ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

5 wskazówek przed wakacyjną podróżą na Korfu

Opublikowano: 2019-09-15 (aktualizacja 2019-09-24, godz. 11:25)

Wakacje na Korfu można bez cienia wątpliwości nazwać pobytem na najciekawszej greckiej wyspie. Wiele osób określiłoby ją nawet jako najpiękniejszy zakątek Grecji. Krajobraz, na który składają się pachnące gaje oliwne, krystaliczna, turkusowa woda, białe klify, kolorowe kwiaty i soczysta zielona roślinność sprawiają, że to jeden z najbliższych polskiemu turyście małych rajów na ziemi.

Greckie wyspy mają to do siebie, że każda jest inna. Korfu to najmniej grecka z greckich wysp, gdyż mocno odczuwalne są tutaj wpływy weneckie. Zresztą Korfiańczycy mają silne poczucie własnej odrębności, co jest odczuwalne zarówno w kuchni, jak i architekturze.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Korfu – atrakcje turystyczne, których nie można przegapić

Miasto Korfu – o tym, że warto odwiedzić stolicę wyspy najlepiej może świadczyć fakt, że w 2007 roku Stare Miasto Korfu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stolica zachęca do leniwych spacerów wśród wąskich kamiennych uliczek. Panuje tu typowy, charakterystyczny klimat śródziemnomorskich miasteczek – pranie rozwieszone nad głowami turystów pomiędzy dwoma maksymalnie zbliżonymi do siebie budynkami, gliniane donice z kwiatami umieszone przed każdymi drzwiami i na każdym parapecie. Kolorowe drzwi do domów i drewniane okiennice. Do tego liczne kafejki, sklepy z pamiątkami, tawerny, kawiarnie. Nieśpieszny spacer warto zacząć od dzielnicy Campiello, która jest kwintesencją klimatu Korfu.

Z zabytków w Starym Mieście Korfu warto zobaczyć przede wszystkim Kościół św. Spiridona, gdzie znajdują się szczątki patrona wyspy. Koniecznie trzeba zajść na słynną kamienną ulicę Liston. Miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów jest także Muzeum Sztuki Bizantyjskiej oraz Ruiny Świątyni Artemidy.

Porto Timoni – wymieniając atrakcje turystyczne Korfu, nie można zapomnieć o Porto Timoni, słynnych zatoczkach, które leżą naprzeciwko siebie, a łączy je wąski pas zieleni. Zdjęcie Porto Timoni z lotu ptaka to jedna z wizytówek wyspy. Trudno się dziwić, bo miejsce jest zachwycające: kameralne plaże, dużo zieleni wokoło, górujące nad plażami porośnięte roślinnością wzniesienia, krystaliczna woda i greckie słońce.

Uwaga! Dotarcie do Porto Timoni nie jest najłatwiejsze. Warto założyć wygodne buty, a strój plażowy i klapki zabrać w torbie.

Canal D’Amor – sama miejscowość Sidari nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale zdecydowanie warto przyjechać tu, aby zobaczyć klify tworzące Canal D’Amor. Występujące tu unikalne formacje skalne tworzą niezwykłą zatoczkę, a znajdująca się tu krystaliczna woda zachęca do kąpieli. Co odważniejsi skaczą z klifów do wody, co jest niebywałym doświadczeniem.

Paleokastritsa – to miejsce jest absolutnie zachwycające, choć tak można powiedzieć o wielu zakątkach wyspy. Takie właśnie jest Korfu – fascynuje na każdym kroku. Paleokastritsa to miejscowość położona na zachodnim brzegu wyspy. Znajdują się tutaj liczne plaże i zatoki, a każda piękniejsza od poprzedniej. Wspaniale uformowana linia brzegowa, porośnięte zielenią wzniesienia, z których można podziwiać krystaliczną wodę, jachty i łódki zakotwiczone w zatokach i tworzące wspaniały krajobraz, skały wystające z wody – trudno w słowach opisać urok tej miejscowości, bo nic nie odda uroku tego małego raju.

Będąc w Paleokastritsa, koniecznie trzeba zobaczyć Zatokę La Grotta – schodzi się do niej stromymi schodkami, a na dole czeka bar na powietrzu, turkusowa, przejrzysta woda i skały, z których można skakać do wody. Miejsce prawdziwie zachwycające.

Klasztor Theotokou – w Paleokastritsie znajduje się słynny męski klasztor „Moni Theotokou” z 1228r. Warto tu zajrzeć dla zbioru ikon i eksponatów związanych z prawosławiem, ale też ze względu na wspaniałe usytuowanie klasztoru, obok skalistego wybrzeża z obłędnym widokiem na zatokę.

Kassiopi – to jedna z bardziej urokliwych miejscowości Korfu. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Przyjemnością będzie sam spacer kamiennymi uliczkami i obiad w jednej z knajp znajdujących się w tutejszym porcie. Jednak warto także zobaczyć znajdujące się tu plaże: Imerolia i Bataria. Z tej ostatniej widoczne jest już wybrzeże Albanii.

Stara Perithia – to XIV-wieczna, najstarsza na Korfu wioska umiejscowiona w północnej części wyspy pod wzniesieniem Pantokrator. W sezonie funkcjonuje tu kilka urokliwych tawern, do których lubią zaglądać turyści.

Angelokastro – czyli Zamek Aniołów. Budowla wzniesiona na najwyższym wzgórzu w okolicy Paleokastritsy. Oprócz zamku znajduje się tutaj kaplica, kościół oraz liczne zabudowania. Z zamku rozciąga się zniewalający widok na okolicę i Morze Jońskie.

Pantokrator – na najwyższą górę Korfu można wjechać samochodem, rowerem lub wejść pieszo. Droga jest niezwykle kręta, a wzniesienia ciągną się przez 20 km, więc niedoświadczeni kierowcy mogą nie czuć się na niej swobodnie, a rowerzyści powinni odznaczać się dobrą kondycją. Jednak warto dostać się na szczyt, z którego rozpościera się zachwycający widok. Ze szczytu dostrzec można nawet Albanię.

Logas Beach – piękna plaża mieszcząca się pod ogromnymi klifami. Znajduje się tutaj jeden z ciekawszych punktów widokowych, z którego turyści zwykli oglądać zachód słońca – to szklany balkon, który znajduje się nad urwiskiem i wychodzi na morze. Na wzniesieniu znajduje się klimatyczna knajpka z leżakami, hamakami, huśtawkami, które umilają podziwianie zjawiskowych widoków.

Plaże Korfu – oprócz wspomnianego Kanału Miłości, Plaży Imerolia, Bataria oraz plaż w Paleokastiritsie, warto zobaczyć także Plażę Marathias i Plażę Issos. Każda z tych plaż to mały raj na ziemi, który zachwyca kolorem i przejrzystością wody, położeniem oraz roślinnością.

Organizacja wyjazdu na Korfu – czy warto to robić na własną rękę?

Wyjazd na Korfu można zorganizować zarówno samodzielnie, jak i kupić jedną z gotowych wycieczek oferowanych przez biura podróży. Poniżej znajduje się zestawienie kosztów, które pokazuje, ile należy wydać w opcji „Korfu na własną rękę”, a ile za gotową wycieczkę od touroperatora:

Opcja wyjazduBilety lotniczeNoclegWypożyczenie auta Suma
Korfu na własną rękę2 200 zł/2 os1 700 zł900 zł4 800 zł + wyżywienie
Korfu z biurem podróży5 000 zł (all inclusive)900 zł5 900 zł

Opracowanie własne

Z tabeli może wynikać, że samodzielna organizacja wyjazdu jest nieco tańsza. Oczywiście wszystko zależy od wydatków na wyżywienie, ale zakładając podział pół na pół (gotowanie i stołowanie się w restauracjach), może się okazać, że koszty wyjdą dość zbliżone. Ostateczne koszty w dużej mierze zależą także od tego, jakie bilety uda się znaleźć. Tabela zakłada zakup biletów w standardowej, nie najniższej cenie 1100 zł za osobę w dwie strony. Jednak przy odrobinie szczęścia i uważnym śledzeniu promocji w liniach lotniczych, bez problemu można znaleźć tańsze bilety (nawet o połowę).

Na pewno Korfu jest jedną z tańszych wysp greckich. Przyzwoity nocleg w hotelu lub ciekawym pensjonacie można znaleźć już za 1 500 zł za 2 osoby. Także gotowe wycieczki od touroperatora zaczynają się od przyzwoitych cen, tj. 1900 zł za osobę/7 dni w hotelu 4-gwiazdkowym.  

To, czy wybrać gotową wycieczkę czy organizować Korfu na własną rękę, w dużej mierze zależy od celu podróży.

Dla tych, którzy chcą głownie poplażować i pojechać na jedną, maksymalnie dwie wycieczki, bardziej opłacalna będzie wycieczka od touroperatora.

Ci, którzy planują aktywnie zwiedzać Korfu, mogą pokusić się o samodzielne zorganizowanie wyjazdu – przy intensywnym zwiedzaniu i tak nie uda się skorzystać z oferty hotelu, a posiłki będzie się spożywać głównie podczas zwiedzania. W takiej sytuacji taniej wyjdzie indywidualny wyjazd.

Rodzinny wyjazd na Korfu – lepiej nie można wybrać

Rodziny z małymi dziećmi, będą poszukiwać przede wszystkim atrakcji dla najmłodszych na Korfu. Urlop tutaj to doskonały wybór dla rodzin. Pogoda – szczególnie poza sezonem, bo jeszcze nie tak gorąco – zapewnia doskonałe warunki do plażowania i zabaw w wodzie. Z dziećmi, szczególnie tymi starszymi, z powodzeniem można udać się na zwiedzanie punktów widokowych, stolicy oraz górskich miasteczek. Wyspa jest niewielka, więc wycieczka samochodowa nie zmęczy dzieci.

Jednak atrakcje turystyczne Korfu to także miejsca niemal dedykowane dzieciom, m.in. aquparki i aquarium.

Aquapark przy mieście Korfu – największa taka atrakcja dla dzieci na Korfu. Będą się tutaj doskonale bawić nie tylko najmłodsi, ale także dorośli. Znajduje się zaraz przy stolicy i warto sobie zaplanować tutaj cały dzień. Park wodny został tak pomyślany, aby starsze i młodsze dzieci miały dedykowane atrakcje, dzięki czemu każde dziecko może się swobodnie bawić, nie przeszkadzając sobie wzajemnie.

Hydropolis  –  to park wodny znajdujący się na północy wyspy, w Acharavi. Drugi największy park wodny na wyspie. Ilość atrakcji, zjeżdżalni, basenów i innych wodnych rozrywek jest tu tak duża, że należy być przygotowanym na co najmniej kilkugodzinny pobyt.

Aquarium w Paleokastritsy – to miejsce, w którym najmłodsi odkryją niesamowite stworzenia i rośliny podwodnego świata Morza Śródziemnego. Bilet kosztuje 4-6 euro.

Na co należy uważać, podczas wyjazdu na Korfu?

Korfu to grecka wyspa, a więc przyjeżdżający tu turysta ma pełnię praw, zagwarantowanych obywatelom krajów członkowskich Unii Europejskiej. W tym przede wszystkim prawo do bezpłatnej podstawowej opieki medycznej na podstawie okazanej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Czy to oznacza, że każdą pomoc lekarską poszkodowany na terenie Korfu uzyska nieodpłatnie? Niestety nie jest to prawdą.

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

 • Zapewnia podstawowe świadczenia medyczne,
 • Usługi lekarskie świadczone są nieodpłatnie w takim zakresie, w jakim dotyczą one obywateli danego kraju, np. jeśli w danym państwie mieszkańcy dopłacają do każdej wizyty lekarskiej lub hospitalizacji, to taki sam obowiązek będzie miał poszkodowany na terenie danego kraju turysta (nawet jeśli posiada kartę EKUZ),
 • Obejmuje podstawowe świadczenia ratujące życie i zdrowie poszkodowanego, ale – uwaga! – w większości krajów EKUZ nie obejmuje ratownictwa.
 • Nie pokrywa kosztów rehabilitacji we własnym kraju, kosztów transportu medycznego a także odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na Korfu i czy jest to niezbędne?

Gdy do głowy przychodzi hasło „bezpieczeństwo Korfu” to przed oczami staje rajski krajobraz krystalicznej wody, białych klifów, połaci różowych kwiatów i niezwykłej roślinności. Nie ma tu miejsca na czarne scenariusze zakładające większe problemy zdrowotne lub materialne.

Tymczasem należy mieć świadomość, że wbrew pozorom na Korfu zdecydowanie przyda się ubezpieczenie i to w bogatym pakiecie. Dlaczego? Oto kilka najprostszych powodów:

 • Korfu to mała wyspa, którą turyści najchętniej zwiedzają samochodem, skuterem lub quadem. Drogi są wąskie, niezwykle kręte, a teren górzysty, co zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Nie każda wypożyczalnia aut ma dobre ubezpieczenie OC i AC, które zwalniałoby turystę od odpowiedzialności finansowej w razie uszkodzenia auta. Przy takich warunkach na drodze warto zadbać o ubezpieczenie na własną rękę i mieć spokojną głowę.
 • W przypadku zwiedzania wyspy samochodem warto zadbać o dobry assistance, który zapewni auta zastępcze czy holowanie z odległych górskich terenów.
 • Skaliste wybrzeża o przepięknych klifach zachęcają do skoków do wody. W przypadku Canal D’Amor istnieje nawet legenda, według której skok do wody ma zagwarantować znalezienie dobrego męża/żony.
 • Ubezpieczenie na Korfu warto zabrać także z czysto pragmatycznych powodów zamykających się w starym porzekadle „wypadki chodzą po ludziach”. Zatrucie pokarmowe, udar słoneczny, złamanie nogi, zawał – takie sytuacje zdarzają się niezależnie od miejsca pobytu. Za granicą kilka dni hospitalizacji z powodu zatrucia może skończyć się wystawieniem dużego rachunku przez szpital. Posiadanie ubezpieczenia skutecznie rozwiąże ten problem.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na Korfu?

Poniżej porównanie 3 propozycji polis turystycznych: najtańszej, najdroższej oraz oferty optymalnej.

Zakres ochronyNajtańsza oferta - 3,17 zł zł/dzień (Signal Iduna)Optymalna oferta – 12,22 zł/dzień (AXA Assistance)Najdroższa oferta – 60 zł/dzień (Ergo)
Suma ubezpieczenia86 760 zł 40 000 000 zł1 301 401 zł
Ratownictwo26 028 zł40 000 000 zł21 690 zł
NNW15 000 zł150 000 zł50 000 zł
OC-1 500 000 zł867 601 zł
Stomatolog1065,09 zł2 000 zł1 084,50 zł
Bagaż-6 000 zł4 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – wariant standardAssistance pełnyUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotuO 5h – 250 euroO 6h – 100 euroO 5h – 200 euro

Źródło: rankomat.pl

3 rady organizacyjne na koniec, jeśli wyjeżdżasz na Korfu

 1. Wybierając ubezpieczenie na Korfu, należy zwrócić uwagę na OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), a nie na cenę polisy. Jak widać z powyższej tabeli, najdroższa oferta wcale nie zapewnia najlepszej ochrony. Najszybciej i najłatwiej porównać oferty polis w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

Druga rada dotycząca ubezpieczenia na podróż: polisę można kupić w kilka chwil przez internet. Po wybraniu najlepszej oferty w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych, wystarczy kilka dodatkowych kliknięć i polisa przychodzi na maila. Podczas gorączkowych przygotowań do podróży (zwłaszcza wyjazdu last minute), jest to bardzo pomocne rozwiązanie.

 • Korfu jest bajeczne i… niewielkie. Jeśli w planach jest intensywne zwiedzanie wyspy, nie ma co przepłacać za nocleg i bardzo wysoki standard hotelu. Lepiej wtedy zainwestować w wypożyczenie bezpieczniejszego auta, bo z hotelowych usług niewiele się skorzysta. Rozmiary wyspy pozwalają niemal zwiedzić ją całą w tydzień, a z pewnością te najważniejsze atrakcje Korfu.
 • Warto rezerwować, a najlepiej kupować bilety wstępu przez internet. Jeśli jeszcze przed wyjazdem, znany jest plan podroży, warto tam, gdzie się da, kupić bilety przez internet. Po pierwsze ceny są zazwyczaj atrakcyjniejsze poprzez zakup online. Po drugie, unika się stania w kolejkach, co w żarze greckiego, letniego słońca jest bezcenne.


4.5/5 - (12 głosów)

Co warto wiedzieć?
 1. Korfu bywa określane najpiękniejszą z greckich wysp.
 2. Miasto Korfu w 2017 r. zostało wpisane na listę UNESCO.
 3. Korfu oferuje mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi.
 4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Korfu kosztuje około 3 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (12 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments