ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd wakacyjny

Opublikowano: 2017-05-17 (aktualizacja 2022-07-06, godz. 11:42)

Ubezpieczenie dla dziecka na wakacje to podstawa bezpiecznego wypoczynku. Organizator kolonii czy obozu ma obowiązek zapewnienia uczestnikom ubezpieczenia KL i NNW, jednak zazwyczaj te polisy obejmują niewielkie, niewystarczające sumy. Sprawdź, jakie ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd wakacyjny będzie najlepsze.

Po co dziecku ubezpieczenie turystyczne?

Dziecko wyjeżdżające za granicę na obóz, kolonie czy innego typu wycieczkę obowiązkowo powinno posiadać ubezpieczenie turystyczne. Udar słoneczny, złamana ręka, zwichnięta kostka, zatrucie, choroba zakaźna czy wypadek podczas zabawy w wodzie to tylko niektóre zdarzenia, które mogą mieć miejsce na wakacjach. Wymienione dotyczą wyłącznie kwestii zdrowotnych, jednak ubezpieczenie dla dziecka na wakacje obejmuje znacznie szerszą ochronę: ubezpieczenie OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie covid-19, pomoc stomatologa.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie organizatora wyjazdu a wakacje – czy dziecko będzie bezpieczne?

Organizator wyjazdu zagranicznego ma obowiązek ubezpieczyć uczestników z zakresie kosztów leczenia i NNW. Jednak przepisy nie wskazują, na jaką kwotę powinno opiewać ubezpieczenie, stąd często organizatorzy wybierają najtańsze oferty. Warto, aby rodzice zapoznali się ze szczegółami takiego ubezpieczenia, a w razie, gdyby nie było wystarczające, zakupili dodatkowo ubezpieczenie turystyczne dla dziecka.

Oprócz NNW i KL wchodzących w skład podstawowego ubezpieczenia od organizatora, na wyjeździe zagranicznym przyda się szereg innych zabezpieczeń, umożliwiających dziecku bezpieczny odpoczynek.

Przykład: Gdyby w razie swawolnej zabawy dziecko wybiło hotelową szybę, czy uszkodziło karoserię auta, koszty naprawy muszą pokryć rodzice. Ubezpieczenie wchodzące w skład wycieczki nie obejmuje tego typu zdarzeń, a jak wiadomo takie nierzadko przytrafiają się dzieciom. Rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego na wakacje dla dziecka – ubezpieczyciel pokryje koszty zniszczeń do sumy gwarantowanej, która wynosi nawet 50 000-100 000 zł.

Czy Karta EKUZ dla dziecka wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument zapewniający bezpłatną, podstawową i niezbędną pomoc medyczną w krajach UE i EFTA. Pomoc udzielana jest na takich samych zasadach, jak w przypadku obywateli danego kraju.

Czy EKUZ dla dziecka wystarczy na zagraniczne wakacje?

Niestety nie. Karta będzie pomocna tylko w sytuacjach ostatecznych, gdy zdrowie i życie dziecka wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Dodatkowo pokryje koszty leczenia zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju, np. w wielu miejscach osoby ubezpieczone pokrywają część kosztów wizyty u specjalisty czy hospitalizacji.

Wady EKUZ:

 • Działa tylko w krajach UE i EFTY
 • Obejmuje tylko placówki państwowe i te, które mają podpisaną umowę z kasą chorych
 • Nie pokrywa całych kwot leczenia, czasami konieczna jest dopłata
 • Nie zapewnia ubezpieczenia NNW, OC, ratownictwa, transportu medycznego do kraju, stomatologa, ubezpieczenia bagażu
 • Nie refunduje powrotu transportem medycznym do kraju

Co ważne, to lekarz przyjmujący pacjenta za granicą, ocenia czy pomoc jest niezbędna i konieczna. To dopiero pozwoli na pokrycie kosztów przez NFZ. Jeśli lekarz orzeknie, że np. wezwanie karetki było zbędne, a poszkodowany mógł wraz z opiekunem samodzielnie udać się do lekarza/szpitala, to NFZ może odmówić pokrycia kosztów wezwania pomocy.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – dlaczego jest ważne i co zapewnia?

Zapewnienie dziecku należytej ochrony na wyjazd zagraniczny leży w interesie każdego rodzica. Wysyłając dziecko w daleką podróż, chcemy jak najlepiej je zabezpieczyć – wybieramy polecone obozy i organizatorów, sprawdzamy autokar przed wyjazdem wzywając policję, przestrzegamy dziecko jak się zachować w trudnych sytuacjach. W ramach tych przygotowań do wyjazdu konieczne jest także wyposażenie dziecka w dobre ubezpieczenie turystyczne.

Pamiętaj! Podróż w obrębie Europy wymaga ubezpieczenia z kosztami leczenia w kwocie co najmniej 30 000 euro. W krajach wysokorozwiniętych jak Stany Zjednoczone, Australia czy Japonia kwota ta powinna być wyższa: nawet 50 000 – 100 000 euro. Im droższa opieka medyczna i bardziej oddalony kraj, tym wyższe powinny być sumy gwarantowane ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wakacje zapewnia:

 • Pokrycie kosztów leczenia do sumy gwarantowanej
 • Pokrycie kosztów ratownictwa – ważne szczególnie podczas wyjazdów w góry i nad wodę
 • Ubezpieczenie OC i OC sportowe – uszkodzenie cudzego mienia lub wyrządzenie szkód osobowych to nierzadka sytuacja na wakacjach, szczególnie w przypadku dzieci.
 • Ubezpieczenie NNW – odszkodowanie w ramach NNW wypłacane jest jako procentowy uszczerbek na zdrowiu. Wyższe NNW oznacza większą kwotę odszkodowania.
 • Transport medyczny do kraju – jeśli stan dziecka uniemożliwiałby powrót z resztą grupy, np. autokarem czy samolotem, to ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego z asystą lekarską
 • Przyjazd opiekuna – w ramach kosztów ubezpieczenia turystycznego opłacony może zostać przyjazd rodzica lub innego opiekuna dziecka w celu towarzyszenia mu w szpitalu i podczas choroby.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – wręczając dziecku telefon, tablet czy aparat fotograficzny na wyjazd zagraniczny, rodzic będzie spokojniejszy jeśli sprzęt będzie ubezpieczony przez kradzieżą, uszkodzeniem lub zgubieniem.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Pierwsze przy rozważaniu wyboru ubezpieczenia, to uwzględnienie podstawowych informacji o dziecku i wyjeździe:

 • czy dziecko choruje na choroby przewlekłe – konieczne rozszerzenie
 • czy dziecko jest chorowite – częste przeziębienia, alergie itp.
 • ile lat ma dziecko
 • jaki sprzęt zabiera na wyjazd – narty, rower, telefon itp.
 • jaki będzie rodzaj aktywności na wyjeździe – narty, żegluga, rower, wspinaczka a może zwiedzanie i plażowanie
 • dokąd wyjeżdża – czy w pobliżu jest państwowa placówka zdrowia, czy opieka medyczna jest droga, jak daleko jest kraj docelowy (ważne w kontekście transportu medycznego do Polski).

Gdy rodzic odpowie sobie na wymienione wyżej pytania, będzie mógł świadomie wybrać najlepsze ubezpieczenie dla dziecka na wakacje. Porównanie kilkunastu ofert polis podróżnych możliwe jest choćby w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a system wygeneruje kilkanaście ofert ubezpieczeń.

Każda oferta ma jasno wymienione sumy gwarantowane poszczególnych składowych ubezpieczenia, przedstawiona jest cena za ubezpieczenie oraz dołączone Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), w których znajdują się wszystkie szczegóły dotyczące ochrony, wyłączenia, wskazówki dotyczące skorzystania z leczenia za granicą itp.

Co ważne w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych wszystkie koszty są jawnie podane, bez kosztów ukrytych, dodatkowych opłat, bez konieczności czekania na ofertę konsultanta czy omawiania oferty z biurem obsługi klienta. Tu całość transakcji można przeprowadzić drogą elektroniczną, bez konieczności kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jest to wygodny sposób dla każdego, kto lubi załatwiać sprawy zdalnie, w niestandardowych godzinach, bez konieczności dzwonienia na infolinię.

Jak kupić ubezpieczenie przez internet?

Wystarczy wejść na stronę kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, wypełnić formularz, wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie, podać adres mailowy i opłacić polisę. Po dokonaniu przelewu, dokument przyjdzie na wskazaną skrzynkę elektroniczną. I tyle. Ubezpieczenie zostało zakupione.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Najtańsze ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd wakacyjny można kupić już od 3,02 zł za dzień ochrony. Ta nieduża kwota zapewni podstawową ochronę: KL, ratownictwo, leczenie covid-19, NNW, jednak nie jest pełna. Brakuje OC i OC sportowe, a także ubezpieczenia sprzętu sportowego. Dlatego poniżej przygotowaliśmy symulację kilku najciekawszych ofert w różnych kategoriach cenowych.
Oferty dotyczą wyjazd 13-letniego dziecka na narty do Austrii.

Ubezpieczenie na wyjazd do Austrii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
3,29 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking do 3500 m n.p.m
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
6,42 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking (wędrówka) po szlakach bez użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do wysokości 5 500 m n.p.m
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
9,19 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 górska turystyka piesza po szlakach (bez wspinaczki i użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego do wysokości 5 500 m n.p.m.)
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m
Ubezpieczenie na wyjazd do Austrii
Signal Iduna
3,29 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking do 3500 m n.p.m
AXA Assistance
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie od Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m
Allianz
6,42 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking (wędrówka) po szlakach bez użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do wysokości 5 500 m n.p.m
Nationale-Nederlanden
9,19 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 górska turystyka piesza po szlakach (bez wspinaczki i użycia specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego do wysokości 5 500 m n.p.m.)
AXA Assistance
12,45 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł ubezpieczenie Covid-19 trekking bez użycia sprzętu specjalistycznego i na wysokości do 3 500 m n.p.m

Ubezpieczenie dla dziecka – pytania i odpowiedzi

Ubezpieczenie covid-19 dla dziecka za granicą – czy EKUZ nie będzie tu wystarczający? Przecież każdy kraj w dobie pandemii ma obowiązek leczenia pacjentów z covid.

Prawdą jest, że większość krajów europejskich leczy covid-19 w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak ochrona, jaką daje ubezpieczenie turystyczne w tym względzie, jest znacznie szersza, np. obejmuje zwrot kosztów za przyjazd opiekuna do dziecka (jak wiadomo w takiej sytuacji dziecko potrzebuje opieki rodzica), zapewnia opłacenie wydłużonego pobytu ze względu na kwarantannę lub izolację oraz wykupienie transportu powrotnego, jeśli chory nie może wrócić zaplanowanym środkiem transportu. Jednym słowem, tak – kasa chorych umożliwia leczenie covid-19 za granicą w krajach UE i EFTA, jednak nic ponadto. Cały pakiet dodatkowej pomocy w sytuacji zachorowania oferuje dopiero ubezpieczenie turystyczne dla dziecka.

Moja córka choruje na cukrzycę typu 1. Czy muszę jej wykupić ubezpieczenie turystyczne na kolonie, a jeśli tak, to jakie? Dodam, że ma kartę EKUZ a organizator kolonii zapewnia ubezpieczenia.

Cukrzyca to choroba przewlekła, która wymaga wybrania dodatkowego rozszerzenia w przypadku zakupu ubezpieczenia turystycznego za granicę. Warto się w ten sposób zabezpieczyć, gdyż problemy zdrowotne wynikłe z choroby przewlekłej za granicą mogą spowodować, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów leczenia, jeśli zabrakło wykupienia stosowanego rozszerzenia.  Nie są to znaczne koszty, a zapewniają pewną ochronę i spokój, że dziecko jest właściwie zabezpieczone. Dodatkowo warto pamiętać (i sprawdzić), że kwoty gwarantowane ubezpieczenia zapewnianego przez organizatorów zazwyczaj są dość niskie i nie zapewniają należytej ochrony w razie poważniejszych problemów.

Sprawdziłam i ubezpieczenie turystyczne w cenie wycieczki dla dziecka jest naprawdę przyzwoite. Leczenie obejmuje kwotę 150 tys. zł. Czy jest sens cokolwiek dokupywać, jeśli dziecka ma też EKUZ?

Koszty leczenia za granicą w krajach europejskich w kwocie 150 000 zł to rzeczywiście całkiem zadowalająca ochrona. Decyzją rodziców pozostaje zatem, czy będą chcieli wykupić jeszcze większe KL oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia OC, NNW, ubezpieczenia bagażu czy transportu medycznego do domu. Warto pamiętać, że ubezpieczenie na wyjazd dla dziecka pozwoli sprostać wielu nieoczywistym problemom, np. dziecko łamie nogę na obozie za granicą. Lekarz zabrania powrotu do kraju autokarem, który jest zaplanowanym środkiem transportem do domu. Potrzebny jest transport medyczny dla dziecka, który to nie jest refundowany przez NFZ. Już jednak ubezpieczenie turystyczne bez problemu pokryje koszt transportu i zapewni powrót dziecka w wymaganych i bezpiecznych warunkach. Warto więc rozważyć, czy te dodatkowe kilka złotych dziennie za ubezpieczenie nie będzie wygórowaną kwotą za tak pełną ochronę.

5/5 - (5 głosów)

Co warto wiedzieć?
 1. Wyjazdy zagraniczne dla dziecka objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem, które musi zapewnić organizator. Zazwyczaj dotyczą one wyłącznie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków i opiewają na nieduże kwoty.
 2. Karta EKUZ dla dziecka na wyjazd zagraniczny może się przydać, ale nie jest wystarczająca. Nie obejmuje choćby: transportu medycznego do domu, pomocy stomatologa, leczenia w placówkach prywatnych, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego i sportowego.
 3. Rekomendowane jest wykupienie ubezpieczenia dla dziecka na wyjazd za granicę, które zapewni pełną ochronę.
 4. Ubezpieczenie powinno być dostosowane do rodzaju aktywności na wyjeździe, stanu zdrowia dziecka i leczenia w kraju docelowych wyjazdu.
 5. Najtańsze ubezpieczenie dla dziecka na wakacje kosztuje 3,02 zł za dzień ochrony.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments