Ubezpieczenie turystyczne TUI – czy wystarczy na wycieczkę?

Opublikowano: 2017-07-27 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:58)

Planując wycieczkę turystyczną w egzotyczne miejsca, zwracamy uwagę nie tylko na kierunek podróży, atrakcje i cenę, ale również na touroperatora. Tym razem przyjrzymy się jednemu z najbardziej cenionych biur podróży – TUI, jednak nie pod kątem oferty egzotycznych wojaży, ale… ubezpieczenia turystycznego, stanowiącego ich ważny dodatek.

Po fali spektakularnych bankructw biur podróży sprzed kilku laty duża część Polaków jest bardziej ostrożna i wybiera wyłączne oferty znanych biur podróży. Co więcej, niektórzy rodacy przywiązują się do jednego lub maksymalnie dwóch touroperatorów, zwłaszcza że za regularne korzystanie z ich usług, np. w ramach klubu, mogą liczyć na korzystne zniżki. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Biuro turystyczne TUI ma opinię rzetelnego, choć nie najtańszego operatora wycieczek, oferującego bardzo dobry standard hoteli, ciekawe miejsca wypoczynku i fachową opiekę rezydentów. Pamiętajmy jednak, że proponowane przez biuro TUI ubezpieczenie turystyczne należy analizować jako odrębny produkt, bo w razie nieszczęśliwego zdarzenia liczy się wyłącznie nasz pakiet ubezpieczeniowy, a nie renoma biura czy uprzejmość rezydenta.

Renoma biura podróży a bezpieczeństwo

Biuro TUI oferuje osobne ubezpieczenie na wypoczynek w Polsce oraz ubezpieczenia: Na podróż, Sportowy Wyjazd i Rezygnacja. Nas interesować będzie ubezpieczenie Na podróż, które jest oferowane w pakietach: Basic, Standard, Compleks i Vip (na terenie Europy) lub Standard, Compleks i Vip poza nią.

Rezygnacja Tui ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży również oferowana jest w 4 wariantach w zależności od procentowego zwrotu kosztów wycieczki. Większość polskich turystów wybierając wymarzoną wycieczkę, automatycznie decyduje się na pakiet najtańszy, wychodząc z założenia, że nie ma sensu przepłacać i tak już drogiej wycieczki, a biuro podróży jest na tyle dobre, że nic złego nie może nam grozić.

Niestety, jest to częsty błąd, popełniany mimo rad pracowników biur pośredniczących w zakupie wycieczek, by jadąc w bardziej egzotyczne miejsce, pomyśleć o ubezpieczeniu rozszerzonym.

Jakie korzyści w ramach opcji Basic lub Standard?

Dla przykładu, jedziemy na egzotyczną wycieczkę do Azji. 7-dniowe ubezpieczenie podstawowe Tui w wariancie Standard dla osoby dorosłej poniżej 70. roku życia kosztuje niewiele ponad 80 zł, a po siedemdziesiątce 140 zł. W porównaniu z kosztami egzotycznej wycieczki to groszowe sprawy, ale o prawdziwej wartości tej polisy przekonujemy się dopiero w razie nieszczęścia.

Najtańsze pakiety (dla Europy – Basic, dla świata – Standard) oferują zwrot kosztów leczenia na poziomie maks. 70 tys. zł. Na pierwszy rzut oka kwota ta wydaje się spora, jednak warto zdać sobie sprawę, że ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje nie tylko wizytę u lekarza, hospitalizację, zabiegi medyczne, leki czy leczenie stomatologiczne.

W razie nieszczęśliwego zdarzenia najdroższe okazuje się transport medyczny na terenie danego kraju i transport powrotny do kraju, zwłaszcza jeśli chory będzie musiał podróżować w asyście lekarza.

W razie poważnej choroby, jak np. udar, suma ubezpieczenia w wysokości 70 000 będzie po prostu za mała, a wszelkie koszty powyżej tej kwoty będzie musiał ponieść ubezpieczony lub jego rodzina.

Kolejne elementy pakietu Standard (poza Europą) to ubezpieczenie NNW w wysokości 10 tys. zł (w razie śmierci ubezpieczonego rodzina otrzymuje 5000 zł), ubezpieczenie bagażu – 1000 zł i OC w życiu prywatnym: 200 000 za uszczerbek na osobie i 20 000 na rzeczy. Tui ubezpieczenie od rezygnacji oferuje nam zaś – w zależności od wyboru pakietu – zwrot 80% kosztów wycieczki w pakiecie podstawowym dziennie lub 100% w wariancie All Risk.

Ubezpieczenie dla przezornych turystów

Dlatego jeśli zamierzamy wypoczywać w krajach egzotycznych lub w takim kraju europejskim, w którym opieka medyczna jest płatna i droższa niż w Polsce – decydujmy się na droższy pakiet ubezpieczeniowy w ramach oferowanego pakietu TUI ubezpieczenie turystyczne Na podróż.

Wariant Kompleks dla osoby przed siedemdziesiątką kosztuje 97 zł,  a VIP – ok. 150 zł, a gwarantują one sumy ubezpieczenia KL na poziomie 140 i 240 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że możemy również wykupić polisę turystyczną u agenta ubezpieczeniowego lub online, i to często za dużo mniejszą kwotę w stosunku do wysokości sumy ubezpieczenia. Jadąc za granicę, wybierajmy więc nie tylko renomowane biuro, ale i renomowane ubezpieczenie, bo w kwestii bezpieczeństwa na pewno warto być VIP-em.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments