Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2022-11-24

Podczas pierwszego lotu samolotem warto uświadomić sobie, że to jedna z najbardziej bezpiecznych i najmniej wypadkowych form transportu. Na wiele nieplanowanych sytuacji podczas pierwszego lotu samolotem istnieją rozwiązania, którym warto się przyjrzeć dla zachowania spokoju i pieniędzy w portfelu.

Pierwszy lot samolotem pamięta się zawsze. Towarzyszą temu spore emocje – często ekscytacja pomieszana z obawami. Jak długa będzie podróż? Co się podczas niej wydarzy? Czy fotele są wygodne? Co mam zrobić na lotnisku? Pytań nasuwa się wiele, a tak naprawdę wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach i można zrelaksować się całkowicie, oddając przyjemnościom podróży. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zanim dotrzesz na lotnisko przed pierwszym lotem

Pamiętaj, że od momentu wyjścia z domu, do dotarcia na pokład samolotu minie trochę czasu, dlatego warto przed wyjściem z domu, zjeść wcześniej solidny posiłek.

Jeśli przed Tobą kilkugodzinny lot – ubierz się wygodnie. Czekanie w kolejce, a później siedzenia na fotelu samolotu, może być uciążliwe. Do bagażu podręcznego spakuj bluzę z długim rękawem, albo lekki kocyk – klimatyzacja w samolocie potrafi czasem nieprzyjemnie zaskoczyć. Nie zapomnij o opasce na oczy i stoperach do uszu, które z pewnością ułatwią zaśnięcie.

Wielu podróżnych narzeka często na dokuczliwą różnicę ciśnień podczas startu samolotu. Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń, weź ze sobą gumę do żucia – żucie podczas startu i lądowania pomogą wyrównać ciśnienie i zapobiega bólowi uszu.

Odprawa i wejście na pokład przed pierwszym lotem

Pierwszy lot samolotem to doskonała okazja do nauki poruszania się po lotnisku. Spora ilość procedur, jakich należy dopilnować przed wejściem na pokład, może na początku przerazić. Nie ma czym jednak się martwić. Dla każdego pasażera przewidziane są te same czynności, a dzięki przygotowaniu do pierwszej odprawy możemy czuć się znacznie pewniej w przypadku kolejnych podróży.

Wspomniana już wcześniej odprawa to o konieczny etap, bez którego żaden pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład. Warto pamiętać, że w przypadku biletu na lot samolotem z bagażem podręcznym istnieje możliwość dokonania odprawy online – w domu. Bagaż podręczny zabieramy jest z pasażerem na pokład, dlatego można ominąć wiele przymusowych procedur.

Jeśli jednak pasażer posiada bagaż rejestrowany, te docelowo ma znaleźć się w luku. Z tego powodu, planując podróż z takim bagażem, trzeba pojawić się na lotnisku ok 2 godziny wcześniej. Odprawę bagażowo-biletową trzeba zrobić jedynie osobiście.

PAMIĘTAJ❗ w celu dokonania odprawy bagażowo-biletowej, po wejściu na lotnisko należy znaleźć oznaczenie dotyczące stanowiska, z którego obsługiwany jest lot i niezwłocznie się tam stawić. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ do tej odprawy zazwyczaj ustawiają się spore kolejki.

Po dotarciu na stanowisko należy przedstawić dowód tożsamości, po którego weryfikacji pracownik lotniska zważy i oznakuje bagaż rejestrowany. Następnie zostanie wydana karta pokładowa, która będzie zawierać to samo oznaczenie, co walizki. Pozwoli to na późniejszą łatwiejszą weryfikację, nie uchroni jednak w stu procentach przed zgubieniem bagażu.

Pod odprawie bagażu należy udać się do hali odlotów, gdzie odbędzie się jeszcze kontrola służb granicznych.

Jak odprawić się online przed pierwszym lotem samolotem?

Odprawa online nie jest wcale trudna. Można wykonać ją na 1-2 dni przed wylotem, zaoszczędzić czas, a przy tym również i pieniądze – niektóre tanie linie lotnicze wymagają dodatkowej opłaty w sytuacji, gdy podróżujący wybiera standardową odprawę na lotnisku.

Po odprawie online otrzymasz na swojego maila kartę pokładową, którą należy wydrukować i mieć ze sobą przez cały lot. 

Kontrola graniczna przed pierwszym lotem, krok po kroku

Przed pierwszym lotem samolotem warto wiedzieć, jak przygotować się do takiej kontroli. Nie jest to proces ani trudny, ani uciążliwy, a w przypadku olejnych odpraw będzie wyglądał tak samo.

Kontrola graniczna krok po kroku:

 1. Weź jeden z plastikowych pojemników i połóż go na taśmie.
 2. Ułóż w nim swój bagaż podręczny, portfel i kartę pokładową.
 3. Weź kolejny pojemnik, do którego włożysz elektronikę lub płyny (każdy pojemnik z płynem może mieć max. 100 ml – łącznie 1 litr na 1 bagaż podręczny).
 4. Kiedy bagaże będą przechodzić na taśmie, Ty przejdź przez bramkę.
 5. Jeśli podczas przechodzenia uruchomi się alarm, prawdopodobnie trzeba będzie zdjąć buty lub inne części garderoby czy biżuterii, które posiadają metalowe elementy.
 6. Po przejściu kontroli można spakować swoje rzeczy osobiste i udać się do strefy bezcłowej.

W strefie bezcłowej można dokonać zakupu napojów, które można wnieść na pokład samolotu.

Boardnig podczas pierwszego lotu samolotem

PAMIĘTAJ ❗ Boarding, to wejście na pokład samolotu, to ostatnia prosta przed podróżą

Szczególnie pierwszy raz lecąc samolotem, pamiętajmy o tym, aby podczas boardingu znaleźć przede wszystkim odpowiednią bramkę (gate). To właśnie ona zaprowadzi do do rękawa lub autobusu, którym można dostać się na pokład samolotu. Ważne jest również to, że na tym etapie potrzebny będzie jeszcze dowód osobisty i karta pokładowa.

PAMIĘTAJ❗ Przy boardingu należy ustawić się w kolejce. Pierwszeństwo mają osoby uprzywilejowane (z niepełnosprawnością lub te, które wykupiły taką usługę), a także np. rodziny z dziećmi. 

Pierwszy lot samolotem – co można zabrać do samolotu, a czego nie?

Często pierwszy lot samolotem generuje sporo strach i stresu. Obawiamy się restrykcyjnych przepisów, których nie znamy. Jedną z najważniejszych zasad w dekalogu podróży jest ta, która mówi o tym, co można a czego nie można zabrać na pokład samolotu.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym:

 • płynów powyżej 100 ml,
 • broni, ostrych narzędzi takich jak nożyczki, noże, scyzoryki, korkociągi, żyletki,
 • materiałów łatwopalnych i wybuchowych: farby w sprayu, fajerwerki,
 • substancji toksycznych, kwasów.

Równie przydatną informacją jest to,  co można zabrać na pokład samolotu:

 • leki, które trzeba przyjmować podczas lotu,
 • żywność dla niemowląt – bez względu na konsystencję pokarmów, limit bagażu podręcznego nie obowiązuje
 • proste urządzenia elektryczne, np. szczoteczkę, vdepilator, golarkę, telefon.
 • kamera i laptop też są dozwolone, jednak podczas kontroli bezpieczeństwa wyjąć taki sprzęt ze swojego bagażu. Po przejściu przez kontrolę, możesz z powrotem je spakować.
 • poza tym – wszystko, co jest Ci niezbędne podczas lotu: koc, książka, odtwarzacz muzyki.

Podczas pierwszego lotu samolotem pamiętaj o limitach wag i rozmiarów bagażu

Limit wagi i rozmiaru bagażu to pojęcie, z którym zdecydowanie musi zapoznać się ten, kto planuje pierwszy raz polecieć samolotem. Zwłaszcza, kiedy podczas lotu planujemy korzystać z tanich linii lotniczych. Przewoźnicy narzucają regulacje, którym każdy pasażer powinien się podporządkować.

Limity i rozmiary wag bagażu podręcznego:

Linie lotnicze Rozmiar bagażu Waga bagażu
Emirates 50 x 38 x 20 7 kg
Quatar 50 x 37 x 25 7 kg
LOT 40 x 35 x 10 i 55 x 40 x 23 8 kg
Lufthansa 40 x 30 x 10 i 55 x 40 x 23 8 kg
SWISSAIR 40 x 30 x 10 i 55 x 40 x 23 8 kg
RYANAIR 40 x 20 x 25 i 55 x 40 x 20 10 kg
WIZZAir 40 x 30 x 20 i 55 x 40 x 23 10 kg
Norwegian.no 25 x 33 x 20 i 55 x 40 x 23 10 kg i 15 kg
Airfrance 40 x 30 x 15 i 55 x 35 x 25 12 kg
KLM 40 x 30 x 15 i 55 x 35 x 25 12 kg
easyJet 45 x 36 x 20 i 56 x 45 x 25

źródło: polisaturystyczna.pl

Limity i rozmiary wag bagażu rejestrowanego:

Linie lotnicze Rozmiar bagażu Waga bagażu
Emirates 150 cm 15 kg – 35 kg
Quatar 158 cm i 300 cm 23 kg – 45 kg
LOT 158 cm 23 kg
Lufthansa 158 cm 23 kg
SWISSAIR 158 cm 23 kg
RYANAIR 81 x 119 x 119 20 kg
WIZZAir 149 x 119 x 171 10 kg, 20 kg i 32 kg
Norwegian.no 250 x 79 x 112 20 kg
Airfrance 158 cm 23 kg
KLM 158 cm 23 kg
easyJet 275 cm 15 kg i 23 kg

źródło: polisaturystyczna.pl

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem

Dokumenty, jakie powinien posiadać rodzic lub opiekun dla dziecka podczas pierwszej podróży samolotem będą takie same, jak w przypadku osoby dorosłej. 

PAMIĘTAJ ❗ Aby przy odprawie okazać do kontroli ten sam dokument, z którego dane widnieją na bilecie, a dziecko musi mieć własny dokument, nie może korzystać z dokumentów rodziców.

Co jeśli pierwszy lot się opóźni lub zostanie odwołany?

Trzeba przyznać, że nie jest to sytuacja, którą można na pewno wykluczyć. Odwołania lotów i opóźnienia zdarzają się dość często z różnych przyczyn. Zwykle jednak opóźnione lub odwołane wynika z winy przewoźnika – wiąże się to z problemami technicznymi, oczekiwaniem na załogę, dokumentację, bez której maszyna nie może unieść się w powietrze czy z brakami kadrowymi. 

Nasuwa się więc pytanie co zrobić, kiedy podczas naszego pierwszego lotu samolotem rejs się opóźnia, a my jesteśmy coraz bardziej zdezorientowani? W takiej sytuacji możemy skorzystać z dwóch możliwości: zrezygnować z lotu i ubiegać się o zwrot kosztów biletu lub oczekiwać na lotnisku.

Obsługa portu ma obowiązek na bieżąco informować o sytuacji, a przedstawiciel linii lotniczych w przypadku przedłużającego się opóźnienia o kolejnych krokach. Jeśli samolot przyleci z bardzo dużym poślizgiem, wówczas lepiej zdecydować się na nocleg.  

PAMIĘTAJ❗ Ubezpieczenie za opóźniony lub odwołany lot w ramach polisy turystycznej zapewnia odszkodowanie, które rekompensuje wydatki wynikające z opóźnienia lub odwołania lotu. Oczywiście każdy ubezpieczyciel ma w tym względzie własne regulacje, określane w dokumencie OWU.

Przygotuj się odpowiednio na pierwszy lot samolotem – pamiętaj o ubezpieczeniu

Pierwszy lot samolotem już sam w sobie jest stresujący. Jeśli dodatkowo przyjdzie nam zmierzyć się z przeciwnościami w postaci kradzieży lub zaginięcia bagażu, o nerwy nietrudno. Dlatego tak ważne przed każdym – nie tylko pierwszym lotem samolotem jest to, aby pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Odpowiednia polisa, dobrana pod kątem wyjazdu to szeroki zakres ochrony w wielu problematycznych sytuacjach.

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest niewielki, szczególnie jeśli spojrzymy na jednodniową cenę takiej polisy. Ponadto, w zestawieniu z kosztami leczenia, które za granicą są wysokie – wydatek na ubezpieczenie turystyczne jest naprawdę niewielki.

Przykładowy koszt ubezpieczenia tygodniowego do Albanii dla dwóch osób to niespełna 55 zł.

Polisa na tygodniowy wyjazd do Albanii dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
56,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
1 371 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
81,34 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych polisą
Polisa na tygodniowy wyjazd do Albanii dla dwóch osób
AXA
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Proama
56,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 076 zł
Ratownictwo
22 846 zł
Bagaż
1 371 zł
Dodatkowo: NNW: 13 708 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
81,34 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych polisą

Warto również pamiętać, że leczenie w publicznych placówkach w Albanii pozostawia wiele do życzenia – szpitale są niedoinwestowane i brakuje specjalistów. Ponadto, nie jest tam honorowana Karta EKUZ.

Z kolei cena ubezpieczenia turystycznego na tygodniowy wyjazd do Tunezji dla 4-osobowej rodziny, zaczyna się od 93 zł.

7-dniowy wyjazd do Tunezji dla 4-osobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
93,24 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
104,72 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
183 572 zł
Ratownictwo
27 536 zł
Bagaż
1 000 zł
132,10 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną
Europa
Koszty leczenia
458 931 zł
Ratownictwo
32 125 zł
Bagaż
4 589 zł
169,00 zł
4 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 931 zł sprzęt sportowy
7-dniowy wyjazd do Tunezji dla 4-osobowej rodziny
AXA
93,24 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Allianz
104,72 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
132,10 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
183 572 zł
Ratownictwo
27 536 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną
Europa
169,00 zł 4 os. / 7 dni
Koszty leczenia
458 931 zł
Ratownictwo
32 125 zł
Bagaż
4 589 zł
Dodatkowo: NNW: 45 893 zł OC: 458 931 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną OC sportowe: 458 931 zł sprzęt sportowy

Pomoc medyczna w razie wypadku lub choroby, transport medyczny do kraju, pokrycie kosztów spowodowanych akcjami ratowniczymi, Assistance samochodowe w podroży – to tylko część ochrony, jaką gwarantuje ubezpieczenie turystyczne – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl – Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne jest również przydatną ochroną w sytuacji, kiedy podczas lotu zostanie nam skradziony lub zagubiony bagaż.

dodaje ekspertka, Magdalena Kajzer

Warto również zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie turystyczne gwarantuje ochronę w przypadku zagubienia lub kradzieży bagażu.  Jest to element polisy turystycznej, który uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie w razie kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych. W razie takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca świadczenie częściowo pokrywające straty – do wysokości wybranej podczas zakupu sumy gwarantowanej.

Podsumowanie
 1. W przypadku biletu na lot samolotem z bagażem podręcznym istnieje możliwość dokonania odprawy online – w domu.
 2. W każdych liniach lotniczych istnieją zasady wyraźnie określające co można, a czego nie można zabierać na pokład samolotu.
 3. Przygotowując się do pierwszego lotu samolotem warto pomyśleć o ubezpieczeniu od opóźnionego lub odwołanego lotu.
 4. Ubezpieczenie turystyczne to niewielki koszt, zwłaszcza kiedy porównamy cenę jednego dnia polisy z kosztami leczenia za granicą.

Najczęściej zadawane pytania o pierwszy lot samolotem

 1. Czy mogę lecieć samolotem z psem, albo kotem?

  Lot samolotem z psem, albo kotem jest jak najbardziej możliwy, trzeba pamiętać tylko o wszystkich zasadach jakim podlega taki rodzaj podróży. Podczas lotu, zwierzak musi znajdować się w specjalnym transporterze o odpowiednich wymiarach dostosowanych do jego wagi, które określa regulamin linii lotniczych. Jeśli chcemy, aby zwierzak został wpuszczony na pokład samolotu, musi zostać uprzednio zidentyfikowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie lub posiadać paszport wydany przez weterynarza. Przed dopuszczeniem do lotu samolotem każde przewożone zwierzę musi też zostać zgłoszone do przewoźnika wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami. Za takie usługi trzeba również dodatkowo zapłacić.

 2. Mam bagaż o nietypowych rozmiarach, czy podlega on takiej samej odprawie, jak te standardowe?

  W takim przypadku, warto przede wszystkim już przed zakupem biletów zwrócić się do linii lotniczych z pytaniem o wewnętrzne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Linie lotnicze mają własne regulacje w tym zakresie. W przypadku niestandardowego wymiaru bagażu warto również pomyśleć o ubezpieczeniu.

 3. Co mam zrobić na lotnisku, kiedy odprawiłem się online w domu?

  Kiedy będziesz już na lotnisku, udaj się do punktu odpraw (check-in). Przygotuj paszport (w przypadku podróży po Unii Europejskiej może to być dowód osobisty). Po zweryfikowaniu tożsamości, jeśli podróżujesz także z bagażem dodatkowym, obsługa odbierze od Ciebie bagaż, zważy go, prześwietli i nada do luku bagażowego. Po tych wszystkich procedurach zostanie wydana karta pokładu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments