Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie od opóźnionego lub odwołanego lotu – na co można liczyć?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-07-16

Tanie linie lotnicze upowszechniły podróże samolotem, które stanowią wygodną formę komunikacji. Nierzadko jednak pasażerowie są narażeni na niemiłe niespodzianki: opóźnienia lotów, lądowanie z dala od miejsca docelowego, a nawet odwołanie lotu. Czy linie lotnicze muszą wynagrodzić podróżnym te niedogodności? Jak uzyskać odszkodowanie? Jeśli zdarza Ci się latać samolotami, koniecznie przeczytaj, co może zapewnić Ci ubezpieczenie odwołania lotu.

Niedogodności w przypadku odwołania lotu lub znacznego opóźnienia lotów mogą przysporzyć pasażerom wiele problemów: często jest już zamówiony transfer z lotniska, najczęściej zarezerwowany i opłacony nocleg, bywa, że jeden lot skorelowany jest z kolejnym lub innym środkiem transportu. Ponieważ opóźnienia lotów dotyczą rokrocznie 300 milionów pasażerów, zdecydowanie warto zabezpieczyć się i zakupić ubezpieczenie od opóźnionego lotu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Międzynarodowe przepisy dotyczące opóźnionych lotów: Konwencja Montrealska

Co mówi prawo?

Celem konwencji jest wprowadzenie jednolitych zasad określających odpowiedzialność przewoźnika w razie szkód wyrządzonych pasażerom, bagażom lub towarom podczas podróży międzynarodowych. Decyzja stanowi zatwierdzenie konwencji w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie: Unia Europejska).

Konwencja Montrealska to międzynarodowe porozumienie między 120 krajami, którego celem jest wprowadzenie jednolitych zasad określających odpowiedzialność przewoźnika w razie szkód wyrządzonych pasażerom, bagażom lub towarom podczas podróży międzynarodowych.
Konwencja określa odpowiedzialność przewoźników w zakresie takim jak: odwołanie lotu, opóźniony lot, zgubienie lub zniszczenie bagażu, odpowiedzialność za obrażenia ciała lub śmierć pasażerów.

Porozumienie zostało wypracowane dla bezpieczeństwa podróżnych, którzy w przypadku opóźnienia lotu, wydłużenia długości trasy czy problemów z dotarciem do miejsca docelowego, mogą liczyć na rekompensatę. Konwencja Montrealska chroni prawa pasażera linii lotniczych.

Jakie są najczęstsze przyczyny opóźnienia lotu?

Opóźnienie lotu/odwołania lotu mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami, a tylko niektóre z nich zależne są od linii lotniczych i pozwalają otrzymać odszkodowanie.

Opóźnienie lotu i odwołania lotu – oto najczęstsze przyczyny:

 • Problemy związane z obsługą lotniska – linia lotnicza może mieć szereg różnych problemów, z których wynikać mogą opóźnienia lotów, a nawet odwołania lotu. Należą do nich m.in.: problemy z odprawą (spóźnieni pasażerowie), spóźnieni/nieobecni członkowie załogi, opóźnienia w dostawie paliwa).
 • Opóźnienia w przylocie lub odlocie poprzednich lotów – złe warunki atmosferyczne lub nagłe zachorowanie członka załogi samolotu mogą wpłynąć na zmiany lotów poprzedzających, co w konsekwencji wymusza na załodze kolejnych lotów wprowadzenie określonych zmian w harmonogramie, m.in. poczekania na opóźniony lot i pasażerów, którzy będą się przesiadać na następny lot.
 • Złe warunki atmosferyczne – niekorzystne warunki pogodowe takie jak ulewny deszcz, burza, duża mgła mogą spowodować zagrożenie bezpieczeństwa, a co za tym idzie lot zostanie odwołany lub przesunięty w czasie, a pasażerowie będą musieli poczekać na następny lot. Warto pamiętać, że rozpatrzenie reklamacji będzie negatywne w przypadku lotów odwołanych przez złe złe warunki atmosferyczne.
 • Problemy techniczne – linie lotnicze zobowiązane są do największej dbałości, jeśli chodzi o stan techniczny maszyn. Wszelkie awarie mechaniczne i usterki samolotu są nierzadko odpowiedzialne za odwołanie lotu.
 • Strajki – strajki pilotów, personelu pokładowego lub obsługi lotniskowej mogą powodować odwołanie lotu.
 • Decyzje administracyjne i prawne – należą do tzw. siły wyższej, kiedy to odwołanie lotu jest niezależne od linii lotniczych. Należą do nich np. zamknięcie przestrzeni powietrznej, zakaz lotów do określonych regionów.
 • Katastrofy naturalne – gdy w 2010 roku na Islandii wybuchł wulkan Eyjafjallajökull, ogromna ilość pyłu i odpadów wyrzuconych w powietrze była powodem zamknięcia przestrzeni powietrznej i odwołania niemal 100 tys. lotów.

Wypowiedź eksperta

Linie lotnicze są zobowiązane wypłacić odszkodowanie w określonych sytuacjach dotyczących odwołania lotu, jednak zakres wyłączeń jest dość szeroki, a i uzyskanie rekompensaty może się przedłużyć. Stąd pełną ochronę da ubezpieczenie turystyczne, zarówno w razie opóźnienia lotu bądź jego odwołania - co więcej polisa turystyczna obejmuje dodatkowo koszty leczenia, OC w życiu prywatnym, NNW, tak bardzo przydatne podczas urlopu.
Patrycja Pałka, Redaktor

Należy pamiętać, że linia lotnicza zobowiązana jest wypłacić odszkodowanie za opóźniony lot tylko w sytuacji, gdy opóźnienia lotów były spowodowane bezpośrednią winą linii lotniczych, np. nagłego zachorowania pilota i braku zastępstwa. W przypadku opóźnienia spowodowanego np. złymi warunkami pogodowymi lub strajkami, odszkodowanie nie przysługuje. Najlepszym wyjściem jest więc zaopatrzenie się w ubezpieczenie odwołania lotu, które stanowi element ubezpieczenia turystycznego. Szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które określa wysokość rekompensaty i czas opóźnienia lotu.

Opóźnienie lotu – co dalej?

Stało się – linie lotnicze ogłosiły opóźnienia lotu. Pasażerowie otrzymali informację i pojawia się pytanie, co dalej? Przede wszystkim zachowaj spokój, postaraj się nie denerwować, tylko w skupieniu zastanowić się, jakimi sprawami musisz się zająć w przypadku opóźnienia.

 1. Sprawdź informacje na stronie przewoźnika, w aplikacji oraz na tablicy odlotów. Zachowaj wszelkie możliwe potwierdzenia (screeny ze strony www, zdjęcia tablicy odlotów).
 2. Skontaktuj się z infolinią, którą podaje Twoja linia lotnicza. Upewnij się, jakie dalsze kroki masz podjąć i jakie są rozwiązania problemów, które generuje opóźnienie lotu.
 3. Przypomnij sobie, jak opóźniony lot może wpłynąć na Twoje dalsze plany. Być może masz zamówiony transport z lotniska na określoną godzinę bądź przewidziane konkretne atrakcje zaraz po przylocie. Odwołaj lub przesuń to, co możliwe.
 4. Kontroluj informacje o opóźnieniu lotu. Linia lotnicza może na bieżąco dokonywać zmian w rozkładzie odlotów. Sprawdzaj, co umieszczone jest na stronie internetowej przewoźnika.
 5. Jeśli opóźnienie lotu trwa dłużej niż 3 godziny i odpowiedzialne za nie jest linia lotnicza, masz prawo do odszkodowania od przewoźnika.
 6. Możesz zabezpieczyć się dodatkowo, wykupując ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli uzyskać odszkodowanie szybciej i w wyższej kwocie.

Opóźnienie lotu, odwołany lot – prawa pasażera linii lotniczych

Opóźnienie lotu lub odwołanie lotu i przysługująca Ci w związku z tym rekompensata uzależnione są od tego, ile trwa opóźnienie lotu oraz jakie są jego powody.
Ile należy się za opóźnienie lotu?

W przypadku opóźnienia/odwołania z powodów niezależnych od przewoźnika, jak katastrofy naturalne, złe warunki atmosferyczne, nie przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot bez względu na to, ile czasu oczekiwania wymagało wznowienie lotów.

Jeśli opóźnienie wynika z winy przewoźnika, pasażerom przysługuje prawo do:

 • uzyskania wyczerpujących informacji na temat powodów opóźnień, dalszego rozkładu lotów oraz postępowania.
 • Wsparcia w postaci transportu na inne lotnisko lub miejsce noclegu, zapewnienie noclegu.
 • Zapewnienia wyżywienia, wody w czasie oczekiwania na następny lot.
 • Zwrotu kosztów biletów.
 • Odszkodowanie za opóźniony lot.

Uwaga!

Wsparcie od linii lotniczych m.in. w zakresie wyżywienia czy pokrycia kosztów transportu przysługuje zazwyczaj w przypadku bardzo długich, kilkunastogodzinnych opóźnień. Natomiast to ubezpieczenie turystyczne obejmuje szerszą ochronę i zapewnia skuteczniejszą wypłatę odszkodowania.
.

Brak rekompensaty w razie odwołania lotu – kiedy jest zasadne?

Odszkodowanie od przewoźnika za opóźniony lot nie zawsze będzie skuteczne i zasadne, nawet jeśli pasażerowi musi czekać na lotnisku kilkanaście godzin lub lot był znacznie wydłużony. Wszystko zależy od tego, jakie były przyczyny opóźnienia lotu.

W przypadku opóźnienia krótszego niż 3 godziny nie należy się odszkodowanie.

Ile wynosi odszkodowanie w razie opóźnienia lotu lub odwołania lotu?

W przypadku opóźnienia trwającego dłużej niż 3 godziny, pasażerom przysługuje odszkodowanie od przewoźnika, które wynosi od 250 do 600 euro. Ostateczna kwota uzależniona jest od długości trasy i czasu opóźnienia lotu.

Uwaga!

Jeśli nie masz ubezpieczenia turystycznego, w przypadku opóźnienia lotu, to linia lotnicza wypłaci Ci rekompensatę, pod warunkiem, że spełnione są określone warunki. Szersze i większe odszkodowanie zapewni Ci ubezpieczenie podróżne.
.

Ubezpieczenie odwołania lotu – sprawdź, jak możesz się zabezpieczyć

Ubezpieczenie odwołania lotu to ochrona, która zapewni Ci wypłatę rekompensaty niezależnie od linii lotniczych. Wysokość kwoty i warunki, jakie musisz spełnić, by uzyskać odszkodowanie za odwołany lot bądź opóźnienia, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie podróżne zawiera szerszy zakres ochrony niż tylko odwołany lot, co jest szczególnie szczególnie ważne podczas podróży zagranicznych i niespodziewanych problemów, a opóźniony lot to jeden z nich. Zatrucie pokarmowe, przegrzanie słoneczne, awaria auta, czy kradzież bagażu, to sytuacje które nie tylko skutecznie psują wakacyjny nastrój, ale i potrafią odczuwalnie nadwyrężyć budżet. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia finansową ochrona w takich sytuacjach, a także spokój o konsekwencje takich zdarzeń.
Patrycja Pałka, Redaktor

Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczyły czas odwołania lotu, po upłynięciu którego wypłacane jest odszkodowanie. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje opóźnienia w zakresie:

 • Allianz – brak
 • AXA Partners: min. 6h – 350 zł
 • Ergo Hestia: min. 5h – 200 euro
 • Europa Ubezpieczenia: min. 5h – 200 euro
 • Generali: min. 6h – 100 euro
 • MTU24.pl – brak
 • Nationale Nederlanden: min. 6 h – 2000 zł
 • Proama: min. 6h – 100 euro
 • Signal Iduna: min. 5h – 250 euro
 • Uniqa: min. 5 h – 1000 zł
 • Wiener – brak

Sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych i porównaj kilkanaście ofert, by wybrać ubezpieczenie podróżne, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Zadbaj o odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia

Ubezpieczenie podróżne – ile kosztuje ubezpieczenie od odwołanego lotu?

Nie ma możliwości wykupienia wyłącznie ochrony w razie odwołania lotu. Ta składowa znajduje się w ubezpieczeniu turystycznym, które zdecydowanie warto nabyć przed wyjazdem za granicę.

Koszt najtańszego ubezpieczenia to ok. 4 zł za dzień i obejmuje m. in. ubezpieczenie bagażu podróżnego, ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, skorzystanie z prywatnej placówki medycznej, OC w życiu prywatnym, ratownictwo, assistance, a także odszkodowanie za opóźniony lot. Wykupując polisę podróżną, zwróć uwagę na sumy ubezpieczenia, jakie zwiera. Niekiedy zbyt sumy KL mogą spowodować konieczność dopłaty z własnych środków.

Przykład

Pan Zdzisław wykupił ubezpieczenie turystyczne na zagraniczną podróż do Hiszpanii po usilnych namowach wnuka, który rekomendował mu takie zabezpieczenie. Turysta wybrał jednak najtańszą polisę, która koszty leczenia zabezpieczała jedynie na kwotę 75 tys. zł. Podczas urlopu p. Zdzisław doznał rozległego udaru, który wymagał długiej i kosztownej hospitalizacji. Końcowy rachunek za opiekę medyczną przekroczył 75 tys. zł i p. Zdzisław musiał uregulować brakującą kwotę z własnych środków.
Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem od opóźnionego lotu
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6h - 200zł
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
42,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6 h - 100 euro
Generali
Koszty leczenia
120 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
52,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6h - 100 euro
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
52,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6 h - 100 euro
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
78,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49 Opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł
Ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem od opóźnionego lotu
AXA
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6h - 200zł
Proama
42,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6 h - 100 euro
Generali
52,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
120 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6h - 100 euro
Proama
52,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19 Opóźnienie lotu o 6 h - 100 euro
Allianz
78,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49 Opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł

Ubezpieczenie podróżne a EKUZ – co wybrać?

Ubezpieczenie podróżne to prywatne zabezpieczenie zdrowia i życia, które wykupuje się indywidualnie z możliwością dostosowania do własnych potrzeb.

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.gov.pl

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) należy się każdej ubezpieczonej osobie w krajach UE i zapewnia bezpłatną, podstawową pomoc medyczną za granicą (w krajach UE i EFTA).

Warto wiedzieć, że EKUZ nie stanowi pełnego zabezpieczenia za granicą, gdyż:

 • nie zwiera odszkodowania za opóźniony lot,
 • nie upoważnia do otrzymania pomocy w placówkach prywatnych, tylko w przychodniach i szpitalach publicznych,
 • nie zawiera OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, ratownictwa oraz ubezpieczenia bagażu,
 • nie zapewnia assistance samochodowego, pomocy tłumacza czy prawnika,
 • oferuje pomoc na zasadach udzielanych obywatelom danego kraju (jeśli lokalni mieszkańcy płacą za jakąś usługę medyczną czy okołomedyczną, to poszkodowany posiadacz EKUZ również będzie musiał zapłacić, nawet jeśli ta usługa świadczona jest w jego kraju za darmo).

Co warto wiedzieć?
 1. Odszkodowanie za opóźniony lot wypłaca przewoźnik w razie opóźnień dłuższych niż 3 h.
 2. Od długości trasy, uzależniona jest kwota odszkodowani: 250 euro – jeżeli lot nie przekraczał 1500 km. Jeśli lot na terenie UE przekroczył 1500 km lub obejmował trasę poza UE – (na długości trasy od 1500 do 3500 km) to pasażer może starać się o 400 euro odszkodowania.
 3. W przypadku odwołania lotu czy opóźnienia lotu ważne są powody takiego stanu rzeczy. Jeśli wina spoczywa na liniach lotniczych, np. w razie nagłego zachorowania członków załogi czy problemów technicznych z samolotem, odszkodowanie zostanie wypłacone.
 4. Powody, dla których rekompensata nie będzie należna podróżnym to m.in.: opóźnienia lotu krótsze niż 3 h, opóźnienia spowodowane czynnikami niezależnymi od przewoźnik, np. złe warunki atmosferyczne, katastrofy naturalne, pandemie itp.
 5. W razie odwołania lotu lub opóźnienia lotów możesz otrzymać odszkodowanie również od ubezpieczenia, jeśli została wcześniej wykupiona polisa podróżna.
 6. Każdy ubezpieczyciel również określa swoje warunki i czas opóźnienia lotu, po upłynięciu którego wypłaca rekompensatę. Zapoznaj się z nimi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od opóźnienia lotu - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Kiedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za odwołany bądź opóźniony lot?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne warunki, na podstawie których określa czas wypłaty odszkodowania. Zwykle jest to czas do 30 dni roboczych. Można jednak liczyć na wcześniejszą wypłatę odszkodowania. W celu uzyskania dokładnych informacji, należy zapoznać się z OWU.

 2. Czy odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot pokrywa również koszty zagubionego bagażu na lotnisku?

  Nie, jest inny rodzaj ubezpieczenia. Jeśli dojdzie do zgubienia bagażu przez linie lotnicze można ubiegać się o odszkodowanie zarówno w liniach lotniczych, jak i ubezpieczyciele (o ile wcześniej wykupiło się ubezpieczenie od opóźnienia bagażu).

 3. Czy odwołanie lotu przez pandemię można liczyć na odszkodowanie?

  To zależy do przewoźnika. Najprawdopodobniej jednak nie. Opóźnienia spowodowane tzw. siłą wyższą nie podlegają odszkodowaniom.

Źródła

 • www.pacjent.gov.pl
 • www.eur-lex.europa.eu
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (18 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments