Ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd wakacyjny

Opublikowano: 2017-05-17 (aktualizacja 2020-06-18, godz. 8:47)

5 (100%) 1 głosów

Wakacje – upragniony czas wszystkich dzieci, tych małych i tych starszych. Czas kiedy mogą odpocząć od szkoły i zająć się jedynie rzeczami, które lubią robić. Jest to oczywiście też czas wzmożonych wyjazdów. Formy tych wyjazdów jak każdy z nas wie, mogą mieć różną formę: kolonie, obozy, wyjazdy organizowane przez szkoły oraz inne placówki, urlopy rodzinne. Każda z tych form – bez znaczenia czy jesteśmy z naszymi dziećmi czy nie – powinna być przez nas zabezpieczona w 100%. Jak? Oczywiście w formie ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to doskonały sposób zabezpieczenia ich zdrowia oraz zabezpieczenie finansowe w razie zdarzenia ubezpieczeniowego podczas wypoczynku wakacyjnego. Wypadek, choroba, pobyt w szpitalu to przypadki, które każdemu pokrzyżują plany. Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszych pociech, w przypadku gdy nie będzie nas przy nich lub gdy jesteśmy razem na urlopie poza granicami kraju. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

SUMA UBEZPIECZENIA

Jedną z najistotniejszych kwestii jest suma ubezpieczenia. To od jej wysokości zależy wysokość świadczeń. Wyższa suma to większa składka – fakt, ale także wyższa kwota ewentualnego odszkodowania. Wysyłając naszą pociechą na wyjazd zagraniczny sprawdźmy jakie są podstawowe koszty pierwszej pomocy medycznej w kraju, do którego wyjeżdża. Upewnijmy się, że wybrana przez nas suma ubezpieczenia będzie wystarczająca, aby pokryć wszelkie koszty.

OC w życiu prywatnym

Wybierając najlepsze ubezpieczenie dla dziecka dobrze jest skorzystać z kilku prostych zasad. Warto kierować się zainteresowaniami i zajęciami w jakich bierze udział nasze dziecko – innej ochrony wymaga dziecko, które uprawia czynnie sport, innej takie, które wyjedzie na obóz muzyczny. Przed wyborem ubezpieczenia trzeba sprawdzić, czy polisa obejmuje także wypadki, na które jest narażone nasze dziecko. W przypadku uprawiania przez nasze pociechy sportów typu: nurkowanie, windsurfing, itp bądźmy pewni, że ubezpieczenie będzie je miało w zakresie. Jeśli nie, bez wahania wykupmy opcje dodatkowe. W każdym towarzystwie ubezpieczeń mogą one kryć się pod różnymi nazwami (np. amatorskie uprawianie sportów letnich, sporty wysokiego ryzyka, amatorskie nurkowanie, itp.), dlatego bądźmy czujni i wybierajmy dobrze.

OC w życiu prywatnym przyda nam się również w przypadku jeśli nasze dziecko nawet „niechcący” wyrządzi komuś szkodę np. materialną. Jeżdżąc na rowerze zarysuje komuś samochód, grając w piłkę wybije szybę w pokoju hotelowym, biegając z rówieśnikami zniszczy elementy wyposażenia w pensjonacie. Dzięki polisie wszystkie te szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia, a nie z naszej kieszeni.

Choroba przewlekła

Bardzo wiele dzieci jest alergikami, ma astmę. Jeżeli Twoje dziecko choruje przewlekle lub ma wady wrodzone, przed wyborem polisy upewnij się, czy wybrane ubezpieczenie nie ma specjalnych ograniczeń. Nie każdy ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za wypadki, które są wynikiem przewlekłej choroby lub wad wrodzonych. Niestety większość te opcje wklucza, chyba, że taką opcję wykupimy.

NNW

W przypadku dzieci niezbędnym elementem każdej polisy turystycznej jest NNW czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. Dzieci biegają, jeżdżą na rowerach, grają w gry zespołowe, co nie rzadko skutkuje np złamaniami kości. Dzięki NNW będziemy mogli po ukończeniu leczenia starać się o odszkodowanie z tytułu tego typu zdarzeń.

Tutaj ważnym elementem ubezpieczenia jest tabela procentowych uszczerbków na zdrowiu. Na jej podstawie wylicza się wysokość świadczenia dla poszkodowanego. Każde towarzystwo ma inne stawki przypisane innym zdarzeniom losowym – w zależności od ubezpieczenia, za złamaną rękę przyznają od paru procent nawet do 30%. Warto sprawdzić, jak jest w przypadku wybranych przez nas wariantów.

A co z ubezpieczeniem szkolnym?

Oczywiście w każdej szkole w związku rozpoczęcie nowego roku szkolnego rodzice mają możliwość opłacenia ubezpieczenia szkolnego. Wtedy ich pociecha jest objęta ubezpieczeniem na nadchodzących 12 miesięcy. Tego typu polisa jest niedroga, ale niestety daje dość ograniczoną ochronę ubezpieczenia. Są przypadki, że polisy mają wysokie sumy ubezpieczenia, są rozbudowane ( np. o ryzyka kosztów leczenia, rehabilitację), jednak dotyczą one jedynie ochrony na terenie Polski. W związku z tym nie zadziałają one na wyjeździe zagranicznym. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli nasze dziecko nie wyjeżdża za granicę NNW szkolne obejmuje niskie kwoty ubezpieczenia, nie zagwarantuje nam ubezpieczenia sprzętu naszego dziecka oraz nie zawiera opcji OC w życiu prywatnym.

Biuro podróży a ubezpieczenie

Obowiązkiem ustawowym każdego organizatora turystyki jest zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników imprezy. Niestety rzadko zdarza się, aby było to ubezpieczenie o bardziej rozbudowanym zakresie – ustawa tego nie wymaga. Zakres takiego typu ubezpieczenia to indywidualnie wynegocjowana kwestia biura. Sam wyjazd zazwyczaj kosztuje sporo pieniędzy więc gdy proponują ubezpieczenie już zaczynamy szukać oszczędności. Nie tutaj szukajmy oszczędności, bo dobre ubezpieczenie to spokój i bezpieczeństwo. Pytajmy o tego typu szczegóły przed wyjazdem naszego dziecka.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Sami również możemy zatroszczyć się o bezpieczeństwo pociechy, wyrabiając jej chociażby Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na czas wyjazdu za granicę. Karta ta to dokument, który uprawnia nas do korzystania z opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej, a także Chorwacji, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Karta jest bezpłatną formą ubezpieczenia. Posiada jednak kilka bardzo poważnych wad, m.in.:

  • obowiązuje tylko w wybranych krajach.
  • można się leczyć tylko w placówkach, które podpisały umowy z odpowiednikiem naszego NFZ.
  • nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju.
  • w zależności od kraju, do którego jedziemy, należy liczyć się z możliwością częściowych dopłat do leczenia lub do leków (na takich samych zasadach jak inni obywatele).
  • nie żadnych opcji dodatkowych.

Jak wybrać?

Aktualnie na rynku jest bardzo dużo towarzystw ubezpieczeniowych i produktów turystycznych. Mnogość wyspecjalizowanych pakietów ubezpieczeniowych powoduje, że na pierwszy rzut oka wszystkie są one bardzo do siebie podobne. Pamiętajmy jednak, że istotne różnice tkwią w szczegółach. Każdy produkt jest inny, każdy ma inne ogólne warunki, każdy ma inne określone dotyczące np. uprawiania sportów.

Stan na 15.06.2015 r.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja