ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Samochodem do Norwegii – przewodnik dla kierowców!

Opublikowano: 2023-11-24 (aktualizacja 2023-11-24, godz. 1:18)

Stosunkowo duże odległości pomiędzy atrakcjami turystycznymi w Norwegii sprawiają, że podróżowanie samochodem wydaje się najlepszym sposobem na zwiedzenie tego skandynawskiego kraju. Część turystów decyduje się na wynajem auta na miejscu, jednak takie rozwiązanie wiąże się z dość dużymi kosztami. Sprawdź, czy opłaca się planować wyjazd do Norwegii samochodem, jaką trasę wybrać i o czym pamiętać przed podróżą. 

Norwegia samochodem — czy to dobry pomysł?  

Norwegia to nieoczywisty, choć coraz częściej wybierany kierunek wakacyjny Polaków. Część osób decyduje się na pokonanie odległości dzielącej miejsce zamieszkania od celu podróży własnym samochodem. Przejazd z Polski do Norwegii zajmuje średnio 15-18 godzin, w zależności od wybranego wariantu trasy. Własne auto daje niemal nieograniczone możliwości pod względem zwiedzania i pozwala na zminimalizowanie kosztów przejazdu.  

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Termin wyjazdu do Norwegii 

Położona najbliżej Europy południowa i środkowa część Norwegii znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Latem wartości temperatur są tam zbliżone do tych notowanych późną wiosną na terenie Polski. Im bardziej na północ, tym warunki stają się trudniejsze i bardziej surowe. W niektórych rejonach klimat nabiera cech subpolarnych, co wiąże się z utrzymywaniem pokrywy śnieżnej przez cały rok. Jeśli zależy Ci na zwiedzeniu największych miast Norwegii, a głównym miejscem noclegu ma być namiot, wyjazd zaplanuj latem. Czerwiec, lipiec i sierpień to najlepsze miesiące na piesze wędrówki i nocowanie „na dziko”. Wtedy też najłatwiej będzie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami ze względu na brak śniegu i dobre warunki pogodowe.  

Osoby mające na celu uprawianie sportów zimowych, jazdę na nartach czy wspinaczkę powinny organizować podróż do Norwegii zimą. To samo odnosi się do turystów, dla których głównym założeniem wyjazdu jest zobaczenie zorzy polarnej. Wówczas należy jednak pamiętać o zabraniu odpowiedniego ekwipunku, odzieży i obuwia oraz wyposażeniu pojazdu w opony zimowe czy łańcuchy.  

Norwegia samochodem — dojazd 

Norwegia to państwo położone w zachodniej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego graniczące m.in. ze Szwecją od wschodu i Danią od południa (przez cieśninę Skagerrak). W zależności od planu podróży, można zdecydować się na przeprawę promową przez Morze Bałtyckie lub przez Morze Północne oraz na przejazd mostem łączącym Danię ze Szwecją. 

Norwegia samochodem przez most Øresund  

Most Øresund liczy niemal 8 km i biegnie nad cieśniną Sund. Wraz ze sztuczną wyspą oraz 3,5-kilometrowym tunelem łączy duńską Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Pozwala na pokonanie trasy z Polski do Norwegii bez pomocy promu. Wiele osób rezygnuje jednak z tego wariantu ze względu na spory koszt całego przedsięwzięcia. Cena za przejazd mostem w jedną stronę samochodem osobowym bez przyczepy wynosi bowiem 55 EUR. Zakup biletu przez internet i dołączenie do newslettera powala obniżyć ten wydatek o kilka euro, jednak nadal kwota ta pozostaje dość wysoka.  

Ciekawostka! Most Øresund powstał w 2000 roku po trwającej 5 lat budowie. Jest najdłuższym mostem w Europie i najdłuższą tego typu konstrukcją na świecie łączącą ze sobą dwa państwa.  

Norwegia samochodem z przeprawą promową 

Drugi wariant przewiduje przeprawę promową z portu zlokalizowanego na terenie Polski lub Danii. Do wyboru kierowców pozostaje: 

  • prom ze Świnoujścia do miejscowości Trellborg lub Ystad w Szwecji; 
  • prom z portu w Gdańsku lub Gdyni do Szwecji; 
  • prom z duńskiej miejscowości Hirtshals bezpośrednio do norweskiego Stavanger lub Bergen. 

Dokumenty potrzebne podczas podróży samochodem do Norwegii  

Norwegia nie jest w UE, jednak należy do Strefy Schengen, co pozwala na dość swobodne podróżowanie w obrębie tego skandynawskiego kraju. Warto zwrócić uwagę na limity dotyczące towarów, które można wwozić do kraju. Co ciekawe, do przetransportowania na teren Norwegii alkoholu powyżej 22% konieczne jest ukończenie co najmniej 20. roku życia.  

Dokumenty niezbędne podczas podróży samochodem po Norwegii to: 

  • dowód osobisty lub paszport; 
  • prawo jazdy; 
  • dowód rejestracyjny; 
  • ubezpieczenie OC. 

Warto wiedzieć! W Norwegii o okazanie dowodu tożsamości zostaniesz poproszony nie tylko przy zakupie alkoholu, ale również przy wymianie waluty. Sprzedawca może zapytać o dokument również przy regulowaniu należności za zakupy kartą płatniczą wydaną poza Skandynawią. Zdarza się, że do użycia karty nie wystarczy sam dowód osobisty i sprzedawca żąda wylegitymowania się paszportem.  

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego w Norwegii  

Policja w Norwegii bardzo poważnie podchodzi do kwestii respektowania przepisów ruchu drogowego. Dlatego przed wyjazdem do tego skandynawskiego kraju warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi kierowców. 

  • Polskie prawo jazdy upoważnia turystów do prowadzenia samochodów na terenie Norwegii. 
  • Należy jeździć z włączonymi światłami mijania niezależnie od pory roku i godziny. 
  • Kierowca i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. 
  • Dzieci mogą być przewożone wyłącznie w przystosowanych do tego fotelikach. 
  • Na terenie zabudowanym dozwolona maksymalna prędkość to 50 km/h a poza terenem zabudowanym — 80 km/h.  
  • Nie wolno korzystać z telefonu w czasie jazdy. 
  • Zimą, która w niektórych rejonach trwa od października do maja, pojazd musi mieć założone opony zimowe (z kolcami bądź bez).  
  • W niektórych dużych miastach (m.in. w Oslo) obowiązuje podatek za jazdę na oponach z kolcami.  
  • Pozostawiając auto na parkingu, trzeba zwracać uwagę na ograniczenia czasowe określone na znakach. Nie można zatrzymywać się w danej lokalizacji dłużej, niż jest to dozwolone.  
  • Za niewłaściwe parkowanie grożą wysokie mandaty, które mogą przyznawać nie tylko policjanci, ale również prywatni zarządcy współpracujący z organami ścigania.  
  • Niektóre miasta (np. Oslo, Bergen, Trondheim) wdrażają czasowe zakazy wjazdu dla niektórych grup samochodów, np. napędzanych silnikiem Diesla.  

Niezastosowanie się do powyższych zasad może skutkować wystawieniem mandatu lub aresztem. W razie odmowy zastosowania się do proponowanej kary funkcjonariusze mogą skierować sprawę do norweskiego sądu. Ponadto policja ma prawo odebrać prawo jazdy kierowcy dopuszczającemu się poważnych wykroczeń lub prowadzącemu samochód w sposób nieodpowiedzialny. Z dokumentem prawdopodobnie pożegna się osoba, która wsiadła za kółko po spożyciu alkoholu, przekroczyła prędkość lub spowodowała wypadek drogowy. Po odebraniu prawo jazdy zostaje przekazane do polskiego organu, który je wydał.  

Uwaga! Przy niegroźnych stłuczkach policja nie uczestniczy w rozstrzyganiu sporu pomiędzy kierowcami, pozostawiając to zadanie ubezpieczycielowi lub samym uczestnikom zdarzenia. Na wypadek kolizji warto mieć w aucie znormalizowany protokół powypadkowy, który bez problemu zostanie uwzględniony przez norweską firmę ubezpieczeniową.  

Opłaty za płatne odcinki dróg w Norwegii  

Za przejazd wieloma odcinkami dróg i tuneli na terenie Norwegii trzeba wnieść stosowną opłatę. Oznacza to, że w czasie podróży samochodowej po tym skandynawskim kraju mogą pojawić się bramki (bomstasjoner). Niektóre z nich przewidują możliwość wniesienia należności za przejazd gotówką lub kartą płatniczą. Inne, nieco nowocześniejsze, są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają przerywania podróży. W ich przypadku płatność odbywa się poprzez system Autopass, który wymaga od kierowcy uregulowania opłaty za podróż już po przekroczeniu bomstasjoner na oznaczonych stacjach benzynowych.  

Można też zarejestrować się na stronie Euro Parking Collection (EPC), co wymaga podania numeru rejestracyjnego samochodu i danych karty płatniczej oraz zakupienia urządzenia rejestrującego przejazdy, tzw. toll tag.  

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Norwegii 

Przed wyjazdem do Norwegii warto „zaopatrzyć się” w dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Zwykła polisa OC może okazać się niewystarczająca np. przy zdarzeniu drogowym z Twojej winy lub nagłej awarii auta na trasie. W niespodziewanych sytuacjach z pewnością przyda się autocasco, które zabezpieczy Cię przed poniesieniem konsekwencji za szkody wyrządzone przez osoby trzecie lub siły natury. W razie problemów technicznych za granicą warto mieć też assistance zapewniające wsparcie ubezpieczyciela na wypadek przebicia opony czy konieczności holowania pojazdu.  

Karta EKUZ w Norwegii 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważnia do skorzystania z pomocy medycznej w ramach norweskiego systemu opieki zdrowotnej. Pozwala uzyskać wsparcie lekarza w nagłych sytuacjach, np. po wypadku lub zasłabnięciu. Należy jednak pamiętać, że zakres nieodpłatnych świadczeń różni się od tego obowiązującego w Polsce. Norwegowie za poradę medyczną w publicznej placówce muszą uiszczać tzw. egenandel. Jest to wkład własny niepodlegający refundacji. Wyjątek stanowią dzieci do lat 7, które mogą uzyskać wsparcie medyczne bezpłatnie.  

Ze względu na wysokie koszty leczenia w Norwegii przed wyjazdem zaleca się wykupić polisę turystyczną o odpowiednio szerokim zakresie ochrony. Ważne, aby ubezpieczenie podróżne obejmowało koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty transportu medycznego.

Oceń tę stronę

Co warto wiedzieć
  • Podróżowanie samochodem po Norwegii zapewnia dużą swobodę i dowolność, jednocześnie pozwalając na zminimalizowanie kosztów wyjazdu.  
  • Aby dojechać do kraju, można zdecydować się na przeprawę promową lub przejazd mostem z Kopenhagi do Malmö.  
  • Przed opuszczeniem Polski warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne i dowiedzieć się nieco więcej na temat przepisów drogowych obowiązujących w Norwegii. 

Samochodem do Norwegii - FAQ

  1. Czy w Norwegii jest bezpiecznie?

    Polskie MSZ zaleca turystom udającym się do Norwegii zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych i często uczęszczanych przez przyjezdnych.

  2. Jaka waluta w Norwegii?

    W Norwegii obowiązuje korona norweska. Obecny kurs to 1 NOK = 0,37 PLN (na dzień 14.11.2023 r.).

  3. Co trzeba mieć w samochodzie w Norwegii?

    Podróżując po Norwegii, w samochodzie należy przewozić apteczkę, gaśnicę, kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments