ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje?

Opublikowano: 2022-12-17 (aktualizacja 2023-01-13, godz. 2:00)

Chociaż mawia się, że “ciążą to nie choroba”, to jednak jest to wyjątkowy i często niezwykle wymagający czas dla organizmu kobiety. Nie oznacza to, że musi ona rezygnować z przyjemności czy odwoływać planowanych już od kilku miesięcy wakacji. Udany urlop jest możliwy, jednak ciężarna powinna zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka, konsultując się z lekarzem i wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. 

Warto jednak pamiętać, że najważniejsza w tej kwestii powinna być opinia lekarza. To on ma ostatnie słowo w kwestii tego, czy kobieta w ciąży może bez obaw wsiąść na pokład samolotu lub w ogóle brać udział w dłuższej podróży. Również ubezpieczyciele zwykle biorą odpowiedzialność maksymalnie do 32. tygodnia ciąży. Dlatego, aby podróżować bezpiecznie w ciąży powyżej 32 tygodnia – o ile jest to możliwe – należy pamiętać o podstawowych wskazaniach i zastrzeżeniach. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

O tym, jak wybrać ubezpieczenie podróżne dla ciężarnej, na co uważać oraz jak zapewnić sobie i dziecku bezpieczeństwo, przeczytacie w poniższym artykule. 

Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, młoda mama czuje się na siłach, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, aby ciężarna wyjechała na swój wymarzony urlop – można wykupywać wycieczkę. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Po pierwsze – kobieta powinna obligatoryjnie zabrać ze sobą kartę przebiegu ciąży i całą niezbędną dokumentacją leczniczą (np. wydruk z USG), nawet jeśli wybiera się tylko na weekend nad Bałtykiem. Oczywiście nie wolno jej zapomnieć również o zażywanych doraźnie lub regularnie i suplementach. 

Po drugie – należy mieć na uwadze, że podróż np. autokarem może być bardzo męcząca, a długie przebywanie w tej samej (często niekomfortowej) pozycji to dość prosta droga do zakrzepicy. Istotny jest również cel wyjazdu – wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza zdecydowanie nie wpłynie dobrze na kondycję przyszłej mamy. 

Kiedy najlepiej wybrać się w podróż?

Jeśli chcemy się wybrać na wakacje w ciąży, zdecydowanie zaleca się planowanie podróży w jej drugim trymestrze. To właśnie wtedy przyszła mama zazwyczaj odzyskuje siły po porannych mdłościach na początku ciąży, a jednocześnie nie musi się martwić o nadchodzący poród czy trudności w funkcjonowaniu przez większy brzuszek. Dodatkowo podróżowanie między 12. a 30. tygodniem ciąży jest określane jako najbezpieczniejsze. 

Podróżowanie samolotem w ciąży

Jak podaje Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów ACOG (The American College of Obstetricians and Gyneacologists) – “podróżowanie (samolotem) kobiet do 36. tygodnia ciąży jest bezpieczne”. Zaleca się jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Warto również podkreślić, że podróżowanie jest bezpieczne, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Przeciwwskazaniami do latania dla ciężarnej mogą być między innymi:

  • poronienia, przedwczesne porody lub przedterminowe pęknięcie błon płodowych w przeszłości;
  • niedokrwistość,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • wszelkie choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie),
  • problemy z łożyskiem,
  • ciąża wielopłodowa.

Nie oznacza to jednak, że występowanie któregoś z powyższych schorzeń definitywnie przekreśla szansę na lot. Ponownie podkreślamy: najważniejsza jest opinia lekarza.

Jednak kobieta w prawidłowo rozwijającej się ciąży nie powinna mieć obaw – żadne badania nie wykazały, by obecne podczas trwania lotu promieniowanie i zmiana ciśnień, negatywnie wpływały na dziecko. Bez obaw można również zapiąć pasy bezpieczeństwa. Ponadto, niektóre linie lotnicze oferują specjalne miejsca na kobiet w ciąży, dzięki którym ciężarna ma więcej miejsca by np. wyprostować nogi. 

Zaświadczenie od lekarza na lot samolotem

Niektóre linie lotnicze mogą wymagać od kobiety w ciąży zaświadczenia od lekarza w kwestii braku przeciwwskazań do lotu. W widocznej ciąży zapewne konieczne będzie również okazanie dokumentacji, która szczegółowo określa tydzień ciąży. Bezpieczne podróżowanie w ciąży powyżej 32 tygodnia nie jest już takie oczywiste dla wszystkich linii lotniczych, dlatego też nie wszystkie na to zezwalają. 

Każda linia lotnicza ma jednak swoje przepisy. Poniżej kilka przykładów. 

LINIA LOTNICZA Ciąża pojedyncza Ciąża mnoga Konieczne zaświadczenie
Raynair  Podróż dozwolona do 36. tygodnia Podróż dozwolona do 32. tygodnia Powyżej 28. tygodnia

zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej, potwierdzające, że ciąża przebiega bez powikłań oraz jaka jest przewidywana data porodu. 

Wizzair  Podróż dozwolona do 34. tygodnia ciąży Podróż dozwolona do 34. tygodnia ciąży Powyżej 28. tygodnia

zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej, potwierdzające, że ciąża przebiega bez powikłań oraz jaka jest przewidywana data porodu. 

LOT  Brak ograniczeń – decyzja lekarza Brak ograniczeń – decyzja lekarza Powyżej 32. tygodnia:

formularz MEDIF, wypełniony przez lekarza nie więcej niż 14 dni przed rozpoczęciem podróży.

Lufthansa  Podróż dozwolona do 36. tygodnia ciąży lub 4 tygodni przed porodem Podróż dozwolona do 36. tygodnia ciąży lub 4 tygodni przed porodem Brak konieczności zaświadczenia lekarskiego.

(Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kobieta chce odbyć lot w późniejszym okresie niż dozwolony – jest to możliwe, ale jedynie z zaświadczeniem od Centrum Medycznego Lufthansy).

Emirates  Podróż dozwolona do 36. tygodnia Podróż dozwolona do 32. tygodnia Powyżej 29. tygodnia: zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej  informacją o potwierdzeniu pojedynczej lub mnogiej ciąży, potwierdzeniu braku komplikacji, szacowanym terminie porodu, najpóźniejszej potwierdzeniu dobrego stanu zdrowia, informację o braku przeciwwskazań do odbycia lotu.

Jak widać, przepisy w tej kwestii nieznacznie się od siebie różnią, jednak należy szczegółowo zapoznać się z regulaminem konkretnych linii lotniczych.

Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży mają prawo do szybszej odprawy na lotnisku, a w przypadku braku odpowiednich zaświadczeń może im zostać odmówione prawo do wejścia na pokład.

Podróżowanie w ciąży a karta EKUZ

Jak wiadomo, Europejska Karta Ochrony Zdrowia, pozwala nam korzystać z opieki w państwowych placówkach na terenie wszystkich państw członkowskich UE, EFTA oraz Wielkiej Brytanii. We wszystkich krajach honorujących EKUZ leczenie związane z ciążą i porodem jest refundowane.

Refundowane nie są jednak pojedyncze konsultacje lekarskie, szczegółowe badania czy transport medyczny do kraju. Nie wszędzie jest również dostęp do państwowej placówki – może się zdarzyć, że w okolicy będą jedynie prywatne ośrodki. Wówczas EKUZ okazuje się być bezużyteczny – karta nie pokrywa żadnych kosztów leczenia ponad te, które refunduje kraj swoim rodakom. W dodatku najczęściej nawet za refundowane pakiety należy zapłacić z własnej kieszeni – dopiero potem otrzymamy zwrot pieniędzy od państwa.

Właśnie dlatego tak istotne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, szczególnie w okresie, gdy nasze zdrowie jest szczególnie ważne. W końcu odpowiadamy nie tylko za siebie, ale i za malucha. 

Ubezpieczenie podróżne dla ciężarnej – co jej zapewnia?

Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo różnie podchodzą do kwestii zapewniania ciężarnej kobiecie ochrony. Niekiedy ciąża jest traktowana jako wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej, bez możliwości dokupienia rozszerzeń.

UWAGA❗ Najpopularniejszym podejściem jest zawieranie leczenia związane z ciążą i porodem w standardowym pakiecie, ale z ograniczeniem do konkretnego tygodnia ciąży.

Może zdarzyć się też tak, że leczenie związane z ciążą lub porodem ma ograniczenie do określonej sumy gwarantowanej, innej niż suma gwarantowana kosztów leczenia lub do konkretnej liczby wizyt lekarskich. Wszystkie szczegóły dotyczące polisy zapewne są zawarte w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie w ciąży – jak długo działa?

Większość ubezpieczycieli bierze na swoje barki odpowiedzialność za kobiety w ciąży do jej 32. tygodnia. Później ryzyko porodu staje się zbyt duże, podobnie jak zwiększa się częstotliwość wizyt u lekarza. Niektóre polisy obejmują swoim zakresem ochrony ciążę jedynie do 26. tygodnia

Zależne jest to nie tyle co od ubezpieczalni, ale od konkretnej oferty. Odsyłamy tutaj do OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, z którymi bez wątpienia warto się zapoznać przed zakupieniem konkretnej oferty. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne w ciąży, należy jeszcze skrupulatnie niż zwykle przeanalizować, na jaką ochronę możemy liczyć. Przede wszystkim – ciążą nie może być wyłączeniem umowy ubezpieczenia – to dość oczywiste, jednak od tego kryteria powinniśmy zacząć poszukiwania.

Jako, że w większości towarzystw nie ma jednak indywidualnych ograniczeń co do leczenia związanego z ciążą lub przedwczesnym porodem, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, aby:

  • suma gwarantowana pokrywająca koszty leczenia wynosiła najmniej 30 000 euro, a optymalnie 50 000 euro,
  • ochrona bez dodatkowych rozszerzeń obejmowała ciążę do 32. tygodnia, a nie 26, jeśli jesteśmy już w bardziej zaawansowanej ciąży
  • ubezpieczenie zawierało ochronę COVID-19,
  • ubezpieczenie pokrywało koszty transportu medycznego do kraju. 

Dodatkowo, idealnie byłoby, gdyby polisa zawierała pokrycie kosztów przedwczesnego porodu oraz związaną z nim opiekę nad matką i dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność do określonego tygodnia ciąży lub do określonego czasu przed planowanym porodem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w ciąży?

Na podstawie jak zawsze niezawodnego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych, dokonaliśmy porównania kosztów zakupu polisy na wyjazd do 3 europejskich krajów. W zależności od ubezpieczyciela i tego, co zostało zawarte w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, polisy obejmują różny zakres ochrony zdrowia ciężarnej.

Ubezpieczenie dla kobiety w ciąży, 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
27,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Pokrywa koszty leczenia związanego z ciążą i porodem, nie później jednak niż do zakończenia 32 tygodnia ciąży, ograniczone do 2 wizyt i do równowartości kwoty 10 000 PLN łącznie
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
28,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 50 000 zł Pokrywa koszty leczenia ciężarnej, jeśli wystąpią powikłania związane z ciążą (w tym poród do 32 tygodnia)
Signal Iduna
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
45,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 30 000 zł Pokrywa koszty przedwczesnego porodu, który nastąpił nie później niż w 32 tygodniu ciąży, przy czym świadczenie wypłacane jest łącznie za matkę i dziecko do wysokości sumy ubezpieczenia oraz obejmuje koszty leczenia powikłań ciąży, o ile powikłania nie występowały przed rozpoczęciem podróży.
Ubezpieczenie dla kobiety w ciąży, 7-dniowy wyjazd do Hiszpanii
Allianz
27,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Pokrywa koszty leczenia związanego z ciążą i porodem, nie później jednak niż do zakończenia 32 tygodnia ciąży, ograniczone do 2 wizyt i do równowartości kwoty 10 000 PLN łącznie
Nationale-Nederlanden
28,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 50 000 zł Pokrywa koszty leczenia ciężarnej, jeśli wystąpią powikłania związane z ciążą (w tym poród do 32 tygodnia)
Signal Iduna
45,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 30 000 zł Pokrywa koszty przedwczesnego porodu, który nastąpił nie później niż w 32 tygodniu ciąży, przy czym świadczenie wypłacane jest łącznie za matkę i dziecko do wysokości sumy ubezpieczenia oraz obejmuje koszty leczenia powikłań ciąży, o ile powikłania nie występowały przed rozpoczęciem podróży.

Jeśli planujesz wycieczkę w ciąży – koniecznie zapoznaj się z OWU przed kupnem polisy!

Czy podróż w ciąży jest bezpieczna?

Wyjazd w czasie ciąży jak najbardziej może być dobrym pomysłem. Pozwoli odpocząć przyszłej mamie oraz nacieszyć się nowymi krajobrazami. Oczywiście dotyczy to osób, których ciąża nie jest zagrożona i co do wyjazdu których nie było zastrzeżeń lekarskich.

W czasie zagranicznych podróży z pewnością nie należy zapominać o ubezpieczeniu podróżnym, które będzie idealnym rozwiązaniem w razie konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej. Wyjazd może bowiem wiązać się także z drobnymi stresami i komplikacjami, których nie należy lekceważyć.

5/5 - (2 głosy)

Co warto wiedzieć?
  1. Podróżowanie w ciąży może być bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka, nawet, jeśli podróż przewiduje lot samolotem. Najlepiej jednak planować wyjazd na drugi trymestr ciąży i skontaktować się z lekarzem. 
  2. Niektóre linie lotnicze nie pozwalają wejść na pokład kobietom w zaawansowanej ciąży, a jeszcze inne wymagają od nich zaświadczenia lekarskiego. Należy zapoznać się z regulaminem linii, zanim zakupimy bilet.
  3. Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych zwykle działa z wyłączeniem powyżej 32. tygodnia ciąży (lub 26., zależnie od OWU).

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jaką sumę gwarantowaną powinna wybrać ciężarna?

    Najlepiej zdecydować się na możliwie najwyższy wariant sumy gwarantowanej. Na pewno powinna być ona wyższa niż 50 000 euro. Obecnie w naszym kalkulatorze najwyższy wariant wynosi 40 000 000 zł.

  2. Czy kobieta ciężarna potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia na czas podróży?

    Zazwyczaj zakup dodatkowego ubezpieczenia nie jest konieczny - do 32. tygodnia większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę bez żadnych rozszerzeń.

  3. Czy ubezpieczenie pokrywa koszty porodu?

    W większości przypadków koszty przedwczesnego porodu oraz związaną z nim opiekę nad mamą i dzieckiem pokrywa ubezpieczyciel, jednak należy zwrócić uwagę czy nie jest to wyłączeniem. Ponownie jednak - koszty przedwczesnego porodu Towarzystwa Ubezpieczeniowe pokryją do określonego tygodnia ciąży.

  4. Czy kobieta w ciąży powinna ubezpieczyć się od zarażenia się koronawirusem?

    Nie ulega wątpliwości, że chociaż COVID-19 przestał być już głośnym tematem, zagrożenie nadal istnieje. Każdy powinien posiadać ubezpieczenie zawierające ochronę przed COVID-19, najlepiej takiej, w którym ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty testów i leczenia, ale również potencjalne przedłużenie pobytu z uwagi na kwarantannę.

  5. Czy mogę się ubezpieczyć będąc w ciąży?

    Tak, jednak pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa dla kobiet w ciąży jest w polisach mocno ograniczona, a różnice pomiędzy ofertami są ogromne. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie odpowiada za zdarzenia związane z ciążą powyżej 32 tygodnia. Część ubezpieczycieli ogranicza swoją odpowiedzialność do pokrycia jednej wizyty lekarskiej i niezbędnego transportu do wysokości 100 euro, inni pokrywają tylko koszty przedwczesnego porodu, a jeszcze inni pełną oferują pomoc do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments