Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ryga – TOP 10 atrakcji – co musisz zobaczyć?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-04-22

Szukasz atrakcji w Rydze – pięknej stolicy Łotwy? Po pierwsze gratulujemy świetnego wyboru! To miasto zachwyca rynkami, muzeami, placami, kościołami i nie brakuje w nim rzeczy do zwiedzania. Po drugie gwarantujemy, że dzięki wycieczkom po najważniejszych miejscach, odkryjesz każdy szczegół tego pięknego miasta i się w nim zakochasz. Dlatego prezentujemy Ci 10 najciekawszych atrakcji wartych odwiedzenia w Rydze.

Ważne informacje o Rydze – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zwiedzania?

Na początek warto zapoznać się z ogólnymi informacjami o Rydze, niezbędnymi przed każdą zagraniczną podróżą.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Lokalizacja: Ryga znajduje się na Łotwie, kraju bałtyckim obok Rosji i pomiędzy Estonią a Litwą.
 • Język: chociaż Łotwa ma swój własny język, czyli łotewski, zwykle można się porozumieć z jej mieszkańcami po angielsku.
 • Lokalna waluta: euro, ale warto pamiętać, że praktycznie wszędzie akceptowane są międzynarodowe karty kredytowe i bankomatowe.
 • Wizy: Polacy nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Rygę, ponieważ Łotwa jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i obszaru Schengen. Dlatego też w Rydze można przebywać aż do 90 dni bez specjalnych zezwoleń, wystarczy tylko ważny paszport lub dowód osobisty.
 • Szczepienia: przy wjeździe do Rygi nie jest wymagana żadna konkretna szczepionka.
 • Bezpieczeństwo: jest to spokojny kraj, więc bez strachu można chodzić po ulicach i zwiedzać zabytki.
 • Długość pobytu: idealnym rozwiązaniem jest wyjazd na 2-3 dni, aby zobaczyć to, co najlepsze w Rydze i móc jeszcze odpocząć.
 • Czas lokalny: na Łotwie jest godzinę później niż w Polsce.

Najciekawsze atrakcje w Rydze – co warto zobaczyć?

Stolica Łotwy w swojej historii przeszła wiele zmian, dlatego jej struktura architektoniczna jest dość zróżnicowana. Reprezentuje różne okresy historyczne i sztuki z różnych czasów. To sprawia, że Ryga jest miejscem bardzo bogatym w kulturę i atrakcje turystyczne, z wieloma pięknymi budowlami i krajobrazami, które wyglądają jak namalowane.

Poniżej znajdziesz 10 najlepszych atrakcji, które warto odwiedzić w tym urzekającym mieście.

1. Stare Miasto

Pierwszym przystankiem każdej wycieczki powinno być Vecriga, czyli Stare Miasto, historyczne centrum Rygi. Kolorowe, brukowane uliczki zachęcają do spacerów wokół zespołu zabytkowych budynków, z których wiele znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Katedra św. Marii

Piękna katedra w Rydze znajduje się w samym sercu miasta i została zbudowana w 1211 roku. Miejsce to przeszło wiele remontów i przebudów, dzięki czemu wydobyto jego piękno. Aktualnie jest to siedziba kościoła luterańskiego na Łotwie. W latach, gdy kraj znajdował się pod rządami byłego Związku Radzieckiego, miejsce to przestało być kościołem i stało się salą koncertową. Co ciekawe, w katedrze znajdują się jedne z największych organów w Europie, z imponującą liczbą 6718 piszczałek.

3. Wieża Kościoła św. Piotra

Jest to najwyższy kościół w Rydze, a z jego 123-metrowej wieży można podziwiać czerwone dachy historycznego centrum, nowoczesną część miasta, Zatokę Ryską i rzekę Dźwinę. W przeciwieństwie do innych kościołów w regionie kościół św. Piotra ma bardziej rustykalną i średniowieczną architekturę, która doskonale odzwierciedla jego burzliwą historię.

4. Pomnik muzykantów z Bremy

Przed kościołem św. Piotra znajduje się rzeźba przedstawiająca muzykantów z Bremy. Składa się z czterech zwierząt ustawionych jedno na drugim: osła, psa, kota i koguta. Pomnik inspirowany był baśnią braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, ale niektórzy twierdzą też, że jest to krytyka żelaznej kurtyny Związku Radzieckiego. Jednak prawdziwą atrakcją tego pomnika jest związana z nim legenda – kto dotknie nosa każdego zwierzęcia, będzie miał w życiu szczęście.

5. Trzej Bracia

Brzmi tajemniczo? Trzej Bracia to trzy najstarsze kamienice w Rydze. Legenda głosi, że każdy budynek był budowany przez dziedzica rodziny w innym stuleciu:

 • najstarszym z nich jest Biały Dom, zbudowany pod koniec XV wieku;
 • ten pośrodku pochodzi z XVII wieku;
 • zielona kamienica powstała w XVIII wieku i jako jedyna uległa modyfikacjom.

Wyraźnie widać, że każdy z budynków został zbudowany w innym okresie historycznym ze względu na wyróżniający się styl architektoniczny.

6. Muzeum Okupacji Łotwy

Mała gratka dla miłośników historii. Muzeum Okupacji Łotwy poświęcone jest okresowi, gdy kraj znajdował się pod okupacją hitlerowską i sowiecką. Dzięki wystawie można dowiedzieć się, co wydarzyło się w tym okresie, kiedy warunki życia były bardzo niepewne, a całe rodziny deportowano do tzw. gułagów, czyli obozów koncentracyjnych na Syberii. Mimo wszystkich okrucieństw popełnionych na tym narodzie, Łotysze byli silni i zdołali zachować ducha jedności oraz swoją tożsamość narodową. Łotwa odzyskała niepodległość dopiero w 1991 roku.

7. Dom Bractwa Czarnogłowych

To jeden z architektonicznych klejnotów miasta. Budynek wzniesiono w 1344 roku, poddawano go remontom i rozbudowie aż do XIX wieku. W 1941 roku został zniszczony, a jego ruiny zostały całkowicie rozebrane w 1948 roku przez Sowietów. Pod koniec lat 90. obiekt został zrekonstruowany. Jest to budowla o architekturze w stylu gotyckim z renesansową fasadą, zlokalizowana obok katedry w Rydze.

8. Zamek w Rydze

Zamek w Rydze został zbudowany w XIV wieku, aby chronić miasto przed najeźdźcami, był kilkakrotnie bombardowany. Ta monumentalna budowla leży na brzegu rzeki Dźwiny. Zamek był wiele razy przebudowywany, co widać po różnych stylach architektonicznych. Aktualnie jest siedzibą prezydenta Łotwy oraz kilku muzeów, w tym Muzeum Sztuki Zagranicznej i Muzeum Historii Łotwy.

9. Pomnik Wolności

Pomnik Wolności jest symbolem łotewskiej dumy, ponieważ jest hołdem dla żołnierzy poległych w bitwach łotewskiej wojny o niepodległość w latach 1918–1920 przeciwko imperium rosyjskiemu. Konstrukcja ma 42 metry wysokości. Na jej szczycie znajduje się kobieta znana jako Milda, która trzyma trójramienną gwiazdę, reprezentującą trzy ważne dzielnice Łotwy: Kurlandię, Semigalię i Łatgalię. Pomnik Wolności jest nie tylko częścią historii kraju, ale także piękną atrakcją, zwłaszcza w nocy, gdy jest oświetlony.

10. Biblioteka Narodowa Łotwy

Łotewska Biblioteka Narodowa przyciąga uwagę swoim piramidalnym kształtem. Została otwarta w 2015 roku i już jest jedną z największych bibliotek na świecie. Warto odwiedzić jej imponujący gmach, jeśli ma się trochę wolnego czasu podczas pobytu w Rydze.

Najlepszy czas na zwiedzanie – kiedy odwiedzić Rygę?

Wiosna w Rydze, czyli okres od marca do czerwca, charakteryzuje się przyjemnymi temperaturami i mnóstwem kolorów. Jednak najlepszą porą na podróż do stolicy Łotwy jest jesień (od września do listopada). Na przykład w październiku ceny w mieście są bardziej przystępne niż podczas letnich wakacji, więc wyjazd będzie mniej kosztował. Natomiast zimą dni są krótsze, więc czas na zwiedzanie największych atrakcji Rygi, gdy jest jeszcze widno, pozostaje mocno ograniczony.

Bezpieczny pobyt w Rydze – czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Podziwianie atrakcji w Rydze wiąże się z co najmniej dwudniowym pobytem i przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Mimo że lepiej nie zakładać najgorszego, to trzeba mieć świadomość, że czasami może być konieczna pomoc medyczna lub inna związana z nieszczęśliwym wypadkiem. Można w tym czasie zgubić bagaż, skręcić kostkę lub samemu spowodować jakieś przykre zdarzenie. Dlatego na czas wyjazdu do Rygi warto mieć dodatkową polisę turystyczną, która pokryje m.in.

 • koszty leczenia i akcji ratowniczych;
 • odszkodowanie na skutek nieszczęśliwych wypadków (NNW);
 • straty lub uszkodzenia bagażu;
 • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym (OC);
 • usługi Assistance.

Z dodatkowym ubezpieczeniem podróżnym wyjazd będzie zdecydowanie spokojniejszy.

Podsumowanie
 1. Ryga to stolica Łotwy, gdzie można pojechać bez wizy. Wystarczy tylko ważny dowód osobisty lub paszport.
 2. W Rydze płaci się w euro.
 3. Wśród najciekawszych atrakcji Rygi znajdują się Stare Miasto, Katedra św. Marii, Kościół św. Piotra, najstarsze kamienice tzw. Trzej Bracia, zamek, a także biblioteka, muzea i pomniki.
 4. Warto wybrać się do Rygi jesienią, ponieważ pogoda wtedy jeszcze dopisuje, a ceny są niższe niż w okresie wakacyjnym.
 5. Ze względu na pobyt w obcym kraju dobrze jest mieć przy sobie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dotrzeć z Polski do Rygi?

  Do Rygi zawsze można dotrzeć swoim samochodem. Dla kogoś, kto woli inne środki transportu, do wyboru pozostaje kilka opcji. • Samolot: można polecieć z Polski do Rygi bezpośrednim lotem z Warszawy. Na miejscu ląduje się w międzynarodowym porcie oddalonym o 6 km od centrum stolicy. • Pociąg: cieszy się popularnością zwłaszcza wśród osób, które lubią po drodze robić przystanki na zwiedzanie innych miejsc. Można na przykład wyruszyć pociągiem z Polski do Wilna, a stamtąd do Rygi. • Autobus: w sąsiedztwie dworca kolejowego w Rydze znajduje się dworzec autobusowy, który obsługuje międzynarodowe i krajowe połączenia autokarowe. To tam dojeżdżają m.in. bezpośrednie autobusy z wielu polskich miast.

 2. Co robić w Rydze w deszczowe dni?

  W deszczowe dni w Rydze najlepiej szukać miejsc pod dachem, które dają schronienie przed wodą, wiatrem i zimnem. Dlatego warto wybrać do odwiedzenia łotewską bibliotekę, muzea, kościoły i zamek.

 3. Czym się poruszać po Rydze?

  Choć Ryga jest największą stolicą wśród innych krajów nadbałtyckich, to najlepsze atrakcje znajdują się w jej centrum, więc wszystko można obejść na piechotę. Dla tych, którzy nie lubią długich spacerów, dobra wiadomość jest taka, że w Rydze są taksówki i Uber. Co więcej, ich usługi są bardzo tanie. Na przykład przejazd Uberem z lotniska do centrum kosztuje około 9-10 euro. Z Rygi można także pojechać do innego miasta pociągiem lub autobusem.

 4. Czy trzeba wcześniej rezerwować bilety wstępu do największych atrakcji w Rydze?

  Wiele zależy od sezonu. Jednak idealnym rozwiązaniem jest wcześniejsze zarezerwowanie biletów. Po to, aby uniknąć kolejek przy wejściach do atrakcji i zapewnić sobie obecność w tych najważniejszych miejscach. Czasami podczas czekania na zakup biletów do ostatniej chwili, okazuje się, że są już niedostępne

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments