Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne z transportem medycznym – gdzie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-01-03

Transport medyczny w ubezpieczeniu turystycznym zapewnia odpowiednią ochronę osobie poszkodowanej, która została objęta ochroną ubezpieczeniową. Nawet w niegroźnie wyglądających sytuacjach może okazać się potrzebny, co w przypadku zagranicznego wyjazdu wiąże się z kosztami w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co to jest transport medyczny w ubezpieczeniu turystycznym?

Transport medyczny jest ochroną w zakresie ubezpieczenia turystycznego. Polega na przewozie do placówki medycznej osoby poszkodowanej, która nie ma możliwości przemieścić się samodzielnie. Każdy taki transport medyczny odbywa się w asyście wykwalifikowanego personelu medycznego. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zakresem ochrony, jaki może zapewniać dodatkowo ubezpieczenie turystyczne jest również transport zwłok do kraju. Usługa taka polega na sprowadzeniu zwłok osoby zmarłej do kraju pochodzenia, konkretnie do wskazanego domu pogrzebowego przy zachowaniu wytycznych rygoru sanitarnego.

Zarówno koszt transportu medycznego, jak i transportu zwłok do kraju, to usługi bardzo kosztowne – szczególnie za granicą. Są to koszty rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Transport medyczny, a Karta EKUZ

Każdy podróżny, wybierający się w podróż zagraniczną zapewne słyszał o Karcie EKUZ.Jest to dokument, który  upoważnia do korzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej na ternie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zapewnia niezbędne świadczenia medyczne, które muszą być wykonane, aby pacjent nie musiał wracać do własnego kraju celem uzyskania pomocy lekarskiej.

Warto jednak pamiętać, że transportu medycznego i transportu zwłok do kraju nie refunduje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a ich pokrycie przez NFZ jest problematyczne i obarczone wieloma formalnościami. Dlatego przed wyjazdem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

Ubezpieczenie turystyczne a transport medyczny

Każdy wyjazd zagraniczny – bez względu na to, czy służbowy, czy wakacyjny – warto zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednią polisę turystyczną. Cena takiej polisy stanowi jedynie niewielką część wszystkich kosztów podróży, a gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i ochronę w problematycznych sytuacjach.

Ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia transport medyczny, pokrywa niebagatelne koszty repatriacji w razie poważnej choroby lub śmierci osoby objętej polisą.

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne z transportem medycznym?

Przede wszystkim, w razie wypadku, uszkodzenia ciała, czy w jakiejkolwiek innej sytuacji, która uniemożliwia samodzielne przemieszczanie się, osoba poszkodowana może liczyć na odpowiednią ochronę. Transport medyczny zostanie zorganizowany i opłacony przez ubezpieczyciela.  W przypadku podróży zagranicznych koszty takiej usługi są ogromne. Ubezpieczenie gwarantuje więc ubezpieczonemu ochronę przed dodatkowym stresem, który w takiej sytuacji mógłby doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku osoba objęta ubezpieczeniem umiera, bliscy nie są obarczeni kosztami transportu zwłok z zagranicy. Ubezpieczyciel przejmuje takie obciążenie, oszczędzając rodzinie i bliskim przykrych doświadczeń i dodatkowych nerwów.

Jakie koszty pokryje ubezpieczeniem turystyczne z transportem medycznym?

Poszkodowany w wypadku za granicą trafia zazwyczaj do najbliższej placówki medycznej, gdzie udzielana jest mu odpowiednia pomoc, do czasu który umożliwia powrót do kraju. Podczas takiej podróży wymagana może być specjalistyczna pomoc i odpowiednie warunki. Transport dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im dalej od Polski, tym będzie droższy.

Ubezpieczenie z transportem medycznym gwarantuje nie tylko opłacenie podróży z miejsca wypadku do najbliższej placówki służby zdrowia, ale także ochronę przed kosztami związanymi z transportem do miejsca zakwaterowania oraz powrotu do kraju, jeśli nie może się on odbyć np. zaplanowanym wcześniej lotem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego z transportem medycznym?

Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia transport medyczny, przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W zapisie OWU zawarte są najważniejsze informacje o tym, jaki zakres transportu dane towarzystwo pokrywa. Czy będą to pokryte koszty najdroższych przejazdów lub przelotów, czy podstawowy zakres ochrony.

Kolejnym aspektem, na który również warto zwrócić uwagę jest dokładne dopasowanie zakresu ochrony do planów urlopowych. Dla aktywnych przydatne może okazać się rozszerzenie, które zagwarantuje np. pokrycie kosztów w przypadku wezwania ratowników, czy helikoptera. Uprawiając sport, szczególnie ten wyczynowy, ekstremalny – ubezpieczony narażony jest na wypadek lub uszkodzenie ciała, co w wielu przypadkach oznacza wykorzystanie specjalistycznego sprzętu lub zaangażowania specjalistów.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z transportem medycznym?

Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby na Wyspy Zielonego Przylądka
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
153,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71 Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7 Transport medyczny do Polski: bez limitu
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
241,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 181 Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Transport medyczny do Polski
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
455,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy OC sportowe: 100 000 zł Ochrona COVID-19 Transport medyczny do Polski: bez limitu Zakres 6 / 7
Ubezpieczenie turystyczne dla jednej osoby na Wyspy Zielonego Przylądka
Nationale-Nederlanden
153,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71 Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7 Transport medyczny do Polski: bez limitu
AXA
241,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 181 Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Transport medyczny do Polski
Allianz
455,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy OC sportowe: 100 000 zł Ochrona COVID-19 Transport medyczny do Polski: bez limitu Zakres 6 / 7

Ubezpieczenie turystyczne z ochroną gwarantującą transport medyczny do kraju to koszt kilku złotych dziennie. Jest to niewielki koszt w stosunku do wydatków, jakie mogą pojawić się w związku z pokryciem takich kosztów z własnej kieszeni.

mówi Madalena Kajzer, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Gdzie kupić ubezpieczenie z transportem medycznym do kraju?

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pokrywa koszty transportu do kraju, jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala na dokładną analizę zarówno cen, jak i zakresu ochrony, a także dokładne zapoznanie się z dokumentem OWU.

Podsumowanie
 1. Transport medyczny w ubezpieczeniu turystycznym zapewnia odpowiednią ochronę osobie poszkodowanej, która została objęta ochroną ubezpieczeniową.
 2. Każdy taki transport medyczny odbywa się w asyście wykwalifikowanego personelu medycznego.
 3. Transport dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im dalej od Polski, tym będzie droższy.
 4. Ubezpieczenie z transportem medycznym gwarantuje nie tylko opłacenie podróży z miejsca wypadku do najbliższej placówki służby zdrowia, ale także ochronę przed kosztami związanymi z transportem do miejsca zakwaterowania oraz powrotu do kraju, jeśli nie może się on odbyć np. zaplanowanym wcześniej lotem.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki jest koszt transportu medycznego, kiedy trzeba go zapłacić z własnej kieszeni?

  Nawet w przypadku przelotu zwykłym samolotem pasażerskim z krajów południowej Europy, koszt transportu dla poszkodowanego i opiekuna medycznego sięgnąć może kwoty 10-12 tys. zł. Natomiast jeśli dojdzie do bardziej skomplikowanych obrażeń i konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego transportu lotniczego, koszt usługi znacznie wzrośnie.

 2. Czy kraj, z którego transportowany jest poszkodowany ma znaczenie?

  Tak. Ogromne znaczenie ma odległość. Z jeszcze wyższymi sumami niż te w przypadku Europy, trzeba się liczyć, jeśli potrzebny będzie specjalistyczny transport medyczny z dalekich, lecz jednocześnie popularnych wśród turystów krajów np. Chin, Indii, Tajlandii czy Meksyku. Są to bardzo różne sumy, uzależnione również od rodzaju transportu, jaki należy zastosować. Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Polski oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł.

 3. Czy bliscy również mają zapewniony transport do kraju, kiedy osoba ubezpieczone zostanie poszkodowana?

  W większości przypadków tak. Ale należy najpierw dokładnie sprawdzić, czy taka opcja znajduje się w pakiecie Assistance. Często ubezpieczyciele oferują przyjazd innej osoby - np. do opieki na dziećmi czy kontynuowania podróży, jeśli wypadkowi uległa osoba będąca jedynym kierowcą.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.7/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments