Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Pierwsza pomoc: złamanie nogi

Redakcja

Zaktualizowano: 2022-07-26

Złamanie nogi to uraz, który może się przydarzyć każdemu i wszędzie. Nie potrzeba ryzykowanych sportów czy innych ekstremalnych aktywności. Czasami jest efektem nieszczęśliwego wypadku i zbiegu okoliczności. Jednak w każdej sytuacji należy wiedzieć, jak postępować w przypadku złamanej nogi. Oto pierwsza pomoc przy złamaniach w pigułce.

Szybka i prawidłowa reakcja na złamanie nogi pozwoli uniknąć wystąpienia powikłań oraz przyśpieszy rehabilitację. O tym, jak udzielić pierwszej pomocy, informowaliśmy już w osobnym materiale, natomiast dzisiaj skupimy się na pierwszej pomocy przy złamanej nodze.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak rozpoznać złamanie?

Na wstępie należy wyróżnić rodzaje złamań: dzielimy je na otwarte i zamknięte. Złamanie otwarte ma miejsce, gdy powłoki skórne są uszkodzone, a kość przebija się na zewnątrz. Towarzyszy mu często silne krwawienie. Złamanie zamknięte charakteryzuje się brakiem przerwania ciągłości skóry. Tkanki zostają uszkodzone pod powierzchnią skóry.

Ponadto rozróżnia się złamanie z przemieszczeniem, gdy kości ulegają przesunięciu oraz złamanie bez przemieszczenia, gdy przerwana kość/-ci wracają do pierwotnego ułożenia. W przypadku kończyny dolnej złamaniu może ulec: kość biodrowa, kość udowa, kość piszczelowa, kość strzałkowa, rzepka oraz kości stopy.

Do głównych objawów wskazujących na złamaną nogę należy silny ból, unieruchomienie kończyny (trudności w poruszaniu się), obrzęk, zaczerwienienie (a czasami wręcz przeciwnie – zbladnięcie), siniaki, przyśpieszony oddech i tętno, a nawet utrata przytomności. W przypadku złamania otwartego będzie widoczna także kość przebijająca tkanki.

Bez względu na rodzaj złamania konieczne jest niezwłoczne wezwanie karetki pogotowia oraz udzielenie pierwszej pomocy.

Jak postępować w przypadku złamania?

Najważniejszą zasadą jest nieprzemieszczanie poszkodowanego z miejsca zdarzenia. Pierwszym krokiem będzie więc wezwanie ambulansu, który to przewiezie pacjenta. Samodzielnie nie pomagajmy zmienić miejsca osobie ze złamaną nogą, a także nie odwoźmy jej własnym samochodem do szpitala. Jeśli doszło do złamania otwartego nie wolno odprowadzać kawałków kości do środka. Nigdy też samodzielnie nie nastawiamy kończyny.

Jak więc postępować w przypadku złamania nogi?

 1. Wezwij pogotowie ratunkowe. Numer telefonu: 999 lub 112 (numer alarmowy). Jeśli wypadek miał miejsce w górach, skontaktuj się z ratownikami GOPR pod numerem 601 100 300 lub 985. W sytuacji, gdy uraz jest konsekwencją wypadku czy napadu, koniecznie wezwij też policję – numer 997 lub 112.
 2. Gdy pomoc będzie w drodze, należy zająć się poszkodowanym. Najważniejsze to unieruchomić uraz, najlepiej z uwzględnieniem dwóch sąsiadujących stawów. Można przytwierdzić złamaną kończynę do długiego prostego przedmiotu, np. nart, kija itp. Nie mając nic podobnego pod ręką, złamaną nogę dobrze jest złączyć chociażby do drugiej, zdrowej kończyny. Do unieruchomienia przydatny będzie szalik, opaska, chusta czy sznurek.
 3. Złamanie otwarte z wystającą kością należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. I nigdy absolutnie nie wbijać kości do środka, ani ich nie wyciągać.
 4. Dobrze, aby osoba udzielająca pomocy była możliwie spokojna i opanowana, aby dodatkowo nie stresować poszkodowanego.
 5. Nigdy nie zmieniaj pozycji poszkodowanego oraz ułożenia nogi. Jeśli tylko to możliwe, przed udzieleniem pomocy załóż jednorazowe rękawiczki.

Czy Karta EKUZ pomoże w przypadku złamania?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewni podstawową, niezbędną, bezpłatną pomoc za granicą w krajach UE i EFTA. Obywatele krajów członkowskich mogą liczyć na taką opiekę medyczną, jakiej podlegają mieszkańcy danego kraju. Co oznacza, że jeśli w danym kraju poszkodowani partycypują w kosztach przyjazdu karetki, to Polak korzystający z takiej pomocy w ramach EKUZ za granicą również będzie musiał opłacić rachunek za karetkę.

W zależności od kraju koszty i zakres bezpłatnej pomocy mogą być różne, więc przed wyjazdem trzeba dokładnie zapoznać się z zasadami leczenia za granicą albo wykupić ubezpieczenie turystyczne i nie martwić się dodatkowymi kosztami.

Warto też wiedzieć, że EKUZ nie pokrywa wielu usług, m.in.:

 • Transport medyczny do kraju – jeśli złamanie nogi jest na tyle poważne, że poszkodowany nie jest w stanie wrócić do kraju takim środkiem transportu, jakim przybył, to konieczne będzie odwiezienie z użyciem ambulansu medycznego. Koszt nie jest refundowany przez NFZ.
 • Pełnego leczenia – w zależności od kraju zakres bezpłatnych zabiegów i leczenia może być różnorodny. EKUZ zapewni tylko podstawową i niezbędną pomoc, w dodatku na takich zasadach, jakim podlegają mieszkańcy danego kraju.
 • Ratownictwa – złamanie nogi w górach może się też wiązać z koniecznością przetransportowania poszkodowanego helikopterem ratowniczym bądź skuterami śnieżnymi. W Polsce pomoc ratowników górskich jest bezpłatna, jednak za granicą koszt ten pokrywa poszkodowany.
 • Ubezpieczenie NNW – złamana noga może wymagać rehabilitacji, która w ramach NFZ jest trudno dostępna, a terminy odległe. W przypadku złamania czas odgrywa istotną rolę w powrocie do formy, stąd pacjenci zazwyczaj, jeśli tylko mogą, szukają rehabilitacji prywatnie. Ubezpieczenie pokryje koszty rehabilitacji i zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu.
 • Ubezpieczenie OC – jeśli złamanie nogi nastąpiło w wyniku np. wypadku na stoku, a poszkodowany narciarz ze złamaną kończyną był sprawcą kolizji, to będzie musiał on pokryć także ewentualne koszty leczenia drugiej osoby.

Złamanie? Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

W przypadku złamania trudno przewidzieć dokładnie, jaka pomoc i leczenie będą potrzebne. Czym innym jest złamanie nogi w hotelu pod Warszawą, na stoku w Austrii lub trasie trekkingowej w Hiszpanii. Złamanie ma też to do siebie, że może być niemal nic nieznaczącym urazem – kości idealnie się zrastają, a złamanie nie pozostawia żadnych dalekosiężnych konsekwencji. Jednak bywa i tak, że złamana noga wymaga wielomiesięcznej rehabilitacji, a nawet skomplikowanych operacji. Złamanie złamaniu nierówne, dlatego najlepszym, co może zrobić wyjeżdżający, to zaopatrzenie się w ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w polisaturystyczna.pl

Gdy już wiadomo, że polisa na podróż to konieczna rzecz, skupmy się na tym, co powinna zawierać:

 1. Koszty leczenia – to najważniejsza składowa, która zapewni pokrycie leczenia za granicą do wysokości sum gwarantowanych. Dlatego istotne jest, jakie kwoty w ubezpieczeniu obejmują KL. W przypadku niskich polis, np. KL wynoszące 90 000 zł, może się okazać, że leczenie będzie droższe i poszkodowany będzie musiał dopłacić. Różnice w cenie kosztów ubezpieczenia są na tyle niewielkie w porównaniu z ogromnymi różnicami sum gwarantowany KL, że nie warto tu oszczędzać tych kilku złotych.
 2. Ratownictwo – polski GOPR i TOPR pomagają nieodpłatnie, nawet jeśli wypadek był z ewidentnej winy turysty, np. zignorował komunikaty ostrzegawcze i wyszedł w góry. Skomplikowana i droga akcja ratownicza pokrywana jest przez NFZ. Natomiast już w sąsiadującej Słowacji za taką samą pomoc zapłacić musi poszkodowany turysta. Warto też zaznaczyć, że samo uruchomienie i start śmigłowca ratowniczego to koszt ok. 5000 euro. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego z kosztami ratownictwa na co najmniej 200 000 zł to jedyne odpowiednie zabezpieczenie za granicą.
 3. NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu i pokryje koszty rehabilitacji. Warto dokładnie zwrócić uwagę, ile wynosi NNW w danej polisie, gdyż często są to niewielkie kwoty, np. 10 000-20 000 zł. Najlepiej wykupić takie, które będzie zaczynało się od 30 000 zł wzwyż.
 4. Transport medyczny do kraju – czasami tak niepozorny uraz jak złamana noga może wymagać powrotu do kraju ambulansem medycznym z asystą lekarską. Takich kosztów nie pokrywa EKUZ, ale zapewnia ubezpieczenie turystyczne.
 5. Assistance – bardzo przydatna składowa ubezpieczenia, która zapewni szereg różnych ułatwień, np. pokrycie kosztów przybycia bliskiej osoby do opieki nad dziećmi poszkodowanego, pomoc prawnika, pomoc tłumacza.
 6. Ubezpieczenie OC – pokryje koszty leczenia lub zniszczonego sprzętu drugiej osoby, która była poszkodowana w wyniku działania ubezpieczonego, np. na stoku turysta wjeżdża ze swojej winy w innego narciarza, który doznaje uszczerbku na zdrowiu i potrzebna jest rehabilitacja. Jej koszty wraz z odszkodowaniem weźmie na siebie ubezpieczyciel.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne, które pomoże w przypadku złamanej nogi?

Ubezpieczenie turystyczne – koszt zawsze stanowi pierwszy, automatyczny punkt warunkujący wybór. Jednak po nieco bliższej analizie i porównaniu cen oraz sum gwarantowanych widać, że różnice w cenie polis, a zabezpieczenie, jakie dają, nie odpowiadają sobie wzajemnie.

Jak widać poniżej ubezpieczenie Generali w cenie 10 zł/dzień pokrywa koszty leczenia do 200 000 zł, a ubezpieczenie AXA Assistance, kosztujące jedynie 2 zł więcej (dokładnie 12,45 zł/dzień) zabezpiecza leczenie za granicą do aż 40 000 000 zł. Różnica jest kolosalna, a to tylko trochę ponad 2 zł różnicy w cenie polis.

Dlatego gorąco zachęcamy do nawet krótkiej analizy poszczególnych ubezpieczeń, tak aby nie przepłacając, wybrać najlepszą polisę do naszych potrzeb. Na polisaturystyczna.pl zadanie to zostało ułatwione poprzez wygodny kalkulator ubezpieczeń turystycznych. W krótki formularz wpisuje się podstawowe dane o wyjeżdżającym i kierunku podróży, a system generuje kilkanaście ofert ubezpieczeń. Każde z nich przedstawione jest w formie czytelnej tabeli, które można wzajemnie ze sobą porównać.

Do każdej polisy dołączone jest OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), które pozwalają zapoznać się ze wszystkimi warunkami ubezpieczenia, wyłączeniami itp. jeszcze przed jego zakupem. Wszystkie formalności kupujący dokonuje przez internet, nawet w sam dzień wyjazdu. Ubezpieczenie kupujący otrzymuje na adres mailowy.

Poniżej zestawienie kilku ofert polis na wyjazd zagraniczny:

Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
128,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
151,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
154,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Proama
76,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
128,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
151,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
154,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Źródło: polisaturystyczna.pl

Złamanie nogi – pytania i odpowiedzi

 1. Moje dziecko pierwszy raz wyjeżdża na obóz narciarski do Włoch. Boję się ewentualnych kontuzji i chce je jak najlepiej zabezpieczyć. Myślę o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym (dziecko będzie miało ubezpieczenie w ramach obozu). Które wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiedź: Wykupienie dla dziecka ubezpieczenia turystycznego na wyjazd to doskonały pomysł. Tym bardziej, że z początkiem stycznia 2022 r. we Włoszech wprowadzono obowiązek posiadania ubezpieczenia OC na stoku. Jego brak grozi mandatem i odebraniem karnetu narciarskiego. Dokonując wyboru ubezpieczeń, najlepiej zdecydować się na polisy zapewniające pokrycie kosztów leczenia co najmniej 30 000 euro, a ratownictwo min. 5000 euro. Należy też zwrócić uwagę na ewentualne rozszerzenia – niektórzy ubezpieczyciele określają narciarstwo jako sport wysokiego ryzyka i wymagają dodatkowego rozszerzenia. Jeśli dziecko choruje przewlekle, również konieczne jest zaopatrzenie się w stosowne rozszerzenie do ubezpieczenia.

 1. Złamana noga na stoku w wyniku wypadku na stoku. To była niczyja wina. Po prostu zbyt stromy stok jak na moje umiejętności. Niestety wypiłem wcześniej 3 grzańce w knajpie i w szpitalu zmierzono mi poziom alkoholu we krwi. Miałem ubezpieczenie, ale znajomy powiedział, że mogę nie otrzymać zwrotu kosztów leczenia oraz zwrotu za niewykorzystany, a opłacony nocleg (musieliśmy z rodziną szybciej wrócić). Czy to prawda?

Odpowiedź: Przebywanie pod wpływem alkoholu w momencie zdarzenia może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia przez ubezpieczyciela. Jedynym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest wykupienie rozszerzenia tzw. klauzuli alkoholowej. Wcześniej jednak należy się upewnić w OWU czy ubezpieczyciel wprowadził limit spożycia alkoholu, do którego polisa zapewnia ochronę. Praktyki w tym zakresie są różnorodne i każdorazowo należy sprawdzić warunki klauzuli alkoholowej.

Podsumowanie
 1. Złamana noga to uraz, który wymaga natychmiastowej reakcji, aby możliwie zminimalizować powikłania. Konieczne jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy do przyjazdu karetki.
 2. Pierwsza pomoc przy złamanej nodze polega na unieruchomieniu uszkodzonej kończyny: najlepiej przywiązać ją do długiego, sztywnego przedmiotu (nart, kija) bądź do drugiej, zdrowej nogi. Nie wolno zmieniać pozycji poszkodowanego i nadmiernie ruszać złamaną nogą.
 3. Złamanie może być zamknięte lub otwarte. W przypadku złamania otwartego, gdy kość przebija powłokę skórną, absolutnie nie wolno kości wciskać z powrotem do środka lub wyciągać.
 4. Koszty związane z leczeniem złamanej nogi za granicą i ewentualny przyjazd do kraju transportem medycznym pokryje ubezpieczenie turystyczne, które na rankomat.pl można wykupić nawet w dniu wyjazdu.
 5. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne kosztuje ok. 3,92 zł za dzień ochrony.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.5/5 - (22 głosy)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
2 lat temu

Super poradnik, bo nie zawsze wiadomo w panice co robić ze złamaniem. Jak złamałam sobie nogę to nie umiałam sobie sama poradzić. Na szczęście był ze mną brat, który zawiózł mnie do szpitala św. Łukasza i tam już to opatrzyli.