Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu to podstawowa umiejętność, którą powinien posiąść każdy. Pamiętajmy, że podczas ratowania człowieka również możemy wyrządzić mu krzywdę i pogorszyć jego stan. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak pomóc, żeby nie zaszkodzić. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu to podstawowa wiedza, którą powinien posiąść każdy. Nie ważne, czy do wypadku doszło nad wodą, na drodze, podczas wycieczki w górach, czy na stoku, pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to zabezpieczenie miejsca wypadku. Aby zacząć ratować zdrowie i życie ludzkie sami też musimy czuć się bezpiecznie, dlatego niezbędne jest upewnienie się, że przykładowo podczas resuscytacji nie nadjedzie inny samochód, który mógłby wyrządzić krzywdę pozostałym osobom obecnym na miejscu wypadku. Należy wówczas wykorzystać trójkąt ostrzegawczy, który powinien znajdować się w każdym pojeździe.
Gdzie ustawić trójkąt ostrzgawczy? | |
1 m za pojazdem | jeśli wypadek miał miejsce w terenie zabudowanym |
30 m – 50 m za pojazdem | jeśli znajdujemy się poza terenem zabudowanym |
100 m za pojazdem | na drodze ekspresowej |
150 m za pojazdem | na autostradzie |
źródło: opracowanie własne
Gdy widoczność nie jest zbyt dobra, utrudniona na przykład przez mgłę, trójkąt możemy ustawić w większej odległości.
Jeśli wypadek wydarzył się na stoku możemy stwarzać zagrożenie dla innych narciarzy poruszających się pod stoku. Podobnie oni mogą stanowić zagrożenie dla nas. Należy zatem zabezpieczyć miejsce wypadku i przystąpić do oceny stanu poszkodowanego.
Może zdarzyć się tak, że osoba potrzebująca naszej pomocy jest nieprzytomna. Wówczas należy spróbować nawiązać z nią kontakt, gładząc ją po policzku lub delikatnie szczypiąc w policzek lub ucho i zapytać, czy nas słyszy. Jeśli znamy tożsamość poszkodowanego, dobrze jest zwracać się do niego jego własnym imieniem.
Jeśli nic nie wskazuje na uszkodzenie kręgosłupa osoby poszkodowanej, możemy zostawić ją w pozycji, w której go zastaliśmy, o ile nie zagraża mu niebezpieczeństwo, np. zadławienie, albo ułożyć ją w pozycji bocznej bezpiecznej i wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112. Jeśli jednak uczestnik wypadku zarówno drogowego, jak i wypadku na stoku jest nieprzytomny lub istnieje podejrzenie uszkodzonego kręgosłupa nie powinniśmy go ruszać, aby nie pogorszyć jego stanu.
Po rozpoznaniu sytuacji i zapoznaniu się ze stanem poszkodowanego należy bezzwłocznie wezwać pogotowie i do czasu przyjazdu karetki pilnować, aby stan poszkodowanego nie uległ pogorszeniu. W przypadku zaniku pulsu trzeba natychmiast przystąpić do reanimacji, nawet jeśli nie mamy pewności, czy kręgosłup leżącego jest cały. Zaczynamy wówczas od dwóch tzw. wdechów życia, a następnie stosować przemiennie 30 uciśnięć mostka i 2 wdechy. Resuscytację krążeniowo-oddechową należy prowadzić do przyjazdu karetki lub do czasu przywrócenia ratowanemu funkcji życiowych.
Konieczność udzielenia komuś pomocy jest silnym przeżyciem, któremu towarzyszą emocje i stres. Okazuje się, że w tym stanie nawet wezwanie pogotowia stanowi trudność. Jakie informacje powinniśmy podać podczas zgłoszenia wypadku?
Przede wszystkim powinniśmy podać miejsce wypadku. Jeśli to możliwe to dokładny adres i miejscowość ze względu na to, że możemy zostać połączeni z pogotowiem z innego miasta.
Niezbędne są też informacje dotyczące tego, co się stało i jaki charakter miał wypadek, np. wypadek narciarza na stoku albo wypadek samochodowy.
Zwykle jeden zespół ratowniczy udziela pomocy jednemu pacjentowi, dlatego tak ważne jest podanie liczby poszkodowanych. W sytuacji, kiedy jest ich więcej, powinno przyjechać więcej karetek.
Aby przysłać odpowiednich specjalistów i właściwie wyposażoną karetkę, ratownicy muszą wiedzieć, w jakim stanie jest poszkodowany. Jeśli stan poszkodowanego nie jest bardzo ciężki, wystarczy pomoc ratowników. Jednak w przypadku zatrzymania akcji serca pomoc lekarza okaże się niezbędna.
Karetka czasem może mieć problem z trafieniem na miejsce wypadku. Wówczas dobrze, aby ratownicy mieli możliwość ponownego skontaktowania się z osobą, która zgłaszała wypadek. Niezbędne jest więc podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.
Po podaniu tych informacji należy poczekać aż osoba przyjmująca zgłoszenie rozłączy się pierwsza. Czasem może mieć dodatkowe, istotne dla sprawy pytania i trzeba umożliwić jej ich zadanie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznegoOceń artykuł: