Jakie wybrać ubezpieczenie do sezonowej pracy za granicą?

Opublikowano: 2017-05-17 (aktualizacja 2020-06-19, godz. 10:54)

Wakacje to nie tylko okres odpoczynku i wyjazdów w celach turystycznych. Co roku podczas urlopu spotykam za granicą sporą grupę rodaków, którzy wyjeżdżają na te kilka miesięcy z kraju po to, by podjąć się pracy w jednym z krajów europejskich.

Dlaczego europejskich? Bo to najłatwiejsze. Unia Europejska otworzyła granice, a więc umożliwiła niemal bezproblemowe przemieszczanie się między jej krajami. Kolejnym aspektem, który sprawia, że Polacy wybierają się do pracy za granicę, jest niska cena biletów lotniczych (promocje, wcześniejszy zakup) i autokarowych (jak oferuje jeden z najbardziej znanych przewoźników, już od 1 euro). Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wracając jednak do sedna sprawy. UE owszem otworzyła granice, jednak w dalszym ciągu przepisy nie zapewniają Polakom pełnej ochrony ubezpieczeniowej podczas pracy za granicą. Co ciekawe, nawet studenci wyjeżdżający do pracy jako wolontariusze, nie są w pełni chronieni. Jak więc wybrać ubezpieczenie podróżne, które zapewni nam pełną ochronę, w każdej sytuacji? Wyjaśniamy.

Wyrób EKUZ i kup ubezpieczenie!

Wyjeżdżając do pracy za granicę należy pamiętać o tym, że zdarzyć się może tak naprawdę wszystko. Warto wykupić polisę na wypadek choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej pamiętajmy, aby nie zataić przed ubezpieczycielem chęci podjęcia pracy za granicą. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych uważa bowiem już najdrobniejsze zatrudnienie za pracę fizyczną. Jest to ten rodzaj wykonywanych czynności, które nie wymagają wytężenia umysłu. Czyli pracą fizyczną będzie zarówno zbieranie owoców, cięcie tulipanów jak i praca w magazynie czy przy taśmie produkcyjnej. Według TU taka praca zwiększa ryzyko powstania szkody.

W związku z tym, firmy ubezpieczeniowe wprowadzają zwyżki przy zakupie ubezpieczenia turystycznego, które obejmie swoim zakresem pracę za granicą. Zwyżki różnią się od siebie w zależności od ubezpieczyciela. Przykładowo:

Aviva

AXA

Warta

PZU

Generali

TU Europa

zwyżka

50%

60%

50%

25%

40%

50%

źródło: opracowanie własne

Dlaczego więc zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne?

A to dlatego, że dobrze dobrana polisa zapewni nam kompleksową ochronę.

EKUZ- czy to wystarczy?

Wiele osób wyjeżdżając za granicę myśli, że wystarczy im karta EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona wydawana niemal od ręki, a wyrobić ją może każda osoba, będąca pod ochroną ubezpieczeniową NFZ. Jednak EKUZ nie wystarczy. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że karta gwarantuje bezpłatnie tylko te świadczenia medyczne, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia.

Dodatkowe ubezpieczenie jest więc konieczne, jeśli chcemy być spokojni o swoje zdrowie poza granicami kraju przez cały okres pobytu. Według najnowszych danych dotyczących wyjazdów zarobkowych za granicę, Polacy rzadziej wybierają już w tym celu Wielką Brytanię. Obecnie prym wiodą: Holandia, Niemcy i Norwegia. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda ochrona ubezpieczeniowa w tych krajach.

Holandia

Holendrzy oferują bardzo dobre warunki pracy sezonowej. Polacy decydujący się na wyjazd do kraju tulipanów podkreślają, że stawki za pracę są bardzo atrakcyjne, co powoduje, że liczba naszych rodaków, może tam jeszcze wzrosnąć.

Na terenie Holandii można korzystać ze świadczeń lekarzy, stomatologów, ośrodków zdrowia i szpitali, które działają w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Lokalny oddział funduszu ubezpieczeń zdrowotnych (zorgverzekeraar) udostępnia listę nazwisk i adresów lekarzy posiadających umowę z danym funduszem. Jednak:

 • Dorosłym przysługuje wyłącznie bezpłatna profilaktyka stomatologiczna. Za pozostałe świadczenia ponoszą oni całość kosztów.

 • Leki dostępne na receptę są refundowane. Jednak jeśli znajdzie się tańszy odpowiednik, to pacjent musi pokryć różnicę w cenie.

 • Koszty transportu chorego do Polski są całkowicie pokrywane przez pacjenta.

 • Również na terenie Holandii, będziesz musiał pokryć część kosztów transportu sanitarnego.

Niemcy

Gdy cztery lata temu Niemcy otworzyły dla Polaków swój rynek pracy, ci zaczęli coraz częściej wybierać ten kraj, jako miejsce do pracy. Jednym z decydujących czynników w dalszym ciągu pozostają zarobki, które znacznie przewyższają te polskie.

W lokalnej kasie chorych (Krankenkasse) otrzymamy listę placówek służby zdrowia, w których można korzystać ze świadczeń medycznych. Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymagają jednak skierowania.

 • Za transport sanitarny na terenie Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10%.

 • W przypadku leczenia ambulatoryjnego, koszty przewozu są refundowane tylko w wyjątkowych przypadkach.

 • Za transport do Polski w całości musi zapłacić pacjent.

 • W przypadku braku skierowania, za wizytę u specjalisty zapłacisz 10 euro.

 • Za każdy dzień spędzony w szpitalu dopłacisz 10 euro.

 • Pacjent pokrywa koszty świadczeń ponadstandardowych, dostępnych w szpitalu.

Norwegia

Norwegia jest krajem wybieranym głównie do pracy sezonowej przez studentów. Koszty utrzymania w tym kraju są niezwykle wysokie, jednak równie wysokie wynagrodzenie rekompensuje je w pełni. Polacy wyjeżdżający do Norwegii podejmują się głównie drobnych prac remontowych.

Narodowe Biuro Ubezpieczeniowe (Rikstrygdeverket) posiada wykaz placówek w których można korzystać ze świadczeń zdrowotnych.

 • Za wizytę u lekarza specjalisty bez skierowania, opłatę ponosi pacjent.

 • Istnieje zryczałtowana opłata za: wizytę u lekarza rodzinnego, poradę specjalisty, badania laboratoryjne, materiały wykorzystane podczas udzielania porady, opiekę ambulatoryjną w szpitalu, transport sanitarny.

 • Transport powrotny do Polski jest w pełni opłacany przez pacjenta.

Jak więc łatwo zauważyć, zagraniczni odpowiednicy polskiego NFZ zwracają uwagę na sytuacje, w których to pacjent musi ponieść część lub całość kosztów leczenia (w tym każdorazowo koszty transportu!). Wbrew pozorom zdarza się to często. Zwłaszcza nietrudno o wypadek przy pracy.
Dlatego decyzja o indywidualnym ubezpieczeniu turystycznym jest tak ważna.

Tylko dobrze dobrana polisa turystyczna zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia za granicą w razie zachorowania i wypadku, a także zwrot kosztów transportu medycznego do kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments