Pierwsza pomoc: złamanie nogi

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Wakacje to czas beztroski i błogiego lenistwa. Jedni wolą odpoczywać zwiedzając lub leżąc na plaży przyciągając promienie słoneczne, inni preferują bardziej aktywny wypoczynek i całe dnie spędzają na uprawianiu sportów. Te jednak, poza dobrą zabawą i przyjemnością niosą także pewne niebezpieczeństwa. Grając w piłkę nożną lub siatkówkę plażową lub jeżdżąc na rowerze nie trudno o uraz, który wymagał będzie fachowej pomocy. Zanim ta jednak przybędzie należy zająć się poszkodowanym opatrując jego rany lub usztywniając złamane kończyny. Nie każdy jednak wie, jak właściwie udzielić pierwszej pomocy osobie, która tego potrzebuje.

W ostatnim poradniku podpowiadaliśmy, jakie podjąć kroki, aby udzielić pierwszej pomocy. Dziś przedstawiamy procedurę, którą należy podjąć przy złamaniu nogi. Pamiętajmy, żeby powiadomić niezwłocznie Towarzystwo Ubezpieczeniowe jeżeli poszkodowany posiada polisę turystyczną. Numer centrum alarmowego zawsze znajduje się na dokumencie oraz często jest również przesyłany w sms wraz z numerem polisy. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak poznać, że to właśnie złamanie?

Jako że przy złamaniu często występuje przemieszczenie kości, możemy zauważyć, że noga poszkodowanego wygląda nieco inaczej niż noga zdrowego człowieka, jest znikształcona i zaczyna puchnąć. Jeśli jednak nie ma widocznych oznak przesunięcia kości, a poszkodowany skarży się na silny ból i nie może poruszać nogą, mamy podstawy podejrzewać, że doszło do złamania. Ponadto objawami złamania, szczególnie z przemieszczeniem, jest zaczerwienienie skóry lub zblednięcie, przyspieszone tętno i oddech, spadek ciśnienia, a nawet utrata przytomności.

Oprócz złamania zamkniętego możemy także mieć do czynienia ze złaniem otwartym. Rozpoznanie tego typu złamania nie powinno być dla nas trudne. Złamana kość przebija wówczas tkanki i jest widoczna na zewnątrz kończyny.

Jak postępować w przypadku złamania?

Przede wszystkim należy unikać poruszania uszkodzoną nogą. Podstawowym zabiegiem zabezpieczającym przed dalszymi uszkodzeniami jest usztywnienie złamanej kończyny dolnej, aby zapobiec dalszemu jej poruszaniu się, pogłębiającemu uraz. Do unieruchomienia nogi potrzebny nam będzie kawałek deski, np. narta sięgająca z jednej strony od stopy do biodra, z drugiej od stopy do pachwiny. Przykładamy je do nogi z obu stron i obwiązujemy całe usztywnienie elastyczną opaską. W razie jej braku możemy użyć innego przedmiotu, który mógłby służyć do tego celu, np. paskiem od spodni. Jeśli nie znajdziemy odpowiednich przedmiotów, które mogłyby posłużyć unieruchomieniu kończyny, przyłączmy uszkodzoną nogę do zdrowej i zwiążmy je ze sobą. Wówczas zdrowa noga zapewni chorej stabilność.

Jeśli jednak mamy do czynienia z otwartym złamaniem, przed usztywnieniem nogi należy zająć się raną powstałą w wyniku przebicia skóry kością. Do tego celu należy użyć jałowego opatrunku, który trzeba nałożyć na ranę i owinąć nim miejsce dookoła otwarcia, otaczając wystającą kość.

Z tak zabezpieczoną kończyną czekamy na wezwane wcześniej pogotowie.

   

Podsumowując warto przypomnieć o kilku zasadach, które obowiązują w przypadku każdego rodzaju złamań. Przedstawia je poniższa tabela.

Postępowanie przy złamaniach
1. Na samym początku wezwij pogotowie ratunkowe.
2. Nie zmieniaj ułożenia złamanej kończyny.
3. Nie zmieniaj położenia poszkodowanego (w przypadku podejrzenia złamania kręgosłupa).
4. Aby zatrzymać rozwój opuchlizny, ułóż kończynę powyżej poziomu serca.
5. Aby zmniejszyć obrzęk, obłóż złamane miejsce lodem.

źródło: opracowanie własne

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
2 miesięcy temu

Super poradnik, bo nie zawsze wiadomo w panice co robić ze złamaniem. Jak złamałam sobie nogę to nie umiałam sobie sama poradzić. Na szczęście był ze mną brat, który zawiózł mnie do szpitala św. Łukasza i tam już to opatrzyli.