ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Pragi – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Opublikowano: 2023-11-24 (aktualizacja 2023-11-24, godz. 1:22)

Praga to niezwykle popularny cel podróży turystów z Polski. Leży stosunkowo blisko naszych granic, łatwo do niej dojechać, a bariera językowa nie stanowi problemu w komunikacji z „lokalsami”. O czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż do Czech? Sprawdź. 

Co zobaczyć w Pradze? 

Zabytki Pragi są powszechnie znane. Które z nich są warte szczególnej uwagi? Czego nie może zabraknąć na mapie zwiedzania? 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Most Karola 

W Pradze znajduje się najstarszy kamienny most na świecie o okazałej rozpiętości. To wystarczy, aby stał się obowiązkowym punktem spaceru po Pradze. Chodzi oczywiście o most Karola (Karlův most).  –  długi na 516 m. Budowla zawdzięcza swoją nazwę cesarzowi Karolowi IV Luksemburskiego, który zainaugurował budowę przeprawy przez Wełtawę. Prowadzi ona ze Starego Miasta (Staré Město) do Małej Strany (Malá Strana). 

Rejs Wełtawą 

W krótki rejs na drugą stronę rzeki można się wybrać niewielki promem. Warto skorzystać, bo widoki naprawdę są tego warte.  

Zamek Praski na Hradczanach 

Ten wyjątkowo okazały obiekt został umieszczony liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i UNESCO i jest to całkowicie uzasadnione. Leżący na wzgórzu nad rzeką Wełtawą kompleks zamkowy góruje nad miastem i widać go z wielu punktów.  

Budowę zamku rozpoczął Spitygniew z rodu Przemyślidów na przełomie IX i X w. w miejscu chrześcijańskiej świątyni pw. Najświętszej Marii Panny. Kościoły w obrębie zamku powstały już w pierwszej połowie X w., natomiast katedra św. Wita była budowana przez kolejnych 600 lat). 

Wybór miejsca ulokowania obiektu nie był przypadkowy. Jak wynika z dawnych podań na pagórku Żiżi (obecnie jest to wzgórze Hradczany) spotykali się przodkowie obecnych Czechów na zgromadzeniach plemiennych. Ustawiono  tam kamienny stolec (rodzaj fotela), na którym zasiadał każdy kolejny władca. 

Brama prochowa 

W centrum starego miasta warto zobaczyć Bramę Prochową (Prašná brána). To jeden z symboli miasta, który często jako pierwszy rzuca się w oczy odwiedzającym. Budowę 65-metrowej budowli rozpoczęto w 1475 r. na polecenie Władysława II Jagiellończyka. Wzniesiono ją na fundamentach starszej XIII-wiecznej bramy. W wyniku przeniesienia siedziby królewskiej na Hradczany w 1483 r. brama utraciła swój reprezentacyjny charakter, ale wciąż warto ją zobaczyć podczas spacerów po starym mieście.  

Trasa z Polski do Pragi 

Stolica Czech leży stosunkowo blisko Polski, dlatego nie musisz poświęcać całego dnia na podróż. Czas przejazdu zależy oczywiście od tego, z jakiej części kraju wyruszasz, jednak nigdy nie zajmie więcej niż kilka godzin. Dojazd samochodem z Wrocławia zajmuje około 4 godzin. Najszybsza trasa z tego miasta liczy 340 km i obejmuje autostrady (m.in. A1) 

Jest co najmniej kilka dróg, którymi można dostać się z Polski do Pragi. Jedna z popularnych wiedzie przez Wrocław, Kudowę-Zdrój, Hradec Kralove – czyli w Polsce drogi S5, A8 (obwodnica Wrocławia) i droga krajowa nr 8, natomiast w Czechach droga krajowa nr 33 i droga krajowa nr 11. Ostatni z wymienionych odcinków można również tej trasy pokonać autostradą. Trzeba jednak kupić winietę, aby nią przejechać.  

Winiety w Czechach 

Przed wjazdem na autostradę i drogi szybkiego ruchu, musisz wykupić winietę. Można to zrobić na stronie edalnice.cz. W Czechach obowiązują winiety 10-dniowe, miesięczne i roczne.  

Jeśli chcesz za wszelką cenę zaoszczędzić, możesz poruszać się wyłącznie po darmowych odcinkach czeskich dróg. Są w bardzo dobrym stanie, dlatego nie trzeba się obawiać o trudności . Zwracaj jednak baczną uwagę na znaki, ponieważ możesz nagle znaleźć się na drodze płatnej. Są one oznaczone sześciobokiem z szarym kołem pośrodku – tam winieta jest wymagana. 

Przepisy drogowe w Czechach 

Jeśli wysokie ceny mandatów w Polsce powodują Twoją złość, to musisz wiedzieć, że w porównaniu z czeskimi, są one naprawdę niewielkie. Kary dla niezdyscyplinowanych kierowców w tym kraju należą do bardzo wysokich. Dodatkowo wszelkie ograniczenia są bardzo rygorystycznie pilnowane przez czeskie służby.  

Na bezpłatnych drogach trzeba uważać na fotoradary. Nawet niewielkie przekroczenie prędkości może skutkować nieprzyjemną pamiątką z podróży w postaci zdjęcia i wysokiego mandatu. 

Ograniczenia na czeskich drogach są zbliżone do polskich i wynoszą: 

  • 50 km/h w terenie zabudowanym; 
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym (80 km/h z przyczepą); 
  • 90 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą); 
  • 130 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą). 

Z kolei taryfikator mandatów w Czechach wygląda następująco w przypadku najczęstszych przewinień (w koronach czeskich):  

  • za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h można zapłacić od 1 000 do 2 500; 
  • za przekroczenie prędkości o 30-50 km/h można zapłacić od 2 500 do 5 000; 
  • za nieprawidłowe parkowanie można zapłacić od 1 500 do 2 500; 
  • za obecność alkoholu w organizmie można zapłacić od 25 000 do 50 000. 

Biorąc pod uwagę, że 1 korona czeska to obecnie (listopad 2023) około 20 gr, kwoty mandatów są naprawdę spore. Za jazdę po alkoholu można zapłacić nawet 8 000 zł! Przekroczenie prędkości o 10 km/h skutkuje natomiast mandatem od około 200 do 400 zł.  

Jak jeździć samochodem po Pradze? 

Najlepiej w ogóle zrezygnować ze zwiedzania miasta samochodem. Lepiej zostawić go w bezpiecznym miejscu i wybrać transport zbiorowy lub… własne nogi. 

Strefy płatnego parkowania obowiązują w niemal całym centrum. Warto zwracać uwagę na ich różnokolorowe oznaczenia.  

  • Strefa niebieska – oznacza, że w danym miejscu mogą parkować na dłużej jedynie osoby zameldowane w danej dzielnicy. Turystom wolno zostawić w nich pojazd jedynie na 3 godziny, oczywiście odpłatnie. 
  • Strefa pomarańczowa – specjalna strefa dla odwiedzających w pobliżu szpitali i urzędów. Maksymalny czas parkowania jest zaznaczony na znaku drogowym.  
  • Strefa fioletowa – tu można zostawić auto na maksymalnie 24 godziny. 
  • Strefa żółta (żółte linie) – zaparkowanie w tym miejscu grozi odholowaniem i koniecznością zapłacenia stosownej (surowej) kary. Żółta linia przy krawędzi jezdni jest zarezerwowana dla pojazdów uprzywilejowanych. 

Aby uniknąć problemów, lepiej wybrać się na spacer po Pradze pieszo. Oszczędzisz w ten sposób koszty i niepotrzebny stres.  

Wyposażenie samochodu w Czechach 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach jest znacznie bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Kraj ten co prawda ratyfikował Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym, na mocy której wyposażenie auta może być takie jak w kraju rejestracji. Niestety ta zasada rzadko jest respektowana.  

Policjanci wymawiają się nieznajomością tego przepisu i bardzo chętnie nakładają kary. Brak nawet jednego z elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu, przewidzianego czeskimi przepisami, może zatem oznaczać mandat. W razie odmowy jego przyjęcia sprawa jest kierowana do sądu. Nie warto się na to decydować, a przede wszystkim liczyć na to, że „turyście się upiecze” – tak bywa rzadko.  

Przed wyjazdem do Czech upewnij się, że masz poniższe wyposażenie auta.  

  • Koło zapasowe, lewarek i klucz – ich obecność jest sprawdzana podczas kontroli drogowej.  
  • Komplet zapasowych żarówek wraz z bezpiecznikami – kosztują grosze, dlatego nie warto tego lekceważyć. 
  • Kamizelka odblaskowa – co bardzo ważne, musi się znajdować w kabinie samochodu, a nie np. w bagażniku. Każdy, kto opuszcza auto poza terenem zabudowanym, powinien mieć ją na sobie. 
  • Apteczka w standardzie unijnym – czyli jej wyposażenie musi być zgodne z wymogami. Można również kupić gotowy zestaw, który odpowiada unijnym przepisom.  

Oczywiście poza powyższymi elementami trzeba mieć także te, które są obowiązkowe zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Mowa tu oczywiście o trójkącie ostrzegawczym i gaśnicy. 

Jakie dokumenty trzeba mieć, jadąc do Czech? 

Aby przekroczyć granicę czeską, niezbędny będzie dowód osobisty. Nie trzeba mieć paszportu, choć oczywiście on też jest respektowany.  Dokumenty muszą być ważne i w dobrym stanie – nieuszkodzone.  

Czy w Pradze jest bezpiecznie? 

Zwyczaje w Czechach są bardzo podobnych do tych w Polsce. Turyści są zwykle mile widziani we wszystkich regionach tego kraju.  

Aktualnie w Czechach obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza ono znikome prawdopodobieństwo ataku. Warto jednak zachować czujność w obleganych miejscach. Chodzi głównie o kradzieże kieszonkowe, rzadziej o kradzieże samochodów.  

Ubezpieczenie do Czech 

Podstawą podczas wyjazdu samochodem jest ważna polisa OC – identycznie jak w Polsce. Nie trzeba kupować dodatkowego ubezpieczenia, choć warto mieć również AC i assistance. Niezwykle przydatna będzie także polisa turystyczna.  

Karta EKUZ 

W Czechach, tak jak w całej Unii Europejskiej, można skorzystać z opieki medycznej gwarantowanej przez kartę EKUZ. Należy jednak pamiętać, że nie zapewnia ona pełnej ochrony. Gwarantuje pomoc jedynie nagłych przypadkach. Bezpłatny zakres opieki medycznej może być inny niż w Polsce. Kartę EKUZ trzeba okazać, aby skorzystać z darmowej pomocy.  

Ubezpieczenie turystyczne 

Polisa turystyczna daje znacznie szerszy zakres ochrony, dlatego warto ją wykupić oprócz karty EKUZ. Koszt takiego ubezpieczenia w standardowym zakresie nie jest wysoki. Rodzaj polisy należy dopasować przede wszystkim do swoich potrzeb i celu wyjazdu.  

Osoby, które zamierzają w Czechach uprawiać różnego rodzaju wymagające aktywności, powinny wybrać rozszerzenie o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Warto rozważyć także dokupienie OC sportowego i ubezpieczenie sprzętu. Osoby przewlekle chore muszą natomiast rozszerzyć podstawową ochronę o odpowiednią klauzulę.  

Co jeszcze powinno znaleźć się w polisie? 

  • Koszty ratownictwa – akcje ratownicze są bardzo drogie. Pokrycie ich kosztów z własnej kieszeni może więc być dotkliwe. Suma kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 EUR. 
  • OC w życiu prywatnym – zapewnia pomoc w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej. Konsekwencje finansowe poniesie ubezpieczyciel. 
  • Ubezpieczenie NNW – ubezpieczony, który dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. 
  • Assistance – znajduje się w większości polis turystycznych. Dzięki assistance ubezpieczony, szybko może uzyskać niezbędną pomoc o różnym zakresie.  

Choć wyjazd do Pragi nie jest daleką i bardzo wymagającą podróżą, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wykupienie polisy turystycznej zawsze powinno być dobrą praktyką każdego turysty.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
  • Do Pragi można dojechać z Polski już w kilka godzin. 
  • Najlepiej kierować się w stronę Wrocławia, a stamtąd na Ostrawę. 
  • W Czechach obowiązują opłaty drogowe w postaci winiet (również elektronicznych). 
  • Drogi w Czechach są w dobrym stanie.  
  • W Czechach obowiązuje karta EKUZ, która zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną.  
  • Obowiązkowe wyposażenie auta jest bardziej rygorystyczne niż w Polsce.

Samochodem do Pragi - FAQ

  1. Jak poruszać się po Pradze?

    Najlepiej nie jeździć po mieście samochodem. Całe centrum jest objęte płatną strefą parkowania, a zasady, na jakich można z niej korzystać, są dość skomplikowane. Lepiej chodzić pieszo lub poruszać się komunikacją zbiorową.

  2. Czy w Pradze jest bezpiecznie?

    Co do zasady, nie ma powodu obawiać się poważniejszych zagrożeń, na przykład ataku terrorystycznego. Trzeba jednak zachować czujność, bo zdarzają się kradzieże kieszonkowe i oszustwa. Dotyczy to każdego większego miasta turystycznego.

  3. Czy w Czechach są wysokie mandaty?

    Tak, a dodatkowo wykroczenia drogowe są bardzo często wychwytywane. Trzeba uważać na fotoradary i liczne kontrole policji. Mandat za przekroczenie prędkości o 10 km/h może Cię kosztować nawet 400 zł. Z kolei kara za jazdę po alkoholu może wynieść nawet 8 000 zł.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments