety lotniczeNoclegWypożyczenie autaSuma
Santorini na własną rękę3 000 zł/2 os. 2 500 zł950 zł 7 000 zł* + jedzenie
Santorini z biurem podróży9 000 zł (wyżywienie BB)950 zł9 950 zł

Opracowanie własne

W jednym i drugim wypadku wyjazd na Santorini to znaczna kwota. Szczególnie w porównaniu do dużo tańszych Korfu czy Krety. Czy jednak nie warto wydać takiej kwoty na Santorini? Urlop tutaj na pewno na długo zostanie w pamięci, więc zdecydowanie warto. Istnieje wiele sposobów na ograniczenie wydatków na wyjeździe, np.:

 • Nocowanie w tańszych motelach, prywatnych kwaterach, tanich kwaterach znalezionych w internecie itp.
 • Samodzielne gotowanie zamiast stołowania się w restauracjach.
 • Niewykupywanie gotowych wycieczek tylko samodzielne zwiedzanie wyspy.
 • Poruszanie się komunikacją miejską.
 • Wakacje w 2 pary – wynajem auta czy apartamentu wychodzi korzystniej.
 • Zwiedzanie wyspy poza szczytem sezonu.

Santorini z dzieckiem – kilka cennych uwag

Greckie wyspy kojarzone są zwykle bardzo rodzinnie i wydają się być idealną destynacją na podróż z najmłodszymi. Santorini z dzieckiem nie jest jednak pierwszym z możliwych wyborów. Powodem jest ubogość atrakcji skierowanych typowo pod dzieci, np. parków wodnych, ogrodów zoologicznych.

Pewnym mankamentem są też plaże. O ile Santorini ma fascynujące plaże w wielu kolorach to niekoniecznie będą one atrakcją dla najmłodszych. Z pewnością plaża Profitis Ilias to jedna z bardziej ciekawych plaż dla rodzin z małymi dziećmi, jednak pamiętać trzeba, że maluchy często wolą złoty delikatny piasek, a tymczasem tutaj piasek jest czarny.

Przeszkodą w zwiedzaniu z małymi dziećmi może być mnogość wąskich i krętych schodów w miasteczkach, choćby w Oi. Dlatego na zwiedzanie dla najmłodszych zdecydowanie lepiej zabrać nosidło niż wózek.

Santorini z dzieckiem starszym może już być dobrym pomysłem na wakacje. Szczególnie, jeśli dziecko interesuje się historią, archeologią i prehistorycznymi miastami.

Santorini a bezpieczeństwo – na co uważać?

Nadrzędna rzecz przyświecająca turystom przed wyjazdem to bezpieczeństwo. Santorini to urocza grecka wyspa z niepowtarzalnym klimatem, ale czy wyjeżdżający mogą czuć się tam bezpieczni?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wskazuje żadnej z greckich wysp jako miejsca szczególnie zagrożonego atakami terrorystycznymi. Wzmożone kontrole na lotniskach mogą mieć miejsce z uwagi na pojawiające się w różnych zakątkach Europy zamachy terrorystyczne, ale Santorini nie jest szczególnie zagrożona.

Jak w każdym turystycznym miejscu trzeba zważać na kradzieże i włamania do samochodów. Najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować za granicą, aby nie paść ofiarą złodziei, to:

 • Nie należy nosić wszystkich dokumentów i całej gotówki/kart w jednym miejscu. Najlepiej, aby podzielić środki zarówno pomiędzy uczestników wycieczki, jak i różne miejsca (portfel, kieszenie, plecak itp.).
 • Pieniądze i dokumenty lepiej nosić w kieszeniach lub portmonetkach na szyi a nie w tylnej kieszeni spodni.
 • Nie należy kłaść plecaka/torby przy krześle w restauracji (szczególnie na powietrzu). Wystarczy chwila i dobytek zniknie niepostrzeżenie.
 • Wypożyczone samochody najlepiej zostawiać na płatnych parkingach, a przynajmniej w uczęszczanych miejscach.

Ostatnie przygotowania do wyjazdu na Santorini

Najważniejsza rzecz przed wyjazdem na Santorini? Spakowanie aparatu fotograficznego, kremów z wysokim filtrem, przewodników? To z pewnością też, ale każde jedną z kluczowych rzeczy jest zadbanie o bezpieczeństwo. Turystom wyjeżdżającym na Santorini zaleca się zakup polisy turystycznej, który zagwarantuje zwrot kosztów za szeroki zakres usług medycznych, ratownictwo, transport medyczny.

Czy zakup ubezpieczenia turystycznego jest potrzebny, skoro turysta posiada ubezpieczenie w Polsce a w związku z tym może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje takie rozwiązanie jako jedyny gwarant w sytuacji problemów zdrowotnych czy wypadku:

„Karta EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.”

Jakie ubezpieczenie na Santorini wybrać? Rekomendowane jest takie, które ma co najmniej 150 tys. zł sumy ubezpieczenia i drugie tyle na ratownictwo. Polisa powinna mieć też OC oraz NNW. Pozostałe usługi, np. OC sportowe, ubezpieczenie bagażu czy zwrot za ubezpieczenie lotu, są sprawami drugorzędnymi i dla każdego z turystów będą miały odmienne znaczenie, w zależności od rodzaju wypoczynku.

Poniżej przedstawiona została tabela z trzema przykładowymi ofertami polis turystycznych na Santorini: najtańszą, najdroższą oraz rekomendowaną. Z analizy tabeli wynikają ciekawe wnioski.

Porównanie polis turystycznych na Santorini

Zakres ochronyNajtańsza oferta - 3,15 zł zł/dzień (Signal Iduna)Najdroższa oferta – 46,36 zł/dzień (AXA Assistance)Oferta optymalna – 13,97 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia86 091 zł 600 000 zł40 000 000 zł
Ratownictwo25 827 zł 600 000 zł40 000 000 zł
NNW15 000 zł50 000 zł150 000 zł
OC w życiu prywatnym-150 000 zł1 500 000 zł
Stomatolog1 074,20 zł1 600 zł2 000 zł
Bagaż- 1 500 zł3 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standardAssistance pełnyUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotuO 5h – 250 euroO 5h – 200 euroO 6h – 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1500 zł

Źródło: rankomat.pl

Jak pokazuje powyższa tabela, zakup najdroższego ubezpieczenia wcale nie musi być najlepszą ofertą. W tym przypadku oferta optymalna, z kosztem dziennego ubezpieczenia w wysokości 13,97 zł, ma dużo wyższą sumę na leczenie niż oferta najdroższa. Pozostałe usługi także mają znacznie korzystniejsze warunki. Dlatego zawsze najlepiej porównać kilka ofert i sprawdzić, która posiada najlepsze warunki, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl, gdzie jest to niezwykle intuicyjne i proste. Po wyborze, zakup polisy odbywa się przez internet a polisa przychodzi na skrzynkę mailową.

Santorini to wyjątkowa grecka wyspa. Ci, którzy tu byli, podkreślają, że jej wulkaniczny, surowy krajobraz sprawia, iż można się tu poczuć jak na innej planecie. Z pewnością zwiedzanie w szczycie sezonu będzie mniej komfortowe, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem terminu. Jednak sama wyspa na pewno nie rozczaruje, bo drugiego takiego miejsca próżno szukać na świecie.

Co warto wiedzieć?
 1. Santorini słynie z pięknych plaż, a najbardziej znana jest Czerwona Plaża.
 2. Ceny wycieczek z biur podróży na Santorini zaczynają się od 4500 zł.
 3. Na Santorini lepiej podróżować ze starszymi dziećmi niż z młodszymi.
 4. Najtańsza polisa turystyczna na Santorini kosztuje 3,15 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments