Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne TUI – czy wystarczy na wycieczkę?

Redakcja

Zaktualizowano: 2022-08-16

Ubezpieczenie turystyczne TUI to ochrona, którą mogą wykupić klienci wyjeżdżający na wakacje z biurem turystycznym TUI. Ubezpieczycielem obsługującym touroperatora jest Allianz. W ofercie dostępne są trzy pakiety – Wariant standardowy na Europę i Świat, Wariant optymalny na Europę oraz Wariant optymalny na Świat .

Wyjazd w daleką podróż, chociaż bez wątpienia jest bardzo przyjemnym i doświadczającym przeżyciem, wiąże się z koniecznością organizacji wszystkiego od A do Z. I o ile zadbanie o bilety lotnicze czy zakwaterowanie w hotelu jest dość oczywiste, tak równie oczywiste powinno być zadbanie o swoje bezpieczeństwo.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Chociaż mamy szczerą nadzieję, że wymarzony urlop odbędzie się bez przykrych niespodzianek, to nigdy nie można być pewnym, że nie zdarzy się coś, po czym Wy lub Wasz towarzysz podróży będziecie wymagać opieki medycznej. Właśnie daleko, aby spać spokojnie, turyści bardzo często decydują się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Dzięki temu, w razie nagłego wypadku, zorganizowaniem leczenia i pokryciem jego kosztów zajmuje się ubezpieczyciel. 

Ubezpieczenie turystyczne TUI  – co to za produkt?

Ubezpieczenie turystyczne TUI to ochrona podczas podróży, jaką zapewnia touroperator TUI do każdej zakupionej wycieczki. Biuro współpracuje z ubezpieczycielem Allianz, a w cenie wyjazdu pakietowego zawarte jest podstawowe ubezpieczenie.   

Ubezpieczenie turystyczne to ochrona, którą wykupujemy na czas podróży. Polisa podróżna gwarantuje nam pokrycie kosztów leczenia i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych, ale również krajowych. Ubezpieczenie turystyczne powinno się wykupywać przynajmniej tydzień przed podróżą – wtedy mamy nie tylko wewnętrzny spokój, ale również czas na zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OUW). 

Warto pamiętać, że chociaż w Polsce nie ponosimy kosztów, chociażby ratownictwa medycznego, w innych krajach obowiązują zupełnie inne zasady. Ponadto, nawet w Polsce jesteśmy objęci jedynie ubezpieczeniem NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), warto jednak rozważyć również ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. 

Jaki zakres ochrony zapewnia ubezpieczenie turystyczne TUI?

TUI to jeden z operatorów wycieczek, który, mimo stosunkowo wysokich cen za swoje usługi, cieszy się zaufaniem i szacunkiem klientów. Ofertą ubezpieczeniową TUI zajmuje się Allianz, a klienci mają do wyboru jeden z dwóch pakietów: standardowy lub optymalny.

Pakiet standardowy zawiera:

 • pokrycie kosztów leczenia, transportu i repatriacji do 250 000 PLN, 
 • ochronę w zakresie COVID-19,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu elektronicznego (do 2000 PLN na osobę),
 • ochronę przy zaostrzeniu chorób przewlekłych, 
 • standardowy pakiet Assistance,
 • pakiet podstawowy i standardowy ubezpieczenia w przypadku nieszczęśliwego wypadku – NNW,
 • ubezpieczenie OC (100 000 PLN na osobę).

Pakiet rozszerzony zawiera wszystkie wymienione wyżej elementy, z tą różnicą, że:

 • pokrycie kosztów leczenia, transportu i repatriacji bez ograniczeń – niezależnie, ile wyniosą koszty, pokrycie je ubezpieczyciel,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu elektronicznego 5000 PLN na osobę,
 • pełny pakiet Assistance,
 • ubezpieczenie OC do 1 100 000 na osobę (i 400 000 PLN na osobę przy szkodach narciarskich),
 • pakiet podstawowy i optymalny ubezpieczenia w wypadku nieszczęśliwego wypadku – NNW.

Ochrona w zakresie COVID-19 czy ochrona przy zaostrzeniu chorób przewlekłych pozostaje bez zmian. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne TUI?

Według zamieszczonego na stronie TUI cennika – koszt ubezpieczenia turystycznego TUI wynosi:

 • W pakiecie standardowym: 100 złotych za 8 dni wakacji na terenie Europy i poza jej obszarem oraz (opcjonalnie) 50 złotych dopłaty za 8 dni, za pakiet rozszerzonej ochrony all inclusive,
 • W pakiecie rozszerzonym: 170 złotych za 8 dni wakacji w Europie oraz (opcjonalnie) 50 złotych dopłaty za 8 dni wakacji w Europie za pakiet rozszerzonej ochrony all inclusive,
 • W pakiecie rozszerzonym: 200 złotych za 8 dni wakacji w dowolnym państwie świata oraz (opcjonalnie) 65 złotych dopłaty za 8 dni wakacji w dowolnym państwie świata za pakiet rozszerzonej ochrony all inclusive. 

Na stronie TUI znajdziemy dokładną listę państw Europy i świata, na których terenie możemy podróżować z ubezpieczeniem turystycznym TUI. 

Czym jest rozszerzona ochrona all inclusive?

Wspominając o pakiecie rozszerzonej ochrony all inclusive, warto wyjaśnić, czym on właściwie jest i dlaczego warto go wykupić. 

Otóż ochrona all inclusive obejmuje rozszerzenie ochrony od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku zdarzeń, które zaistniały pod wpływem alkoholu. Jak wiemy, na wakacjach często zdarza się nam wypić drinka na plaży, a bycie pod wpływem alkoholu podczas udzielania nam pomocy medycznej może okazać się problemem. Ubezpieczyciel ma wtedy prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia. Warto zatem dopłacić te kilkadziesiąt złotych do swojego pakietu, by móc ze spokojem cieszyć się wakacjami dokładnie tak, jak mamy na to ochotę. 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z w TUI

W paragrafie 16. dokumentu OWU ubezpieczenia turystycznego TUI znajdziemy zapis, że Allianz gwarantuje ubezpieczonemu zwrot maksymalnie 100% kosztów wyjazdu. Oczywiście to, czy dostaniemy pełny, czy tylko częściowy zwrot kosztów, zależy od sytuacji i wykupionego przez nas pakietu. Umowa ubezpieczenia kosztów wyjazdu z tytułu rezygnacji albo kosztów skrócenia wyjazdu nie może być zawarta później niż w dniu potwierdzenia rezerwacji wyjazdu lub potwierdzenia rezerwacji biletu lotniczego. 

Rezygnacja może odbyć się z tytułu takich przyczyn, jak na przykład:

 • nagłego zachorowania ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
 • nagłego zachorowania członka rodziny lub najbliższego krewnego, skutkującego natychmiastową hospitalizacją (pod warunkiem, że według zaświadczenia lekarskiego, hospitalizacja nie zakończy się wcześniej niż na 14 dni bezpośrednio poprzedzających dzień rozpoczęcia podróży lub do dnia rozpoczęcia podróży),
 • komplikacji związanych z ciążą ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
 • śmierci ubezpieczonego, współuczestnika podróży, członka rodziny lub najbliższego krewnego,
 • kradzieży dokumentów ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, o ile dokumenty te są niezbędne do wyruszenia w podróż (np. paszport),
 • otrzymania przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży wezwania do stawiennictwa w sądzie,
 • otrzymania przez uczestnika podróży terminu poprawkowego w szkole, o ile egzamin poprawkowy jest niezbędny do kontynuowania edukacji, a data nie była znana wcześniej.

Nie są to wszystkie przypadki, w których możemy ubiegać się o zwrot kosztów. Sytuacji takich jest więcej, a wszystkie są wymienione i szczegółowo opisane w paragrafie 16. regulaminu dostępnego na stronie TUI. O zwrot kosztów można starać się, nawet gdy doszło do kradzieży pojazdu, a ubezpieczony musi dopełnić administracyjnych zobowiązań.

Czy ubezpieczenie turystyczne w TUI wystarczy na wyjazd?

Ubezpieczenie turystyczne TUI w rozbudowanym pakiecie optymalnym gwarantuje solidną ochronę. Zapewnia wszystkie niezbędne elementy ubezpieczenia oraz dodatkowe opcje (uprawianie sportów, zdarzenia pod wpływem alkoholu, zaostrzenie chorób przewlekłych). Jest to jednak zdecydowanie zbyt wąską ochroną dla podróżującego. Koszt ubezpieczenia jest bardzo wysoki, a do wyboru mamy jedynie dwa pakiety i dwa rodzaje sum gwarantowanych. Nie można porównać ich z innymi ofertami oraz samodzielnie dopasować poszczególnych elementów pod kątem charakteru swojej wycieczki. Ponadto najtańszy pakiet – pakiet standardowy – wciąż w porównaniu do cen innych ubezpieczycieli, jest zauważalnie droższy.

Darmowe ubezpieczenie oferowane przez biura podróży zazwyczaj nie są wystarczającą ochroną. Jeśli klient chce zwiększyć zakres ubezpieczenia, może albo nabyć rozszerzenia oferowane przez ubezpieczyciela współpracującego z touroperatorem, albo skorzystać z indywidualnie wykupionej polisy. Samodzielny zakup ubezpieczenia to możliwość dopasowania zakresu ochrony do własnych potrzeb, możliwości i planów urlopowych – a to klucz do efektywnej ochrony podczas wakacji

– mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

W wyborze i dokładnym przyjrzeniu się zarówno ofercie ubezpieczenia, jak i cenie – z pomocą przychodzi kalkulator ubezpieczeń turystycznych w polisaturystyczna.pl. Narzędzie pozwala na dokładne zapoznanie się z zakresem ochrony, na który decyduje się klient oraz co najważniejsze – dokumentem OWU. Taka analiza przed zakupem z pewnością pozwoli nie tylko znaleźć korzystną finansowo ofertę, ale najlepiej dostosowaną ochronę do indywidualnych potrzeb. Standardowe ubezpieczenie turystyczne to przede wszystkim pełna modyfikacja zakresu ochrony do możliwości, oczekiwań i planów urlopowiczów.

Ile kosztuje indywidualne ubezpieczenie turystyczne ?

Indywidualne ubezpieczenie turystyczne to niewielki wydatek, w stosunku do ochrony, jaką zyskujemy dzięki polisie. Zobaczmy dla porównania jaki jest koszt ubezpieczenia turystycznego dla podróżnika planującego 8 dni wakacji na terenie Europy:

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Jak widzimy, klient wybierając się na urlop do Chorwacji, za tydzień ubezpieczenia zapłaci mniej, niż w przypadku ubezpieczenia turystycznego TUI.

Zakup polisy przez Internet to doskonałe rozwiązanie dla klientów lubiących wygodę i możliwość podjęcia decyzji zakupowej w zaciszu własnego domu. Jasno przedstawione warunki i proste w obsłudze narzędzie to znaczne ułatwienie na drodze wyboru najlepszego ubezpieczenia turystycznego dla siebie.

Co warto wiedzieć?
 1. Wybierając się na zagraniczną wycieczkę, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, aby nie zostać obciążonym horrendalnymi kwotami za pomoc medyczną.
 2. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje różny zakres pomocy – należy uważnie przeczytać, co zawiera nasz pakiet i zdecydować czy jest on wystarczający.
 3. Ochrona all inclusive uwzględnia pomoc również wtedy, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Bez jej wykupienia, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia, gdy wypadek wydarzy się podczas bycia pod wpływem.
 4. Wybierając się w góry, warto zadbać o dodatkową ochronę, gdyż górskie wędrówki są ryzykowne i nie zawsze standardowa polisa obejmuje nieszczęśliwy wypadek w górach.
 5. Ubezpieczenie podróżnicze nie jest w cenie wycieczki! Należy je osobno dokupić.
 6. Karta EKUZ nie jest wystarczającą ochroną na zagraniczne podróże.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

  Kartę EKUZ zawsze warto mieć – tym bardzie że wyrobienie jej nie trwa długo i jest darmowe. Jednak karta EKUZ to za mało, jeśli nie chcemy się niemiło rozczarować wysokim rachunkiem za pomoc medyczną na wakacjach. Dlaczego? Ponieważ karta EKUZ zapewnia nam ochronę służby zdrowia w takim zakresie, jaki obowiązuje w danym państwie. Jeśli na przykład w danym kraju, państwo refunduje jedynie część kosztów hospitalizacji, a obywatele państwa za dobę w szpitalu muszą zapłacić określoną kwotę, to my również będziemy musieli ją zapłacić. Ponadto EKUZ jest honorowany jedynie w określonych, głównie europejskich państwach.

 2. Czym jest pakiet Assistance?

  Wspominany w artykule pakiet Assistance obejmuje wsparcie w zakresie usług takich jak holowanie, pomoc drogowa w przypadku awarii lub wypadku na drodze, organizacji części zamiennych czy udostępnienie pojazdu zastępczego. To, co dokładnie obejmuje pakiet, jest zależne od tego, jaki wariant wybierzemy – pełny czy standardowy.

 3. Czy ubezpieczenie TUI dostępne jest w cenie wycieczki?

  Nie. W cenie wycieczki oferowana jest bardzo podstawowa ochrona, a dodatkowa polisa jest płatna i można ją dokupić do wybranej wycieczki.

 4. Czy dokupienie dodatkowego ubezpieczenia w biurze podróży jest obowiązkowe?

  Nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Jak już wielokrotnie było wspomniane w artykule, pomoc medyczna za granicą zwykle jest bardzo kosztowna, a ubezpieczenie to jedynie kilkadziesiąt złotych do wycieczki. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.9/5 - (8 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments