Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Urlop w Złotych Piaskach – te 5 rzeczy musisz wiedzieć!

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-04-08

W szczycie sezonu wakacyjnego tygodniowy pobyt w Złotych Piaskach dla dwóch osób w 4-gwiazdkowym hotelu w opcji all inclusive można zarezerwować w biurze podróży nawet za 3400 zł. Samodzielny wyjazd do turystycznej stolicy Bułgarii na 7 dni z przelotem w obie strony, noclegiem, wynajęciem samochodu oraz zakupem ubezpieczenia może być nieznacznie droższy i wynieść około 4000 zł.

Złote Piaski to słynny bułgarski kurort nazywany też „letnią stolicą Bułgarii”. Znajduje się nad Morzem Czarnym w odległości 17 km od Warny. Od lat chętnie odwiedzany przez Polaków, gdyż kusi szerokimi na 100 metrów plażami z łagodnym zejściem do morza, bogatą infrastrukturą turystyczną i przyjaznym klimatem.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 1. Złote Piaski – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć!

Turyści kochają Złote Piaski, bo wiele oferują zarówno rodzinom z dziećmi, jak i singlom nastawionym na aktywny wypoczynek. Największym plusem bułgarskiego kurortu docenianym przez wszystkich jest czyste, przejrzyste morze o temperaturze 25 stopni Celsjusza. Jeśli dodać do tego złocistą, szeroką plażę z drobnym, delikatnym piaskiem to otrzymujemy idealne warunki do plażowania. Łagodne zejście do morza i jego wysoką temperaturę przede wszystkim docenią rodzice z małymi dziećmi. Plaża w Złotych Piaskach uhonorowana została wyróżnieniem Błękitnej Flagi za świetną infrastrukturę oraz dbałość o środowisko naturalne.

Gdy zechcemy odpocząć od plażowania, możemy spędzić czas na zwiedzaniu okolicy. Oddalona o jedyne 17 km Warna oferuje liczne atrakcje dla turystów. Warto odwiedzić przede wszystkim zachwycające delfinarium, gdzie odbywają się pokazy tresury delfinów.

Miłośników muzeów może zainteresować dość nietypowe Muzeum Medycyny w Warnie – dawniej, w 1869 roku mieścił się tutaj prywatny szpital. Dziś obiekt został przekształcony na muzeum i oferuje zwiedzającym takie eksponaty, jak narzędzia chirurgiczne, zioła lecznicze, a także podziurawione czaszki z X w.

Jednym z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania Warny jest z pewnością Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy – zbudowana w latach 1884-86, a zaprojektowana przez Geneza Kunewa. Miał to być rodzaj symbolicznej wdzięczności Bułgarów za wyzwolenie z okupacji tureckiej. Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy to druga – po soborze Aleksandra Newskiego w Sofii – największa świątynia w Bułgarii.

Po upalnym dniu na plaży warto zrobić sobie przerwę i zwiedzić Aładżę – klasztor skalny, który mieści się w jaskini. Na dwóch poziomach w 40-metrowej skale znajdują się kaplice, cerkiew, kuchnia, jadalnia i cele mnichów. W niedalekiej odległości od Aładży położone są tzw. „Katakumby” – jaskinie z bujną roślinnością. Najprawdopodobniej były one użytkowane w okresie wczesnego chrześcijaństwa.

A jakie Złote Piaski atrakcje turystyczne oferują dla singli lub par bez dzieci? Kurorty nad Morzem Czarnym znane są z bujnego życia nocnego – liczne restauracje, knajpki, kasyna zapewnią rozrywkę w długie, ciepłe letnie wieczory.

2. Zaplanuj urlop w Złotych Piaskach na własną rękę

 Nasz turystyczny projekt „Wakacje Złote Piaski”, możemy zrealizować na dwa sposoby: skorzystać z oferty biur podróży lub zorganizować wyjazd samodzielnie. Czy Złote Piaski na własną rękę opłacają się bardziej niż wykupienie wycieczki  w biurze podróży? Sprawdźmy na przykładzie tygodniowych wakacji dla dwóch osób.

 • Urlop Złote Piaski – biuro podróży

Korzystając z oferty biura podróży, trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę czas, w którym będziemy kupować wycieczkę.

Last minute – jeśli jesteśmy w stanie wyjechać następnego dnia lub w ciągu 2 dni, najlepiej poza sezonem, to z powodzeniem znajdziemy oferty nawet za 900 zł za osobę. Wyjazd obejmuje 7 dni, dojazd, wyżywienie all inclusive, transfer z lotniska, opiekę rezydenta, podstawowe ubezpieczenie oraz zakwaterowanie w 4-gwiazdkowym hotelu. Za tygodniowe wakacje dla dwóch osób wydamy więc 1800 zł. Jeśli zrezygnujemy z opcji „all inclusive” i wybierzemy tylko śniadania w hotelu, cena będzie jeszcze niższa i wyniesie nawet 500-600 zł za osobę.  Myśląc „urlop Złote Piaski”, wyobrażamy sobie atrakcyjne warunki cenowe, bo z tego słynie Bułgaria i tak rzeczywiście jest.

 Urlop Złote Piaski w sezonie – lipiec i sierpień to zawsze najbardziej oblegane miesiące na wyjazdy zagraniczne. Tygodniowy wyjazd w opcji all inclusive dla jednej osoby to koszt zaczynający się od 1700 zł wzwyż, jeśli chcemy odpocząć w lipcu. Wyjazdy sierpniowe są nieco tańsze, szczególnie te w ostatnich dniach miesiąca – ceny zaczynają się od 1400 zł za osobę. Na wyjazd dla dwuosobowej rodziny wydamy więc od 2800 zł wzwyż.

Porównanie cen w biurach podróży tygodniowego wyjazdu do Złotych Piasków

Wyjazd last minute 2-osobowyWyjazd all inclusive 2-osobowy lipiec 2018Wyjazd all inclusive 2-osobowy sierpień 2018
1800 zł - opcja all inclusive3400 zł2800 zł
1200 zł - opcja tylko ze śniadaniami

Źródło: travelplanet.pl

Do powyższych cen należy dodać jeszcze wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jest to wydatek fakultatywny, gdyż polisa zazwyczaj zawiera się w koszcie wycieczki. Jednak jest to wersja bardzo podstawowa, nie obejmująca ochroną licznych zdarzeń, więc wielu turystów dla własnego spokoju decyduje się dodatkowo ubezpieczyć.

 • Złote Piaski na własną rękę

Wyjazd do Bułgarii można także z powodzeniem zorganizować samodzielnie. Zakładając, że Złote Piaski na własną rękę będziemy planować raczej z większym wyprzedzeniem, przyjmujemy, że wyjeżdżamy w lipcu na tygodniowy wypoczynek.

Samolot – bilet w dwie strony dla jednej osoby kupowany z wyprzedzeniem to koszt około 1200 zł, czyli nasza dwuosobowa rodzina będzie musiała zapłacić 2400 zł za dostanie się do Złotych Piasków

Nocleg – najtańsza możliwość, czyli wynajem pokoju dwuosobowego z ogólnodostępną kuchnią to koszt zaczynający się nawet od 500 zł za dwie osoby za tygodniowy pobyt. Wybierając nocleg w hotelu, możemy wykupić pobyt z zapewnionymi dwoma posiłkami – śniadaniem i kolacją. Ceny za dwuosobowy pokój ze śniadaniami i kolacjami w hotelu 3-gwiazdkowym zaczynają się od 1600 zł za dwie osoby.

Samochód – w Warnie możemy wynająć samochód już na lotnisku, co ułatwi nam transport do wynajmowanego lokum lub hotelu. Przyjmując, że chcemy mieć auto do dyspozycji przez cały wyjazd, musimy przeznaczyć dodatkowe 600-1000 zł za wynajęcie pojazdu.

Ubezpieczenie – większość podróżnych udających się na zagraniczny wyjazd wykupuje ubezpieczenie na wypadek wypadku, zgubionego bagażu czy choroby podczas urlopu. Koszt indywidualnego ubezpieczenia na tygodniowe wczasy to 40-300 zł w zależności od ubezpieczyciela. Nie wszystkie opcje zawierają np. usługę ratownictwa.

Podsumowanie: Złote Piaski na własną rękę to koszt około 2400 zł za jedną osobę. Do rachunków przyjęliśmy najważniejsze wydatki, czyli lot, wynajęcie auta, nocleg z wyżywieniem i ubezpieczenie.

Projekt „wakacje Złote Piaski” wychodzi więc korzystniej w opcji wykupienia wycieczki w biurze podróży.

Kalkulacja samodzielnego wyjazdu do Złotych Piasków

Składowe ofertyCena za 2 osoby
Samolot2400 zł
Nocleg z wyżywieniem1600
Samochód600 zł
Ubezpieczenie40 zł
SUMA4640 zł

Źródło: Skyscanner.pl, booking.com, happycar.pl, rankomat.pl.

3. Zorganizuj wakacje z dzieckiem w Złotych Piaskach

Złote Piaski to destynacja chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Maluchy mają tu świetne warunki do zabawy i wypoczynku – piękna plaża z delikatnym piaskiem, ciepłe morze, łagodne zejście. Przy każdym większym hotelu są także atrakcje dla dzieci w postaci parku wodnego, zjeżdżalni, placu zabaw.

Nie bez powodu wiele biur podróży zachęca ofertą „Złote Piaski z dzieckiem” – oprócz nadmorskiej infrastruktury, bułgarski kurort oferuje wiele innych rozrywek dla najmłodszych:

 • Park wodny „Aquapolis” – park rozrywki to idealne miejsce na całodzienną zabawę dla dzieci. Takie Złote Piaski z dzieckiem to będzie prawdziwa zabawa: zjeżdżalnie, wodospady, ścianka wspinaczkowa, jacuzzi, baseny, a to wszystko zaprojektowane z rozmachem i pomysłem.
 • Park przyrody „Złote Piaski” – starsze dzieci, szczególnie te lubiące aktywny wypoczynek, mogą być zainteresowane pieszymi wycieczkami, jakie można urządzać w parku „Złote Piaski”. Jest to las znajdujący się przy brzegu, który oferuje turystom 7 tras wycieczkowych. W lesie znajduje się wspomniany już klasztor w skale Aładża oraz 200-letnie drzewo czinar o obwodzie 4 metrów. Ponadto najmłodsi mogą tu zaobserwować wyjątkowe gatunki roślin i drzew, a także ptaki i ssaki, w tym wiele zagrożonych wyginięciem gatunków.
 • Delfinarium w Warnie – to rozrywka dla małych i dużych, ale Złote Piaski z dziećmi nie mogą obejść się bez wizyty w delfinarium. Pokazy tresury delfinów robią imponujące wrażenie, a sama atmosfera panująca w delfinarium jest naprawdę wyjątkowa.
 • Sweti Konstantin i Sweta Elena – ta mała, ale bardzo urocza miejscowość, to najbardziej zielone miejsce na całym wybrzeżu, a do tego najstarsze bułgarskie uzdrowisko nad Morzem Czarnym. Warto tutaj zabrać starsze dzieci, które lubią odkrywać niespotykane miejsca. Można tu bowiem podziwiać Kamienny Las – formację składającą się z dziesiątek skał, znajdujących się tutaj od 50 milionów lat.

4. Sprawdź stan bezpieczeństwa w Złotych Piaskach!

Wielu turystów, planujących wyjazd do Bułgarii zastanawia się, czy jest to bezpieczne miejsce. Złote Piaski bezpieczeństwo – czy można między tymi określeniami postawić znak równości? Jak najbardziej można – zarówno kurort, jak i cały kraj jest uznawany jako bezpieczny turystycznie obszar. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ), w Bułgarii nie istnieje obecnie zagrożenie atakiem terrorystycznym.

Na co zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa?

Należy zachować takie same środki ostrożności, jak podczas pobytu w każdym innym kraju czy w Polsce:

 • MSZ sugeruje pozostawianie samochodu na strzeżonych parkingach lub przylegających do hotelu,
 • pozostawiając auto zaparkowane, należy zabrać z niego wszystkie cenne rzeczy i dokumenty,
 • podczas postoju dobrze, aby drzwi auta były zamknięte od środka,
 • na plaży nie należy zostawiać rzeczy osobistych i niepilnowanych dokumentów,
 • przebywając w Złotych Piaskach w sierpniu, należy pamiętać o możliwości wystąpienia zjawiska tzw. martwej fali w Morzu Czarnym (długie fale tuż pod powierzchnią wody). Należy zachować szczególną ostrożność podczas kąpieli i zwracać uwagę na komunikaty wydawane przez ratowników.

Złote Piaski bezpieczeństwo zapewniają o każdej porze roku. Można udać się tam bez obaw zarówno w sezonie, jak i w pozostałych miesiącach roku.

5. Kup ubezpieczenie turystyczne wyjeżdżając do Złotych Piasków

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz wypoczynek będzie w pełni udany, musimy zadbać także o własne bezpieczeństwo w razie choroby bądź wypadku. Udając się na urlop do któregoś z 32 państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), mamy zapewniony bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w placówkach publicznych dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak karta nie refunduje kosztów transportu pacjenta do Polski helikopterem lub karetką, a także akcji ratowniczej bądź poszukiwawczej. Dlatego nawet NFZ zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Ponadto warto wiedzieć, że każde państwo członkowskie UE lub EFTA ustala własne kryteria dotyczące możliwości korzystania z publicznej opieki medycznej, która jest refundowana w ramach EKUZ. Oznacza to, że np. w niektórych krajach wezwanie pomocy medycznej do poszkodowanego jest odpłatne i nie jest finansowane przez NFZ w ramach karty. Pamiętajmy również,, że w wielu kurortach dostępni są wyłącznie lekarze prywatni – za ich usługi będzie trzeba dodatkowo zapłacić.

EKUZ refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne, które niestety mogą okazać się niewystarczające. Jak więc połączyć Złote Piaski, bezpieczeństwo i stworzyć z tego udany urlop? Czy dla pewności ograniczyć wypoczynek tylko do plażowania nad hotelowym basenem? Oczywiście rozwiązanie jest dużo prostsze – wystarczy wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

Jakie warunki oferuje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Oczywiście zakres ochrony jest uzależniony od ubezpieczyciela, ale najczęściej w pakiecie otrzymujemy:

 • zwrot kosztów leczenia – od 40 000 do nawet 600 000 zł,
 • ratownictwo – nie każdy ubezpieczyciel ma tę opcję w pakiecie, więc warto się upewnić. W tym przypadku zwrot obejmuje kwoty od 20 000 do 600 000 zł,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – od 8500 do 150 000 zł,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – od 50 000 do nawet 1 500 000 zł,
 • ubezpieczenie bagażu – od 1000 do 5000 zł.

W poszczególnych ofertach możemy na przykład skorzystać z usług stomatologa, a ubezpieczyciel zwróci nam nawet 1600 zł. Ból zęba nie jest niczym rzadkim i nie uznaje urlopów. Gdy mamy dobre ubezpieczenie turystyczne szybko pozbędziemy się problemu, nie tracąc ani dobrego humoru, ani pieniędzy.

OC sportowe – to też przydatna opcja w ubezpieczeniu turystycznym dla osób, które planują wypoczynek aktywnie i na sportowo.

Równie przydatny jest assistance samochodowy – większość z nas choć raz wynajęła auto podczas wyjazdu zagranicznego. To w końcu wygodny i niedrogi sposób, aby zwiedzić dużo atrakcji w krótkim czasie. Aby rzeczywiście pozostał niedrogim sposobem, konieczne jest wykupienie assistance samochodowego, który pokryje koszty holowania czy uszkodzenia pojazdu.

EKUZ w przeciwieństwie do ubezpieczenia podróżnego, nie pokryje nam kosztów uszkodzenia bądź zgubienia bagażu. Nie posiada również dodatkowej ochrony w postaci NNW oraz OC.

Jaki jest koszt dodatkowego ubezpieczenia turystycznego dla dwóch osób?

Najtańsza oferta Uniqa oferuje pakiet podróżny już za 40,77 zł. Nie obejmuje on jednak ratownictwa. Suma ubezpieczenia zdrowotnego to ponad 42 000 zł, na stomatologa przeznaczone jest ok. 1000 zł, bagaż ubezpieczony jest na kwotę niecałych 850 zł, nieszczęśliwy wypadek bądź uszczerbek na zdrowiu obejmuje kwotę prawie 8 500 zł. W pakiecie nie ma ubezpieczenia dla aktywnych, assistance samochodowego, OC za bagaż.

Dla porównania najdroższa oferta, Europa Ubezpieczenia, wynosi 319 zł za dwie osoby. Koszty leczenia obejmują aż 1 274 152,44 zł, ratownictwo – 42 471,75 zł, stomatolog – 1274,15 zł. Bagaż posiada kompleksowe ubezpieczenie:  4 247,17 zł za sprzęt elektroniczny i cały bagaż łącznie, a także 637,08 zł za opóźnienie bagażu. Oferta  zapewnia również ubezpieczenie NNW na kwotę ponad 42 000 zł, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i sportowe  na kwotę ponad 424 000 zł. Z dodatkowych usług warto wspomnieć o ubezpieczeniu mieszkania bądź domu na 15 000 zł oraz odszkodowaniu za opóźniony lot – ok. 850 zł.

Podaliśmy dwie najbardziej skrajne oferty, jednak pomiędzy nimi jest wiele ubezpieczeń pośrednich. Optymalna polisa turystyczna powinna zawierać koszty leczenia i ratownictwa na kwotę minimum 100 000 zł w przypadku wakacji w Europie, OC w życiu prywatnym oraz NNW, dobrze aby zawierała także ubezpieczenie bagażu i assistance samochodowy. Taką polisę oferuję np. AXA Assistance a w jej skład wchodzi:

 • koszty leczenia 600 000 zł,
 • koszty ratownictwa 600 000 zł,
 • ubezpieczenie bagażu 1500 zł,
 • NNW 50 000 zł,
 • OC 150 000 zł,
 • Assistance samochodowy 19 112,29 zł.

Dobrze jest porównać ze sobą oferty co najmniej kilku towarzystw za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń, a następnie wybrać propozycję dostosowaną do planowanego urlopu. Dobranie optymalnej polisy zapewni nam spokojny urlop i oszczędzi wiele problemów w razie niespodziewanych zdarzeń.

Porównanie najtańszej, optymalnej oraz najdroższej 7-dniowej polisy turystycznej do Złotych Piasków

Najtańsza oferta Optymalna ofertaNajdroższa oferta
Koszty leczenia42 924,16 zł600 000 zł1 274 152,44 zł
Ratownictwo-600 000 zł42 471,75 zł
Bagaż – suma ubezpieczenia858,48 zł1500 zł4 247,17 zł
OC w życiu prywatnym-150 000 zł424 000 zł
NNW8584,83 zł50 000 zł42 000 zł
Assistance samochodowy-19 112, 29 zł429 241,55 zł
Cena polisy40,77 zł59,20 zł319 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na 22.05.2018 r.).

Wakacje w Złotych Piaskach mogą być jednym z bardziej udanych urlopów. Jest tam wszystko, co jest potrzebne do odpoczynku – krystaliczna, ciepła woda, szerokie, piaszczyste plaże, obłędne wino i smakowite jedzenie. Moc atrakcji dla najmłodszych i tych nieco większych sprawi, że Złote Piaski na długo pozostaną w naszych wspomnieniach.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (46 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments