Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wakacje na Santorini – Sprawdź te 5 wskazówek przed wyjazdem!

Redakcja

Zaktualizowano: 2022-07-26

Bielone domki z niebieskimi dachami położone w miejscowości Oia, w otoczeniu bezkresu błękitu to marzenie niejednego podróżnika. Santorini położone pomiędzy Kretą i Kos, jest jedną z najbardziej malowniczych wysp greckich. Podpowiadamy, jak przygotować się na wyjazd do wakacyjnego raju, o czym nie zapomnieć i na co zwrócić uwagę.

Wietrzna wyspa, wyspa wiatrów – tak nazywana jest Santorini. Niepowtarzalne prehistoryczne ruiny Akrotiri, wyjątkowe plaże w różnych kolorach oraz wulkaniczny krajobraz. To tylko mała część powodów, dla których trzeba zobaczyć to miejsce. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co trzeba wiedzieć o Santorini?

Nazwa wyspy pochodzi od Świętej Ireny (Saint Irene). Santorini położona jest ok. 175 km od wybrzeża kontynentalnej Grecji. Od Krety dzieli ją natomiast 110 km. Co ciekawe, pierwotnie była to jedna wielka wyspa, Thira, którą w 1600 r. p.n.e. podzielił wybuch wulkanu. Środek wyspy wręcz wyleciał w powietrze, a pozostałe fragmenty podzieliły się na 5 mniejszych wysepek, z których Santorini jest największa.

Region: Santorini

Kraj: Grecja

Kontynent: Europa

Stolica kraju: Ateny

Liczba mieszkańców: 11 216 708 osób

Powierzchnia: 131 940 km2

Waluta: euro

Język: grecki

Paszport i wiza: Do Grecji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
W Grecji dla Polaków wizy nie są wymagane.

Szczepienia: Szczepienia nie są wymagane.

EKUZ: Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Co zobaczyć podczas urlopu na Santorini?

1. Oia – to kameralne i niezwykle urocze miasteczkoznajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Jest prawdopodobnie jedynym z najbardziej znanych miejsc na Santorini. Urlop bez zobaczenia charakterystycznych białych i niebieskich kopuł a w tle bezkresnego morza po prostu nie może mieć miejsca. Jest to zresztą częsty motyw występujący na pocztówkach z wyspy. Najlepiej przybyć tu na zachód słońca – w tym świetle miasteczko wygląda zjawiskowo. Czas spędzony na nieśpiesznych spacerach wąskimi, urokliwymi uliczkami na pewno nie będzie stracony.

Oia to także przytulne knajpki z typowo greckim klimatem, tawerny i deptak, który zachęca do spacerów. W 1956 roku miasteczko bardzo ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi. Mimo pieczołowicie odbudowywanych budowli, nadal można tu spotkać domy, na których widoczne są skutki kataklizmu. 

2. Czerwona Plaża – plaże na Santorini to jedna z większych atrakcji i zdecydowanie punkt wart odnotowania. Czerwona Plaża (Kokkini Ammos) znajduje się pod wielkim i budzącym grozę czerwonym klifem, z  którego co jakiś czas osuwa się część skał. To właśnie wyjątkowej barwie skał plaża zawdzięcza swoją nazwę. Dojście na plażę nie jest trudne, od parkingu zajmuje kilkanaście minut.

3. Ruiny prehistorycznej Akrotiri – ruiny miasta Akrotiri można zwiedzać dopiero od kilku lat, wcześniej przez długi czas miejsce to było niedostępne dla turystów. Akrotiri powstało ok. 4500 r p.n.e. W XVII wieku p.n.e. miasto zostało zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi. Na jego ruinach zbudowano kolejne miasto, które znowu nie ominęła klęska żywiołowa – miejsce zostało zniszczone przez wybuch wulkanu. Jak udało się odkryć podczas wykopalisk rozpoczętych w XIX w., mieszkańcom Akrotiri udało się uciec przed kataklizmem wraz z dobytkiem, gdyż w ruinach nie znaleziono ani szczątek ludzkich, ani cennych przedmiotów.

4. Ruiny starożytnej Thiry – miasteczko datuje się na IX w. p.n.e. zamieszkane było do XIII w. O jego istnieniu świat dowiedział się za sprawą niemieckich archeologów, którzy odkryli je na początku XX w. Z pozostałości budowli można tu zobaczyć m.in. świątynię Afrodyty, świątynię Dionizosa, ruiny łaźni, kościół św. Stefana. Ruiny Thiry znajdują się na wierzchołku góry, dzięki czemu rozciąga się z nich zjawiskowy widok na wyspę.

5. Fira – stolica Santorini znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy. Miasto położone jest na stoku wulkanu, dzięki czemu rozpościera się tu zachwycający widok na morze, pobliską wysepkę i miasto. Panuje tu wspaniały klimat portowego, śródziemnomorskiego miasteczka – liczne tawerny i restauracje, butiki i pensjonaty. Wąskie uliczki Fury zachęcają do zgubienia się w nich podczas leniwego spaceru, a położenie nie pozwala pozostać obojętnym wobec tego zachwycającego widoku. Turyści, którzy byli na Santorini, przyznają, że o ile Fira robi wrażenie, to blednie przy zachwycającemu miasteczku Oia.

6. Plaża Perissa – to jedna z piękniejszych i bardziej komfortowych plaż na Santorini. Leży po południowej części skały Mesa Vouno, znajdującej się 369 m. n.p.m. To plaża z czarnym piaskiem i szeroką, dobrze zagospodarowaną i czystą plażą. Zachwycające jest to, że na Santorini spotkać można plaże we wszystkich możliwych kolorach.  

Plaża Perissa polecana jest rodzinom z małymi dziećmi z uwagi na łatwy dojazd i dojścia do plaży oraz ciepłe morze. Ponadto jest tu prawdziwy raz na ziemi dla miłośników sportów wodnych: kajaki, nurkowanie, narty wodne, windsurfing.

7. Winnice – tutejsze wulkaniczne gleby (tzw. aspa) sprzyjają uprawie winorośli i produkcji wina. Wyspę porasta ponad 1300 hektarów winnic, z czego wiele z nich jest 100-letnia. Rodzaj gleby i środowisko naturalne pozwalają na niemal tradycyjną uprawę winorośli, co przekłada się na wyjątkowy smak tutejszych win. Butelka wina z Santorini to jeden z bardziej trafionych prezentów.

8. Profitis Ilias – każdy, kto chce zobaczyć porywającą panoramę Santorini, powinien udać się na górę Profitis Ilias. Jest położona na wschodnio-południowym krańcu wyspy. Jej nazwa oznacza Proroka Eliasza a wzięła się od nazywającego się tak klasztoru, który znajdował się na szczycie góry w XVIII wieku. Klasztor pełnił ważną rolę kulturalną i gospodarczą w ówczesnym Santorini. Funkcjonowała tutaj także szkoła jeżyka greckiego i literatury. Dzisiaj w murach klasztoru mieszkają mnisi, którzy opiekują się tutejszym muzeum (ikony, artefakty) oraz zajmują się wyrobem świec i prowadzeniem warsztatu obuwniczego.

Urlop Santorini – na własną rękę czy z biurem podróży?

W biurze podróży bez problemu można znaleźć wiele interesujących wycieczek na Santorini. Niewątpliwy plus takiej wycieczki to fakt, że podróżujący nie musi zajmować się organizacją, szukać najtańszych lotów, martwić się jak przedostać się z lotniska do hotelu, rezerwować noclegu itd.

Przeglądając oferty, łatwo zauważyć, że Santorini nie należy do najtańszych wysp greckich. Najbardziej korzystne finansowo tygodniowe wakacje w lipcu w hotelu 4-gwiazdkowym kosztują od ok. 3 500 zł – 4 500 zł za osobę, do nawet 13 000 zł. Przy czym oferty te zwierają jedynie wyżywienie w formie BB (śniadania).

Z kolei opcja „Santorini  na własną rękę” wychodzi teoretycznie nieco taniej, ale dochodzi koszt samodzielnego wyżywienia, co może zrównać obie kwoty. Pamiętać należy, że w Santorini obowiązuje euro. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce, np. woda mineralna 1,5 l kosztuje od 5 zł, kilogram sera żółtego od 40 zł, bochenek chleba od 6 zł.

Dla chcących zaoszczędzić podczas urlopu na Santorini istnieje wiele sposobów na ograniczenie wydatków, np.:

  • Nocowanie w tańszych motelach, prywatnych kwaterach, tanich kwaterach znalezionych w internecie itp.
  • Samodzielne gotowanie zamiast stołowania się w restauracjach.
  • Niewykupywanie gotowych wycieczek tylko samodzielne zwiedzanie wyspy.
  • Poruszanie się komunikacją miejską.
  • Wakacje w 2 pary – wynajem auta czy apartamentu wychodzi korzystniej.
  • Zwiedzanie wyspy poza szczytem sezonu.

Santorini z dzieckiem – kilka cennych uwag

Greckie wyspy kojarzone są zwykle bardzo rodzinnie i wydają się być idealną destynacją na podróż z najmłodszymi. Santorini z dzieckiem nie jest jednak pierwszym z możliwych wyborów. Powodem jest ubogość atrakcji skierowanych typowo pod dzieci, np. parków wodnych, ogrodów zoologicznych.

Pewnym mankamentem są też plaże. O ile Santorini ma fascynujące plaże w wielu kolorach to niekoniecznie będą one atrakcją dla najmłodszych. Z pewnością plaża Profitis Ilias to jedna z bardziej ciekawych plaż dla rodzin z małymi dziećmi, jednak pamiętać trzeba, że maluchy często wolą złoty delikatny piasek, a tymczasem tutaj piasek jest czarny.

Przeszkodą w zwiedzaniu z małymi dziećmi może być mnogość wąskich i krętych schodów w miasteczkach, choćby w Oi. Dlatego na zwiedzanie dla najmłodszych zdecydowanie lepiej zabrać nosidło niż wózek.

Santorini z dzieckiem starszym może już być dobrym pomysłem na wakacje. Szczególnie, jeśli dziecko interesuje się historią, archeologią i prehistorycznymi miastami.

Santorini a bezpieczeństwo – na co uważać?

Najważniejsza rzecz przed wyjazdem na Santorini? Spakowanie aparatu fotograficznego, kremów z wysokim filtrem, przewodników? To z pewnością też, ale każde jedną z kluczowych rzeczy jest zadbanie o bezpieczeństwo. Turystom wyjeżdżającym na Santorini zaleca się zakup polisy turystycznej, który zagwarantuje zwrot kosztów za szeroki zakres usług medycznych, ratownictwo, transport medyczny.

Czy zakup ubezpieczenia turystycznego jest potrzebny, skoro turysta posiada ubezpieczenie w Polsce a w związku z tym może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje takie rozwiązanie jako jedyny gwarant w sytuacji problemów zdrowotnych czy wypadku:

„Karta EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne, gdy konieczny jest transport medyczny lub w razie zgonu. Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.”

Jakie ubezpieczenie na Santorini i ile ono kosztuje?

Jakie ubezpieczenie na Santorini wybrać? Rekomendowane jest takie, które ma co najmniej 150 tys. zł sumy ubezpieczenia i drugie tyle na ratownictwo. Polisa powinna mieć też OC oraz NNW. Pozostałe usługi, np. OC sportowe, ubezpieczenie bagażu czy zwrot za ubezpieczenie lotu, są sprawami drugorzędnymi i dla każdego z turystów będą miały odmienne znaczenie, w zależności od rodzaju wypoczynku.

Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
128,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
151,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
154,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Proama
76,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
128,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
151,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
154,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Jak pokazuje powyższa tabela, zakup najdroższego ubezpieczenia wcale nie musi być najlepszą ofertą. W tym przypadku oferta optymalna, z kosztem dziennego ubezpieczenia w wysokości 13,97 zł, ma dużo wyższą sumę na leczenie niż oferta najdroższa. Pozostałe usługi także mają znacznie korzystniejsze warunki. Dlatego zawsze najlepiej porównać kilka ofert i sprawdzić, która posiada najlepsze warunki, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl, gdzie jest to niezwykle intuicyjne i proste. Po wyborze, zakup polisy odbywa się przez internet a polisa przychodzi na skrzynkę mailową.

W Grecji, w przypadku hospitalizacji trzeba pokryć część kosztów leczenia, a także w niektórych sytuacjach obowiązuje dopłata za badania i niektóre leki. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju, a także nie refudnuje kosztów kwarantanny w razie zarażenia się koronawirusem. Warto o tym pamiętać już przed urlopem, aby nie powrócić z niego z wielotysięcznym rachunkiem za leczenie – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Santorini to wyjątkowa grecka wyspa. Ci, którzy tu byli, podkreślają, że jej wulkaniczny, surowy krajobraz sprawia, iż można się tu poczuć jak na innej planecie. Z pewnością zwiedzanie w szczycie sezonu będzie mniej komfortowe, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem terminu. Jednak sama wyspa na pewno nie rozczaruje, bo drugiego takiego miejsca próżno szukać na świecie.

Wakacje na Santorini – pytania i odpowiedzi

Gdzie w Grecji mogę skorzystać z pomocy medycznej z Kartą EKUZ?

Jeżeli przebywając na terenie Grecji przytrafi nam się wypadek lub dopadnie nas choroba i potrzebna będzie nagła pomocy medycznej, musisz zabrać ze sobą EKUZ, dowód osobisty lub paszport i udać się do jednej z najbliższych placówek: placówki publicznej służby zdrowia, prywatnej placówki medycznej, która ma podpisaną umowę z EOPYY, placówki państwowej sieci podstawowej opieki zdrowotnej PEDY.

Lekarz pierwszego kontaktu może udzielić bezpośredniego skierowania do szpitala. Trzeba pamiętać, aby je zachować, ponieważ będzie ono niezbędne podczas przyjęcia do placówki.

Czy każdy ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia turystycznego gwarantuje ochronę w przypadku COVID-19?

Każdy ubezpieczyciel ma własne regulacje w tym zakresie, dlatego przed kupnem polisy należy przede wszystkim zapoznać się z dokumentem OWU i sprawdzić, jak w przypadku danego ubezpieczenia to wygląda. Warto również zwrócić uwagę na zakres takiej ochrony. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają jedynie pokrycie kosztów wykonania testu, a inni pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny.

Po co mi OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym obejmuje szkody rzeczowe, czyli utratę bądź uszkodzenie mienia, a także szkody osobowe, czyli uszkodzenie ciała, a nawet śmierć. Co ważne, ten rodzaj ubezpieczenia odnosi się tylko do zdarzeń związanych z życiem prywatnym, nigdy z życiem zawodowym. Jeśli zatem dojdzie do sytuacji, w której niechcący uszkodzimy czyjś sprzęt, rzecz, ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu z naszej winy – OC w życiu prywatnym gwarantuje rekompensatę za szkody powstałe z naszej winy.

Co warto wiedzieć?
  1. Santorini słynie z pięknych plaż, a najbardziej znana jest Czerwona Plaża.
  2. Na Santorini lepiej podróżować ze starszymi dziećmi niż z młodszymi.
  3. Ubezpieczenie turystyczne na Santorini można kupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych już od kilku złotych dziennie.
  4. W Grecji Karta EKUZ nie jest zbyt przydatna. W większości przypadków trzeba zapłacić za leczenie oraz hospitalizację.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments