Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie dla rowerzysty i roweru – jakie wybrać?

Redakcja

Zaktualizowano: 2020-11-10

Jazda na rowerze – nawet ta amatorska – może wiązać się z wieloma perturbacjami – wypadkiem, kontuzją, porysowaniem cudzego samochodu, potrącenie pieszego, zniszczeniem, kradzieżą roweru lub choćby przebiciem opony. Każda z tych mało przyjemnych sytuacji może zostać uratowana dzięki ubezpieczeniu dla rowerzysty i roweru.

Część towarzystw ubezpieczeniowych posiada ofertę dedykowaną rowerzystom, u innych ubezpieczycieli pomocne okaże się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, assistance lub NNW. Ochrona może obejmować pomoc rehabilitacyjną, serwisową, pieniężną i informacyjną.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Na jaką pomoc może liczyć rowerzysta? Dedykowane ubezpieczenia na rowerzystów zapewniają odszkodowanie/pomoc w sytuacji:

 • uszkodzenia lub utraty roweru wskutek rozboju, kradzieży lub wypadku,
 • zniszczenia lub utraty roweru wskutek zdarzeń losowych oraz akcji ratowniczych związanych z tymi zdarzeniami,
 • uszkodzenia roweru na drodze – ubezpieczyciel oferuje pomoc drogową (naprawa na miejscu zdarzenia), transport roweru lub zwrot kosztów naprawy,
 • zniszczenia przez rowerzystę cudzego mienia (np. zarysowanie samochodu) lub doprowadzenie do uszczerbku na zdrowiu (np. potrącenie pieszego),
 • uszkodzenia, utraty, kradzieży akcesoriów do roweru, np. fotelika rowerowego, przyczepki rowerowej, bagażu przewożonego na rowerze,
 • utraty zdrowia lub/i życia podczas uprawiania sportu,

Dodatkowe korzyści z ubezpieczenia roweru

– Chroni każdego rowerzystę, a nie tylko właściciela roweru (np. PZU Rowerzysta w Polsce i za granicą),

– może działać za granicą (np. PZU),

– można je dodatkowo rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka, np. kolarstwo górskie (PZU),

– odszkodowanie zostaje wypłacone w trakcie rehabilitacji, a nie po jej zakończeniu (np. Nationale Nederlanden, Ubezpieczenie roweru i rowerzysty).

Warunki objęcia ochroną i wyłączenia

Cześć zakładów ubezpieczeniowych określa pewne odstępstwa, w których polisa na rower nie będzie stanowiła ochrony. Szczegóły tzw. wyłączeń podane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – zawsze należy się z nimi dokładnie zapoznać.

Na przykładzie ubezpieczenia Aviva „Koło za kołem” (dostępne wyłącznie z polisą na nieruchomość) do warunków objęcia ochroną zalicza się:

 • stan roweru – musi to być rower fabrycznie nowy zakupiony w Polsce,
 • wiek roweru – od momentu zakupu nie może minąć więcej niż 5 lat (przy czym wysokość wypłaty ubezpieczenia zależy od czasu, jaki upłynął od zakupu, np. po 2 latach wypłata odszkodowania wynosi 85%)
 • potwierdzenie zakupu – właściciel musi posiadać fakturę lub paragon zaświadczający zakup sprzętu,
 • zabezpieczenia – rower powinien posiadać zabezpieczenie do przypięcia, np. U-lock

Ponadto ubezpieczyciele zwracają także uwagę na przechowywanie roweru – piwnica zamykana na kłódkę nie stanowi właściwego zabezpieczenia. Niektóre polisy określają dokładnie, jaki zamek powinny posiadać drzwi do piwnicy, aby przy ewentualnej kradzieży możliwa była wypłata odszkodowania.

Zazwyczaj ubezpieczyciel dopuszcza przechowywanie roweru na balkonie, pod warunkiem zabezpieczenia zapięciem składanym lub U-lockiem.

Ubezpieczenie dla hulajnogi – nie tylko rower pod ochroną

Elektryczne hulajnogi stały się w ostatnich latach bardzo popularne, ale też problematyczne – polskie prawo nadal nie rozwiązało kwestii ich właściwego poruszania się.

W związku z tym osoby na elektrycznych hulajnogach przemieszczają się zazwyczaj po chodnikach rozwijając prędkość nawet 25-30 km na godzinę. Często skutkuje to niestety potrąceniami pieszych, zderzeniem z innym użytkownikiem hulajnogi czy rowerzystą, a także wjechaniem w samochód.

Poruszający się na hulajnogach nie mają obowiązku wykupienia OC, stąd pojawia się dylemat, kto ponosi odpowiedzialność finansową w przypadku kolizji.

Dla własnego bezpieczeństwa (także finansowego) użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien wykupić ubezpieczenie. Jakie? Nie istnieje jeszcze osobna polisa wyłącznie dla poruszających się elektryczną hulajnogą, ale z powodzeniem można skorzystać z rozwiązań pośrednich, np.:

 • Ubezpieczenie dla roweru i rowerzysty „Na dwa koła” Nationale Nederlanden – obejmuje także e-hulajnogi, a w ramach OC wypłaca odszkodowania dla poszkodowanych przez kierującego hulajnogą,
 • Ubezpieczenie na życie PZU – chroni w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim w trakcie poruszania się pojazdami typu hulajnoga, narty, rower (czyli takimi, których nie obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne),
 • OC w życiu prywatnym – obejmuje sytuacje zniszczenia cudzego mienia (np. porysowania karoserii samochodu), także podczas jazdy elektryczną hulajnogą.

OC dla rowerzysty

W przeciwieństwie do właściciela samochodu, rowerzysta nie jest prawnie zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC. Jednak jest to posunięcie pożądane, gdyż pozwoli pokryć koszty w razie uszkodzenia czyjegoś mienia lub narażenia na utratę zdrowia.

Rowerzysta ma możliwość wykupienia OC dla rowerzysty (np. w Nationale Nederlanden) lub tradycyjnego OC w życiu prywatnym (dostępne u każdego ubezpieczyciela). Często OC w życiu prywatnym stanowi składnik innej polisy, np. na życie, nieruchomości.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru to najlepsza z możliwych decyzji, jeśli jeździ się na nim regularnie, np. codzienne dojazdy do pracy ulicą lub częste wycieczki rowerowe w weekendy.

Sprawą bezdyskusyjną jest ubezpieczenie roweru, jeśli jazda na nim ma znamiona profesjonalnego uprawiania sportu, np. kolarstwo górskie. Dla własnego bezpieczeństwa, spokoju i oszczędzenia problemu bliskim – ubezpieczenie warto mieć!

Kolejny argument to cena roweru. Najdroższe sprzęty dorównują cenami nienajgorszym autom. Tak wielka inwestycja zawsze powinna wiązać się z zabezpieczeniem. Tym bardziej, że ubezpieczenie dla roweru to stosunkowo niewielkie kwoty w porównaniu z zakresem ochrony.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Cena ubezpieczenia
Ubezpieczenie roweru Koło za kołem (tylko) z ubezpieczeniem nieruchomości w Aviva Cena uzależniona od rodzaju nieruchomości
Ubezpieczenie na dwa koła w Nationale Nederlanden 63 zł (ubezpieczenie rowerzysty), 71 zł (ubezpieczenie roweru/hulajnogi), 113 zł (rowerzysta + sprzęt)
Ubezpieczenie dla rowerzystów PZU Cena ustalana indywidualnie
Ubezpieczenie NNW Sport - Aktywni w sporcie. Ochrona podczas wycieczek, treningów i zawodów w Europa Ubezpieczenia Ochrona od 10 zł dziennie
Ubezpieczenie dla aktywnych w AXA Assistance 12,22 zł/dzień
OC sportowe w Proama (kolarstwo górskie) 13 zł/dzień

Niemal każde lepsze ubezpieczenie turystyczne posiada „Ubezpieczenie dla aktywnych”, czyli OC sportowe, które zabezpiecza sprzęt oraz osobę uprawiającą sport podczas wyjazdu zagranicznego. Ceny ubezpieczeń za dzień zaczynają się od 5 zł. Szczegóły konkretnych ofert można porównać za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Co warto wiedzieć?
 1. Rowerzyści nie są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia, niemniej jednak warto je mieć.
 2. Można wykupić je jako osobną polisę lub jako część ubezpieczenia na życie, NNW czy turystycznego.
 3. W razie wypadku można otrzymać odszkodowanie lub pokryte zostaną straty wyrządzone innej osobie.
 4. Ochroną można objąć też sam rower od kradzieży lub zniszczenia.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments